18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

Konečně něco, čemu lidi rozumí

Kauza zákazu komunistické strany se konečně svezla na tu správnou kolej: začne se bádat, kolik dostane za expertízu zaplacen právník a politolog Pavel Uhl, který z pověření ministerstva vnitra má spolu s Ivem Svobodou vypracovat právní posudek k návrhu na pozastavení činnosti komunistické strany. Meritu věci se to samozřejmě netýká, o to víc se o tom bude debatovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Martinovská 8.9.2011 19:30

Re: Vláda jede

Já jsem to úplně nepochopila. Byl to žebříček o konkurenceschopnosti, nebo o důvěře? Chápu to spíš tak, že o důvěře.

P. Hofman 8.9.2011 19:33

Re: Vláda jede

O důvěře v politiky, píšu to tam.

M. Martinovská 8.9.2011 19:39

Re: Vláda jede

A kdyby se zkoumala důvěra v řezníky? Nebo hostinské? Nebo obchodníky? Myslím, že nejsou horší než "politici", což je nechutně obecný pojem. Sandno si lidi řeknou - za všechno můžou "politici"... nejsou horší než zbytek obyvatel, jsou vzorek. Mně se nezeptali, ale některým věřím. Docela by mně to zajímalo: Věříte nějakému politikovi?

P. Hofman 8.9.2011 19:43

Re: Vláda jede

Já jsem tu anketu nedělal, takže otázky, proč se neptali řezníků, budete muset směřovat jim. Jsem ale přesvědčen, že by ti řezníci dopadli líp.

J. Václavíková 8.9.2011 19:48

Re: Vláda jede

Paní Martinovská, problém je, že ten politik tam není sám za sebe a své svědomí, ale většinou je kolečkem v zaběhaném soukolí strany. Což snižuje jeho manévrovací možnosti. Jediný, kdo má z tohoto pravidla pardon, je, zdá se, kníže. A pokud smím vyjádřit vlastní názor, ještě mi důvěryhodný připadá Heger. Čímž nepředjímám, jakou kvalitu bude mít jeho reforma.

M. Martinovská 8.9.2011 19:56

Re: Vláda jede

Ano. Schwarzenberg má odvahu a nebere si servítky. Možná je to nadhled stáří, říká si, co vy mi můžete... ale na každého to stáří asi takhle nepůsobí. Já mám ještě důvěru v poctivou snahu Nečase.

J. Václavíková 8.9.2011 19:58

Re: Vláda jede

Ten je jen mezi mlýnskými kameny a nic nezmůže, i kdyby chtěl.

P. Hofman 8.9.2011 20:01

Re: Vláda jede

Tak proč do toho lezl, když musel moc dobře za těch 20 let poznat, jak ty mlýnský kameny vypadaj? Že by se chopil životní šance a po mně potopa?

J. Václavíková 8.9.2011 20:06

Re: Vláda jede

To fakt nevím.

M. Martinovská 8.9.2011 20:08

Re: Vláda jede

Já myslím, že chtěl něco změnit. Proč tam lezl... však už pár korupčníků vyyhodil, ne? Drobila třeba. Každej má trochu svázaný ruce, ale zase něco udělat může.

P. Hofman 8.9.2011 20:11

Re: Vláda jede

A jak se ve volbách dušoval, že v Praze ODS s ČSSD ani náhodou, ručil za to svým "poctivým ksichtem" a nevím už čím vším. Pak nehnul ani prstem. Vždyť je to nula. Středně slušnej ouředník.

P. Vandas 8.9.2011 19:32

Re: Vláda jede

 Nečetl jsem zdrojovou zprávu, neznám položenou otázku a nevím kdo byl respondentem, tak jak bych Vám mohl oponovat. Pokud bych však zašel do nejbližší hospody a zeptal se všech účastníků, zda  naše vláda požívá od dotazovaných důvěry, tak vězte, že odpověď bude ne, ve všech kreacích tohoto slova, a stoprocentně jednotná.

P. Hofman 8.9.2011 19:37

Re: Vláda jede

A ve 133 zemích tohoto výzkumu jich takových v tý hospodě bylo míň. Nic víc.

M. Varadinková 8.9.2011 19:29

Re: Vláda jede

A divíte se? Když každého, kdo projeví špetku vlastenectví a národní hrdosti, Vy pravdoláskaři obratem nazvete náckem a vykazujete ho do skladu tužek?

S. Lazárek 8.9.2011 19:32

Re: Vláda jede

Pravdoláskaři nejsou vlastenci? Tak to je opravdu zajímavá myšlenková zkratka.

M. Varadinková 8.9.2011 19:40

Re: Vláda jede

Pravdoláskaři jsou přece eurohuještí. Jejich vlastí není Česko, ale EU.

J. Václavíková 8.9.2011 19:43

Re: Vláda jede

Svět dle Varadinkové. A bez možnosti odvolání.

