29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

Konec Realistů

Pro nezájem veřejnosti i straníků se v pondělí sama rozpustila politická strana Realisté. Jejím duchovním otcem byl při založení v roce 2016 politolog Petr Robejšek, dobře známý i čtenářům Neviditelného psa. Jeho názory jsou vskutku realistické a ty vtiskl této politické straně: soustředil se na národní zájmy a ty jsou v podstatě dva, totiž blahobyt a bezpečnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Dvořák 23.7.2019 7:46

Re: Rozpuštěný a vypuštěný Robejšek. aneb

Nejzemitéjši je Schwarzenberg, nejvíce užvaněný Fiala a největší intelektuál je králičí kožkař Drahoš.

V. Kotas 23.7.2019 8:30

Re: Rozpuštěný a vypuštěný Robejšek. aneb

1*

E. Pawlica 23.7.2019 7:55

Re: Rozpuštěný a vypuštěný Robejšek. aneb

Pane Havelko, vyjádřil jste to přesně. Ne že bych přitom Robejškova rozpuštění litoval, spíš naopak.

P. Jirkovský 23.7.2019 8:47

Re: Rozpuštěný a vypuštěný Robejšek. aneb

Jejeje, to budete mezi místními intelektuály zase jednou populární ....

P. Čech 23.7.2019 7:28

Zdalipak to nebylo trochu jinak?

Podle mne je každá, nově vznikající politická strana již dnes odsouzena předem k nezdaru. Lidé už totiž pochopili nesmyslnost celého systému, vyzvořeného na základě pravidel "chytré" horákyně. Systému typicky českého, založeného na volné soutěži politických stran, systému obecně nefungujícího. Možná, kdyby se tento nově vznikající politický subjekt pojmenoval a hlavně choval jako občanské hnutí a ne politická strana, rozpouštět by se nemusel. Kdy už ti naši politologové, politici a novináři pochopí, že politické strany nejsou schopny vést lidi (brání tomu jejich neustálá volná soutěž) a zastupovat je v moci zákonodárné a výkonné, o soudní nemluvě. Je parlamentní demokracie demokracií zastupitelskou? Podle mne je. Až na to, že u nás občany nikdo nezastupuje. Ani nahá, ani oblečená, ani učesaná, ani rozcuchaná, vždy něco mezi tím. Něco typicky a specificky českého, něco, co nikdy efektivně fungovat nebude. Politické strany totiž občany zastupovat nemohou. Jejich zájmy jsou vždy menšinové a v rozporu se zájmy většiny lidí. A proto to nemůže fungovat.

M. Mikulec 23.7.2019 7:32

Re: Zdalipak to nebylo trochu jinak?

To jsme viděli u Brexitu: nikdo vítěze referenda nezastupoval.

E. Pawlica 23.7.2019 7:47

Re: Zdalipak to nebylo trochu jinak?

Ale zastupoval - Nigel Farage. Jenže ten se po referendu rozdělané práce lekl a raději od ní zbaběle utekl. „Mým cílem bylo dostat Británii z Evropské unie. Svoji misi jsem splnil." tak pravil Farage.

Čili teď ať si to vyžerou jiní.

M. Prokop 23.7.2019 8:48

Re: Zdalipak to nebylo trochu jinak?

Nigel Farage nebyl zvolen do Dolní sněmovny, tedy jeho možnost ovlivňování dalšího vývoje byla minimální.

J. Pospíšil 23.7.2019 19:28

Re: Zdalipak to nebylo trochu jinak?

Negel Farage nebyl konzervativním politikem a nebyl v dolní sněmovně, takže nemohl být ani ve vládě. Mimo to, premierkou se stala Mayová, vždy odpůrkyně Brexitu a ta s lidmi typu Farage ani splupracovat nijak nechtěla. Postupně se zbavovala i těch z konzervativní strany, kteří Brexit chtěli.

P. Čech 23.7.2019 7:56

Re: Zdalipak to nebylo trochu jinak?

A to je Velká Británie vyhlašována za demokratickou zemi.

P. Hlosta 23.7.2019 7:34

Re: Zdalipak to nebylo trochu jinak?

U mne, selským mozkem viděno, jde o podobnost, s jakou naiva jde na domovní schůzi v paneláku a má dopředu celkem jasno co chtít realizovat. Po několika hodinové nepřehledné vzrušené debatě se panelákoví bydlící rozcházejí a pro sebe zjišťují, že vlastně se nic nerozhodlo, ačkoliv bylo tolik řečí a rozčilování se. Onen naiva se tedy rozhoduje čistě pragmaticky, že na takové zbytečné ztráty času nemá do budoucna už chuť.

