1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

Hovězí válka

Evropská komise se vložila do sporu o polské hovězí a nařídila Česku ukončit nepřiměřené kontroly polského masa. Česká strana zatím nařízení odmítla, postoj vyjádřil ředitel Státní veterinární správy Semerád.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schořík 1.3.2019 9:19

Re: Ať je to jak je to

Tak to polské je přece teď bezpečnější než české.. Lidi se rozhodují nelogicky. V českém může být taky salmonela, jediné polské je teď bezpečné :).

M. Němec 1.3.2019 9:23

Re: Ať je to jak je to

A proto si dnes pujdu koupit polský řízky :o) Na neděli.

J. Schořík 1.3.2019 9:24

Re: Ať je to jak je to

Nejlepší hovětí je teď polský. Nejlepší auto je z exekuce - protože je bezpečně skutečně Vaše :). A tak dále..

P. Hofman 1.3.2019 9:35

Re: Ať je to jak je to

Což je úplná blbost, neb ten spotřebitel naprosto nemůže tušit, zda zrovna to polský maso, který mu řezník nabízí, prošlo onou kontrolou.

Kdyby tu jistotu měl, pak byste měl naprostou pravdu.

J. Schořík 1.3.2019 9:36

Re: Ať je to jak je to

No dobře. Ale pořád je vyšší pravděpodobnost že bude nenakažené :).

P. Hofman 1.3.2019 9:42

Re: Ať je to jak je to

To přece není pravda, pane Schoříku.

Zatím se podařilo pouze u polského masa prokázat, že je (občas) neakceptovatelné. U mas z jiných zemí (včetně toho našeho) zatím podobný problém zveřejněn nebyl. Byl bych tudíž blázen, kdybych si teď šel cíleně koupit maso polské.

J. Schořík 1.3.2019 9:46

Re: Ať je to jak je to

U mas z jiných zemí neproběhla ani ta původní kontrolní akce na 135 vzorků (pokud si to pamatuji správně) - to nebyl náhodný záchyt.. Takže jedině u polského víme zhruba míru rizika + že cokoliv dovezeného od 22. je čisté. Zcela racionálně je to lepší volba :).

S. Lazárek 1.3.2019 9:52

Re: Ať je to jak je to

Pokud si dneska koupíš legálně dovezený polský maso, tak u něj máš naprostou jistotu že je v pohodě, protože to bylo projetý vším, co si umíš představit....:-)

J. Schořík 1.3.2019 9:54

Re: Ať je to jak je to

Ano. Ale lidé reagují naprosto opačně. Odmítají bezpečné polské maso :).

S. Lazárek 1.3.2019 10:01

Re: Ať je to jak je to

No, to už je ale úplně jinej příběh....:-)

J. Anděl 1.3.2019 9:24

Re: Ať je to jak je to

Ano, člověk se ale nerozhoduje výhradně logicky, to už víme (bavili jsme se o Myšlení pomalém a rychlém ;-)

Na tom principu kampaně fungují. Protože to svým způsobem víme i bez práce chytrých psychologů a statistiků.

J. Schořík 1.3.2019 9:26

Re: Ať je to jak je to

Člověk se rozhodně takřak vždy nelogicky. Jenom si to pak zdůvodňuje aby byl sám před sebou za "rozumného" :).

R. Brzák 1.3.2019 9:34

Re: Ať je to jak je to

já taky soudím vždy podle sebe, pane Schoříku... takže v tomto konkrétním případě, zpětně vyhodnoceno, já se vždy rozhoduji nelogicky tehdy, když mi za prvé - na věci nezáleží, anebo za druhé - když mi na věci záleží příliš ( podlehnu-li strachu, že ta konkrétní věc je nějak v ohrožení či nějaké ohrožení představuje - pak se mi zúží obzor zachytitelných souvislostí a pak se rozhodnu na základě omezených informací - tedy pravděpodobně mylně). Jak to máte Vy, čemu připisujete své nelogičnosti?

J. Schořík 1.3.2019 9:36

Re: Ať je to jak je to

Lidé jednoduše nejsou racionální pane Brzáku. A já to nepřipisuji, pouze jsem to na sobě vypozoroval :).

R. Brzák 1.3.2019 10:03

Re: Ať je to jak je to

Jak posoudit, co je v dané situaci racionální? Vše záleží na konkrétní situaci, které je účasten člověk i se všemi okamžitými schopnostmi či omezeními. Pak je důležité hledisko času - a jak vyhodnotit, co je racionální, když nevíme, co se stane v budoucnosti... Chci říci, že s racionalitou v ideálních hodnotách - máte pravdu. Ale jen proto, že nejsme počítače - a to je dobře.

