1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

Malá vzpomínka na Velký únor

Jo, jo, byl to taky jubilejní rok, ten 1968 a během něho jsem si často opakoval, dokonce s jakousi pýchou, že jsme ten nesmysl snášeli dvacet let a poslali jsme ho do kytek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 27.2.2023 9:27

Zakazuje nám to Petr Fiala a jeho nohsledi. Média takové zprávy prostě netisknou, protože jsou ovládána, jako my všichni, vládnoucími politickými subjekty. Proč myslíte, že dodnes nemáme žádný zákon o obecném referendu, o jakém se zmiňuje i ústava? Lidé jsou totiž podle učení politických stran příliš hloupí na to, aby o sobě sami mohli rozhodovat.

M. Valenta 27.2.2023 9:26

Koruna, jestli někdy nějaké výhody měla, tak už je nemá. Naopak. Je zdrojem vyšší inflace a zmatků spojených s kurzovními výkyvy. A pohled na bezmocnost ČNB je tristní.

S. Lazárek 27.2.2023 9:26

Všechny ty podělaný intelektuály s kecacíma školama poslat do Mišelinky tahat pneumatiky a konečně nastolit dělnicko-rolnickou vládu lidí práce! Kdy jindy než koncem února, spacáky jsou připravený!:-)

J. Rybník 27.2.2023 9:26

K Banderům.

P. Kučera 27.2.2023 9:24

Únory 45, 68, 23.

Já, Astonův vrstevník, jsem později od starší sestry slyšel, že se v tom Únoru vrátila z 2. třídy školy a maminka byla uplakaná. Tak se jí zeptala co se stalo a dostalo se jí odpovědi: Libuško, dějou se hrozný věci. Z pozdějška jsem si už pamatoval, jak maminka řekla: je lepší mít Rusa u p.dele než Hitlera u hlavy. Toto ale řekla jen jednou jedinkrát.

Když jsem začal chodit 1. září 1951 do první třídy, zastavila naše učitelka maminku na ulici a vyčetla jí, jakže to vychovává svoje děcko. Maminka, nic netušíc, se jí zeptala o co jako jde. Prý se ve třídě ptala dětí, kdo je našim prezidentem. Já se ihned přihlásil a řekl, že Tomáš Garrigue Masaryk. Když řekla ne, tak jsem se opravil na doktor Edvard Beneš. Po druhém zamítnutí jsem svoje odpovědi uzavřel slovy: Aha, já už vím, to je ten ruskej. Už si nepatuju, jak mi to pak doma maminka vysvětlovala.

Únor 1968 byl už ve znamení rychlého růstu jevu, který se později nazýval Pražské jaro. Ozývali se nejen naivní zastánci těsně poválečného Gottwalda a raného Lenina, ale taky bývalí političtí vězni (K231), hlouběji kritičtí nestraníci (KAN) a z hlubokého spánku opatrně i socdemáci. Jak to dopadlo, víme.

Únor 2023 je dobou velké jednoty s bránící se Ukrajinou. Lavírování Fialy je podle mne způsobeno obtížným kočírováním nesourodé pětky, zkuste najít kompromis mezi progresivními Piráty a ODS, stále věrné svým ostře ideologickým mantrám o absolitoriu trhu (který ale úplně vše nevyřeší) a minimálním státem, jehož síla a pravomoci se ale stále dál zvyšují. Včera v OVM Schillerová jasně ukázala, že jejím jediným úkolem je dostrkat na podzim 2025 Babiše zpět do Strakovky. Metoda? Všechno je špatně, i kdybyste přijali náše návrhy, bude to peklo. Ano, bylo by to peklo.

Přeji dobrý den.

J. Rybník 27.2.2023 9:24

Spoluúčasti na vyzbrojení Wehrmachtu? Tu ČSR neměla, neboť šlo válečnou kořist, přesněji řečeno krádež.

V. Zadák 27.2.2023 9:24

Masaryk nebyl vystaven těžkým zkouškám jako Beneš, Karle Šebesto.

D. Mach 27.2.2023 9:24

Pane Čechu, a věcně něco máte?

V. Petr 27.2.2023 9:24

Rusácká federace není o nic horší, než bruselská "federace."

