8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

Je těžké se ztotožnit

Blbou náladu vyhlásil už před dvaceti lety tehdejší prezident Václav Havel a vedoucí elity se od té doby usilovně snaží blbou náladu potvrdit. Poslední krok ČNB je v tomto směru namířen. Máme uvěřit tomu, že zdražení prospěje nejchudším vrstvám a že ty majetnější podnítí ke zvýšenému nákupnímu apetitu z obavy, že zdražování bude pokračovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Boleslav 23.11.2013 8:25

Re: Sobotník L.Rakušanové koaličním vyjednavačům.

Zdá se ale, že těch německých vědců-vyjednávačů je nějak moc a proto jim to vyjednávání moc nejde. Doba vyjednávání je totiž taky asi přímo úměrná jejich počtu. :-)

J. Boleslav 23.11.2013 8:21

Dostala se mně do rukou

skvělá kniha R. Cílka "Čas triumfu, čas pomsty" o procesech z 50. let. Otřesné čtení, měla by být jako povinné čtivo na všech školách a dále pro všechny dementy, kteří ještě stále volí nástupce a pokračovatele tehdejších bolševických zrůd.

J. Boleslav 23.11.2013 8:17

Rovnátko vyhrožuje svým

potenciálním koaličním partnerům dalšími volbami. Asi mu definitivně hráblo, socani by v nich nepochybně dopadli jak hubkaři.

K. Drobková 23.11.2013 8:14

Re: Sobotník L.Rakušanové koaličním vyjednavačům.

Nečetla jsem, tak nemohu soudit.

K. Drobková 23.11.2013 8:13

Re: Sobotník L.Rakušanové koaličním vyjednavačům.

U nás ? Někdy mně to připadá, že tam sedí jenom vjedci typu některých místních diškutérů, jmenovat snad ani není třeba.

I. Gellner 23.11.2013 8:09

Re: Sobotník L.Rakušanové koaličním vyjednavačům.

..stejně jako všechno ostatní. Příšerná ženská.

P. Hofman 23.11.2013 8:06

Re: Sobotník L.Rakušanové koaličním vyjednavačům.

Až na knížku "Václav a Dagmar Havlovi - dva osudy v jednom svazku". To byl hroznej kýč.

P. Rajman 23.11.2013 8:04

Re: Sobotník L.Rakušanové koaličním vyjednavačům.

Ješte, že Svobodná Evropa není už jen rádio, ale realita ve které se odehrává politická fraška zvaná boj za suverenitu nebo jak to označil V. Klaus boj proti rozpouštení české kostky cukru v evropském moři.

P. Hofman 23.11.2013 8:02

Re: Sobotník L.Rakušanové koaličním vyjednavačům.

Ten hlavní rozdíl není ani tak v počtu vyjednávačů, ale v jejich kvalitě.

Na Německé straně se ví, že strany sestavily 12 vyjednávacích skupin (12 základních oblastí německé společnosti) po sedmi vyjednávačích na každé straně (těch 75 zmíněných paní Rakušanovou je drobná chyba). Co je ovšem podstatné, že v oněch týmech nesedí jenom politici, ale především renomovaní vědci a akademici, zabývající se celý svůj život projednávanou tématikou. Tam se dá tudíž téměř s jistotou předpokládat, že dojdou k závěrům, které Německo opět posunou dál.

A jak je tomu u nás???

K. Drobková 23.11.2013 7:58

Re: Sobotník L.Rakušanové koaličním vyjednavačům.

Ano, je a vždy taky byla.

P. Rajman 23.11.2013 7:52

Re: Sobotník L.Rakušanové koaličním vyjednavačům.

Lída je třída. Ohne sranda.

K. Drobková 23.11.2013 7:48

Sobotník L.Rakušanové koaličním vyjednavačům.

Vážení koaliční vyjednavači,nejste v tom sami. Hned vedle, v sousedním Německu, se teď vítězové tamních voleb taky dohadují se svými ideovými odpůrci o společném vládnutí, jelikož jim, obdobně jako vám, nic jiného nezbývá. Za vyjednávací stůl jich tam ovšem zasedlo pětasedmdesát, takže tam ve srovnání s našimi poměry panuje přímo tlačenice.A podobně, jako o tom u nás uvažuje Bohuslav Sobotka, hodlá si i vedení německých sociálních demokratů nakonec nechat výsledek svého vyjednávacího umu posvětit ve vnitrostranickém referendu. Obdobný je rovněž hlavní kámen úrazu: výše daní a deficitu.

Tím ovšem podobnost se sousedy končí. Tamní hospodářství, a to včetně zemí bývalé NDR, se úspěšně dostává z krize, německý export jen kvete. U nás to naopak vypadá, jako by to nejhorší mělo teprve přijít: jinak by Česká národní banka stěží sáhla k tak drastickému opatření, jako je masivní devalvace vlastní měny. Stará písnička, že co se děje v Německu, kopíruje česká ekonomika s půlročním zpožděním, evidentně už neplatí.

