29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

Kábul před zhroucením

Export demokracie do Afghánistánu se nevydařil, dvacet let válčení, tři a půl tisíce mrtvých Američanů a jejich spojenců plus bilion dolarů nevedlo k pozitivnímu výsledku. Třistatisícová vládní armáda prchá před šedesáti tisíci Tálibánci. To vše je jasné. Nejasné je, co bude s Afghánci, kteří nám pomáhali během našeho spojeneckého angažmá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 14.8.2021 8:12

Jenže kvůli té obraně je dobré mít vojáky nejen dobře placené a vyzbrojené, ale i kvalitně vycvičené... Z toho pohledu se nám ta konfrontace malých českých zahraničních misí s lstivými Afgánci, myslím, vyplatila: jak jinak získáte reálné bojové zkušenosti v době míru?

M. Janstas 14.8.2021 8:10

O jake svobode to zde pisete? myslite polosvobe jen tech trhancu muzu? Co zeny??

J. Sedlář 14.8.2021 8:10

Nevím, nevím, soudíte podle sebe? Hýkali mnozí jiní, asi máte špatnou paměť. Nebo selektivní. To je v módě.

P. Spáčil 14.8.2021 8:10

To je dobře, že sama přiznáváte, že Vaše příspěvky jsou kraviny. Jen tak dál. ;-D

M. Janstas 14.8.2021 8:09

Trapni noshledi? to muhu klidne napsat jako vy trapny noshled ruska? nebo co jako?

K. Kovařovic 14.8.2021 8:07

;-(

P. Čech 14.8.2021 8:01

Oni ti "krutí burani" jen brání svou svobodu, pane Kaine. Nebojují jako žoldnéři za peníze. A asi v tom to vězí.

V. Klepetko 14.8.2021 7:59

Není sporu o tom, že se bude jednat o potenciálně pro nás velmi nebezpečné lidi...

Ale pokud by šlo řádově o desítky kusů, měli bychom být schopni to uhlídat. Případně infiltrovat evropský opiový trh a bruselské teroristické buňky svými agenty a informátory :-)

P. Čech 14.8.2021 7:58

Tak , tak. Talibán USA vyzbrojily a podporovaly jej proti Ruské intervenci. Při tom ovšem jaksi zapoměly na to, že se svou intervencí nakonec zachovaly jako to Rusko. Chtěly zde vytvořit sféru svého vlivu, což se Afgáncům jaksi nelíbilo. A teď mají, co asi nechtěly, Tedy ty USA a jejich trapní nohlsledi vč. ČR.

P. Čech 14.8.2021 7:53

Tak, tak, pane Klepetko. Asu jste uhodil hřebíček na hlavičku. Ovšem v rozporu s dnešní politickou ideologií ČR. Po druhé světové válce u nás existovalo také nemálo lidí, kteří z různých důvodů během této války spolupracovali s Němci. Z naší strany se jim oprávněně říkalo k o l a b o r a n t i . Prostě spolupracovali s tím, kdo nás vojensky napadl, ať už na základě nějaké dohody (Mnichovská dohoda) a nebo bez ní. Chce snad někdo logicky tvrdit, že armádyUSA a jejích nohsledů vč. ČR do Afganistánu nevstoupily? Armády jsou zde od toho, aby bránily území svých států a ne aby intervenovaly ve státech jiných, ať již z jakýchkoliv důvodů. Tady je ten zakopaný pes!

M. Malovec 14.8.2021 7:51

Co asi čeká ty, kteří spolupracovali s cizí mocností při bratrské pomoci? Nejsou v ČSSR, nebudou je dalších dvacet let volit do parlamentu a nebudou jim povolávat slávu. Jsou v Talibánsku, nepřežijí to a důsledky internacionální pomoci ponese celá Evropa.

V. Novák 14.8.2021 7:49

Afghánský plynovod bude nahrazen Rusy vybudovaným plynovodem z Rusy vybudovaného terminálu v Karáčí do 1100 km vzdáleného Láhauru, čímž se otevře další trh pro ruský, katarský (a vlastně i americký) plyn konkurující Evropě.