P. Diviš 27.2.2023 9:23

Ano, vzhledem k mnoha okolnostem je to nejméně špatná možnost. A je naše chyba, na jaké nesmysly bez odporu přistupujeme.

P. Čech 27.2.2023 9:23

Pokud pod pojmem "ostrůvek s palmou" máte na mysli třeba Švýcarsko či Lichtenštejnsko, potom s Vámi souhlasím. Tam totiž také "někdo" vládne. Ve Švýcarsku občané a v Lichtenštejnsku kníže. Vládnutí toho knížete ovšem žádali občané Lichtenštejnska v referendu. A občané? Ti obvykle nemají žádnou ideologii. Mají prostě jen své zájmy a svou vůli, kterou si ve jmenovaných státech mohou pomocí referenda či všeobčanského hlasování přímo prosadit. Tuto možnost naši občané nemají. Jsou tak zcela závislí na momentálně vládnoucích ideologiích zejména politických stran, které podle zákona a ústavy musí volit. Je to úplně stajné jako před listopadem 1989, pouze vládnoucím aktérem je někdo jiný.

D. Mach 27.2.2023 9:23

Peníze EU jsou dobrá věc, ale že se začaly rozkrádat je špatná věc. Ale ten, kdo v jejich rozkrádání vyniká, tedy Agrofert, ten je dobrák, do které se jen ostatní neoprávněně trefují. Hmm ... :-/

P.S. Jinak do těch maličkostí by nám EU kecala i bez členství, protože to jsou podmínky pro vývoz do EU, kam vyvážíme převážnou část exportu a i bez členství by to nebylo jinak.

https://euractiv.cz/section/cr-v-evropske-unii/news/euromytus-eu-zakazala-pomazankove-maslo-a-rum/

V. Zadák 27.2.2023 9:23

Blablabla

Za císaře pána se jezdilo max. 100 km/hod a to jenom někde.

Většina rychlíkových tratí byla na 70 - 80 km/hod.

J. Polesny 27.2.2023 9:22

Lákat vybrané investory s vysokým přidaným HDP a know-how ideálně mimo auto segment.

Vyházet SŽDC a začít s těmi co něco umí na úrovni roku 2023. To samé s Ministerstvem dopravy.

S eurem už mi to začíná být jedno. ČNB se chová velmi chaoticky a co se týká dohledu jako kopie ECB. Stát se zadlužuje tak, že za chvilku budeme jedni z horších v EU.:-/

P. Diviš 27.2.2023 9:22

Ze všech zajisté ne, ale dost chyb nadělal. Byl dobrá Masarykova "dvojka", na "jedničku" neměl. Nikdo jiný a lepší zřejmě k dispozici nebyl.

P. Boublíková 27.2.2023 9:22

Řekla bych, že nejen geograficky - naše země není zkultivovaná poušť, vlastně obří oáza jako Izrael, ale i "jinde" jsme na tom mnohem líp - obklopují nás přátelské státy s téměř totožnou kulturou a ne zběsilý islám,se kterým musí Izrael nějak koexistovat i uvnitř svých hranic.

Hodně plytká poznámka z vaší strany!

Zatím se mějte, když tak si dopovíme jindy.

J. Černý 27.2.2023 9:21

A vy patříte na jaký pokoj ;-D

P. Diviš 27.2.2023 9:20

Naopak, právě koruna dlouho byla výhoda. Teď už tolik ne, ale ani € nemá moc výhod. Zato hodně nevýhod. Asi by se přijetím svět nezbořil, ale ani nevylepšil. Jedny nevýhody bychom vyměnili za jiné, jak konec konců dokumentují i menší země, které € přijaly a moc si nepomohly. Jeho nastavení bude vždy zaměřeno na velké EUnijní země, ne na to, co potřebujeme zde. Toť vše.

J. Majzlík 27.2.2023 9:18

Po válce se v naší společnosti mísily vlivy mnoha protichůdných emocí, nabytých z pocitu spoluviny za vydání pohraničí, ze spoluúčasti na vyzbrojení Wehrmachtu, z obav z krize, z návratu Němců, z oprávněného strachu z Rusů, z nadějí na novou prosperitu, ze zkušeností z obou válek, z pocitu spoluvítězství, z možnosti brát majetek z pohraničí. V této atmosféře měli navrch pochopitelně komunisté. Vinit téměř ze všech našich budoucích karambolů E. Beneše bez ohledu na historické souvislosti příběhu není spravedlivé.

