3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

Otázka tloušťky tlusté čáry

Senátem čerstvě schválený, leč prezidentem dosud nejmenovaný do pozice soudce Ústavního soudu, Robert Fremr nejenže vedl jako soudce proces zmanipulovaný StB, ale jak se ukázalo, odsoudil hezkou řádku kopečkářů, tedy lidí kteří „přešli čáru‟.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fráňa 8.8.2023 6:15

Není to pravda, já pionýrem nebyl, ani jiskrou ani svazákem a přežil jsem. A nebyl jsem sám, nepionýrů nás bylo víc.;-D

M. Grundmann 8.8.2023 1:24

Při posouzení morálních provinění se musí postupovat stejně jako při trestním stíhání, není možný princip retroaktivity. Je třeba posoudit, zda se příslušný člověk provinil proti v té době všeobecně platným morálním normám.

Soudit podle tehdejších komunistických zákonů sice nebylo žádným hrdinstvím, ale nebylo nutně tehdy vnímáno veřejností jako vážné morální provinění. Propadnutí majetku bylo za komunismu automaticky důsledkem emigrace, a to i legální. Pokud se nějaká osoba tehdy vystěhovala i legálně, v okamžiku vystěhování přišla o veškerý majetek v Československu. Z tohoto důvodu tyto odsudky nebyly a ani nemohly být tehdy vnímány jako politické nebo nemorální.

D. Novak 8.8.2023 1:33

Je to tak.

E. Novotny 8.8.2023 2:49

Neni to tak.

J. Novak 8.8.2023 3:48

Byt jmenovan soudcem US neni pravem.

Tzn je zcela bezproblemove zadat aby kandidat nebyl svine po cely jeho zivot.

J. Novak 8.8.2023 3:48

Byt jmenovan soudcem US neni pravem.

Tzn je zcela bezproblemove zadat aby kandidat nebyl svine po cely jeho zivot.

K. Pavlik 8.8.2023 1:49

Otazka je jestli se Fremr nechal ovlivnovat v jinych pripadech nez kopečkáři. To bych mu vycital.

M. Grundmann 8.8.2023 10:41

To je jiné téma. O ničem podobném se ale dnes nemluví.

Mluví se pouze o kauze Olšanské hřbitovy, ale i tento případ není na první pohled zcela zřejmý. Právníci obvykle po právnicku řeknou, že se bez znalosti obsahu spisu nemohou k věci vyjádřit. ;-D

L. Novák 8.8.2023 2:34

Nesmysl! Takové rozsudky a praxe byly nejenom nemorální, ale byly i v rozporu s mezinárodními dohodami, které ČSSR přijalo. Navíc v konkrétním případě, o němž se mluví, byl soudce o donucovacích metodách StB, která vynutila pod nátlakem přiznání obžalovaných k činům, které nespáchali, přímo obžalovanými upozorněn, a to opakovaně. Tato upozornění ignoroval!

Že se nestydíte psát takové ;-O hlouposti!!!

E. Novotny 8.8.2023 3:08

R^

M. Grundmann 8.8.2023 10:50

Propadnutí majetku v duchu devizového zákona nebylo v rozporu s mezinárodním právem, ani s právem tuzemským.

Mimochodem, mezinárodní smlouvy pouze zavazují stát přijmout takové zákony, aby byly v souladu s mezinárodní smlouvou. Mezinárodní smlouva není přímo uplatnitelná, pokud není zanesena do vnitřního práva. Proto také žádný jednotlivec nebyl trestně zodpovědný za jednání komunistického režimu v rozporu s mezinárodními smlouvami, které Československo uzavřelo. Pokud nějaký soudce takto rozhodl, rozhodl v rozporu s právní logikou. I dnes EU přijímá nejrůznější směrnice, které jsou závazné pro Českou republiku, ale nejsou závazné pro české občany, dokud je Česká republika nezačlení do českého práva.

E. Novotny 8.8.2023 2:52

Krast bylo fajn zvlast kdy z toho nejake pritroubla domovni duvernie a ze jich tam bylo) mela radost.

