28.6.2024 | Svátek má Lubomír


Diskuse k článku

Je to občanská válka

To, co se děje v Sýrii, je občanská válka se všemi strašnými důsledky. Právě tak označil tamní situaci britský ministr zahraničí William Hague. Je smutné a znepokojivé, že se kolem této lidské tragédie rýsuje další konflikt mezi Západem a Východem. Východ je prezentovaný Ruskem a Čínou a Západ je prezentovaný, inu, Západem, a jedni nadržují jedné a druzí druhé straně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Boublíková 11.6.2012 9:17

Re: Řeči

Jenže pan Boleslav se neptal na zahraniční politiku,nýbrž, o kterou říši zla se jedná. Pokud to má být ta označená Reaganem, jde o Sovětský svaz:-)))

Já vím - holinky, hodinky, všechno se natahuje.

S. Netzer 11.6.2012 9:22

Re: Řeči

Blablabla.

J. Ryba 12.6.2012 1:54

Re: Řeči

vy jste prostě kráva brněnská...

K. Drobková 11.6.2012 9:21

Re: Řeči

 Madam Boublíková prostě hajkovatí. Je to tak.

M. Prokop 11.6.2012 9:26

Re: Řeči

Ovšem se stejnou mentalitou obyvatel i věrchušky.

J. Ryba 11.6.2012 8:56

Re: Řeči

kočičku....slepeckou....

S. Ševeček 11.6.2012 9:25

Re: Řeči

Zajisté se touto poznámkou připojila k dopisu BundesPresidenta pan Profesorovi http://www.klaus.cz/clanky/3114

M. Prokop 11.6.2012 9:19

"nýbrž protože jsme na straně humanity"

A nedá to moc práce, najít kde a která je ta strana humanity? V Sýrii i jinde.

J. Boleslav 11.6.2012 9:50

Re: Řeči

Po pravdě řečeno, pořád jsem se toho ve věci říše zla, kterou jste myslela, od Vás moc nedozvěděl. Můžete mně prosím odpovědět?

J. Ryba 11.6.2012 7:31

http://chucpe.bloguje.cz/

V. Vašek 11.6.2012 8:02

Re: http://chucpe.bloguje.cz/

To je mi moc líto.

P. Hlosta 11.6.2012 8:19

Re: http://chucpe.bloguje.cz/

Ani se mi tomu nechce uvěřit. Jeho koláže byly osvěžující, humorné a nestranné a bude nám to hodně chybět. :-(

M. Berka 11.6.2012 7:01

Tlak a protitlak

To je v podstatě zákon akce a reakce. Čím větší tlak se vyvine, tím větší odpor vznikne. Vietnam, Afganistán, Srbsko, Libye - jeden průser vedle druhého.

Ti lidé tam musí mít vlastní volbu. Musí si sami vybrat svoji budoucnost. Jsou to jejich životy, ne naše. Od nás může přijít pouze humanitární pomoc, pokud chceme nějak pomoci.

P. Čech 11.6.2012 7:25

Re: Tlak a protitlak

Přesně tak,pane Berko.Občanská válka, jakkoliv je hrozná, je věcí občanů té které země a jiným zemím do toho nic není. Jak západním, tak východním. Zatím jakýkoliv zásah kterýchkoliv zemí zvláště v arabském světě vedl vždy ke špatným výsledkům, které nevyhovují či nebudou vyhovovat ani západu, ani východu.Nějaké žvásty o mrtvých civilistech, v zemích, kde všicni bojující jsou v hadrech a tedy nelze rozeznat vojáka od ozbroijence či civilisty jsou kontraproduktivní a nesmyslné.

P. Pavlovský 11.6.2012 11:51

Re: Tlak a protitlak

"Zatím jakýkoliv zásah kterýchkoliv zemí zvláště v arabském světě vedl vždy ke špatným výsledkům."

To myslíte vážně?

Nevím, jak Vy, ale já, pokud bych si mohl vybrat, zda žít v Kuvajtu či Iráku před operací Pouštní bouře nebo dnes, volil bych rozhodně dnes

L. Brabencová 11.6.2012 7:25

Re: Tlak a protitlak

Stejně jako v bývalé Jugoslavii? Proč jsme zasáhli?

