8.6.2024 | Svátek má Medard


Diskuse k článku

Na východě přituhuje

Bojová pohotovost v západním a centrálním Rusku, to je samozřejmě něco, co je nám důvěrně známé. Srpnu 1968 předcházelo několikaměsíční chřestění zbraněmi. Putin by na nepotřeboval zvací dopis, ten už má – Krym a velká část Ukrajiny se obává změn vyvolaných tlakem ulice a jak ukazují poslední rozhodnutí ukrajinského parlamentu, Jsou to obavy oprávněné – opatření namířená proti ruskému jazyku jsou asi tak rozumná, jako vyvěšování Benderových portrétu na veřejných budovách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jílek 27.2.2014 18:42

Gellnere, konec lhaní, neb už jsem tu zas....

12. 11. 2013 - Právě kvůli neodebírání plynu, dle smlouvy, vystavil letos v lednu Gazprom Ukrajině smluvní penále v částce 7 miliard USD.

Teprve den před odjezdem Janukovyče do Moskvy udělal Putin gesto, aby zabránil podpisu asociační dohody

I. Gellner 27.2.2014 18:47

Re: Gellnere, konec lhaní, neb už jsem tu zas....

Dík za potvrzení mých slov! -) vytrvejte! -)

P. Vandas 27.2.2014 18:28

Re: To se na to podívejme

Rusko je třeba aktivně zapojit do rozhovorů o Ukrajině. I pokud by mělo dojít k oddělení Krymu, je nezbytné to udělat na mezinárodní úrovni i s pomocí OSN. Chápu, že to zde mnozí odmítnou, ale ani Rusko si nemůže dělat co chce. K zásahu v Iráku, Afghanistánu, či Lybii byla schválena pro záash USA, či Nato, rezoluce OSN. Rusko nesmí být vyjímkou a musí předložit problém Radě bezpečnosti.

E. Heusinger 27.2.2014 18:31

Psal jsem už včera,

že Putin momentálně nemusí dělat vůbec nic. Jazykový zákon je zrušen a jak se předevčírem vyslovil předseda parlamentu bude následovat potrestání separatistů.

P. Vandas 27.2.2014 18:33

Re: Psal jsem už včera,

Jako u nás v 30 letech. .-):-)

E. Sevrát 27.2.2014 18:32

Re: To se na to podívejme

Okupace Iráku nebyla schválena OSN.

P. Vandas 27.2.2014 18:34

Re: To se na to podívejme

Byla. A dvakrát. Nejen Pouštní bouře.

I. Gellner 27.2.2014 18:35

Re: To se na to podívejme

V tom případě by měl S.Lavrov na půdě OSN ukázat nějaké pojízdné chemické laboratoře, které Tatarokrymané uchovávají, a které je třeba zničit -)

M. Prokop 27.2.2014 18:36

Re: To se na to podívejme

Otázka je, jak moc Ukrajinci chtějí to aktivní zapojení.

Rada bezpečnsti (bez Ruska?) by posuzovala mezistátní problém, nebo vnitřní záležitost státu, souseda Ruska?

Je to poněkud "vošajstlich".

V. Novák 27.2.2014 18:48

Kulový bylo schváleno k zásahu v Iráku - USA a spolek

ochotných zasáhl zcela bez nějakých rezolucí.

V Libyi si Západ velmi extenzivně vyložil rezoluci o ochraně civilistů jako carte blanche k násilnému svržení režimu. Rusko a Čína, které zjistily, že schvlily něco, co si ostatní vkládají zcela jinak, protestovaly. Bez úspěchu, samozřejmě.

V Afghánistánu NATO rozhodlo, že došlo k napadení USA - a tedy je zřeba aktivovat čl. 5. k tomu taky nepotřebovalo žádnou rezoluci.

Kdy se rozhodovalo o násilném odtržení Kosova nebo o Bosně v Radě bezpečnosti?

