26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

Kdy to skončí

Tohle je otázka za milión. Kdy to skončí? Hovoří se o nultém nakaženém. Tím se chce říct, že někde, dejme tomu v Itálii, se vyskytl jeden nakažený člověk a ten nakazil další lidi ve svém okolí a pak to jelo. Odtud se to dá pochopit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kalina 18.3.2020 11:39

Ještě bych dodal, čistě proto, že jako penzista dřepím doma a čtu případně se vykecávám na internetu:

- jako kluk jsem chodil pro mléko s bandaskou a v mlékárně mi ho odměřovali půl nebo litrovou naběračko z konve. To bylo bezodpadové. Potom vratné skleněné lahve, odpad jen ta plechová víčka a nyní všechny obaly na mléko jsou odpad. Pro pivo se hodně chodilo i do džbánku neb stálo na výčepu skoro stejně jako v lahváči v krámu. To bylo také skoro bezodpadové.

Vývojem prošlo i používání roušek ve zdravotnictví: 1) žádné 2) hadrové co se vyvařily a použily znova 3) jednorázové, co se vyhodí. Holt je to vývoj. Nyní očekávám "objevení "rouškového" plovoucího ostrova uprostřed Pacifiku případně přenos viru mezi delfíny.

V. Mokrý 18.3.2020 12:03

Kde jsou ty doby, kdy to bylo bezodpadové a bez znalostí ekologie a bu z erací zelených ma go rů. Už se objevují občas náznaky k návratu dob bezodpadové.

V. Kolman 18.3.2020 13:50

Dodnes pane Kalino cítím ten divnej mlékárenskej smrad - tak trochu jako nějakej sejra.

Ale pokrok je pokrok. Koupí každé tetrapakové krabice mléka je mi cpána ta krabice v ceně cca 4,50Kč. Abych ji aspoň trochu využil, používám ji jako odpadkový koš. Zlaté časy, kdy se prodávalo mléko "pouze" balené do "igelitového vemena". Určitě to bylo levnější :-(

Na "bandaskové" mléko vzpomínám se slzou v oku. Byl jsem mladý a krásný a i to mléko ještě "umělo" řádně zkysnout. Ne shnít na nechutnou a nepitelnou břečku, jako mléko "krabicák".

J. Matuška 18.3.2020 11:39

→ Itálie hlásí už 2500 mrtvých, 30 tisíc nakažených a mluví o „socioekonomické tsunami“... podobně postižené Španělsko vyčlenilo na epidemii 200 miliard eur... po Itálii Čína pomáhá i Španělsku, dovezla tam půl milionu roušek...

→ švýcarské nemocnice hlásí, že pokud vše bude běžet jako doposud, do 10 dní zkolabují...

→ v Rusku oznámili 100. nakaženého koronavirem, Putin konstatuje, že mají situaci „vcelku pod kontrolou“... mimochodem, směrem k ruské opozici Putin poznamenal, že „bordel nepotřebujeme a show taky ne“... hlavní chybou opozice prý je, že jen kritizuje, aniž by navrhovala cokoli konstruktivního...

→ aktuálně nejžhavější kandidát na nástupce po Merkelové v čele CDU, Friedrich Merz, má koronavirus... ta paní tam snad bude muset zůstat taky nafurt... jako Putin...

→ indická armáda koupí dalších 400 ruských tanků T90S... Kávička Terezy Spencerové.

M. Němec 18.3.2020 11:31

Klaus st.prohlásil, že si nikdy nenasadí roušku.

Pokud by byla vyhlášena všeobecná povinnost nosit roušku a on by přišel do nějakého TV studia bez ní, bude vykázán ?

Doufám, že ano.

P. Jirkovský 18.3.2020 11:34

Hanspaulskej velikán bude mít výjimku, je zocelenej už stavbou barikád z dlažebních kostek. Kampak na něj nějakej netopejří výpotek!