NA druhou stranu, můžeme se racionalitě hodně blížit - a v tomto případě tvrdím, že to umí drtivá většina lidí - samozřejmě tehdy, když mají dostatek informací o konkrétní věci - a tuto veličinu mimo jiné, ale nejvýznamněji, ovlivňuje podléhání strachu...

J. Anděl 1.3.2019 9:37

Re: Ať je to jak je to

I tak to jde říct.

Člověk se rozhoduje tak, jak se evolučně naučil za ty tisíce a desetitisíce let naučil. Červenej lísteček s modrejma tečkama + špatně = nejíst červenej lísteček s modrejma tečkama.

V našem stupni civilizace je trochu zádrhel, že chybí to osobní "špatně", stačí informace pochybné kvality a funguje to stejně.

V případě polského hovězího je řada věcí, které zavánějí pojmem "dezinformace" - viz odkaz pana Prokopa výše. Už pojem "polské hovězí" je tak trochu dezinformace.

Bojovat s tím lze celej život. Vyhrát boj nikoliv.

J. Schořík 1.3.2019 9:39

Re: Ať je to jak je to

Bojovat je s tím zbytečné. Jen je třeba s tím počítat.

J. Anděl 1.3.2019 9:48

Re: Ať je to jak je to

Myslel jsem spíš ten boj s dezinformacemi, což není můj pojem, nýbrž záměr EU, mám takový dojem.

S mírou (i)racionality v lidském rozhodování je možné jen počítat, ano. Ovšem lze ji zneužívat (tam cílí ty dezinformace většinou). A právě boj s tím zneužíváním je věčný.

Co se týče institucionálního boje... mám podezření, že tam se obvykle vlk nažere a koza zůstane celá.

J. Schořík 1.3.2019 9:50

Re: Ať je to jak je to

Bojovat se dá jen použitím stejného modu operandi.. A z takového spravedlivého boje se během chvíle zákonitě stane další desinformační centrála :).

Problém je IMHo v tom, jak je vše postaveno na idei "racionálního člověka" aby se to dalo nějak počítat a předvídat..

J. Anděl 1.3.2019 9:54

Re: Ať je to jak je to

Jo.

Tím bych oklikou zamířil jinam - dřív si lidé své iracionality byli vědomější, proto (myslím) vznikla náboženství v podstatě normálním evolučním vývojem. Stávající anti-náboženský trend (nikoliv všudypřítomný, prostě ten, co existuje) znemožňuje brát člověka, jaký je. Tím zhoubnému bujení iracionality (paradoxně) napomáhá.

Ovšem fér je přiznat, že církevní praktiky za to mohou do vysoké míry.

J. Schořík 1.3.2019 9:55

Re: Ať je to jak je to

Souhlas. Ale přiznat si svou iracionalitu je základ štěstí. JInak by se ščlověk upočítal k smrti - ještě dnes když je tolik možností volby. To je pro spoustu lidí peklo..

J. Anděl 1.3.2019 10:17

Re: Ať je to jak je to

Rozhodně.

Praktické by bylo cvičit se v rozpoznávání své iracionality v oblastech, kde může být racionalita zvlášť přínosná. To ale znamená spíš učit se rozpoznávat (například) stereotypy a jejich vliv, spíše než snažit se vtlouct si do hlavy stereotypy nové.

Jinými slovy ne všechno počítat a vážit, jen skepse k některým závěrům "zdravého rozumu" či "intuice".

R. Brzák 1.3.2019 10:10

Re: Ať je to jak je to

s tímto souhlas

K. Berka 1.3.2019 9:11

Za Husáka

jsme jedli velmi čerstvé, možná i kvalitní maso. Nikde se nepovalovalo po skladech a po dodání do prodejny bylo to maso v mžiku rozebráno spotřebiteli.

M. Prokop 1.3.2019 9:15

Re: Za Husáka

Ani pod pultem nevydrželo dlouho.

S. Lazárek 1.3.2019 9:15

Re: Za Husáka

A 10 deka gothaje, to bylo nějakých 10 deka, ne jako dneska. Jen bych poopravil, že to maso (a nejen maso) bylo povětšinou rozebráno ještě před tím, než se dostalo na prodejnu.

Zatlačte slzy Berka, tahle krásná doba už je naštěstí (snad) pryč.

B. Köhlerová 1.3.2019 9:17

Re: Za Husáka

Bohužel......

S. Lazárek 1.3.2019 9:19

Re: Za Husáka

Opravdu bohužel? Ještě se máte kam přestěhovat, pár bolševických skanzenů na téhle planetě ještě existuje.

R. John 1.3.2019 9:25

Kdepak.... nikam nepojede...

... soudružka dobře ví, že se tu má jak prase...a i tak píše....

R. Neveselý 1.3.2019 9:19

Re: Za Husáka

Ten gothaj se dnes nedá žrát. Dobrou chuť.