M. Grundmann 8.8.2023 10:10

Věc není tak jednoduchá, jak na první pohled vypadá. Za komunismu platil devizový zákon, který odlišoval devizové cizozemce a tuzemce. Jeho cílem nebyla persekuce obyvatelstva, ale chránit domácí hospodářství. Zjednodušeně platilo, že devizoví cizozemci nemohli v Československu vlastnit žádný majetek, a pokud se někdo stal z tuzemce cizozemcem, automaticky v tom okamžiku přišel o svůj tuzemský majetek. Bez těchto pravidel by se tehdy československé hospodářství zhroutilo, protože by bohatí obyvatele Západu úplně všechno skoupili, zejména nemovitosti.

Taková pravidla platí i dnes v řadě států a mají ekonomické opodstatnění. Je to určitý ekonomický systém, který má svou logiku, a jeho uplatňování nebylo útlakem ze strany státu. Tento systém zanikl se zavedením směnitelnosti české měny.

Noví ústavní soudci by se měli hájit lépe, než se teď hájí.

L. Novák 8.8.2023 10:20

Žádné ekonomické opodstatnění. Rv Je to jenom jiný druh "Železné opony", kterou vytvářely totalitní komunistické režimy na svou ochranu!!!

M. Grundmann 8.8.2023 10:36

Takovým opatřením se říká ochrana kapitálového trhu. Dnešní česká situace je historicky dost výjimečná, kapitálový trh obvykle volný není. A to ani v dnešním světě, v nezápadních zemích platí i dnes omezení podobného druhu.

Pokud člověk posuzuje lidskou společnost všeobecně na základě toho, co zná v daném okamžiku ve svém okolí, dojde nutně k nesprávným závěrům. To, jak žijeme a myslíme teď u nás doma, není nějaké univerzální pravidlo platné tisíce let. Možná bude všechno za pár desítek let úplně jinak.

S. Sedlák 8.8.2023 3:47

Stejně, jako píše Aston o norimberských zákonech? Takže to, co dělali němečtí soudci za války bylo v pořádku, ty duševní gigante? A dalo by se pokračovat dál. To co dělali němečtí doktoři v koncentrácích bylo také OK?

M. Grundmann 8.8.2023 10:17

Chování nacistů bylo v rozporu s tehdejší morálkou, i když bylo podle práva legální. Nacisté velmi dobře věděli o nemorálnosti svého chování a vše tajili. Německé církve proti těmto činům tehdy také protestovaly.

Podobná situace platila i za stalinského komunismu. Poslední slova Rudolfa Slánského před popravou byla "Mám, co si zasloužím".

Úplně něco jiného byly rozsudky v duchu tehdy platného devizového zákona, kterým propadal majetek emigrantů. Stát tehdy ani neměl jinou možnost, byla to jediná možná ekonomická politika, aby se hospodářství nezhroutilo okamžitě.

Z. Jemelík 8.8.2023 0:31

Nepochybuji o tom, že kdyby byl Aston soudcem za totality a byl by mu přidělen trestní spis emigranta, určitě by buď odmítl to soudit nebo by emigranta zprostil. Smířil by se pak s vyhazovem,neboť by byl čestný hrdina. Jinak ten hluk kolem Fremra odvádí pozornost od jmenování čerstvé ústavní soudkyně místopředsedkyní ÚS. Páchne to nepotismem.

P. Diviš 8.8.2023 0:34

Kdyby měla teta koule .... :-P

L. Novák 8.8.2023 1:25

Jemelíka raději nekomentuji.

Jenom odkaz na včerejší komentáře pod úvodníkem:

https://neviditelnypes.lidovky.cz/cirkus/z-nedostatku-lepsiho.A230806_211315_p_cirkus_nef/diskuse

K. Pavlik 8.8.2023 1:53

Toto neni stastny koment.

Z. Linda 8.8.2023 4:32

Tak co asi vyleze na ní?;-D;-D

S. Ševeček 8.8.2023 6:29

Musíme to obsadit.