V. Novák 27.2.2014 18:41

To přece EU prosazovala od začátku - aby cesku Ukrajiny

do EU platilo Rusko. Rouček hrozil Rusku, aby se neopovažovalo přehodnotit své ekonomické i jiné vztahy s Ukrajinou směřující do EU:

Putin to řekl jasně - Ukrajina půjde do EU nebo do CU. Pokud bude směřovat do CU, dostane už teď některé výhody člena CU - třeba plyn bez vývozních cel. A půjčku bez vměšování do ukrajinského soudnictví. Bude-li směřovat do EU, jsou bonusy na EU...

Pro někoho je to vydírání.

J. Láníček 27.2.2014 18:05

To už je zkrátka takový folklór,

že když někdo v divočejších státech prohraje volby, prohlásí je za zmanipulované a odmítne je uznat. Pak záleží, jestli má nějakého vlivného zahraničního bratra (myšleno stát), kterému to stávající rozdání karet také nepasuje. V každém státě se vždycky najde určitá množina nespokojených lidí. Chopí se toho neuspokojení rádobyvládci, naženou lidi do ulic - a státní bezpečnostní složky - co teď?! Slíbily věrnost legálně zvolené vládě, někdo jim také velí. Extremisti začnou přikládat pod kotel, až bouchnou saze a začne mela. A může za to .... Mursí, Janukovyč atd., které pak chtějí hnát "spravedlivě rozhořčené" západní státy před válečný tribunál. Tak nějak to vidím já. A extremisti a vyvolávači nepokojů?  Jak říkal již kdysi prezident Růzvelt na adresu jistého diktátora: Je to sice zkur+ysyn, ale je to náš zkur+ysyn!  Přibližně tak nějak to i dnes chodí, jak vidno i slyšno.

M. Prokop 27.2.2014 18:15

Re: To už je zkrátka takový folklór,

Co ta Venezuela?

Nebýt Ukrajiny, tak je tomu věnována větší pozornost. Socani to tam už přivedli k prázdným obchodům a nedostatku potravin, státní bezpečnostní složky sem tam někoho zmydlí, ale volby jsou zcela v pořádku .....

S. Netzer 27.2.2014 18:16

Re: To už je zkrátka takový folklór,

Dnes?

Za "Vás" se to přece vždycky vykládalo tímto způsobem.

J. Jílek 27.2.2014 18:20

Re: To už je zkrátka takový folklór,

Janukovyč vyhrál volby slibem, že podepíše asociační dohodu....to nesplnil a začaly pokojné několikaměsíční protesty...přikládat pod kotel začal Janukovič skrze silový aparát, když se protesty snažil zadusit ZA KAŽDOU CENU

P. Boublíková 27.2.2014 18:25

Re: To už je zkrátka takový folklór,

Takže protestovali jeho voliči?

Nebylo by jednodušší zvolit někoho méně proruského, který by tu asociační dohodu spíše podepsal než Janukovyč?

I. Gellner 27.2.2014 18:26

Re: To už je zkrátka takový folklór,

:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))

M. Prokop 27.2.2014 18:31

Re: To už je zkrátka takový folklór,

Asi nebylo.

Nebo jsme si taky měli svobodně zvolit někoho jiného než Jakeše s Husákem?

Tolik lidí prostě nezblbnou "ideodiverzní centrály", na to už musí být dost značné zoufalství. Jestli jen z důvodu Janukovyče a proruské části, nebo celkové prohnilosti režimu, to už asi nikdo přesně nezjistí.

I. Gellner 27.2.2014 18:38

Jste se do toho nějak zamotal...

P. Boublíková 27.2.2014 18:42

Re: To už je zkrátka takový folklór,

Prezidentské volby, které vyhrál Janukovyč byly a) přímé, a ty se obecně manipulují dost špatně, b) pod mezinárodní kontrolou, i když údajně nebyla zcela perfektní.