P. Hlosta 11.6.2012 7:38

Re: Tlak a protitlak

To jistě! Kdo se má koukat na to, jak se lidé brutálně vraždí mezi sebou a hlavně expedují sobě nepříjemné za hranice, čímž posouvají svůj vnitřní problém druhým. Ovšem USA neváhaly a udělali si svou vojenskou základnu, což se zase nelíbilo Rusku. Pokud patří státy do jisté sféry vlivu, pak hegemon má na starosti vnitřní stav. Je v jeho zájmu, aby na území vlivu byl relativní mír, tedy minimálně. Jugoslávie z diktatury přešla skokem do tendencí o demokracii a neměla svého hegemona ujasněného a bylo otázkou kam bude chtít patřit, do které sféry vlivu.

Tak to vidím já oproštěné od líbivých hesel.

L. Brabencová 11.6.2012 7:42

Re: Tlak a protitlak

Tak jsme ji pomohli. Doufám, že už mají jasno.

J. Kombercová 11.6.2012 7:55

Re: Tlak a protitlak

Já nevím... třeba proto, že se vraždili navzájem lidé dříve v pokllidu sousedící, pod nosem Modrých přileb, chtěla byste vendetu do posledního dýchajícího nebo jak, co myslíte vy?

P. Schuster 11.6.2012 7:59

Re: Tlak a protitlak

Pokud si někdo myslí, že Západní civilizace chtěla pomáhat lidem Vietnamu, Jugoslávie, Afghánistánu, Libye atd., tak se tvrdě plete. Všude šlo a stále jde, z vojenské ho hlediska o strategické území, nebo energetické zdroje. Žádný lidumilové v euroatlantickém spolku nejsou. Libye je toho zářivým příkladem. Ještě nebyla schválená rezoluce OSN a již francouzské a anglické letouny kroužili v Libyi. Jednalo se o kvalitní libyjskou ropu blízko Evropy. Libyjský lid byl Sarkozymu, Rasmusenovi, Cameronovi ukradený.

D. Polanský 11.6.2012 6:16

Obecně vyvážet západní styl života lze,

jenomže ne vždy se to podaří neboli ne každému musí chutnat hamburger ala McDonald. Pokud jde o arabské státy, tam vývoz spolehlivě nefunguje.  Takže se divím, proč další pokus.  Ale je mi jasné že válka velmocí je tu již několik staletí, tak proč by měla skončit právě teď? Naše doba zase není až tak výjimečná, jak si někdy namlouváme.  

P. Hlosta 11.6.2012 5:51

Báchorky o zavedení demokracie bychom si mohli odpustit!

Už od Starého Říma se ví, co je úloha hegemona a vazala. Řeči o boji ve jménu demokracie, či socialismu, jsou jen vějičkou pro davy. Není jiného způsobu vztahů mezi státy, než vztah hegemon - vazal. Přičemž hegemon může ve svém státě uplatňovat demokratický systém vládnutí, nebo diktátorský, jako třeba komunistické strany, nebo-li vlády vyvolených. Ve vztahu k vazalovi hegemon uplatňuje mírnější, nebo tvrdší nátlak a odměňuje se ochranou před hegemony druhými. Při mírnějším nátlaku na vazala je možné ve vazalském státě mít i principy demokracie a je to jen na občanech toho státu a ne hegemonovi.

Takže nechme si rady, jak se má chovat hegemon ten či onen a buďme si vědomi toho, že je jen na nás, jak si zařídíme stát. Náš hegemon je vůči vazalům slabý, nebo spíš mírný a tak toho můžeme užívat. Měli jsme štěstí žít dobu, kdy se bývalý hegemon hospodářsky a mocensky položil a pustil nás od sebe k hegemonu druhému. Ne každý stát má to štěstí že je uchvácen hegemonem vlídnějším. Naprostá neutralita také neexistuje a tak hegemoni si dělí svět vždy. Sféry vlivu - vazalské státy se v čase mění a to jsou války zpravidla občanské. Po takové válce nastává podřízení se hegemonu, kterého si stát uvítězil. V takové válce není pro občana vítězství nad nepřítelem, ale přechod k hegemonu jinému, který mu už nějaký ten ideál předloží k poslušnosti.

Kdo bude hegemonem v případě Sýrie, to se ještě neví. Bude to Čína, Rusko, USA? USA nemá dost sil k uklidnění stavu v Sýrii, resp. nemá podporu svých obyvatel k nastolení diktátu v Sýrii.

