16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

Druhá světová válka byla vyhrána jen napůl

Při oslavách konce druhé světové války bychom neměli zapomenout, že také znamenal zachování stalinského Sovětského svazu, že znamenal okamžitou novou vlnu masových represí vůči vlastním zajatým vojákům, neruským národům a všem, kdo projevili protikomunistické postoje během války.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Rafnik 9.5.2012 18:21

Sieg heil, Parteigenosse Rambousek!

Doufám, že příště už napíšeš oslavný článek o velkém Vůdci Adolfu Hitlerovi. Nezapomeň také na jeho narozeniny. Škoda, že neporazil Sovětský Svaz, pak by jsi mohl své žvásty čmárat maximálně tak prstem od výkalů na stěně baráků v gulagu, pardon v KL.

P.S, Vypadá, že Aston byl notně opilý, začíná senilnět nebo ještě něco horšího, když podobný článek uveřejní právě na 9. května.

O. Kadlec 9.5.2012 18:16

Re: "Z toho je tedy vidět, že Hitler mohl válku vyhrát, "

Všichni dělají chyby. Ty hlavní německé chyby byly ale praktické, ne ideologické. Ideologii nepochopitelně berete ideologicky - tedy "ze své jeskyně".

L. Brabencová 9.5.2012 18:15

Re: já snad udělám celý článek a vždy vás na něj odkážu

To je úplné školení, konečně začnu aspoň částečně chápat ekonomii.

O. Kadlec 9.5.2012 18:15

Re: Mohl Hitler válku vyhrát? Jsem si jist, že nemohl.

Byli poraženi na bojišti, jak Britové, tak Rusové. Historie se projevuje v konkrétních událostech, které se dějí.

A už jsem vám napsal, že máte zcela nereálné představy o válečných cílech Německa. Proč by měli držet v područí celý svět? Jak si to představujete? To je přece nesmysl a ne válečný cíl. Hitler nebyl Hurvínek a celá německá mašinérie si na válku nehrála. Jejich cíle byly reálné, narozdíl od vás to Britové i Američani věděli. Proto si vytyčili den diskutabilní cíl: Boj až do konečného obsazení Německa a žádný mír s žádnou německou vládou.

J. Ryba 9.5.2012 18:14

Re: já snad udělám celý článek a vždy vás na něj odkážu

http://www.scribd.com/doc/6854782/32/TEORIE-ZAPŮJČITELNÝCH-FONDŮ-KNUT-WICKSELL-ŠVED#page=58

SZF … nabídka zápůjčitelných fondů (tvoří jí nabídka peněz + úspory)… DZF poptávka po zápůjčitelných fondech (tvoří jí poptávka po penězích + investice). spojením SZF a DZF dostaneme rovnovážnou úrokovou míru - v otevřené ekonomice má úroková míra vliv na finanční účet (viz Mundell-Flemingův model)

J. Ryba 9.5.2012 18:13

Re: já snad udělám celý článek a vždy vás na něj odkážu

Pro čistý vývoz kapitálu:

If = S+(T-G)-I If = čistý vývoz kapitálu (je to to samé co předtím, akorát je rovnice vynásobená celá mínusem). Čistý vývoz kapitálu = čistému vývozu zboží a služeb. Čistými vývozci budou země, které mají relativně vysoké úspory vzhledem k domácím investičním příležitostem a čistými dovozci budou naopak země, které vytvářejí relativně nízké domácí úspory v porovnání s domácími investičními příležitostmi. Zvýšení rozpočtového schodku ceteris paribus vyvolává růst obchodního schodku. Rovnováha trhu zboží a služeb C+I+G+C=T+C+S Neboli: I+X=S+(T-G)Jestliže tuto rovnic chápeme jako podmínku rovnováhy, pak investicemi I míníme pouze plánované investice. Kdyby docházelo k neplánovaným investicím do zásob, ekonomika by nebyla v rovnováze. Trh zboží a služeb můžeme formálně popsat takto: úspory jsou rostoucí funkcí úrokové míry a rostoucí funkcí disponibilního důchodu, investice jsou klesající funkcí úrokové míry, domácí úroková míra se rovná světové úrokové míře, investice + čistý vývoz = domácí úspory + přebytek či schodek veřejných rozpočtů (posledně uvedená rovnice), neboli národní investice se rovnají národním úsporám. Rovnováhu trhu boží a služeb lze charakterizovat jako rovnováhu trhu zapůjčitelných fondů. Zatímco změny investic nebo úspor v malé ekonomice nemají vliv na světovou úrokovou míru, změny investic nebo úspor ve velké ekonomice se projeví i ve změně světové úrokové míry. V zemích, kde je vyšší riziko investic přetrvává vyšší úroková míra, protože za vyšší riziko musejí být investoři odměněni vyšším výnosem – prémii za riziko. V této zemi pak platí že úroková míra je součtem světové úrokové míry a prémie za riziko – prémie za riziko zvyšuje domácí úrokovou míru a investice i zahraniční čistý dovoz pak klesnou – je to případ země, která má malé domácí úspory a dobré investiční příležitosti.