Takže ten váš příměr s Jakešem a Husákem trochu hodně pokulhává:-)

M. Prokop 27.2.2014 18:51

Re: To už je zkrátka takový folklór,

Ono tam pokulhává kdeco, vaše upřímná víra v možnosti zcela čistého a legálního řešení problémů v těchto končinách jeví se poněkud naivní.

Oni si lidé nechodí nechávat rozbít hubu a ještě při tom mrznout, v tak velkém počtu, že to nešlo ani silou rozehnat, jen tak, z netrpělivosti a neschopnosti pár měsíců počkat. O střílení ani nemluvím. A to lidé dost normální.

V. Novák 27.2.2014 18:55

No jo - azbuci....

...

V. Novák 27.2.2014 18:53

V každém případě byl janukovyč pro EU dostatečně

legitimním prezidentenm, aby s ním představitelé EU jednali. třeba o asociační dohodě. Nikdo nikdy nezpochybnil jeho legitimitu - a tedy ani legitimitu voleb.

Až se rozhodl přijmout pomoc od Ruska - když se EU k nějakým výdajům měla jak Harpagon když měl vykoupit syna. A BUM ho! Najednou byl zvolen v neligitmních, zfalšovaných volbách!

T. Maxim 27.2.2014 18:54

Re: To už je zkrátka takový folklór,

pozor, prezidentské volby vyhrál tříprocentním rozdílem a to jde nasvindlovat nebo myslíte, že ne? Hlavně volby vyhrál na základě slibů, které dal svým voličům. Oni všichni rusky mluvící obyvatelé Ukrajiny nejsou pitomci a vidí jak se žije v Polsku a jak u nich. V Polsku životní úroveň stoupá a na Ukrajině klesá, čím to asi je? Hlavně nepište jako psala odborárská Práce v osmdesátých letech o polácích, že jsou líní a my je už mnoho let živíme. Jen vzpomeňte na .. odboráře.

P. Boublíková 27.2.2014 19:02

Re: To už je zkrátka takový folklór,

Jak píše pan Novák, ten tříprocentní rozdíl dlouho nevadil. Ať už příště vyhraje kdokoliv, také to nebude o mnoho. Čekejte tedy plky o švindlech zase.

J. Jílek 27.2.2014 18:33

Re: To už je zkrátka takový folklór,

to nevíme, nicméně byla to součást jeho volebního programu

navíc už jedněm protestům, při kterých se už také projevilo policejní násilí, se zalekl, že zašel příliš daleko, protestující amnestoval a slíbil asociaci s EU. Toto porušil a začaly další protesty, tentokrát už ale protestující byli rozhodnuti vést protesty jakkoliv dlouho. Volby nejsou alibi, nanynko, i proti ve volbách vzešlé vládě lze svobodně protestovat

P. Boublíková 27.2.2014 18:45

Re: To už je zkrátka takový folklór,

Jistě, jistě - ale málokdy protestují "vlastní" voliči, nanýnku.

J. Václavíková 27.2.2014 17:50

Vybavuje se mi vzpomínka na něco,

co jsem slyšela snad z rádia. Američané učinili zajímavý poznatek u vězňů po propuštění z čínského zajetí. Ti, co se pro relativně malou odměnu v zajetí uvolili jít do soutěže, kde měli popisovat přednosti čínského systému, pak i doma tento obhajovali. Vyvozovali z toho, že pokud se člověk (ne pod nějakou vážnější hrozbou) rozhodne pro drobné výhody s režimem kolaborovat, brání jej i poté. Jde zřejmě o nějaký obranný mechanismus mozku, aby člověk nebyl sám se sebou v rozporu.

Mohlo by to vysvětlovat některé postoje, nejen k Ukrajině.

T. Maxim 27.2.2014 17:54

Re: Vybavuje se mi vzpomínka na něco,

paní Václavíková, máte velmi zajímavé postřehy, které odpovídají jak jsem přesvědčen skutečnosti.

J. Václavíková 27.2.2014 17:58

Re: Vybavuje se mi vzpomínka na něco,

Díky, ale ten postřeh nebyl můj. Jen mě v poslední době často napadá.