2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

Jak proti korupci

Protikorupční desatero představili sociální demokraté a hned za to sklidili posměch od vládní ODS, že prý měli dost času na odstranění korupce a místo toho ČR klesla ještě hlouběji na žebříčku úplatkářských států.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jenda 12.5.2008 15:37

Re: Re: Když tu padla citace Jospha Hellera, přidám Franka Herberta, jehož popis považuji za výstižnější:

Vsechny vlady obecne. Neni nutne sr.t si do hnizda, jinde to neni lepsi. A duvod proc zapad fungoval mnohem lepe nez vychod neni ten, ze by meli lepsi vladu respektive jeji cleny, ale ciste v tom, ze ti clenove zdaleka nemeli takovou moc a zdaleka nerozhodovali o tolika vecech.

Petr Kunetka, zlocinec 12.5.2008 7:19

Re: Když tu padla citace Jospha Hellera, přidám Franka Herberta, jehož popis považuji za výstižnější:

To byla Santaroga? Nejak si to neumim zaradit...

Sensei 12.5.2008 9:17

Re: Re: Když tu padla citace Jospha Hellera, přidám Franka Herberta, jehož popis považuji za výstižnější:

Duna

Loki_F 12.5.2008 14:00

Re: sensei: Skvěle - máte IPON

};D)

Martin 12.5.2008 2:07

BL I S T Y .CZ....... A ZV E D A V E C.CZ...tam se doctete fakta..ne zde !

vlk 12.5.2008 2:19

Houby.

Fakta se nedočtete nikde, ani tady...

Ada 12.5.2008 7:27

Natož v Čulíkových blicích lístečcích...

Petr Kolář 12.5.2008 1:57

Jako z učebnice o Korupci

Bohužel, přesně takhle to je. 

slava 12.5.2008 1:33

Ne že by s tímhle úvodníkem obecně nešlo souhlasit

Jen se mi ten privátní sektor nezdá tak nekorupční  a vzor všech ctností, jak to Asto n prezentuje, ostatně na korupci musí být vždy alespoň dva. A také nevím, má-li závěrem být, že nejlépe by patrně bylo zprivatizovat parlament, vládu, prezidenta, policii, armádu a vůbec celý státní a krajský aparát. Na obecní úrovni to tak v praxi mnohdy funguje. Jen ta korupce ne a ne přestat. Tak čím to je?

vlk 12.5.2008 1:45

Když neumíme potlačit korupci,

a to rozhodně neumíme, tak jediná další možnost je omezit jí prostor. A to lze jediným způsobem - omezit množství "veřejných" peněz, o kterých rozhoduje úředník či politik a také omezit záběr vměšování se státu a jeho správní pěsti, tedy úředníků s kulatým razítkem, do života jednotlivce.

slava 12.5.2008 1:56

Re: Když neumíme potlačit korupci,

Ano, to je poučka, kterou kde kdo opakuje. Něco jako zdravotnictví není zadarmo, nebo kdo nepracuje ať nejí. Zajištění základních funkcí státu se vždy musí financovat z veřejných peněz. Podle vás by o nich měl zřejmě rozhodovat soukromý sektor. Anebo omezit základní funkce státu - zavést soukromoju armádu a policii, třeba.  Tohle fakt myslíte vážně?

vlk 12.5.2008 2:17

Zvláštní.

Kladete mi nesmyslné otázky, sám si na ně odpovídáte a z odpovědí usuzujete, že oponent je blb. Rád bych tedy uvedl, že otázky i odpovědi jsou Vaší prací. Se závěrem souhlasím :-)))

Jaké jsou podle Vás základní funkce státu, obzvlášt v porovnáním s tím, co vše se nám stát ve své nekonečné moudrosti snaží poskytnout?

Fafa 12.5.2008 5:52

Slavo,

a co kdyby se stat staral JENOM o policii, armadu, soudni system a dejme tomu emisni politku (to jenom mozna). Nemyslite, ze by ubylo moznosti ke korupci?   

Kolombo 12.5.2008 7:19

Re: Re: Když neumíme potlačit korupci,

Ale Slavo, to je pořád totéž. Buď bude stát dotovat kdeco, rozdávat kamarádům pastelkovná, mobilná nebo bude nutno zprivatizovat i soudy , armádu a policii. Nic mezi tím! Jde o to ponechat státu  základní funkce, které jsou pro jeho chod nezbytné. O ostatní ať se občané postarají jinou formou. Stát nemá oproti jiným formám organizace občanů žádnou výhodu kromě monopolu na násilí. jeho uplatnění je namístě, pokud je třeba obrany proti nepříteli, zločinu ... Používat násilí v zájmu "solidarity" je totéž jako říct - měj mně rád nebo ti rozbiju hubu. Čím víc státu, tím víc násilí.

kasparek 12.5.2008 12:07

Re: Re: Když neumíme potlačit korupci,

Stát má několik povinností vůči svým občanům. Ale tou nejhlavnější (které se stále nedaří a současným způsobem to nemůže byt podle mne ani lepší) je jednoznačně VYMAHATELNOST PRAVA. Potom by klidne i ta armáda mohla být soukromá, pokud by měla tak jednoznačná pravidla a stát ji dokázal přinutit ty pravidla dodržovat. Ovšemže nyní je zrovna privatizace armády nanejvýš přehnaná až absurdní varianta. Ale na ostatní části státu toto pravidlo rozhodně platí. Zamezte těm lumpům přístup k penězům, přinuttě je jednoznačně dodržovat zákon (vždy a všude - samozřejmě bez zákonů psaných na zakázku) a korupce sama zmizi.