;-)

F. Kusák 23.7.2019 7:46

Re: Zdalipak to nebylo trochu jinak?

Ano, máte naprostou pravdu, také jsem to zažil, a nejen v paneláku. A proto jsem zvolil individuální přístup. Odstěhoval jsem se do rodinného domu, začal podnikat a při volbách volím pragmaticky a třeba po každé někoho jiného. Programům nevěřím. Není to ideální, ale určitým řešením to je. A abych jen nenadával, angažoval jsem se také v komunální politice.

P. Čech 23.7.2019 8:03

Re: Zdalipak to nebylo trochu jinak?

Předvolebním programům ani věřit nemůžete. Ze zásady. Ony totiž nic neznamenají. Ihned po polbách jsou obecně opouštěny a to jen proto, že je nutno handlovat koalice. Potom vznikají nikým nevolené programy koaliční, za nimiž stojí jen koaliční politické strany, vláda a parlament. Žádný občan. To je ta naše, česká "demokracie".

F. Kusák 23.7.2019 8:36

Re: Zdalipak to nebylo trochu jinak?

nejsme v rozporu, pane Čechu

K. Dvořák 23.7.2019 7:47

Re: Zdalipak to nebylo trochu jinak?

Krásně jste to vystihl.Je to tak.

P. Čech 23.7.2019 7:59

Re: Zdalipak to nebylo trochu jinak?

Tak to ovšem (ne)funguje v systému, kde existují špatné zákony, jejichž články a paragrafy jsou formulovány nejednoznačně tak, že dovolují komukoliv dělat si co chce. nevymahatelnost práva tomu nahrává. neustále tvrdím, že na vině tohoto je špatný systém, nikoliv zastupitelská demokracie.

P. Hlosta 23.7.2019 7:24

Na co vlastně doplatili Realisté

Realisté podle mně neměli na kladné výsledky v politice. Byli totiž vystavěni na osobnosti Robejška, jeho analytických schopnostech a jeho distancování se od vedení do pozice mentora Realistům jen ublížilo. Nejde ani tak o nepochopení veřejnosti a tedy o její nezájem o Realisty, jako o nepochopení u Realistů jak velký význam má Robejšek pro jejich existenci jako politické strany. Ono se ani neví, jestli Robejškova funkce mentora byla z důvodu jeho přání, nebo vlivem tlaků uvnitř vznikající strany. Ta strana vznikala v čase před volbami prezidenta. Být tehdy Robejšek kandidátem, měl velkou naději na úspěšnou volbu. On to ale odmítal. Jeho postoje k politice jsou tímto dost špatně srozumitelné. U něj je skutečně otázka, jestli chce být politicky aktivní, nebo jen a pouze analytikem. Realisté na tuto skutečnost doplatili nezájmem veřejnosti.

E. Pawlica 23.7.2019 7:39

Re: Na co vlastně doplatili Realisté

Řečeno s Dugem Badmanem: Pal! Nepal! Pal! Nepal! ...

V. Němec 23.7.2019 7:19

Realisti

vyhynuli proto, že nebrali v úvahu realitu naší společnosti a jak musí politická strana budovat svou tvář, vliv a především strukturu.

E. Pawlica 23.7.2019 7:14

Pan Holíček popsal níže situaci celkem výstižně

A sedí i to přirovnání se střelcem na šachovnici. Akorát že nebývá normální odkrýt střelci vlastní dámu, i když i to se přiházívá.

Robejšek, VKml, Okamura nebo Sládek, všichni možná dobří šachisté. Otázkou není, zda berou či neberou soupeřova střelce na vědomí, ale zda si tu a tam nespletou svou dámu a vlastního střelce.

J. Fridrich 23.7.2019 7:01

Dnes s Astonovým hodnocením Realistů pana Robejška jasný

Dnes s Astonovým hodnocením Realistů pana Robejška jasný souhlas - program Realistů byl snad vůbec nejlepší pro naši zemi a její občany ze všech našich politických stran a uskupení - on byl velmi POZITIVNÍ pro rozvoj a bezpečnost naší země. Jak je vidět, naši občané chtějí něco jiného - oni raději slyší nereálné a prolhané SLIBY..

Je to neradostné konstatování, ale je to tak - v české, zaprděné kotlině se velikost neodpouští - zde se více jak v jiných zemích brblá, nadává na poměry, závidí úspěch.. Dá se dokumentovat na osudech mnoha opravdu významných Češích, kteří se dočkali úspěchu a ohodnocení jen ve Světě..

