28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

Končíme, takže pokračujeme

Rozpadem Bártova podniku skončila koalice, která měla šanci s bezpříkladně silnou většinou v parlamentu přivést k životu nezbytné reformy. Vlastní politickou neschopností a lpěním na osobních zájmech se nechala dotlačit do situace, kdy její počínání je interpretováno jako série škrtů namířených proti veřejnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Hajková 23.4.2012 8:03

Re: Pan NEFF

Já  jej  znám  -  a   z  té  nabídky   o  které  se  tu  už  měsíce   mele   je  pro  mne   jednička! 

V. Hajková 23.4.2012 7:26

Drzost těch stupidních strejcu z ODBORU- nemá obdoby!

http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-jestli-nebude-po-nasem-paralyzujeme-tuto-zem-ppt-/p_politika.asp?c=A120422_175841_p_politika_wag

L. Brabencová 23.4.2012 7:20

Reformy jsou nutné?

Nebo nám stačí co máme a ještě bychom chtěli větší balík peněz, které by se rozdaly mezi lid? Co chceme?

P. Hlosta 23.4.2012 7:34

Re: Reformy jsou nutné?

Ptáte se nás, nebo máte jasno?

L. Brabencová 23.4.2012 7:38

Re: Reformy jsou nutné?

Já mám jasno. Ale moje jasno se liší od všech nespokojenců. Anebo mají jasno, jak jsem psala výše.

P. Hlosta 23.4.2012 7:56

Re: Reformy jsou nutné?

Jasné je každému, že reformy jsou nutné. Ovšem reformy pojaté úsporou "tam dole" bez "tam nahoře" jsou jen škrtáním výdajů ze státní kasy a přerozdělování ukončeno po výběru daní rozfrcáním prostředků do bezedné díry klientelismu a korupce.

Systémy se musí měnit aby to byla reforma. Měnit jen množství peněz není reforma. Možná by se dalo to nazvat úsporným opatřením, ovšem zase tu vadí to plýtvání ve zlodějně korupce a nehospodárnosti v klientelismu.

Takže jasný je požadavek, aby se změnily systémy. Tedy aby se skutečně reformovalo. Navíc tato vláda ztrácí veškerou důvěru v tom co činí.

L. Brabencová 23.4.2012 8:01

Re: Reformy jsou nutné?

Jsem zvědavá, jak další vláda zatočí s klientelismem a korupcí.Už se těším.

P. Hlosta 23.4.2012 8:09

Re: Reformy jsou nutné?

Pokud to bude ČSSD, pak je to katastrofa ve všech oblastech. Na čas bude populisticky dobře a pak se projeví důsledky ještě tvrději, než dnes. Ovšem jiná bude, jestli dojde na extrémní strany, což je zcela možné dle průzkumu. Pak se budeme i divit, co dokáže v krátkém čase tvrdá ruka.

Neříkám, že vím která politická síla dostane moc v dalších volbách. ODS a TOP 09 své už ale promarnila. K vládě prostě přijde jiný politický subjekt a nebude to mít lehké. Ale to ani občan, co rád svobodu

L. Brabencová 23.4.2012 8:14

Re: Reformy jsou nutné?

Každá nová vláda bude mít výhodu, že svoje neúspěchy bude svádět na Nečase a spol.

A. Fritscher 23.4.2012 7:55

Re: Reformy jsou nutné?

Já jsem zvyknutý dostat za více peněz, více muziky......................co lepšího a nebo čeho víc, mi tato vláda nabídne za mých "VÍCE" peněz z  daní :o(

L. Brabencová 23.4.2012 8:00

Re: Reformy jsou nutné?

Stát nemůže tenhle požadavek splnit. Kde nic není ani čert nebere.

P. Jansky 23.4.2012 6:54

nedostatek osobnosti ODS

naznacuje, ze teto strane nejde o spravu zeme.. jen o vladu nad zemi

J. Balcar 23.4.2012 6:58

Re: nedostatek osobnosti ODS

To mohu s úspěchem tvrdit o všech stranách a hnutích.

J. Štrobl 23.4.2012 7:55

Re: nedostatek osobnosti ODS

A kdepak máte dostatek osobností? V ČSSD, he?

