20.6.2024 | Svátek má Květa


Diskuse k článku

Něco se stalo

K sobotní protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze se už vyjádřil kde kdo. Mezi prvními byl premiér Petr Fiala a udělal chybu, že nepočkal, nebo aspoň nepočítal do deseti. Výrok, že to byla demonstrace putinovských živlů už mu nikdo neodpáře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Diviš 5.9.2022 18:02

Vy článek nečetl, že?

L. Novák 5.9.2022 18:04

"Akát" Pivoda nečte. Jenom pouští do komentářů své hrachové prdy... :-P

P. Diviš 5.9.2022 18:10

Vyznění článku (proto jsem kousek okopčil) je totiž jiné, než strach z roztříštěnosti:

"Centralizace byla hlavním důvodem, proč se Čína – ve středověku nejvyspělejší země na světě – nestala dominantní světovou velmocí. V letech 1405 až 1433 měla Čína největší námořní flotilu na světě. Číňané uskutečnili řadu zámořských výprav. Je dokumentováno, že cestovali do řady asijských zemí, a plavili se dokonce až do Afriky. Čínská plavba do Ameriky nebyla nikdy prokázána, avšak je celkem jisté, že v průběhu času by k ní došlo a Říše středu by bývala mohla kolonizovat obě její části. Proč se tak nestalo?

Admirál Čeng Che se vrátil z objevitelských plaveb do státu, který trpěl finanční krizí. Císařství vydávalo obrovské prostředky na války proti Mongolům a Vietnamcům. Bylo třeba najít viníka. A našel se: zámořské cesty byly prohlášeny za důvod rozvratu veřejných financí. Peking zakázal další výzkumné cesty. Záznamy byly z drtivé většiny zlikvidovány, rovněž i projektová dokumentace zámořských plavidel. Vláda zakázala i výuku cizích jazyků. Následovala dlouhá éra izolace, z níž se Čína dostala teprve nedávno.

Lze namítnout, že něco takového se Evropě stát nemůže: vždyť již dobře známe zhoubné dopady izolacionismu. Ale o ten nejde. Jde o to, že kdykoli v budoucnosti může centrum přijmout nějaké jiné zhoubné rozhodnutí. Opět příklad z Číny: takzvaná kulturní revoluce a „Velký skok vpřed“ během tragických šedesátých let. Nikdo na světě nezaručí, že EU nepřijme nějaké jiné fatálně chybné rozhodnutí díky akceschopnosti získané většinovým hlasováním. Zrušení národního veta je jako motorová pila: silný nástroj, ale velmi nebezpečný."

P. Diviš 5.9.2022 18:07

"Roztříštěnost Evropy byla v historii vždy motorem konkurence a ta byla motorem pokroku. Když Kryštof Kolumbus nedokázal přesvědčit vévodu z Anjou, obrátil se postupně na portugalského krále, dále na hraběte z Mediny Celi a nakonec na kastilský panovnický pár. „Díky fragmentaci Evropy Kolumbus uspěl,“ píše antropolog Jared Diamond. Představte si, že by Kastilie byla vázaná jednotnou unijní politikou ohledně objevitelských plaveb!

Nejednotnost Evropy naopak vyústila v renesanci, objevitelské cesty, průmyslovou revoluci, vynález moderního bankovnictví a kapitálových trhů, zkrátka byla příčinou dosavadní dominance Západu nad zbytkem světa. Lze ukázat, že s rostoucí integrací EU postupně klesá počet světově významných evropských firem. Unie reaguje defenzivně: snaží se klást překážky americkým korporacím a stíhá je pokutami. Snaží-li se Brusel myslet konstruktivně, vymyslí obvykle dotace nebo těžkopádné komise. Slepá ulička hned od počátku. Povzbuzení konkurence, nejen mezi podniky, ale i mezi státy, bohužel není populární myšlenka. Německo a Francie již dlouho tlačí myšlenku „škodlivé daňové konkurence“. Snaží se donutit jurisdikce s příznivými daňovými podmínkami, aby se staly daňovými pekly podobně jako Francie či Německo."

T. Novy 5.9.2022 18:09

R^[>-]R^

T. Novy 5.9.2022 18:10

V decentralizaci je pokrok a síla!

J. Václavíková 5.9.2022 18:12

To byste měl prozradit USA, že si kopou hrob.

T. Novy 5.9.2022 18:15

USA není typický příklad tuhého centralizovaného řízení. PRC je lepší příklad.

P. Diviš 5.9.2022 18:17

USA jsou centralizované? Klusáček by asi byl rád, ale nejsou. Federální a jednotlivých států je striktně odděleno.

J. Václavíková 5.9.2022 18:34

A přesně tak by měla fungovat EU.

D. Stys 5.9.2022 17:56

Co se pamatuji, před vstupem do EU jsme diverzifikovali zdroje surovin. Do závislostí na Rusku nás dovedla EU v čele s Německem. Zas ta fakta....

T. Novy 5.9.2022 17:57

Ano. A co dál?

P. Diviš 5.9.2022 18:03

To jsem taky zvědavej.

D. Stys 5.9.2022 18:16

Jedíný závěr je, že EU je banda proruských švábů. Nebo máte jiný nápad?

P. Diviš 5.9.2022 18:24

Banda blbů jo, proruských asi ne.

M. Ilsner 5.9.2022 17:58

je to tak, GD je německý výmysl chorých mozků

L. Beneš 5.9.2022 17:59

Přesněji výmysl chorých německých mozků.