P. Čech 11.6.2012 7:36

Re: Báchorky o zavedení demokracie bychom si mohli odpustit!

Máte částečně pravdu, pane Hlosto. Existují však na světě státy, které neuznávají žádného hegemona. Záleží jen na nich samých. Je to nikoliv o demokracii, ale o svobodě. Jde o to, že žádný stát, který si svou svobodu nechce a nedokáže vybojovat svou krví (obrazně i skutečně), nestojí za to, aby onu svobodu měl.Jsou na světě země, které nepodléhají ani západu, ani východu, ba dokonce ani středu (EU). Opět zde musím jmenovat Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Země, jejichž občané se mohou svobodně a přímo rozhodovat o svém budoucím životě a rozhodnou-li se špatně, což se může stát, opět do toho nikomu nic není a náprava je zase jen na nich samých.Toto však není možné v naprosté většině zemí ostatních, kde vládnou občanům politici či politické strany, nebo dokonce diktátoři.

P. Hlosta 11.6.2012 7:55

Re: Báchorky o zavedení demokracie bychom si mohli odpustit!

Ať se to líbí či ne, sféry vlivu se nejen prolínají a jsou i mnohdy sporné. Ono Švýcarsko i Lichtenštejnsko jsou pod hospodářským vlivem USA a jen těžko si lze představit, že by se vůbec chtěli vymanit úplně. Není totiž vůbec pravda, že by hegemon musel nutně být zlem pro vazala. Navíc Západní svět má jisté hospodářské výhody a je rozvolněný dostatečně ve svobodném jednání. Toto plus oproti jiným sférám vlivu je lákavější. I proto se USA stále drží na špici ve svém vlivu ve světě.

P. Pavlovský 11.6.2012 5:46

Demokracii vyvážet lze,

o tom nemůže být sporu! Někdy s úspěchem rychlým (poválečné NSR, Itálie a Japonsko), někdy pomalejším (Jižní Korea, Tchaj-wan) a někdy s žádným (arabské státy).

Někdy to vypadá, že s demokracií se vylučuje především islám, ale Turecko, zdá se, se k demokracii pomalu dopracovává. Konečně i postkomunistické státy Evropy se pomalu dopracovávají, některé i rychleji.

Intervence do nedemokratických států a svržení diktatur, to je pouze předpoklad demokracie, nikoli její zavádění.

Intervence jsou apriorně sporné, ovšem s úplným alibismem také nesouhlasím. Mně se zákrok v Libyji v podstatě líbil (určitě víc než ten v Iráku). Pomohl svrhnout krvavého diktátora a zbytek už nechal na Libyjcích. Nešlo by to v Sýrii také tak?

R. Jonák 11.6.2012 8:09

Re: Demokracii vyvážet lze,

A jste si tak jistý kdo v té Syrii je vlastně ten větší lump? Já tedy ne, navíc podle toho jaké jsou tam masakry, tak to velmi často vypadá spíš na ty "povstalce" (nebo co to vlastně je), než na vládní jednotky.

P. Pavlovský 11.6.2012 8:17

Re: Demokracii vyvážet lze,

O povstalcích nevím nic, zato Assad se už desítky let projevuje jako krvavý a dobyvačný (Libanon) diktátor. Smeten měl být už dávno!

P. Rajman 11.6.2012 5:09

Demokracie není

důsledkem pojídání hamburgerů a o tom, že se dá vyvážet ( pochopitelně tam, kde jsou pro to předpoklady sebereflexe - jako např. v Německu nebo i zvenčí podpořit jako např. v Polsku není pochyb. U těch, kdo před konflkty strkají hlavu do písku a bloševický režim bourají až po pádu jeho nejokatějšího symbolu odvahu k obraně jejich hodnot očekávat nelze. A předposranost tak zůstává a zůstane jejich věčným programem.

J. Kanioková 11.6.2012 0:24

aTeo zahynul při automobilové nehodě...:((

syčáci a blbci si oddechnou...:(

http://chucpe.bloguje.cz/

J. Ryba 11.6.2012 7:33

Re: aTeo zahynul při automobilové nehodě...:((

http://i.zpravy.cz/pes/12/054/pmaxi/WAG438aba_Jaklsezamatnmptkem.jpg