9.8.2022 | Svátek má Roman


Diskuse k článku

FEJETON: Kdo dokáže zabít kotě?

Již přes dvě desítky let chováme kočky. Jsou to většinou nalezenci, které lidé odhodí k popelnici, nebo jenom vyženou z domu. U nás najdou útulek a ochranu. Proti travičům však imunní nejsou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 5.3.2021 6:42

No, to jsou bohužel jenom silná slova, a vy stejně ani nezjistíte, kdo to vlastně udělal. Tihle lidé to dělají tak, aby je u toho nikdo neviděl, léčí si tím své komplexy méněcennosti a zbytečnosti. Máme s tím bohužel dost zkušeností. :-(

R. Langer 5.3.2021 6:37

Ano, je to tak, průměrné dožití zdivočelé kočky je max. cca 3-4 roky. Pokud se o kočku staráte, a nemá žádnou genetickou poruchu, což je u obyčejných koček bohužel dost běžné, dožije se bez problémů 15 i více let.

Ale tomu o těch obojcích moc nevěřím, dnešní výrobci by neriskovali žaloby za zabití něčích mazlíčků.

R. Langer 5.3.2021 6:31

Zase tak mnoho to není, myš je mnohem početnější a dostupnější kořist, a pokud má kočka dobrého pána, tak se dá i naučit, že ptáčky lovit nemá.

R. Langer 5.3.2021 6:28

Pokud ty psy a kočky zabíjíte za účelem získání potravy, dalo by se to považovat za akceptovatelné. Ony za tím účelem také zabíjejí.

R. Langer 5.3.2021 6:26

Ano, je to tak.

V. Kolman 4.3.2021 19:30

Záleží na úhlu pohledu!

Jistě, zabíjet kočičky a pejsky není dobré. Ani mě se to nelíbí. Mám psy i kočky (i jiná zvířata) rád.

Ale kdo se zastane hromadně zabíjených neméně roztomilých prasátek, kraviček, kuřátek, slepiček, husiček.... a jiných zvířátek, která potom zcela nesentimentálně - my útlocitní lidé sežereme.

T. Bubeníček 4.3.2021 18:12

Máte naprostou pravdu.

T. Bubeníček 4.3.2021 18:11

Přesně.

A. Kocourek 4.3.2021 17:54

Za ty desetitisíce let co kočka s lidmi žije se nikdy nepřemnožila a nepřemnoží. A to ani v tom případě, že byla považována za posvátné zvíře, jehož zabytí bylo trestáno smrtí.

Ano, v přírodě má více vrhů do roka, ale z těchto vrhů přežije jen mizivý počet koťat, maximálně jedno, dvě. Naopak je až s podivem, že dokáží přežít - otrávená myš spolehlivě zahubí dospělou kočku, kotě nemá šanci přežít žádnou.

Zmiňovaný Roundup je prakticky NIC v porovnání s návnadami na myši = důsledky jsou známé i u dravého ptactva, viz. nedávný případ hromadné otravy.

P. Brich 4.3.2021 14:25

Přišla takhle jedna ke kamarádce na návštěvu. Našla ji celou uplakanou. "Proč brečíš", ptá se. "Ále, starej šel utopit koťata", odpovídá kamarádka. "To se dělá, aby se kočky nepřemnožily". "No jo, ale koťata už jsou dávno doma", kamarádka na to.

P. Černý 4.3.2021 11:40

Toulavou kočku ubytovat lze. Pokud jsou pro to podmínky. Ale zodpovědný a standardní postup je v takovém případě kastrace. (Té kočky.,)

Stejně tak je zodpovědné zanést otrávené zvíře k veterináři. Aby ho alespoň zbavil utrpení.

M. Marek 4.3.2021 10:53

Máte-li je doma, určitě. Pak vám je ale nikdo neotráví.

J. Chaloupka 4.3.2021 10:38

Ani jedno. Chováme kočky více než 20 let.

M. Marek 4.3.2021 10:29

Kdo ví, kolik drobných ptáků taková kočička (kocourek) za život uloví?

Ś. Svobodová 4.3.2021 10:28

Když jsme nalezli kotě, při hovoru s vesnickým veterinářem jsme se dozvěděli, že vesnická kočka žije průměrně 2-3 roky a ty které přežijí, umírají tak v 7mi letech na selhání ledvin. M.j. je to důsledek různých otrav. Stačí když se kočka projde po čerstvě zrondapovaném pozemku a pak se olíže, sežere přiotrávenou myš, granule proti slimákům, najde nástrahu na lišku atd... Dost otrav je i z nekvalitních antiparazitních obojků.