M. Pivoda 5.9.2022 18:00

Naivní názor D. Štyse, že válku lze vyhrát při zachování práva veta pro každého člena EU.

D. Stys 5.9.2022 18:13

Tak tu myšlenku dotáhněte do konce. EU nás dovedla do situace, že jsme proti Rusku bezbranní. Pokud se bude hlasovat majoritou, budeme přehlasováni a tudíž i nadále proti Rusku bezbranní. Nezdá se Vám, že /(podle Vaší logiky) nezbývá než vystoupit z EU.

Upozorňuji, že to byl Váš názor. Můj názor je, že je třeba konečně začít drsně vyjednávat a často důvodně vetovat.

M. Pivoda 5.9.2022 18:33

1. Válku vyhrávají generálové (všemi dostupnými prostředky), nikoliv politici. Historii píší vítězové, nikoliv poražení.

Byl Dalibor Štys někdy na vojně?

2. Pokud jde o vinu EU: Proč česká montovna slepě následovala politiku EU?

T. Novy 5.9.2022 18:28

Úplně v pohodě. Pokus se budeme starat o to, aby fungovalo NATO, EU je v případě válečného konfliktu bezcenná.

J. Havelka 5.9.2022 17:50

Hey Vajgl, tu hadici s plynem si nacpi, víš kam, da, da?

M. Ilsner 5.9.2022 17:55

zatím musí plyn pálit, nic jiného s ním nejde dělat, když zavřel kohouty

J. Černý 5.9.2022 18:12

Evropský parlament nadšeným potleskem ve stoje vyzval k zavření kohoutů s Ruskem. Vy nějak zapominate ;-D

J. Černý 5.9.2022 17:55

Z toho neusne ;-D;-D

J. Václavíková 5.9.2022 17:45

K těm stratosférickým cenám plynu a energie.

Moc se o tom nepíše, ale jedním z těch hlavních důvodů je nejen fyzických nedostatek plynu samotného (viz například dnes zavřený Nordstream 1), ale i cenová manipulace, kterou Gazprom provádí prostřednictvím nastrčených fiktivních firem. Na burze totiž může obchodovat kdokoli, kdo má licenci ze státu EU (a sehnat licenci někde na Kypru, Bulharsku atd. není zas tak těžké) a kdo složí zálohy (na to má Gazprom peněz dost).

Gazprom burzu manipuluje už léta, ale dokud to bylo směrem dolů, zavíraly se před tím oči. Gazprom kupuje sám od sebe a tím šroubuje ceny do vesmíru. Co bude s tím plynem, který za raketu koupí, ale neodebere? Nestane se nic vůbec, to jsou kontrakty typu „odeber nebo zaplať“. Rusové prostě plyn neodeberou a peníze převedou sami sobě. Na to, že začne podvádět přímo dodavatel, není burza vůbec připravená.

Dá se s tím tedy něco dělat? Ano, ale chce to úplně překopat pravidla burzy. Technicky je to připravené už nějakou dobu, ale právníci se zapotí: hromada spekulantů to bude dávat k soudu, protože prakticky není řešení, které by někomu nesáhlo na peníze.

++

Co to znamená pro letošní sezónu a co pro tu další?

Pro letošek jsme relativně v pohodě: tuzemské zásobníky plynu jsou plné z 85 procent a letošní topnou sezonu pomohou pokrýt zásobníky LNG (zkapalněný zemní plyn) terminálu v Nizozemsku. A to ještě je pořád volná další kapacita, tuhle zimu dáme čistě na tom, co je už teď zasmluvněno bez dalších nákupů. Obchodníci mají nakoupeno na tuhle zimu za průměr 20 EUR/MWh z loňska a předloňska. Ale jenom 60% spotřeby, zbývající 40% se kupuje za momentální cenu, což je 200-300 eur/MWh. (K přežití jsou ovšem ceny do stovky eur na MWh.) Pro koncového zákazníka se to počítá z průměrné ceny, za kterou se to nakoupí.

Úspory jsou tedy zásadní: čím víc uspoříme plynu, tím levnější bude pro všechny. A tím levnější bude i elektřina.

Na příští sezónu se neobejdeme bez výrazné změny regulace lipské burzy, to za prvé.

J. Václavíková 5.9.2022 17:45

Co se energie týče, jako celoevropsky schůdné řešení zastropovat ceny všech dodavatelů elektrické energie, kteří jsou levnější než paroplynové elektrárny: tedy u provozovatelů solárních a větrných elektráren a jaderných elektráren.

PS: Moc by mě zajímalo, kolik putinofilů z Václaváku tuší, že jim Vladimir Vladimirovič každý měsíc pomocí Gazpromu vybílí peněženku. Dovolil bych si tvrdit, že ani jeden. (Viktor Janiš)

P. Smetana 5.9.2022 17:51

Paní Václavíková, to jsou zajímavé postřehy. Máte na to nějaké odkazy?

J. Václavíková 5.9.2022 17:59

https://www.facebook.com/viktor.janis.5

L. Novák 5.9.2022 18:16

Nechcete si najít odkazy na někoho v energetice kvalifikovanějšího, než je překladatel z angličtiny Viktor Janiš? Ale proboha ne, jako ten předchozí nesmysl z webu "faktaoklimatu"...

Vy jste jak ta potrhlá aktivistka Jana Václavíková, co píše zelené blbosti do Aktuálně.cz... :-P