M. Varadinková 18.3.2020 11:36

Prohlásil to v situaci, kdy žádná taková povinnost vyhlášena nebyla.

S. Lazárek 18.3.2020 11:39

A člověk by řekl, že zrovna on nepatří do stáda a bude o svém svobodném rozhodnutí a zhodnocení situace dělat věci, které ač nikým nenařízené, tak jsou velmi rozumné a logické.

M. Moravcová 18.3.2020 11:43

no vidíte, pane Lazárku, vy jste taky před týdnem říkal něco jiného než včera a dnes.

S. Lazárek 18.3.2020 11:51

To máte pravdu, protože jsem si tehdy myslel, že si místo roušky, budu moci nasadit respirátor, ale nouze naučila i Dalibora housti. Příběh pana profesora Klause je ovšem poněkud jiný, viďte? Nyní se dozvídám, že pokud Klaus bude i nadále trvat na svém přístupu, je odsouzen k dobrovolnému domácímu vězení.

M. Moravcová 18.3.2020 12:25

Třeba taky přehodnotí a manželka mu ušije roušku.

M. Němec 18.3.2020 11:43

Je to zatím jenom hypotetická otázka.

Nicméně k nařízení nosit roušku kdekoliv na veřejnosti se schyluje.

J. Jirka 18.3.2020 11:51

Již se schýlilo. Zakazy, příkazy a restrikce jdou vládě pěkně od ruky, s tím ostatním je to halt trochu horší...

S. Lazárek 18.3.2020 11:36

Nedělejte, že vás to u něj překvapuje. Mě spíš dostal tím, že nelyžuje v helmě, lestli je to tak, pak je fakt vůl, helma je totiž ve větru a v mrazu totální pohoda....:-)

O. Uživatel 18.3.2020 11:37

Uživatel požádal o vymazání
P. Spáčil 18.3.2020 11:37

Těžko říci. Včera nebo předevčírem byl třeba Pirk v ČRo a vypadlo z něj, že je v současné době v karanténě a roušku neměl, rozhovor proběhl.

R. John 18.3.2020 11:37

Bože ... to je nadějné.... a do taliánska se na lyžovačku nechystá.? potěšte mne... prosím.... :-)))

M. Moravcová 18.3.2020 11:48

„Tohle nemám. Taky doma nemám roušku. Někdo se podivoval, jak to, že nenosím roušku. O mně je všeobecně známo, že na lyžích nenosím helmu. To je taková moje polemika s takzvaným principem předběžné opatrnosti, který přes zelenou ideologii ovládl náš svět,“ prohlásil bývalý prezident s tím, že namístě není přehnaná bagatelizace ani panika.

„Je to něco za něco, Angličané pro to mají krásné slovo trade-off. Volba je osobní, volí každý jednotlivec. I vy se rozhodujete, jestli jdete na rozhovor se mnou bez roušky a nevyžadujete roušku po mně. Zatím je to osobní trade-off. A je na politicích, jestli se rozhodnou předepsat roušku celému národu, nebo ne. Strašně těžké rozhodnutí,“ popsal své uvažování

M. Němec 18.3.2020 11:55

Tak snad mu Lívie něco spíchne.

Hlavně ať jí při tom nenačapaj novináři, měla by u vás a u Macka rozlitý mlíko.

M. Moravcová 18.3.2020 12:27

upocené, evidentně vám to zaplnilo mozek na celý den

J. Matuška 18.3.2020 12:11

Ad 11:48 Paní Moravcová, díky za citaci. Nenávistníci vůči prezidentu Klausovi zásadně používají Netzer syndrom, vystačí si s novinovými aj. TITULKY. Následně podle toho vypadají jejich "příspěvky"...