Co do reforem, ztrácí Česko dech i ve srovnání s okolními postkomunistickými zeměmi, protože pro ně chybí zákonné předpoklady. Na rozdíl od Německa, vážení vyjednavači, je u nás pět minut po dvanácté. Tak se, prosím, podle toho chovejte!

Lída Rakušanová

P. Rajman 23.11.2013 7:31

Není kontrola nad prezidentem

jak pak může být nad chováním pánů Singera a Kellnera. Systému ve kterém se vymkne kontrole hlava státu tedy vrchol moci politické se musí vymknout moc i nad nástroji monetárními a logicky pak i ekonomickými. To se stalo v roce 1948 a deje se tak i v roce 2013. Není jiné cesty než zmeny Ústavy, která zajistí kontrolu parlamentu a zákona nad jednáním prezidenta. Ten pak ukázní spolu s parlamentem guvernéra ČNB a ten zase společne s parlamentem a prezidentem vykáže do patřičných mezí všechny ekonomické subjekty od pana Kelnera až po posledního bezdomovce na hlavním nádraží. Začít se ale musí u prezidenta.

O. Uživatel 23.11.2013 7:14

Uživatel požádal o vymazání
O. Slavík 23.11.2013 7:07

Targeting ČNB je infinitivní nonsensus

V jeho rámci si procvičíme chůzi po dně .... event.šlapání vody. Je to takové bankovní water-pollo.

________________________________________________________

Hlavně nestahovat trencle !!!! Tu-ááá.

M. Zikmund 23.11.2013 7:05

Astone, neblbněte.

A nebo přestaňte manipulovat, jedno z toho. Nejdříve si zjistěte, jestli je smlouva na Telefonicu v eurech nebo korunách a z jakého na jaký účet ta platba šla (teprve půjde?) a pak teprve povídejte o tom, že na tom PPF vydělala. Jediné, kdy by na tom mohl PPF vydělat by přece byla smlouva v korunách a smlouva placená z euroúčtu. Ale kolik by na tom PPF vydělal? 3 milidardy? Kvůli tomu bude ČNB takhle riskovat?

Ale když už zmiňujete termín blbá nálada, tak si vzpomeňte, kdy vlastně vznikl. Bylo to poté, co tehdejší ČNB prudce zdražila úroky až na 50% a ekonomika logicky prudce zpomalila (ČNB v tu chvíli neudělala nic jiného, než jako když chcete na dálnici zpomalit ze 150 na 130, ale místo lehkého přibrždění zablokujete brzdy). Ekonomické problémy vedly ke stávkám odborů a následné "blbé náladě", mediálně řádně podporované.

O. Uživatel 23.11.2013 7:00

Uživatel požádal o vymazání
P. Rajman 23.11.2013 6:37

Zeman může to co Lukašenko

A ješte k tomu má maňáskový parlament. Neomezené fungování vlády bez kontroly parlamentem, to je diktatura. A koho? Toho, kdo nic nemusí a může vše. Povinosti prezidenta jsou, jestliže dle ústavy doslova "není z výkonu své funkce odpovedný", prakticky nevymahatelné a moc tak neomezená. Tento führerovský článek ústavy byl Česku čert dlužen. Chytráky co přeceňovali ducha ústavy na úkor její litery přesneji do litery vložili to, co je v rozporu se zdravým rozumem, totiž, že každý kdo má funkci se musí nekomu odpovídat tak džin vypuštený z lahve dohnal.

P. Rajman 23.11.2013 6:19

Demokracie na lopatkách

Česká ústava, a říkám to nerd, se vyjevila od chvíle kdy umožnila prakricky nemezenou fungování vlády bez důvery parlamentu jako škvár. Politické strany jsou loutky, které prezident odhodil do kouta. Vládu vykonává Hrad a nástrojů nad jeho odpovedností a kontrolou se ústava v jednom z jejich článků otevřene vzdává. Jediné co parlament může je poslat prezidenta k soudu, kde jej budou soudit jeho vlastní lidi. Takto vymalovaný potemkinovský parlament mohou Putin s Lukašenkem jen závidet.

Z. Žabička 23.11.2013 5:46

Inflace - výhoda pro dlužníky

V roce 1970 jsem tu měl na návštěvě rodilého švýcarského občana. Ten mě vysvětloval, jak výhodně koupil byt na padesátiletou hypotéku. V důsledku inflace posledních 5 let bude splácet částku, za kterou by v době naší diskuse dostal tak 5 piv a hodnota domu bude řádově vyšší než za jakou ho koupil. V Lidovkách je titultek, že švýcarští dělníci berou 100 tisíc. V roce 1970 to bylo tak 20 tisíc, statistiku nevedu.

Stát je zadlužený, ovčané platí (asi některým poslancům a jejich kámošům) solární a jinou ekologickou daň (tak bratru 40 mld) a nechají se opít "obrovskou" částkou 1,5 mld pro církve.  Inflace sníží úspory obyvatelstvu a dlužníci (i stát) si sníží dluhy. Podmínkou je, že musí vydělávat jak dlužník tak stát. Proto chce Bohuš zvýšit daně a ještě více pustit žilou těm, kdo ještě nejsou v mínusu.