Kolombo 12.5.2008 7:12

Re: Ne že by s tímhle úvodníkem obecně nešlo souhlasit

Zřejmě je pro leckoho, kdo rozhoduje mezi velmi podobnými nabídkami, velkým lákadlem prodat svoje "právo" vybrat firmu a tím dát možnost vydělat tomu, kdo něco šoupne bokem. Tohle asi funguje jak v soukromém, tak ve veřejném sektoru. V soukromém to ale není tak okaté, majitel by si obchodů vyloženě nevýhodných pro svou firmu mohl všimnout. Stát  na to,  aby si taky všiml sice má specializované útvary (NKÚ), ale úřady nachytané na švestkách se tváří, jakoby NKÚ byl nějaký sbor blbců co ničemu nerozumí a politici nevyvozují žádné konsekvence.  Problém bude v samotných voličích. Ti nevolí menší a průhledný stát , ale "sociální", takové politiky, kteří právě jim slíbí výhody na účet ideových protivníků. Na korupci jsou tedy založené už naše volby a celý náš politický systém. Za socialismu nebylo v nejvyšších patrech korupce třeba. Proč taky. Copak má pán potřebu korumpovat otroka?

Stachanov 12.5.2008 1:12

ČSSD se tím chce především distancovat od Grosse

ovšem s pětihvězdičkovým Jyrkou v čele to jde velmi, velmi ztuha;-P

555 12.5.2008 0:54

Rozdíl mezi Husákovou totalitou a dnešní bolševickou demokracií je ten,

že za Husáka se o nepravostech psát nesmělo, dnes se o nich psát může...  Jinak se krade a podvádí víc než za Husáka - politická reprezenteace je nadále nepostižitelná!!!  Mafiáni a estébáci  nadále u koryt a u kormidel...

vlk 12.5.2008 0:59

Mafiáni a estébáci...

Jak dlouho se ještě budeme vymlouvat? Dorostla nová generace, která tyto spolky rozhodně navštěvovat nemohla, a krade a podvádí stejně udatně. Je to stav ducha a jako takový má v každé době jiný obraz - nikoliv obsah. A přiznejme si, že doba jim docela přeje.

Jirka13 12.5.2008 1:09

Re: Mafiáni a estébáci...

Ano, je to setrvačnost, o které jsme si mysleli že nebude, až ta stará generace už nebude aktivní. (Nechtěl jsem psát vymře, protože trochu k ní taky už patřím.) Jenže ti pokračovatelé to ještě spojili s novými technologiemi a tím tu spirálu ještě roztočili. A vůbec jich neubylo. Komunistů taky ne.

vlk 12.5.2008 1:15

Od starého vola mladý orati se učí...

Ale jo, vymřeme. Obávám se však, že v tomhle se tady nic nezmění ;-/

555 12.5.2008 1:18

Re: Mafiáni a estébáci...

Doba za sliby, lži, korupci, rozkrádačky, tunely a podvody nemůže. Jistá část generace nové navazuje na jistou část genarace staré... V bolševické demokracii panuje bolševický klientelismus.

vlk 12.5.2008 1:24

Doba ne.

Vždy lidé, ale takoví existují v každé společnosti, za každého režimu. Rozdíl je pouze v tom, jak jim společenské ovzduší dovolí prosperovat. A podle mého názoru mají teď docela volnou ruku...

Piskoř 12.5.2008 6:06

Re: Mafiáni a estébáci...

A od kohopak asi ta nová generace rozum brala? Když viděla jak za komunistů táta krade, máma krade, vlastně krade celá rodina, tak jaká asi ta nová generace může být? Vždyť dnes jsou největšími zloději maldí do čtyřiceti let. Viz Gross a mnozí další!

Bruno 12.5.2008 0:39

Neomalenosti mohou ubližovat

Je-li podpis "Aston" pseudonymem pana Ondřeje N., pak se obávám, že oproti některým jiným komentátorům z jeho stránek začíná mít výpadky paměti. Osmiletého vládnutí ČSSD si totiž asi nemohl nevšimnout a stejně tak (doufejme) nemohl přehlédnout OKATÉ případy jednoznačné korupce některých členů této druhdy vládnoucí strany. Příklady si každý (doufejme) vybaví sám;  netřeba se (doufejme potřetí) zvlášť jednotlivě rozepisovat. Je škoda, že tak (jindy) solidní muž sklouzává k bagatelizaci současných problémů (téměř) "socanským" způsobem. Sám přece ví, jak dlouho se buduje jméno (například) restaurace a za jak krátkou dobu jej lze "zmrvit". A stejně tak tomu zjevně bylo se státními institucemi za vlády oranžových, není-liž pravda...  8-o 

vlk 12.5.2008 0:46

Nu, asi nesouhlasím.

Pokud si dobře vzpomínám, bratříčkování a korupce byly v naprosto stejné míře zastoupeny ve všech vládách a partajích, co jich tudy prošlo. Tvrdit, že je to výmyslem ČSSD, to je hodně odvážné.

Corsini 12.5.2008 0:18

Je už dávno známo odkud smrdí ryba...

... a tato ryba smrdí až z Brusele. Celý systém dotací a kvót je k blití.

vlk 12.5.2008 0:23

Ne že bych chtěl bránit Brusel,

nemohu se však zbavit dojmu, že korupce vesela bujela i před vstupem do EU...

Corsini 12.5.2008 0:29

Re: Ne že bych chtěl bránit Brusel,

Ovšem s Bruselí nabývá nových dimenzí.

vlk 12.5.2008 0:44

Hmm...

Podle mého názoru nic, co bychom nezvládli i bez Brusele.