26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

Katastrofální školství

Výrok ministra školství Dobeše o nemožnosti zavést povinnou zkoušku z cizího jazyka jistě vyvolá nejedno pohoršené och a ach. Dobeš je samozřejmě ten poslední, kdo by za to mohl, on je jen nositel špatné zprávy. Navíc, špatné zprávy, která je všeobecně známá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Franková 1.9.2011 16:22

Re: Přátelé i odpůrci,pozítří je sobota.

Nazraje čas a setkáme se, pevně tomu věřím. Pro jistotu jsem si napsala Váš mailadres. A řekla bych, čím dříve, tím lépe.

S. Lazárek 1.9.2011 16:11

Re: Přátelé i odpůrci,pozítří je sobota.

Zdravím pane Vandasi. Ať se dílo a slavnost podaří, držím palce, ale i pro mne je to trochu z ruky. Pokud ovšem budete pořádat nějaké párty při příležitosti takříkajíc "prvního melu", rád přijedu. Uvidím něco, co jsem ještě v životě neviděl a i s Vámi se poznám velice rád osobně.

P.S. ten J.M. Jarre mě fakt dostal, to bych do Vás neřekl......:-)))

P. Vandas 1.9.2011 16:18

Re: Přátelé i odpůrci,pozítří je sobota.

Vás bych poznal osobně obzláště rád a to i s těmi Vašimi krásnými pejsky. Dá-li Pán Bůh, tak příští rok na začátku léta.

S. Lazárek 1.9.2011 16:21

Re: Přátelé i odpůrci,pozítří je sobota.

Ó Děkuji.....:-))

P. Vandas 1.9.2011 16:31

Re: Přátelé i odpůrci,pozítří je sobota.

 A ten Jean Michel Jarre, je mimo jiné moje slabost. Viděl jsem jej v na koncertě v Paříži a bylo to úžasné. Je to můj šálek čaje.

P. Hofman 1.9.2011 14:21

Že by V.K. nebyl první? To ne...

Havel napsal začátkem 70. let po pražském jaru roku 1968 a během normalizace hru Spiklenci, kdy již nemohl publikovat. Odehrává se v nejmenované vzdálené, zřejmě latinskoamerické zemi, která se teprve nedávno zbavila diktátora, ale během chaosu ještě slabé demokracie se skupina vysoce postavených spiklenců snaží prosadit "pořádek" a vládu silné ruky.

"Spiklenci líčí situaci po revoluci, kdy je křehká demokracie. Po revoluci život není jednoduchý. Lidé říkají, přiveďte zpět silnou ruku, ďábla, kterého známe. Lepší může být autokracie, kterou známe, než mocenské vakuum a chaos, který nezvládáme," řekl Walters, který Spiklence režíroval.

Připomněl v této souvislosti letošní "arabské jaro". "Prochází tím Egypt, uvidíme, jak to bude vypadat v Libyi po (Muammarovi) Kaddáfím. Takový trend se objevuje i ve východní Evropě," dodal Walters.

Spiklenci se podle něj tematicky liší od ostatních Havlových her po roce 1968. "Havlovy tehdejší hry se zdají vyrůstat ze situace té doby, zatímco Spiklenci se zdají být projekcí revoluce do budoucnosti," řekl Walters. (Zdroj: lidovky.cz)

J. Kombercová 1.9.2011 14:44

Re: Že by V.K. nebyl první? To ne...

Havel je krasoduch. Co s ním? Snad do kavárny Slávie. 

Je se svými myšlenkami v menšině a demokraticky bude zkopán do kulatého čtverce.

R. Sedláček 1.9.2011 13:25

pokrok tu je

Jezuité přinesli do Evropy revoluci ve vzdělávání. Pokrok od těch dob je patrný, i když tomu někteří nechtějí uvěřit.

http://drobek.svet-stranek.cz/nova-stranka-52895/

H. Lukešová 1.9.2011 13:34

Re: pokrok tu je

Děkuji...krásné stránky...je hezké, když se člověk něco dozví...a informace o Vašem městě sháníte i z archovních pramenů, že?

R. Sedláček 1.9.2011 13:41

Re: pokrok tu je

Původně jen z nich. Když jsem to psal, neměl jsem internet. Na vydání knížky zas chyběly peníze a zdraví tehdy neumožňovalo je shánět a tak jsem pořídil internet a umnístil informace na tento web.

O. Kadlec 1.9.2011 13:42

Re: pokrok tu je

já hlavně vidím, že moje děti chodí do lepších škol než moje generace.

R. Sedláček 1.9.2011 13:58

Re: pokrok tu je

A i ten přístup ke vzdělání je dnes jednodušší, než před třiceti lety. A mladí (někteří ) mají dostatek rozumu. Naši rodičové se snažili, aby jejich děti měly alespoň maturitu. Aby se nemuseli dřít jako oni, ale měli pohodlnější život. Kádrovalo se. Někteří měli díky třídnímu původu rodičů, nebo víře porostě smůlu. S vysokou to bylo ještě horší. Tam to bez kádrových předpokladů prakticky nešlo vůbec, nebo na podřadnější obory.

