6.6.2024 | Svátek má Norbert


Diskuse k článku

Hodnota slov

Někdejší disident Miloš Rejchrt vyzývá v otevřeném dopise ministra obrany Vondru, aby zvážil cestu do Ameriky, kde by měl předat státní vyznamenání in memoriam zesnulému Ctiradovi Mašínovi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brodský 19.8.2011 2:55

Re: Pacifista by odsoudil uprchlíka z koncentráku,

Pokud jsem četl správně, tak američtí odborníci na nekonvenční (partyzánskou, drobnou, guerillovou) válku vytkli při výslechu Mašínům, že při svém probíjení se na západ ponechali na živu několik potenciálně nepřátelských svědků a ohrozili tak životy své i svých spolubojovníků. Drobná válka je nepochybně v určitém směru drsnější a barbarštější než válka velká, ale žádná ženevská konvence o jejich pravidlech dosud odsouhlasena nebyla. A to přesto, že jak kdysi napsal Kenedyho oblíbený generál M.D.Taylor v knize Nepravá polnice, drobná válka se v posledních desetiletích ukázala být efektivnější než převaha v atomových zbraních.

Pokud jde o to, že proti válce USA v Indočíně proti komunistům bylo mnoho slušných lidí, kteří proti této válce také úspěšně bojovali, pak tito slušní lidé mohou ovšem také za důsledky míru, který úspěšně vybojovali. Fakticky předali neomezenou vládu v Indočíně do rukou Pol Potovských a Ho ČI Minovských vrahů. Slušnost sama o sobě není dokonalým zabezpečením proti hlouposti.

P.S.: Pro Vás snad ostnatým drátem obehnaný stát, z něhož bylo zakázáno odjet, nebyl koncentrákem, pro Mašíny, stejně jako pro mě , ano.

O. Kadlec 19.8.2011 3:13

Re: Pacifista by odsoudil uprchlíka z koncentráku,

- názory amerických odborníků na guerilovou válku jsou irelevantní. To jsou jejich problémy, ne naše.

- já jsem přesvědčen, že USA mají právo intervenovat kdekoli na světě, jde-li o jejich životní zájmy. Mají také právo kdekoli se zastávat spravedlnosti. Ale nemají takovou POVINNOST! Jestliže tedy významná část amerického lidu,a nakonec i vláda (McNamara!) usoudí, že to nestojí za to, tak jim to nikdo nemůže předhazovat, že mohou za to, že se nějací barbaři bestiálně vraždí.

- hlavní potíže USA ve Vietnamu spočívaly v několika okolnostech: 1/ podporovali špatňoury, kteří si podporu nezasloužili, 2/ zvolili nemožnou, tupou, a neefektivní strategii, 3/ tu válku dlouho (narozdíl od Koreje) tajili nebo bagatelizovali. Museli na to doplatit a doplatili na to. Velikost té země spočívá v tom, že se z toho poučili.

- já jsem patřil za komančů mezi ty, kteří měli zakázáno vycestovat. Vím dobře kde jsem žil. To mi nedává právo nikoho zapíchnout. Ani komunistu. Takže jsem po zralé úvaze nikoho nezabil. pozn.: v r. 1968 jsem nebyl dospělý, a o pár let později jsem si říkal - ještěže! Tu invazi bych asi nepřežil. Já chápu důvody, které vedly ty kluky k tomu co dělali. Podlehli iluzi, že jsou v odboji jako táta. Tlak nespravedlnosti a zločinů kolem nich, v kombinaci s jejich mládím, to vysvětluje. Ale kvůli tomu nebudu falšovat historii.