P. Hlosta 23.7.2019 7:08

Re: Dnes s Astonovým hodnocením Realistů pana Robejška jasný

Vaše neradostné konstatování je omyl. Stejný omyl, jako byste chtěl tvrdit podle síly reklam u zboží, že o to vaše zboží není zájem a zároveň vaše oblíbené zboží by v reklamách nebylo. Prostě veřejnost musíte zaplavit reklamou, jinak ani neví o vašem zboží.

J. Fridrich 23.7.2019 7:27

Re: Dnes s Astonovým hodnocením Realistů pana Robejška jasný

A vaše konstatování je VELKÝ omyl. Uvedu vám několik opravdu velkých politiků v posledních cca 100 létech, kteří své občany " nezaplavovali " reklamou a přesto je lidé jejich zemí postavili do čela svých zemí a vážili si jich..

Za oceánem to byli presidenti Woodrow Wilson, Franklin Delano Roosevelt, Dwight David Eisenhower, John Fitzgerald Kennedy, Ronald Reagan. V Evropě například Winston Churchill, Margaret Thatcherová, Charles de Gaulle a další - u nás jistě Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel.

Srovnávat ohodnocení politiků a jejich programů s reklamou " na to vaše zboží " je hodně mimo..

V. Šťastný 23.7.2019 6:59

Realisté dojeli především na pohodlnost

Českých voličů. Co jsou platné Robejškovy brilantní politické analýzy, nebo podobné Kohoutovy ekonomické, když je běžný volič líný si je přečíst, neřkuli se nad nimi zamyslet. A slibování Těšínských jablíček, na které by se dali voliči ulovit, byl zase způsob, ke kterému se Realisté nechtěli snížit. Byli zdravě (a oprávněně) skeptičtí k EU, ale proruskou příchylnost, kterou zde mnozí zmiňují, jsem u nich nikdy nezaznamenal. Škoda, snad bývalé členy Realistů osloví Trikolóra, potenciál mnohých z nich by byla škoda nevyužít a nám by kynula naděje, že se u nás vyprofiluje skutečně pravicová strana, ne jen takové, které si to pouze malují do svého vývěsního štítu.

P. Hlosta 23.7.2019 7:04

Re: Realisté dojeli především na pohodlnost

Český volič nehledá, chce být hromadně oslovován z médií a on že si pak vybere. V té záplavě falešné reklamy prostě dobré zboží není poznat. A přetlačovat se s klamavou reklamou? To ani nelze, protože na to je potřeba spousty peněz a obětavých lidí. Oboje Realistům chybělo.

J. Mikeska 23.7.2019 7:30

Re: Realisté dojeli především na pohodlnost

Já bych nehledal chybu ve voličích, to bychom je hodně podceňovali. Většina sympatizantů Realistů to hodila někomu jinému, protože správně vytušili, že by jejich hlas propadl.

E. Pawlica 23.7.2019 7:35

Re: Realisté dojeli především na pohodlnost

Zkrátka většina sympatizantů Realistů se projevila jako realisté.

P. Hlosta 23.7.2019 7:40

Re: Realisté dojeli především na pohodlnost

No dyť to popisuji. Chyběly prachy a spousta obětavé práce pro prosazení politické strany u veřejnosti. Reálně pojato, neměli při své (ne)viditelnosti naději na úspěch ve volbách a dlouhodobě se udržet na scéně.

J. Fridrich 23.7.2019 6:46

" Dokument z kontroly Mynářova penzionu: Jeho firma dvakrát

" Dokument z kontroly Mynářova penzionu: Jeho firma dvakrát neřekla, že stavba v Osvětimanech již dotaci dostala. Stavba v Osvětimanech získala dotace dvě. Nejdříve dostal spolek Chřibák 13 milionů korun od ministerstva školství na ubytovnu pro sportovce." -

To zní jako vtip - ale vtip to není... Kancléř-nekancléř ( stále nemá a nemá prověrku NBÚ..) může být v klidu - o jeho podrazech v majetcích realit se příliš mluvit - ani je řešit nebude.. U nás v našem Absurdistánu se cca 5 roků řeší jedna kauza - dobře fungující areál Čapí hnízdo.. Další kauzy, např. socanský majstrštyk s OKD za miliardy jsou v " klídku a potichoučku ".. Tak asi tak.

Celý článek je na Seznamu.

R. Gramblička 23.7.2019 6:44

Strana doplatila na

tragický marketing. Jejich předvolební kampaň byla dost zoufalá a při pohledu na jejich billboardy jsem marně přemýšlel, co mi tím chtějí říci. Je to škoda. Mohli si vzít příklad z Pirátů, kteří pochopili, že moderní kampaň se dělá zejména přes internet