17.10.2021 | Svátek má Hedvika


Diskuse k článku

Hamáček bez mlčenlivosti

Stran Hamáčkovy cesty do Moskvy jsme si mlčenlivosti užili až dost. Neuskutečněná cesta se stala zdrojem spekulací, česky se tomu řekne dohad. Dohadující se dělili na dva tábory, zdali v pozadí toho byla slabomyslnost, anebo sviňárna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 11.8.2021 22:54

Dnešní fúze Avastu a kuriozní vzpomínky Jiřího Hlavenky na počátky jejich podnikání:

Dovolím si k tomu ještě pár osobních vzpomínek. Se zakladateli Avastu (ještě pod původním jménem Alwil) jsme společně "stánkovali" na začátku devadesátých let, společně jsme tam z miniaturních, třímetrových stánků - protože na větší nebyly peníze - nabízeli svoje produkty, oni diskety s programem, my knihy a časopisy. U stánku stáli a nabízeli majitelé, tam i tam, protože jiné zaměstnance firmy ani neměly, nemohly si je dovolit, a ostatně s úspěšným obchodem všechno stálo a padalo.

I Avast tedy byl typickým garážovým startupem, a byl jim dlouhou dobu, než se vzepjal k růstu. Znali jsme se a navzájem jsme si fandili, a můžu říci, že Pavel s Edou vždy patřili v branži k nejslušnějším, "nejnormálnějším" lidem. Mají pokoru v sobě a zřejmě jim ji dodalo i to, jak dlouho a pracně se propracovávali nahoru.

Je k tomu taky pár anekdotických historek. Trh s antiviry měl v devadesátkách vzrůst a pak pád, když se objevila (read-only) cédéčka, CD-ROMy, které se používaly k výměně software a které nemohly být nakaženy při přenosech viry (u disket se to stávalo běžně a byl to ten hlavní problém). Přední světová poradenská firma, tuším Merrill Lynch vydala studii, že antivirový byznys je mrtvý. Na západě tehdy desítky antivirových firem to zabalily.

Ne tak v Česku a na Slovensku. Důvod? Studie od Merrill Lynche stála pár tisíc dolarů, naši antiviráři si ji nemohli dovolit, neznali ji a nedozvěděli se tak, že brzo zkrachují a pokračovali drze dál. Tak se stalo, že v jednu dobu bylo Česko-Slovensko vlastně světovým lídrem v antivirech, když zde sídlily hned tři světově významné antivirářské společnosti: Avast, AVG (pohlcen pak právě Avastem) a slovenský ESET (nadále funguje samostatně a je špičkově úspěšný).

J. Václavíková 11.8.2021 22:55

Celé tady:

https://www.facebook.com/jiri.hlavenka

I. Kellner 11.8.2021 23:07

Kaspersky.

V. Peroutka 11.8.2021 23:53

Díky...