Můj syn se nejprve vyučil automechanikem. Také jsem se mu snažil vnutit představu střední školy, ale on mi před nástupem do učení maturitu slíbil. Vyučil se, má řidičák na náklaďáky a nastoupil na střední školu na Obchodní managment. Dnes začal poslední rok a ráno mi vyjevil své další plány. Prý po maturitě na ZČÚ Plzeň obor Propagace hudební kultury. Jedná se o pedagogiku a titul Bc. Jde postupně, ale pořád nahoru. Budu ho v tom podporovat jak jen budu moci. Je muzikant, hraje v kapele. Za mne to takhle nešlo.

O. Kadlec 1.9.2011 14:14

Re: pokrok tu je

Jako muzikant jste musel dělat hlavně přehrávky. Koneckonců to stálo za to, muzikanti měli vždycky prachy. A ty opravdu dobré muzikanty stát nemilosrdně vysával.

Já jsem tehdy nejprve studovat vůbec nechtěl. Nebyl jsem pitomej a věděl jsem že můj táta v cihelně vydělává mnohem víc než můj učitel na gymnáziu. Vyrůstal jsem v prostředí nejobyčejnějším z obyčejných, a zatímco my jsme jako děti jezdili v zimě lyžovat a v létě k moři, učitelé chodili pěšky na zahrádku. Teprve když jsem dospěl a získal vlastní ambice, začal jsem vážně studovat. Ale to už jsem byl velmi protirežimě profláklý a konflikty s stb mi vystavily stopku.

R. Sedláček 1.9.2011 14:26

Re: pokrok tu je

Dělaly se přehrávky před komisí. Nesměly být anglické texty. Předkládalo se jich k přehrávkám 30. Politicko-kulturní komise je hodnotila. Z těch třicetui se vybíraly namátkou písničky k přehrání. Musel být kapelník, který měl složené kapelnická zkoušky. Přehrávky se dělaly z hudební teorie i praxe a z politiky (nějaký angažovaný přehled). Bylo povolené % převzatých a povinné vlastních skladeb. Musel být zřizovatel (ZO SSM, ROH apod). Peníze z toho nebyly na amatérské úrovni žádné. Platila se jen produkce řádově v korunách. (80-120 kč za večer) hodiny na zkouškách a hlavně drahé a nedostupné nástroje a aparatura. Bylo pár vyvolených profesionálů, kteří měli (Dvě hudební mafie v ČR. Štaidlova a Janečkova)

O. Kadlec 1.9.2011 14:44

Re: pokrok tu je

Blbákov to byl strašný, to si dneska mladí muzikanti ani neumí představit. Ale zadarmo to nebylo. Já nejsem muzikant, ale zamlada jsem kamarádil s muzikantama a noci po barech a kavárnách by zadarmo netrávili, museli ráno do práce. Taneční muzika přece není hobby jako country. No ale ne že by se z toho dalo zbohatnout, tak jsem to nemyslel. A protože jsem sám byl při penězích, byť z fyzické práce, a mnohokrát jsem s nimi pil, vím jak na tom byli.

P. Vandas 1.9.2011 14:03

Re: pokrok tu je

Chválím, je to pěkné. Hezky jsem si početl, pane Sedláčku.

R. Sedláček 1.9.2011 14:17

Re: pokrok tu je

Díky. Hezké na tom studiu historie je to poznání, jak málo se změnilo za staletí v myšlení lidí a jak mnoho se změnilo v technice. Zjistíte, že počet konšelů v sedmnáctém st. byl stejný, jako dnes radních. Že dnes mají služební automobili, tehdy byl služební kočár, kterým písař dovážel písemnosti do Plzně. Že dnes máme OSA, která vybírá peníze za hudební produkce a tehdy se za ně také platilo. Že když dnes státu chybí prachy, tahá je z lidí, tehdy, když bylo po válkách v pokladně sucho, vyhlásil císař mimořádné daně z piva a vína na přechodnou dobu. Dnes se také něco uzákoní na chvíly a pak se to prodlouží, protože to sype, jako tehdy ta daň.

M. Moravcová 1.9.2011 14:12

Re: pokrok tu je

Velmi pěkné, chce to hodně času k pročtení. Jste dobrej.

O. Uživatel 1.9.2011 12:30

Uživatel požádal o vymazání
P. Fiala 1.9.2011 12:26

Katolíci a protestanté

Je realitou, že myšlenky racionálnější týkající se vzdělávání ze strany protestantů byly katolíky potlačovány. Protestanté byli vyhnáni jako odpůrci komunistů - emigrovali ze staré Evropy vytlačeny na Britské ostrovy a do Severní Ameriky. Někdy s úžasem vnímám, že několik univerzit v Beneluxu či USA si drží v archivu díla J.A. Comenia i dalších racionálně myslících lidí ze "středověku". Podle jejich vzdělávacích metod se jejich lidské společnosti rozvíjely, díky racionálně myslícím lidem, současně s pěstovanými city dle víroučných artikulů či jen desatera. S úžasem lze vnímat třeba metodu od J.A.Comenia o mateřích školách. Matka-mateř vzdělává své děti dle daných metodik (matky vědí, jak mají s dětmi jednat!) než jdou do první třídy s ostatními dětmi. Orbis Pictus, snad dorazil do ČR až tak kolem roku 2000 a kdoví jestli v té edukativní podobě (jde o vícejazyčný větný "Slovník témat" s obrázky z denního tehdejšího života). Snad byl v éře komunistické zatracen z toho důvodu, že první téma je Bohu na nebesích.