D. Polanský 23.4.2012 6:06

Pokud někdo někdy Nečasovi věřil,

tak to musí být opravdu veliký naivka. Stačí si připomenout, co udělal Klausovi v roce 1997.  Ve vládě bude subjekt -- grupa přeběhlíků, který jde jenom o love --, který nikdo nikdy nezvolil. Pokud tomu tak opravdu bude, tak bychom se měli přejmenovat na Kocourkov.

Paní Němcová, p. Sobotka jsou tak ušlechtilí, slušní, že by bylo pro ně nedůstojné bojovat o post prezidenta. Jejich představa je asi taková: když už jinak nedáte, jsem připravena nebo připraven se obětovat pro národ za čtvrt milionu v čistém na ruku měsíčně.  

P. Pavlovský 23.4.2012 9:44

Re: Pokud někdo někdy Nečasovi věřil,

Pokud jde o přeběhlíky, je v dnešním českém PARLAMENTU JENOM JEDEN: poslanec Huml, který přeběhl z VV do ČSSD. Pak jsou tam ještě "odběhlíci"  a odehnanci jako Doktor, Bém, Kočí, Bárta a Škárka - ti opustili stanu, za kterou byli zvolení, ale nikam nepřeběhli. A konečně je tam skupina K. Peake, která také k nikomu nepřeběhla. Jsou to vzbouřenci proti své původní straně; zakládají novou v legitimním přesvědčení, že ta bude lépe hájit program, na základě kterého byli zvoleni. Vznik Unie svobody byl svého času totéž v bleděmodrém.

P. Hlosta 23.4.2012 6:01

Na zvracení!

Nečas mne nezklamal. Přesně jak se zachovali, takové jsem je viděl od počátku. Nejen já, ale mnoho bývalých příznivců ODS. TOP 09 v postavě Kalouska ztvárnilo svůj charakteristický rys do podoby vnucené dominance. Není ani tak podstatné jestli Kalousek má pravdu v té které reformě, jako v tom, jestli ji dokáže "obětem" vysvětlit a nechat si je takto posvětit těmi, kterých se to bytostně týká.

Myslet si, že reformy se dají protlačit přes vůli občanů, je naprostá nadutost a pohrdání úsudkem jiných. Není totiž pravda, že občané jsou jen tupé stádo, které není schopno pochopit reformu systémů. Nemůže se ale po lidech chtít, aby vnímali za reformu pouhé ušetření peněz, když nejde o radikální změnu dřívějšího systému. Šetření není reforma, ale jen nedostatek prostředků. Když je šetření navíc provázeno zlodějnami a nehospodárností v miliardách, bez potrestání aktérů takového jednání, pak systém totálně selhává, protože jde proti smyslu vládnutí.

Pro tento fakt je požadavek ukončení vlády bývalé koalice a dnešního slepence PLNĚ oprávněný. Další setrvávání u vlády občanům je násilím na nich páchané. Jejich tzv. reformy jsou nedodělky zmetků a každý zaměstnanec by byl v soukromém sektoru kvůli tomu vyhozen na dlažbu. Vláda jsou zaměstnanci! Bohužel státní a tak majitel občané nemají nástroj jak vládu zbavit práce pro ně. Zmetek se tak výší na zmetek a ta parta se tváří, že je vše v pořádku. Jsou dokonce schopni poslance bez mandátu brát mezi sebe, jen aby protlačili další a další zmetky vládnutí.

Příští vláda bude mít tolik alibi pro zmetky vlády minulé, až se už teď chce zvracet z toho, jak se bude vymlouvat na omyly y schválnosti jiných!

I. Schlägel 23.4.2012 7:05

Re: Na zvracení!

Obávám se, pane Hlosto, že většina lidí opravdu netuší, proč sociální stát blahobytu skončil (aniž v Čechách dle západních blýskavých norem vůbec začal). V celé Evropě přibývá činností závislých na financování ze státního rozpočtu a ubývá schopnosti podnikatelských subjektů rozpočet naplnit, natož ho naplnit s nějakým rozpočtovým přebytkem. A lidé zaměstnáni v těchto státních a polostátních institucích v rámci svého přirozeného pudu sebezáchovy nebudou nikdy schopni racionálně zvážit důvody pro upuštění nebo rovnou vypuštění jejich rybníčku. Tak že představa, že lze opravdu racionální a efektivní reformy protlačit díky vůli občanů, je dle mého názoru lichá. Pěkný den.

P. Hlosta 23.4.2012 7:48

Re: Na zvracení!

