21.6.2024 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

Mohli by slavit, nebýt toho, že…

Přerušené jednání sněmovny bylo obnoveno v sedm večer a pak už to šlo jak na drátku a vláda dostala důvěru 106 hlasy. Mohla by z toho být velká radost, už proto, že skončilo utrpení v podobě 22 + 1 hodin projevů pořád dokola. Většinová vláda by se teď mohla zamyslet nad tolikrát kritizovaným výrokem Andreje Babiše o žvanírně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Lukešová 14.1.2022 17:00

Tak tradice české a moravské státnosti se datuje do doby 9. st. n. l. od doby Velké Moravy, poté Přemyslovského/Lucemburského/Jagellonského

/Habsburského státu, ještě mezidoba husitství a Jiří z Poděbrad. Jestli jsem na něco zapomněla, tak se omlouvám.

Jak je to s rusko-ukrajinskými dějinami nevím, neznám, nemůžu posuzovat, jen bych tipovala a nechci samozřejmě nikoho urazit, ani zastánce Ruska ani Ukrajiny, navíc, když o tom nemám vědomosti.

M. Varadinková 14.1.2022 17:22

Ukrajina nikdy jako stát neexistovala, vždy to byl jen "okraj Ruska", jak sám název napovídá.

Ukrajinu jako "svazovou republiku" stvořili až komunisti za Sovětského svazu, přičemž Stalin k tomu "okraji Ruska" přilepil po vítězné válce ještě kus Polska, Československa, Maďarska a Rumunska. A ještě později k ní Chruščov přilepil ruský Krym. V dobách sovětského svazu to bylo celkem putna, protože totalitní režim držel všechny u huby. Ale dnes tam jsou stejné, ne-li větší odstředivé tendence, jako v dnes již rozpadlých státech (Československu, Jugoslávii nebo v Sovětském svazu).

S. Lazárek 14.1.2022 16:45

Já jsem pochopil tak, že si jí tím pádem může ruskej rozdrápat dle libosti a o ukrajinské historii toho moc nevím, tak se s vámi nebudu raději pouštět do větších akcí.

J. Drobný 14.1.2022 17:02

Tak to jste pochopil špatně. To je tak, jako tu někteří tvrdí, že Sudetští Němci chtějí zrušit Benešovy dekrety a přitom oni vůbec nic takového nechtějí!;-)

S. Lazárek 14.1.2022 17:10

Nebo že si chce udělat landsmannschaft sjezd v Česku a oni taky vůbec nic takového nechtějí, to bude ono.

J. Drobný 14.1.2022 17:22

Možná za Hermana chtěli, ale už nechtějí. Pochopil jste to správně.

Hlavně aby se ten premiér nezačal s tím Posseltem kamarádit, to by nemuselo dopadnout dobře. ;-)

A. Renjascu 14.1.2022 16:43

Že to je nešťastná země. Zajděte si třeba na Podkarpatskou Rus a zeptejte se jich na Československo a kde by chtěli být. To samé platí o celé východní Ukrajině, která byla nedobrovolně a administrativně připojena k Ukrajině. Ukrajina nemá tisíciletou historii stejného území jako ČR. Původní Ukrajina byla menší než Slovensko a nezahrnovala ani Kyjev. Moc jim nezávidím a protože jsou nejen vnitřně rozdělení, kdy trvale hlasuje odlišně západní, východní (ale třeba i Podkarpatská část Ukrajiny) ale především tam se tam přetahují o moc různé oligarchistické skupiny, které Ukrajinu naprosto devastují a rozkrádají, tak se domnívám, že to skončí buď rozpadem na více fragmentů a nebo si Rusko příjde pro svou část až k Dněpru a nikdo s tím nic neudělá.

D. Mach 14.1.2022 16:46

ČR vzniklá 1.1.1993 má tisíciletou tradici? Nebo tím snad myslíte Rakousko-Uherskou monarchii?

S. Lazárek 14.1.2022 16:48

To nemá smysl, je to prostě nešťastná země, já ale jen pořád nevím, co tím chtějí místní světošlápci naznačit.