Naštěstí pro Evropu Rusko dobudovává navzdory americkému vydírání NS2, který nepůjde tak snadno operativně přesměrovat jako pár LNG tankerů...

V. Němec 14.8.2021 7:48

Hlavně že otevření kritici této nelegální, nesmyslné, špinavé intervence, kteří se vyjádřili bez servítků, byli a jsou soudně stíháni.

Za 20 let bezpočet zmarněných životů, pro vlády zbytečné náklady, pro zbrojaře obrovské zisky (jen o to stejně šlo).

Myslím, že ke 20. výročí 11.9. bude vymalováno, i když nemám k dispozici aparát tajných služeb, který to "kvalifikovaně" odhaduje na 3 měsíce.

I. Kellner 14.8.2021 7:47

Ještě před několika týdny vycházely články, popisující základní problém bojujících jednotek - rozlišit mezi spolupracujícími Afghánci a spolupráci předstírajícími, aby pak mohli na základnách vybuchovat spolu s bezvěrci. I naše jednotky nesli takové ztráty.

Teď jde tedy o to, jestli importujeme i ty, co ještě vybouchnout nestačili. Afghani mají polovinu evropského opiového trhu, jistě by dalšími spolupracovníky nepohrdli, a my bychom měli dobrý pocit.

Jak je dobré prohrát válku.

P. Čech 14.8.2021 7:45

Ale ano, reálné řešení existuje, pane Kučero. Jen chtít a odpoutat se od politických a náboženských ideologií. Obecně neuznávat žádné t.zv. velmocenské ambice kohkoli. Ani Francie, ani Anglie, Německa, Ruska, Číny, USA ani nikoho jiného. Necpat se do naprosto žádné t.zv. sféry vlivu. Každý stát by se měl starat sám o sebe a zasahovat jen při přímém ohrožení jeho daného území. Zásadně vojensky nevstupovat na území státu cizího a to ani na "pozvání". Prostě a jednoduše, chovat se jako Švýcarsko, skutečně demokraticky. V souladu s většinovou vůlí občanů. Tady je to řešení.

V. Hájková 14.8.2021 7:42

Velice ráda čtu vaše příspěvky, protože jsou jediné rozumné n a této žvanírně .

Dnes jste mě teda nepotěšil ;-(! Tím nechci říci, že s Vámi nesouhlasím:-)!!

V. Klepetko 14.8.2021 7:40

Kdyby Aston více četl a poslouchal a méně psal, nemusel by vařit z vody... Pokud vím, k osudu kolaborantů se včera velmi podrobně vyjádřil mluvčí Pentagonu admirál John Kirby:

https://www.c-span.org/video/?514091-1/pentagon-us-airlift-capacity-kabul-sunday-taliban-isolate-capital

Nemám čas, mohl byste si to někdo celé poslechnout a sdělit línému Astonovi fakta, které by jako novinář měl vědět sám, když už o tom chce psát? Já jsem z Kirbiho vyjádření pochopil toto:

1) Právě teď Američané vysílají do Kábulu 3000 svých vojáků, jejichž jediným úkolem je zajistit evakuaci spolupracovníků ambasády a místních kolaborantů do USA: půjde o tisíce lidí denně, o jejichž osudu se rozhodne až po azylovém řízení na území USA, ale mají dobré šance.

2) Před tím Američani vyvinuli značné úsilí a zafinancovali rozmístění opravdu velkého množství kolaborantů v Turecku a sousedních Muslimostánech, s přesunem některých z nich do USA se dlouho váhalo, změnu přístupu vyhlásil admirál Kirbi až včera (v pátek 13.8).

Pokud jde o ČR. Je jasné, že se o těch pár desítek pročeských vlastizrádců a kolaborantů a o jejich rodiny musíme postarat, a v těchto počtech by neměl být problém ani azyl přímo na našem území, ať už tu potom zůstanou, či ni. Bylo by hanebné jim nenabídnout pomoc! A čistě pragmaticky: kdo by s námi příště kolaboroval, kdybychom teď nezachránili před jistou smrtí ani těch pár překladatelů?