A. Fritscher 1.9.2011 12:15

Rozhodně nesouhlasím

Autor: K. Janyška Datum: 01.09.2011 06:55Ministři jsou v první řadě politici a tak to má být... Dzp.

To je kardinální blbost,  kterou se vy "politici" snažíte nakazit ostatní. Pokud mám něco řídit na vrcholové funkci, musím tomu rozumět. Néé to studovat, néé o tom vést plamenné diskuse na stranické půdě. Politici ať si politikaří v parlamentu ale cod státu ať vede ten kdo tomu rozumí. Už jsem to jednou říkal, ale delegáta cestovní kanceláře, byť by byl nejlepší na istrii, nenechám řídit autobus nebo letadlo, kterým se vrací zájezdníci domů!

To musí být někdo kdo to opravdu UMÍ :o))

M. Stuchlik 1.9.2011 12:33

Re: Rozhodně nesouhlasím

Jo, jenže to by zloději neměli tolik možností krást prostřednictvím užvaněných deb...ilů z politických stran.

J. Láníček 1.9.2011 12:03

Nevím jak to působí na vás,

ale já mám dojem, že konkrétně Dobeš, ale s ním i Drábek a Heger, jsou naprostí chaoti a mimoňové. A mají navíc smůlu v tom, že u nich je to nejvíc na očích. Nic jiného také nelze očekávat díky jejich fantasmogorickému sestavování úsporných opatření, jak jim velí koaliční smlouva. Občan v nich pochopitelně figuruje až na posledním místě. Naši reformátoři mají péči především nadbíhat a pomáhat svým bohatým "kamarádům a přátelům". Rádi se ohánějí ti naši zodpovědní příklady ze Západu, že se tam už bohatí sami hlásí o své vyšší zdanění, se sem nějak nedoneslo. Tady lze očekávat od té vládní svoloči jedinou jistotu - že se za žádnou cenu nenechají odstavit od koryt. I kdyby jejich viny a přestupky proti společnosti i zákonu byly nad slunce jasnější !

O. Uživatel 1.9.2011 12:08

Uživatel požádal o vymazání
J. Láníček 1.9.2011 12:12

Re: Nevím jak to působí na vás,

Ať tedy promluví věcí znalý odborník Rys ! Ale hezky jednoduše a srozumitelně, ať to pochopí i ti méně chápaví - jako jsem třeba já !

R. Sedláček 1.9.2011 12:27

Re: Nevím jak to působí na vás,

nesplnitelné

J. Slanina 1.9.2011 13:03

Re: Nevím jak to působí na vás,

Blbečku landysi. Pan doktor Heger by si o tebe neopucoval ani boty. Byl to jediný ředitel fakultní nemocnice, který ji i v době řádění tvého guru dRáta udržel v černých číslech a to už je opravdu co říci.

O. Kadlec 1.9.2011 13:18

Re: Nevím jak to působí na vás,

Viděl jsem už dost špatných ministrů zdravotnictví, ale o Hegerovi nic špatného říci nemohu. Láníček asi ano, ale Láníček je napapaný, nadutý nýmand a nikdy neprozradil co vlastně po těch politicích chce. Možná má sám pocit že je mu malé jeho koryto. Dá mu někdo větší? Z toho by mohla být ta frustrace.

M. Ilsner 1.9.2011 11:46

Popleto Janyško,

SŘLI = "spontánní řád lidské interakce" je nesmyslné spojení dvou různých věcí.

Lidská interakce není spontánní, ale cílená. Lidé mezi sebou vzájemně jednají (až na výjimky) promyšleně, s nějakým záměrem dosáhnout svého cíle. To by spontánně nebylo možné.

Naproti tomu ve světě spontánní řády existují, příkladem budiž poločas rozpadu radioaktivních prvků nebo spontánní přeměna neutronu na proton.

Z toho vyplývá, že jste si tzv. "SŘLI" účelově vymyslel, zrovna tak jako jste si vymyslel "kompozitivní teorii". Musím ale uznat, že celkem úspěšně s těmito nesmysly otravujete jako kolovrátek denodenně od rána do večera mnoho let na různých serverech, tedy evidentně nemáte co na práci. Dojdete někdy manželce aspoň nakoupit, vyluxujete nebo umyjete okna - samozřejmě spontánně :-) ....? No, v každém případě jí vyřiďte mou upřímnou soustrast :-)

J. Láníček 1.9.2011 12:09

Re: Popleto Janyško,

Nevadí, některým spřízněným diskutérům to i tak velice imponuje. Naposled třeba pí Lukešová velmi pozitivně ocenila Janyškovy všeobecné znalosti i snahu neustále se vzdělávat a doplňovat si už tak značné vědomosti !