R. Toman 14.1.2022 16:50

Machu píše o území. Vy tedy ani neuznáváte ČSR, a jeho hranice po roce 1918.

H. Lukešová 14.1.2022 16:55

Tak tradice české a moravské státnosti se datuje do doby 9. st. n. l. od doby Velké Moravy, poté Přemyslovského/Lucemburského/Jagellonského/Habsburského státu, ještě mezidoba husitství a Jiří z Poděbrad. Jestli jsem na něco zapomněla, tak se omlouvám.

Jak je to s rusko-ukrajinskými dějinami nevím, neznám, nemůžu posuzovat, jen bych tipovala a nechci samozřejmě nikoho urazit, ani zastánce Ruska ani Ukrajiny, navíc, když o tom nemám vědomosti.

J. Drobný 14.1.2022 17:06

S tím volem nemá cenu vůbec diskutovat. Karlštejn nám asi postavil Čingischán!:-/

P. Boublíková 14.1.2022 16:54

V podstatě ano. Až na nějaká menší území (například ztracené Míšeňsko) jsou Čechy a Morava tisíciletá říše.

A. Renjascu 14.1.2022 16:59

Česká republika sice vznikla 1.1.1993 jakožto nástupnický stát ČSFR popř ČSSR a předtím ČSR, ale území českých zemí bylo neměnné i v rámci RU monarchie a i před tím. Není to zas tak složité a na YouTube najdete i videa, kde uvidíte, jak se naše území vyvíjelo a že základní obrysy byly vždy totožné a dnešním územím. Už Kosmas psal o české zemi, které je obklopena ze všech stran horami a zřejmě tím nemyslel ani Alpy a ani železné hory

L. Polehla 14.1.2022 17:00

Píše o území, ne o ČR!

O. Vorálek 14.1.2022 17:11

Přemyslovci ti nic neříkají?

D. Mach 14.1.2022 16:41

O prorusském avataru je snad i pod vaši úroveň diskutovat. To už jsme si jednou vysvětlili a opakováním to nezměníte.

A. Renjascu 14.1.2022 16:52

Nevyžaduji po vás abyste to četl, uvádím to kvůli přiložené mapce. Minule jsem vám přidal info i z mainstreamovych masmédií, ale i tak to nestačilo. Pokud máte dojem, že je na mapce něco špatně, tak to uveďte, jinak jsou to jen plky. Mám na Ukrajině přátele v Dněpropetrovsku a jsou to skutečně Ukrajinci, kteří si nepřejí připojení k Rusku, ale žel nejsou to jediní obyvatelé Ukrajiny a jejich názory taktéž není všeobecný. Ta země je prostě velice mladá a mnoho částí tam bylo připojeno umělé administrativním rozhodnutím aniž by se obyvatel někdo ptal ( Polsko, besarabie, Československo, Rusko, Maďarsko...)

S. Lazárek 14.1.2022 16:36

Ty ruský bastardi fakt nedaj pokoj.

J. Drobný 14.1.2022 17:09

Ti Rusové vám tedy rvou játra! A přitom oni cvičí na Dálném východě, daleko od Ukrajiny. Vpravo nahoře.:-/

R. Toman 14.1.2022 16:40

Ano, je potřeba abychom byli připraveni pomoci armádou a policisty bratrům Slovákům na hranicích k obraně schengenské hranice, tak jako Poláci brání statečně hranici s Běloruskem.

T. Kučera 14.1.2022 16:19

No, nevím, co má pan Neff proti federacim. Zatím fungují všechny. A když se podívám, že za 30 let není ani rychlodraha na letiště, tak nevím, proč se tady ohanime svrchovanosti. Ti federalisti to určitě postaví rychleji.

A. Renjascu 14.1.2022 16:28

Ve federaci jsme žili a Slováci z ní utekli, takže nevím, kde čerpate tu jistotu, že v megafederaci, kde už dnes mají státy méně svobody než v té americké bude vše šlapat, tak jak má. Problémem ČR jsou politici a strany napojené na bruselský či veřejný penězovod, jak je i nyní vidět u STANkařů a jejich financování i dosazování solárního barona na místo ministra. Samozřejmě je to problém, který teď má většina vyspělých zemí, protože politici s podnikateli zjistili, že nejjednoduššeji se peníze vydělají, když podojí veřejný penězovod a Brusel zjistil, že si za to může koupit kohokoliv, třeba i celý stát.