Není jen můj názor, že nejprve měla vláda mít snahu o narušení systému klientelismu, odhalování a trestání korupcí ve státním sektoru a tvrdé snížení výdajů na státně byrokratickou administrativu. To je ovšem daleko těžší, než jednoduše snížit výdaje plošně na sociální oblast a tím vytvořit dojem, že státní kasa má zalepené díry, kudy unikají finance.

Samozřejmě že vláda jde cestou menšího odporu, tedy cestou kde nenarazí na těžké hráče, co vláda důvěrně zná. Ona se ale situace obrací a občané dávají citelně najevo, že s nimi bude muset politická strana hodně počítat, bude-li chtít do parlamentu. Přání občanů půjde tak daleko, že ti, kdo přijdou nakonec k volbám, budou upřednostňovat extrém tvrdé ruky. To v důsledku může znamenat i těžké časy po volbách současným lobbistům, vrcholným politikům, vrcholným hráčům ve finančním světě státu. Spravedlnost sice půjde v jejich případě ke dnu, ale s nadšením ostatních občanů. Myslíte si snad, že je to nereálné?

I. Schlägel 23.4.2012 8:48

Re: Na zvracení!

Vláda hasí požár, a narušení, lépe zrušení klientelismu, omezení korupce a zbytečných státních výdajů je běh na příliš dlouhou trať. To samozřejmě neznamená, že není nejvyšší čas na tu trať vyběhnout. Než však běh skončí, pokud vůbec, bude už dávno po požáru jménem bankrot. Proto vláda dělá to, co je relativně nejsnadnější, škrtá (nejsnadnější v uvozovkách, protože všichni ve vládě ví, že je čeká opozice, což se zase ne úplně líbí všem straníkům, kteří mají své obchodní zájmy závislé na systému "být při tom"). Mimochodem Itálie má obrovské problémy se státním dluhem. Proč se tamější vládnoucí strany nezařídí podle nejčerstvější rady našich progresivních odborářů a nejlépe ihned nezruší šedou ekonomiku v režii mafiánských struktur, přes které se točí stovky miliard euro? Hned by bylo po problému. Byli by zdroje na sociální stát blahobytu a ještě by italští politici získali nehynoucí slávu za zrušení té odporné mafie. Proč pak ještě žádná italská vláda tento snadno řešitelný problém nerozlouskla. Že by se nesnažila, nebo že by o tom nevěděla? Asi ne, protože také začíná pouze s tupými škrty. Také cítíte jistou spojitost? Stálé zdraví přeji.

J. Balcar 23.4.2012 7:09

Re: Na zvracení!

Vládcové tohoto světa stovky let z vysoka kašlali na vůli lidu a vše fungovalo jako na drátkách. Problémy začaly, když nabyla vůle lidu vrchu. Nevolám po diktatuře, ani po monarchii, nicméně si myslím, že Evropa k tom prvnímu pomalu směřuje.

P. Pavlovský 23.4.2012 9:34

Re: Na zvracení!

Dějíiny jsou plné reforem, realizovaných proti vůli menšin (církev, šlechta, podnikatelé) i většin  (občané, veškeré obyvatelstvo).

Dělat v demokacii reformu proti vůli většiny je těžké, ale mnohdy se to povede: bylo tomu tak i u nás po Listopadu, ne všechny refpormy byly všeobecně vítány (a ne všechny se ukázaly jako převážně užitečné).

 Všechny reformy, které dnes probíhzají v Řecku jsou proti vůli většiny. Přesto probíhají. Též v Irsku. A budou probíhat i jinde, v Itálii, ve Španělsku, v Portugalsku. Argument je vždy týž: alternativou je bankrot státu. Zbankrotovaný stát už nevyplácí nic: žádné důchody, žádné nemocenské, žádné podpory, žádné pojištění.  Nejsou peníze a ty, které jsou, jsou znehodnoceny. Tam chcete dojít? Nebo si snad myslíte, že bez reforem, které budou bolet většinu obyvatelstva, z toho můžeme vyklouznout? Takový optimismus vám závidím.

L. Krajicek 23.4.2012 1:09

Snad bych se měl zeptat,

jaký má smysl tuto vládu nechávat dále vládnout. Ale spíš se zeptám, co smysluplného tato vláda učinila?

J. Balcar 23.4.2012 4:51

Re: Snad bych se měl zeptat,

Jen tak na okraj: Jakou jinou si přejete a co od ní očekáváte?