K. Křivan 4.3.2021 9:23

Taky máme nalezence. zrzavý mourek, dostali jsme ho když se mi vešel na dlaň. Že ho chtěl sedlák vyhodit do stráně, tam je likviduje liška. Teď mu budou 4 roky a je člen rodiny. Kočka je noční dravec a 20 hodin denně prospí. S tím se musíme smířit.

Courá po zahradě a dost často se zatoulá i k sousedům. Kdyby ho někdo zabil, byl by to i rozsudek smrti pro vraha.

J. Kraus 4.3.2021 9:19

V naší obci před lety rozdávali do každého rodinného domu po dvou plastových krabičkách jakéhosi vitriolu, či co to bylo, k trávení potkanů a myší. V té době se ještě hodně chovaly slepice a králíci a bylo těch hlodavců všude plno. Někomu se podařilo otrávit tím i vlastního psa. Dnes, kromě naší sousedky, už nikdo nic nechová, zato spatření jediného nepatřičného tvora vyvolává u lidí šok. Někdo prý kupuje nějaké vitrioly preventivně i dnes, třeba proti kunám, o myších nemluvě. Je to účinnější než elektronická plašítka a taky záruka konečného řešení. Po naší zahrádce se vždy potloukaly nějaké cizí kočky a vědělo se, která ke kterému baráku patří. S léty jich ubývalo. Loni v devatenácti letech pošla Zuzanka od sousedů, nadobro už hluchá a proto se neslušelo překvapovat ji zezadu, a tuhle zimu ve sněhu, poprvé co pamatuju, žádná kočičí ťápota. Přitom v širším sousedstvu sem tam nějaká udržovaná kočka je. Hlavně na jaře slídí všude po ptačích hnízdech, jsou na rozdíl od dřívějších koček vysoce sebevědomé, ale po dvou třech letech kočka zmizí neznámo kam. Řekl bych, že spíš sežere nějakou nástrahu omylem než aby někdo chtěl trávit právě je. Natolik překočkováno tady ještě není, na tom má největší zásluhu silniční provoz. Já ty dva vitrioly stále mám v koutě kůlny, pokryté čtyřicetiletými pavučinami. Co kdyby někdy. Ale na kočky ani myši jistě ne.

R. Langer 4.3.2021 8:47

Ano, proto je naprosto nutné domácí kočky kastrovat, což každý zodpovědný majitel koček samozřejmě udělá. To ovšem nezabrání lidskému odpadu takovou kočku otrávit, nebo umlátit k smrti, jak se třeba stalo kocourovi mého dobrého známého.

Lidi jsou hovada, a proto se starám raději o kočky, na které ta hovada se*ou. Kočka není divoké, ale domestikované zvíře, a vyžaduje řádnou péči a zázemí. To si ovšem mnoho hovad neuvědomuje, ba dokonce melou nesmysly o nějakých "divokých" zvířatech.

Jinak tomu "nekontrolovatelnému potulování a rozmnožování polo- divokých, polo- nemocných koček" se dá zabránit například jejich odchytem, kastrací a vypuštěním na původní místo, ovšem uznávám, je to velmi složité, stojí to čas a hlavně PENÍZE. Pozabíjet všechno kolem je pochopitelně mnohem jednodušší, rychlejší, a ZADARMO. Já vám ze srdce přeji, aby řešení problémů vás a vašich blízkých bylo vždycky také tak jednoduché, rychlé, a zadarmo. Jistě to také oceníte. ;-€

J. Fráňa 4.3.2021 8:47

Normální člověk to řeší kastrací koček. Jak budete řešit nekontrolovatelné potulování loveckých psů? Koupíte krokodýla?;-D

J. Novák 4.3.2021 8:34

A už vás někdy napadlo proč to tak je? Kolik myší a hrabošů uloví váš lovecký pes? Jak říkal Werich „Kde blb, tam nebezpečno.“

J. Hoza 4.3.2021 8:28

Nejen hajzl. Potenciálně velmi nebezpečný člověk. Zabíjení zvířat bývá počátečním z vývojovým stádiem sériových vrahů.

P. Kmoníček 4.3.2021 8:28

A třeba i novičokem !

P. Kubáč 4.3.2021 6:30

Kočka je nejrychleji se rozmnožující domestikované zvíře.

Má 3 vrhy ročně - koťata z prvního jarního vrhu jsou na podzim téže sezóny už natolik dospělá že mohou mít vlastní koťata.

Není divu, že lovečtí psi mají dovoleno zadávit kočku bez rozkazu.

V rodině jsme nekontrolovatelné potulování a rozmnožování polo- divokých, polo- nemocných koček u tchýně - řešili právě darováním loveckého psa.