P. Sulc 23.11.2013 5:24

A proc se ztotoznovat, a jak?

Ztotoznuji se snad ovce z ovcackymi psy a z ovcakem?  Jen slepe poslouchaji. Proc by ovcane v CR meli byt jini? Takto nikde nenarazi, hezky si u pivka zanadavaji a na fotbale vsechny starosti pusti z hlavy  Proc vy , Astone, se nekdy take nepustite do svych spoluovcanu, kteri nejsou schopni cas od casu k nejakemu massovemu odporu, k nejake obcanske, nikoliv ovcanske neposlusnosti? Kteri projevuji svuj nesouhlas jen k nicemu nevedoucim zvanenim?  Vas to nestve, ze jste prislusnikem takoveho pripokaleneho naroda, ktery se dejinami spise pro$ral nez probojoval ?

R. Szewczyk 23.11.2013 5:12

hi hi hi

zcela mylná představa o příčinách,ovšem důsledky celkem dobře popsány

D. Polanský 23.11.2013 4:36

Holt je přemanažerováno,

školy chrlí tisíce manažerů - o to méně technických inženýrů -, mnozí starší se do těchto rolí pasovali. A každý chce vykázat nějakou činnost. I stovky manažerů v ČNB se chtěli ukázat.

To, co udělala ČNB je obyčejné darebáctví. K prosperitě nevede tisk peněz, to vyzkoušel již Míša mluvka v SSSR a jak dopadl. K prosperitě vede především špičková finální technická a zemědělská výroba, fungování policie, prokurátory, justice a úřadů, které zde budou pro občany a ne pro sebe sama. No a ještě maličkost: nemít strach ze svobody a nevolat po zásazích státu, když se ekonomicky nedaří.  I to patří k svobodě, že se někdy nedaří.

J. Schwarz 23.11.2013 4:25

tento stát stál

za h..o vždycky a těžko uvěřit, že by to nemělo co dělat s jeho obyvateli. Tím spíš je k neuvěření, že tito obyvatelé dávno nejsou k možnostem státu a schopnostem politiků skeptičtější a volí velký, rozhazovačný stát. Prý nám chybí solidarita. Naopak, je jí až moc! všechna údajná "korupce" a jánabráchovství není ničím jiným než "solidaritou" těch, co se dostali ke korytům. Jenom blbec dole si ještě může myslet, že zvolený politik bude krást pro něho. A nakonec je to tak dobře - darebák, který dá někomu "mandát" okrádat ve svůj prospěch druhé si zaslouží býti zklamán. Jinak - "nejspravedlivější" společnost by byla taková, v níž by se každý díval jen na peníze a svůj prospěch, neznal by bratra ani kamaráda. Pak teprve by si každý vydělal přesně to, co si zaslouží, neovlivněné osobními a skupinovými vazbami a sympatiemi. Spravedlivý stát je opakem státu "sociálního".

P. Vítek 23.11.2013 2:33

Lenka

http://cepin.cz/cze/clanek.php?ID=1168

V. Ondys 23.11.2013 2:32

:))))))))) Klídek, soudruzi i ex, klídek

socialisticky přerozdělovat se bude furt, aby mohly bobtnat dokonalé instituce, bylo koho korumpovat a našly se zdroje pro nejpříkladnější s nenasytnou chutí odklánět. :))))))) Konzument se nikdy nenažere svobody a demokracie!

P. Vítek 23.11.2013 2:02

Dalsi uryvek z blogu F Matejky:

"Cítíte se být slabí a chudí? A hlavu, ruce a nohy máte? Pak buďte solidární s bohatými a silnými a snažte se dostat na jejich úroveň. Vrátí se vám to. Pomoc bohatých a silných není nic samozřejmého, i kdyby pár slov v hodnotově a morálně pokřiveném zákonu říkalo něco jiného. Buďte solidární s těmi, kteří vám pomáhají. Snažte se být bohatí a silní. Jedině tak vznikne silný celek, který bude moct pomáhat těm, kteří to opravdu potřebují, protože k nim příroda, nikoli vlastní lenost a pohodlnost, nebyla nakloněna."

P. Vítek 23.11.2013 1:48

Proc uz Aston nezarazuje clanky od Matejky?Asi proto:

http://m.idnes.cz/blog/clanek.379556.idn

L. Krajíček 23.11.2013 1:40

Re: Tato manažerokracie

nemá s manažerstvím nic společného.

Přece nemůžete myslet vážně, že člověk, který má na něco vliv a o něčem rozhoduje, je manažer? Krejčíř, Rath, Hašek, Katy Jaujau, Melčák-Pohanka, Nagyová-Nečasová /Nečas:-)/, to všechno jsou manažeři?

M. Stuchlik 23.11.2013 0:16

Tato manažerokracie

nemá s demokracií nic společného