J. Kalina 18.3.2020 11:20

já bych jen poprosil ty co pořád pindají, že se včas nenakoupily roušky, aby už mlčeli a ostatním, aby si uvědomili. Roušky se dali nakoupit na trhu volně a v "požadovaném" množství možná tak v prosinci 2019. Tedy dokud se nezačalo šílet v Číně. Každý kdo chce si pamatuje, že jsme chtěli poslat do Číny materiální pomoc PROTOŽE SAMA ČÍNA NEMOHLA SEHNAT DOST ROUŠEK. Tedy ani my bychom v té době jich dost nesehnali a to jsme se logicky probudili tak o 2 měsíce později. Co je v současnosti "dobré" je, že v Číně se to omezilo na oblast s 50 miliony obyvatel a zbytek Číny jakž takž nezasažen a tedy schopen vyrábět a dnes bude schopen zahltit svět rouškami. k zamyšlení je, že těmi rouškami nezahltí svět žádný stát z EU. A roušky budou třeba i nadále: 1) jen tak to neskončí 2) až to skončí asi část lidí bude nosit roušky i při jiných nachlazeních/nemocech.

F. Doušek 18.3.2020 11:25

Ano, v plné nahotě se projevila "globální" ekonomika.

R. Brzák 18.3.2020 11:32

jsem rád, že jste dal slovo "globální" do uvozovek - neb gobální trh je natolik svázán regulacemi, že podporuje jen velké koncerny - a tudíž snižuje jejich konkurenci a pružnost trhu. Čína například na tom vydělá díky nízké regulaci pracovního trhu - a proto velcí výrobci přenesli své výrobní kapacity tam - a teď, kvůli té regulaci, nemáme zde konkurenceschopný provoz...mohl by se ze vytvořit - pokud bychom ale nepodvázali jak ceny zboží (strop na zdrav. pomůcky), tak vstup na trh (zakládání nového byznysu je přeregulované a drahé)....

R. Brzák 18.3.2020 11:28

k Vašeu závěru - ano, protože ani zde, v EU, neexistuje volný trh - regulace a vysoké zdanění podvazuje podnikavost a potenciál rychlého vývoje a výroby. NA to jako civilizace dojedeme dřív, než na nějaké pandemie...

P. Jirkovský 18.3.2020 11:30

Žádosti se nevyhovuje. Roušky nejsou třeba jen pro případ epidemie, která se šíří kapénkami, ale pro většinu činností, které se nějak dotýkají zdraví. Tedy by jich mělo bejt v hmotnejch rezervách státu dost.

V. Novák 18.3.2020 11:36

Především by měly být v nemocnicích. A v nemocnicích jsou, jak včera připustil ředitel Bulovky, jinak by nemohli třeba operovat, protože celý tým je musí nosit.

Za epi/pandemie jen rychleji ubývají

P. Jirkovský 18.3.2020 11:44

To samozřejmě, předpokládám, že nemocnice pro běžnej provoz mají dostatečný zásoby, resp. zajištěný dodávky. Fatální nedostatek roušek je mimo špitály, zkuste třeba jako hasič nebo dobrovolník uklízet po povodních v létě zatopenej chlív. Pro tyhle případy (taky) by mělo bejt roušek a podobnýho materiálu dost mimo zdravotnictví.

P. Spáčil 18.3.2020 11:46

No, ředitel Motola posledních 14 dnů v každém rozhovoru říká, že má roušky už jen na dva dny. A pořád funguje, asi je někde shání.

J. Brožek 18.3.2020 11:30

Popravdě, v okamžiku, kdy začali být první nemocní v Itálii bylo jen otázkou času, kdy to bude v celé Evropě. A bylo možné (začátkem února) začít zadávat výrobu, objednávat apod. Nestalo se tak. Teprve před týdnem to začali honit. A přitom měsíc je doba, kterou firmy (viz ta jihomoravská) potřebují na to, aby rozjely lokální výrobu - a to nejen ušití nějakého hadru, ale plnohodnotého respirátoru. Kdyby reagovali a místo nějakého zakazování objednávali, tak dnes by se nemusely honit letecké speciály do Číny a potřebu (a lépe) by pokryla místní výroba.

Tož tak.