T. Kučera 14.1.2022 16:42

No tak pokud považujete Československo za federaci, tak jste pořádnou federaci nikdy neviděl. A i ten bruselsky penezovod musí někdo dotovat, jsou to přímí plátci, my jsme zatím čistí příjemci.

A. Renjascu 14.1.2022 17:15

Oni si dotují možnost vyvážet z Česka přes 400 mld ročně a to jim zadarmo nikdo neumožní, proto bylo nejprve nutné podmaznout ty, kteří to -mozná z počátku z naivity- umožnili. Takže dotace je jen legitimní korupce států, aby umožnili vybrakování vlastní ekonomiky.

A. Renjascu 14.1.2022 17:19

Jinak Československo bylo mnohem více federace než unitární EU. Existovala tam i sněmovna národů, kde jeden stát nemohl prhlasovat ten druhý, protože měli totožný počet poslanců.

T. Kučera 14.1.2022 17:59

Opravdu? Ono sice existovalo jak české, tak i slovenské občanství, dokonce byly i dvě republiky Česká socialistická a Slovenská socialistická republika a ČSSR, ale jinak ve Federálním shromáždění nebylo stejně českých a slovenských poslanců, ale platil zákaz majorizace, čili pro platnost návrhu musela být pro nadpoloviční jak česká, tak i slovenská část poslanců - sčítáno zvlášť. Dnes v EU není nic unitární, pokud se něco odhlasuje a má to platit, musí být pro 60% europoslanců zastupujících alespoň 65% obyvatel EU. Správná federace má také rozdělené kompetence. Například Československá to měla takto:

Do výlučné federální kompetence byly článkem 7 svěřeny oblasti zahraniční politiky včetně rozhodování v otázkách války a míru a obrany, měny, federální státní hmotné rezervy, federálního zákonodárství , ochrany federální ústavnosti.

Do společné působnosti federace i národních republik byly ústavním zákonem svěřeny otázky plánování, financí, bankovnictví, cenových věcí, zahraničního obchodu, průmyslu, zemědělství a výživy, dopravy, pošt, telekomunikací, rozvoje vědy a techniky, investiční činnosti, práce a mzdové a sociální politiky, sociálně ekonomických informací, právní úpravy socialistického podnikání, hospodářské arbitráže, normalizace, měr a vah, průmyslových práv a státního zkušebnictví, vnitřního pořádku a bezpečnosti státu, tisku a jiných informačních prostředků a kontroly.

Ostatní záležitosti spadaly do výlučné působnosti národních států.

Pravomoci mezi jednotlivými státy a EU jsou určeny Lisabonskou smlouvou.

T. Kučera 14.1.2022 18:02

Dokonce existovaly i tři vlády, jedna česká, druhá slovenská, třetí federální, bylo Federální shromáždění, ČNR, SNR, ale ruku na srdce, kdo znal jména českých nebo slovenských ministrů - nikdo, všechno stejně určovala vláda federální. Tohle je zrovna příklad špatně udělané federace.

A. Renjascu 14.1.2022 22:50

Federální shromáždění (Parlament) mělo dvě komory. První byla Sněmovna lidu, kam byli voleni z celé ČSSR a tak tam bylo pochopitelné více čechů, ale byla zde taktéž Sněmovna národů, která byla rovnoprávná se Sněmovnou lidu a kam byli voleni poslanci paritně zpoloviny z ČR a z druhé poloviny ze SR. Tak byla zaručena nemožnost přehlasování jednoho národa druhým. Mělo to samozřejmě mouchy v podobě určité formálnosti parlamentu, ale to bylo dáno přítomností komunistického režimu a nikoliv tím, že by to nebylo dobře vymyšleno...

T. Kučera 15.1.2022 3:19

Ono se tenkrát říkalo, že papír snese všechno.