V. Novák 14.8.2021 7:38

Trapné je, že až příště náš expediční sbor zvaný kdovíproč AČR bude opět bránit v rámci čistě obranné NATO někde ve světě, bude mít jisté problémy se sehnáním ochotných místních kolaborantů. Kdo by ochotně kolaboroval, když si může být jistý hlavně tím, že se na něj patron při vítězném útěku vypískuje, že...

Ale nebude v tom ES AČR sám - stejné problémy budou mít i ostatní v NATO, což může naše vojáky utěšit.

P. Čech 14.8.2021 7:38

Jde o úhel pohledu, Astone. K věci mám několik otázek. Aby nedošlo k omylu musím předem říci, že nesdílím ideologii ani náboženskou víru Talibánu.

1. Nutil někdo nějak lidi v Afganistánu, aby našim vojákům pomáhali?

2. Nutil někdo naše vojáky, aby do Afganistánu šli?

Existuje nějaké ospravedlnění k tomu aby vůbec nějaká vojska do Afganistánu (cizí země) šla?

Odpověď na všechny tyto otázky zní : "Ne"! Své velmocenské ambice zde utopili Angličané, Francouzi, Rusko a dnes i USA. USA za nezištné pomoci i ČR. Všichni tito si ovšem jaksi neuvědomují, že v Afganistánu existuje velký počet lidí, kteří zde žádné cizí vojáky nechtějí a kteří si tuto svou svobodu dokáží vybojovat. Zatím všechny intervenční armády splakaly nad výdělkem. Včetně té naší. A dobře jim tak. Mají sedět doma na zadku a vystupovat pouze při přímém ohrožení naší svobody, což jaksi nikdy v minulosti od roku 1306 nedělaly. Zásadně nemají vstupovat na cizí území a to z jakýchkoliv důvodů. Pokud by tomu tak bylo, potom by k k citovaným věcem vůbec nedocházelo.

P. Kučera 14.8.2021 7:34

Pozdě bycha honit.

Jak šlamastikám podobným Afíku do budoucna čelit? 1) Rozdělit svět do civilizačních okruhů včetně vytyčení hranic. Smíšeným lidem na hranicích umožnit si vybrat, přestěhovat. 2) Vojensky ani politicky nepřekračovat hranice kultur; neobchodovat s vojenským materiálem (surovinami), ani s know how. 3) Propagovat vzájemnou turistiku, výměnu studentů humanitárních oborů. 4) Trvalé bydliště udělovat jen výjimečně: manželství, dlouhodobá (10-15 let) beztrestnost, přísaha na kuturní asimilaci, kontrola plnění pod sankcí vhoštění. 5) Konflikty řešit pouze v rámci civilizač. kruhu, výjímečně (při agresi přes hranice kokruhu) gobální armádou po schválení a podporou OSN - to při vyloučení hlasování agresora.

Toto řešení je čirá utopie. Kapitalismus je ve své definici globální, socialismus neefektivní, oboje trvale neudržitelné. Jestliže může silnou, vycvičenou a vyzbrojenou armádu zlikvidovat zlomek fanatických košiláčů, tak ta armáda nemá ani po desetiletích pevný background a její budování byla drahá chyba.

Reálné řešení nevidím, války tedy budou dál.

Dobrý den.

F. Navrátil 14.8.2021 7:32

Aby bylo jasné, USA v Afghanistánu neintervenovali kvůli vrahounům z Talibanu nebo Al-Kaidy, jak tvrdí Aston. Ony si s Talibanem docela dobře rozuměly a dokonce s ním dojednaly smlouvu o výstavbě plynovodu z Turkmenistánu do Pakistánu. O Al-Kaidě je zbytečné hovořit, ta byla organizována a financována ze Saudské Arábie a sídlila v Pakistánu. Což jsou spojenci USA. Podmínky výstavby a provozu plynovodu byly však pro USA málo ziskové, tak se zdálo výnosnější nastolit v zemi přátelskou vládu, což se také stalo a do čela vlády byl dosazen zaměstnanec a konzultant americké plynárenské společnosti Karzájí. Český vojenský kontingent tam působil jako stafáž a hlídací služba amerických mocenských a ekonomických zájmů. Jestliže v současnosti začínají středoasijský plyn dopravovat do Číny sibiřské plynovody, jeví se akce v Afghanistánu jako zbytečná a USA podle svého zvyku háže zátěž nákladů na bedra spojenců. Dnes by Aston posílal speciály pro tlumočníky, spolupracovníky a jejich rodiny do Kábulu a zítra zase do Mali, kde česká armáda hlídá zájmy francouských firem těžících uran a další suroviny.