D. Polanský 23.4.2012 6:09

Re: Snad bych se měl zeptat,

Jak racionální dotaz! Buďme racionální, odhoďme vše ostatní na smetiště morálky a ideálů.  

M. Trhlík 23.4.2012 6:28

Re: Snad bych se měl zeptat,

Pane Balcare, myslím si, že drtivá většina lidí si neslibuje od jiné vlády, že jim  budou létat pečení holubi do úst. Ale neměla by se i současná vláda zamyslet nad tím, jakým způsobem vládne ? Zatím se vyměnilo pár ministrů, o kterých se nedá tvrdit jestli jsou lepší, či horší, místo urychleného řešení problémů dochází spíše k hádkám i mezi koalicí, která je navíc kritizována opozicí. Já za sebe bych spíš uvítal, aby se snažily včechny strany najít něké přijatelné řešení, protože si  budeme jinak neustále něco povídat a přešlapovat na místě. Vzájemné osočování politických stran, zatím přináší jen prohlubující se problémy.A ty nejsme schopni vyřešit, žádnými úvahami. A to nevyřeší ani výměna vlády, ani nové volby, protože problémy zůstanou a bude se o nich zase jen povídat.

J. Balcar 23.4.2012 7:05

Re: Snad bych se měl zeptat,

Přijatelná řešení jsou kompromis a kompromis znamená, že jeden či několik "parťáků" musí ustoupit. Tím nesplní svůj program a už na něj "Voliči" řvou, že je zradil. Jak jste pane Trhlíku napsal, většina lidí chce "změnu". Vláda vládne tak, jak umí a jak to jde. Ani já nejsem s jejím vládnutím spokojen, ale nedovedu si v současné situaci představit lepší.

M. Trhlík 23.4.2012 8:29

Re: Snad bych se měl zeptat,

Pane Balcare, ale mně se nejedná  o změnu vlády, proto píši, že změna nic nevyřeší. Naopak problémy se budou prohlubovat. Tady jde jen o zásadní věc. Než vláda něco přijme, měla by být zaručena nějaká spolupráce koalice s opozicí. Pokud se strany nedohodnou na zásadních věcech, změny vlád a ministrů nic nevyřeší. Vycházím z praktického života. Na každém pracovišti se zdá lidem, že jsou nespravedlivě hodnoceni. Ale i tam se nedá víc rozdávat než máme k dispozici. Lékaři, učitelé, vojáci,policie, prostě všichni si myslí,že mají málo.Ale jak to řešit ? To nejde snižovat starobní důchody, ale vyřešit jak s nimi dál. A ode mne nemá cenu dávat rady, ekonom nejsem, ale neustálé tlaky mi také vadí.Kompromisy nic nevyřeší a už vůbec ne výměna vlády. To se budou problémy znovu hromadit a dojde k tomu, že problémů bude víc. Já si také nedovedu představit v současnosti jinou vládu, ale řešením není, když ministr chce něco zavádět, někomu se to nelíbí, tak se odvolá. A kolik už jich tato vláda zažila a možná ještě zažije. Tak vlastně k výměně vlády průběžně dochází, ale  problémy přetrvávají.

P. Pavlovský 23.4.2012 0:11

Předčasné volby?

Kde berete jistotu, že je V. Klaus vyhlásí? Co když, v duchu ústavy, prostě pověří předsedu nejsilnější parlamentní strany sestavením nové vlády? Má dva pokusy o získání důvěry ve sněmovně, třetí má pak předseda sněmovny. Do krajskýchz voleb je co dělat a vládnout zatím může vláda v demisi!

T. Pansky 23.4.2012 1:54

Re: Předčasné volby?

Ja se take domnivam, ze ustava je jasna: vladu by mel sestavovat predstavitel druhe nejsilnejsi strany. Jenze protoze uz prezident obesel ustavu pri sestaveni prvni vlady, ted tedy nevim koho poveri. Nicmene, domnivam se, ze pokud vyhlasi predcasne volby a nekdo to napadne, bude to velmi draha sranda (nebot neco podobneho jsme tu preci uz jednou meli, kdy se na predcasnych volbach dohodli ODS a CSSD - pak jim to ale prekazil ustavni soud, ktery poukazal na platnou Ustavu Ceske republiky). top0625top@live.com