M. Varadinková 8.9.2011 19:54

Re: Vláda jede

Tak co je Vaší vlastí, paní Václavíková? Nekomentujte můj svět, o kterém víte houby, ale pište o tom svém.

J. Václavíková 8.9.2011 20:01

Re: Vláda jede

Vy ten svět rovnou přidělujete, neptáte se na názor: Pravdoláskaři jsou přece eurohuještí. Jejich vlastí není Česko, ale EU.

M. Varadinková 8.9.2011 22:13

Re: Vláda jede

Pravdoláskaři jsou eurohujerští, to já nepřiděluju, ale pozoruju. A taky pozoruju, že  Vy jste opět neprojevila žádný svůj názor na tuto věc. Neumíte se bavit o ničem jiném, než o mně?

P. Hofman 8.9.2011 19:47

Re: Vláda jede

Mojí vlastí je určitě Evropa.

P. Boublíková 8.9.2011 19:52

Re: Vláda jede

Odkdy? :-)

M. Martinovská 8.9.2011 20:03

Re: Vláda jede

Víte, ještě v 19. století Bolzano prosazoval vlastenectví zemské. České zemské vlastenectví, což měla být snaha zvelebit vlast. Jungmann a Kollár a mnozí a mnozí další prosadili naproti tomu jazykové vlastenectví spojené s vymezováním proti němcům. Zemské vlastenectví je moje vlastenectví. Velká škoda, že převážilo jazykové pojetí.

P. Boublíková 8.9.2011 20:08

Re: Vláda jede

Ano, souhlasím s vámi.¨

Nicméně mi připadá poněkud neuvěřitelné, že by se někdo z nás cítil být Evropanem (ve smyslu Evropa je moje vlast) dejme tomu v roce 1980. Dokoncemi to připadá vzhledem k okolnostem dost srandovní.

Proto ta otázka na pana Hofmana, kdy na něj to evropské vlastenectví tak asi přišlo:-)

M. Martinovská 8.9.2011 20:14

Re: Vláda jede

No ale zase v roce 1890 spousta lidí mohl amít pocit, že jejich vlastí je Rakousko- Uhersko, s Terstem, mořem, a tak. Ve středověku se to s těma národama taky tak nebralo - myslím, že za Karla IV. byl pojem vlasti širší. Takže ten pocit vlasti se může měnit během let. I já mám k Evropě bližší vztah od vstupu do EU, než dřív. Prostě když přejedete ty bývalé pusté celnice na hranicích, co už nejsou hranice, nebo si přejdete lesem sem  a tam a krajina podobná, Tesco stejný, nádraží stejný, knedlíky, co já vím... hrady na kopcích, podobné právní zvyklosti, jazykové podobnosti, je toho spousta, co nás spojuje.

J. Václavíková 8.9.2011 20:20

Re: Vláda jede

Proč nějaké násilné škatulkování? Určitě máme vazby na své rodiště, širší region, ve kterém žijeme, ke svému státu (jehož rozpad jsme mmch taky přežili) a dokonce i k té Evropě, kde nás nebuzerují na hranicích. Proč se necítit součástí i celého světa a mít k němu zodpovědnost? Podstatné je, že jsme lidé a musíme se naučit žít s ostatními lidmi co nejlépe. Jaké hranice si uděláme, to už je vedlejší.

M. Martinovská 8.9.2011 20:24

Re: Vláda jede

Ano. jenže pocit sounáležitosti je pocit. Tak  s ním rozumem nic nenadělám. Ale opravdu to není zas tak moc důležité. Chesterton říkal, že záchrana je v lokálním patriotismu. Pro místo, kde žijeme, můžeme udělat něco konkrétního, kdežto pro "svět" už méně.

P. Boublíková 8.9.2011 20:21

Re: Vláda jede

Ale jistě, společného toho máme se svými sousedy hodně, nicméně sousedy beru pořád jako sousedy a ne že jsem u nich doma. No a že bych za "svoje" město považovala třeba Neapol (jakkoliv mám Itálii ráda, včetně svého italského auta a italského psa:-) ) - to fakt asi ne:-)

Ale jestli to má pan Hofman takhle a dokonce třeba už od toho roku 1980, tak je fakt borec:-)

P. Vandas 8.9.2011 20:16

Re: Vláda jede

 Ten pocit, a věřte že silně pociťovaný má každý evropan, který se ocitne uprostřed jiné neevropské kultury. V té chvíli víte přesně, co to je cítit se Evropanem. Potom i příjezd do Portugalska Vám přijde, že jste doma.

P. Hofman 8.9.2011 20:22

Re: Vláda jede

Přesně tak. A když ještě navíc při rozhovorech s těmi ostatními Evropany zjistíte, že žijí stejnými problémy jako vy a mají stejné kulturně-historické základy (vše jen trochu modifikované), tak už nepotřebujete být jenom Čechem. Jak se říká - kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Tady se to všechno snoubí v jedné Evropě.