V. Novák 14.8.2021 7:32

Na rozdíl od hovada Havelky umějí číst.

V. Kain 14.8.2021 7:31

300tisícová armáda si nedokáže poradit se 60tisíci talibánských krutých buranů? 5:1,tak tady je něco špatně.

V. Novák 14.8.2021 7:29

Třistatisíc afghánských vládních vojáků udělá to, co udělali bojovníci Talibanu, když se NATO stalo letectvem Severní Aliance - přečepicují se na vítěznou stranu.

Taliby to nepřekvapí, natož aby je to zaskočilo. Změna stran je v kmenové společnosti čestný vojenský postup.

Ostatně nejen v kmenové společnosti...

J. Havelka 14.8.2021 7:24

Jedno z místních prasat nečistých, durdík..

J. Havelka 14.8.2021 7:21

Četli hovada Drob búú, Nový a další pancharti, četli?

M. Němec 14.8.2021 7:00

Výbornej fór .

R^

J. Nevrkla 14.8.2021 6:56

Není to mimo. Stěží si dovedu představit, že západ ještě do nějaké války půjde, natož že ji vyhraje.

J. Nevrkla 14.8.2021 6:52

To jsem zvědav, kolik vládních speciálu vypráví pro kolaboranty z cizí mocí z Ameriky. Moc bych jich neočekával. Po zkušenostech s Afghánci, které tak dlouho a tak mocně podporovali, se jim nedivím. Vědí, co jsou zač.

S. Sidlichovsky 14.8.2021 6:51

Možná, že budu trochu off-topic, ale kdykoliv čtu o prohraných/vyhraných válkách, tak se mi v paměti vždy vybaví jedna epizoda ze skvělé knihy Dr.Falla věnované válce Francouzů v Indočíně v letech 1946-1954. Název knihy je “Street without Joy”. (Dr. Falla – Francouze – zabila v roce 1967 ve Vietnamu nášlápná mina). (Přeložit to nemohu, tak to výrazně zkrátím a převyprávím vlastními slovy, I když se tím ztratí ten půvab Fallova jazyka). Příběh se odehrává v roce 1953 v Kambodži, kde je autor s jednotkou kambodžské armády, v jednotce působí jako poradci francouzští důstojníci a dr. Fall potřebuje se večer dostat s konvojem do hlavního města. V oblasti žádné nepřátelské jednotky nejsou a tak poradci zde tráví docela příjemný čas. Z transportního oddělení ho kambodžský voják s omluvou posílá na tenisové kurty, kde francouzský důstojník, který musí podepsat jeho cestovní povolení hraje s kolegou tenis. U stolku vedle kurtu sedí jejich manželky, oblečené dle poslední pařížské módy a obsluhované v uctivé vzdálenosti stojícími 3 kambodžskými sluhy. V té chvíli na kurt přichází kambodžský seržant (v originále master-seržant, to nevím, co to je za hodnost) ve francouzské uniformě, s 3 řadami vyznamenání za Italskou kampaň v roce 1943 a účast v bojích na Rýnu v roce 1945. V levé ruce drží cestovní příkazy pro konvoj, které musí francouzský důstojník podepsat. Když důstojníci přerušili hru a osvěžovali se u stolku jejich manželek, kambodžský seržant zasalutoval, přistoupil ke stolku manželek a předal důstojníkovi příslušné cestovní příkazy. Rozzlobený důstojník: “Seržante, vždyť vidíte, že jsem zaneprázdněný”. “Počkejte, až budu mít čas, nemějte obavu, konvoj odjíždí až večer.” Důstojnící pak pokračovali ve hře. Dr. Fall: Trvalo to moment, v němž jsem si uvědomil, proč tu válku prohrajeme. .