P. Diviš 27.2.2023 9:17

Nevylučuji, že maká i zde. Jiná věc je myšlení, to mu příliš nejde, ale to je většinou člověku dané.

D. Mach 27.2.2023 9:17

Úpíme pod EU, ale není to tak špatné. Ze všech našich úpění asi to nejlepší.

M. Valenta 27.2.2023 9:17

Jsouch jich tři základní skupiny, naivkové, provokatéři a milovníci Ruska se vším všudy.

P. Černý 27.2.2023 9:16

Kromě mnoha dalších věcí jasných jako facka, viz jeho ručně psaný životopis. Mimochodem, velmi snaživý a usilovný je ten zivotopis. O přijetí na tu školu Pavlovi skutečně šlo.

Nicméně, já vám nic nevnucuji. V rámci duševního zdraví čtěte, co vám vyhovuje.

Snad jen. Tu dobu pamatuji. Vím poměrně přesně, co pro další profesní život znamenalo členství v KSČ. Nebo naopak nečlenství. Zvlášť, když vám bylo výslovně nabídnuto, abyste si podal přihlášku. A vy jste tu nabídku byť ve vší zdvořilosti odmítl.

Naprostá většina polistopadových politiků, podnikatelů a vysokých státních úředníků by se bez předchozího členství v KSČ na tak vysoké pozice nikdy nedostala.

Zvolení Pávka pro ně musí být obrovskou úlevou a zadostiučiněním.

Ale nemyslete, že vám není přáno. Dneska už je to skoro jedno.

T. Kučera 27.2.2023 9:16

Řešení životní úrovně je trivialne jednoduché: dělat to, co Klaus v 90. Letech, lákat investory, sami investovat. Infrastruktura je katastrofa, vlak jede po koridoru rychlosti, co se dosahovala za císaře pána. A taky zavést euro, koruna je moc drahá a investory neláká. Toť vše

P. Diviš 27.2.2023 9:15

Protože jsme jinde. A to nejen geograficky.

P. Spáčil 27.2.2023 9:15

Kurz dokončil v roce 91, kdy ho celou dobu školili ti samí vojenští zpravodajci, kteří předtím působili v armádě Varšavské smlouvy s kontakty na rusáky a na které se lustrační prověrky nevztahovaly.

P. Diviš 27.2.2023 9:14

Zaručeně nevyužili, ale že současná EU už je prakticky neopravitelná, protože "špína je příliš zažraná", to je smutná skutečnost.

J. Rybník 27.2.2023 9:14

R^

P. Diviš 27.2.2023 9:12

Zjednodušování. Kdo by se namáhal se zjišťováním, jak dlouhodobé a spletité to bylo. A jestli bychom mohli uhrát to, co Finové a Rakušani, kdyby zde tolik bláznů nevolilo komunisty, kdyby nebyl výběr omezen na čtyři strany, kdyby, kdyby, kdyby, ...

Poláci komouše nevolili a stejně neuhráli.

P. Boublíková 27.2.2023 9:10

Přesně, to se málokdy připomíná, že bez EU jsme po roce 1989 úspěšně existovali více než 10 let.

A jistě někdo hned přispěchá s námitkou, že jsme už měli přístupovou smlouvu a dostávali nějaké EU peníze. Což je pravda. Stejně tak je pravda, že efekt ohromného přísunu evropských peněz po roce 2004 byl výrazný. Paralelně s tím se však dotace začaly rozkrádat a zneužívat na nesmysly. Čím delší doba od vstupu, tím menší efektivita evropských dotací je vidět. Zato nám Brusel kecá do života jak v maličkostech (pomazánkové máslo), tak bohužel v čím dál tím víc zásadnějších věcech (energetika, automobilový průmysl).

Nedávno jsem četla rozhovor s nějakým izraelským politikem, myslím nějaký ministr to byl. Ten velice chválil Českou republiku jako stát dlouhodobě nejpřátelštější k Izraeli. Ale prohlásil, že EU je směšná instituce a že Izrael by rozhodně v takovém spolku být nechtěl.

Proč nejsme jako Izrael? :-(