J. Ryba 9.5.2012 18:11

já snad udělám celý článek a vždy vás na něj odkážu

Pokud neexistují překážky pro mezinárodní pohyby kapitálu a pokud jsou domácí a zahraniční aktiva dokonalými substituty, domácí úroková míra se přizpůsobí světové úrokové míře. Mechanismus, který to zajišťuje je tzv. úroková arbitráž (přesuny kapitálu mezi zeměmi vyrovnávají úrokové sazby v těchto zemích) Je li domácí úroková míra (rd) vyšší než světová (rw), potom dochází k dovozu kapitálu a čistý dovoz kapitálu If se rovná čistému dovozu zboží a služeb. Rozdíl mezi investicemi a úsporami je vyplněn čistými investicemi ze zahraničí, neboli čistým dovozem kapitálu, tedy: I-S-(T-G) = -If Čistý dovoz kapitálu je rozdíl mezi investicemi zahraničních osob u nás a našich podniků v zahraničí. Země, jejíž úroková míra je vyšší než světová se stává dovozcem kapitálu. Čistý dovoz kapitálu vyvolává stejně velký čistý dovoz zboží a služeb (to je podmínka vnější rovnováhy ekonomiky – čistý dovoz vytváří přebytek finančního účtu, měnový kurz pak apreciuje na takovou úroveň, která vytvoří stejně velký schodek běžného účtu, tj. čistý dovoz zboží a služeb). Takže: -If = -X ....-X = záporný čistý vývoz, neboli čistý dovoz zboží a služeb. Pokud má tedy ekonomika relativně nízké úspory a dobré investiční příležitosti, vytváří to vysokou domácí úrokovou míru, která láká zahraniční investory.

J. Ryba 9.5.2012 18:04

Tu přednášku si musíte vyslechnout celou....a to se za hodinu nedá - už vůbec ne díly navazující

Čistý dovoz kapitálu vyvolává stejně velký čistý dovoz zboží a služeb. ...a jak víme, dovoz zboží a služeb HDP snižuje, neb do HDP se započítává čistý export.

V krátkém období (použije se Mundell Flemingův model) – v režimu volně pohyblivého kurzu má zvýšení vládních výdajů za následek vytěsnění čistého vývozu o stejnou částku – vytěsnění je úplné. V dlouhém období – dojde také k vytěsnění čistého vývozu v každém případě, i v případě režimu stabilního měnového kurzu. K zobrazení vytěsňovacího efektu se použije model zapůjčitelných fondů.

Tedy závěr – v malé otevřené ekonomice v dlouhém období vyvolá zvýšení vládních výdajů (nebo snížení daní) stejně velké snížení čistého vývozu zboží a služeb. A to bez ohledu na to, má-li země volně pohyblivý nebo stabilní měnový kurz. Schodek veřejných rozpočtů sám o sobě nemá vliv na výši agregátní poptávky. Tu by mohl zvýšit jedině, kdyby jej centrální banka monetizovala, to by pak byla zvýšena ne růstem rozpočtového schodku, ale zvýšením peněžní zásoby. Schodky mají vliv na STRUKTURU AP....ne na velikost. To je klasický model, vy se ovšem držíte jako klíště keynesiánského.

L. Brabencová 9.5.2012 18:03

Euro kleslo k dolaru i k jenu

E. Macek 9.5.2012 17:57

Re: pane Rambousku

Mám pocit,že to p.Rambousek se svým úvodníkem poněkud přepísk.Je demokracie a on má nárok něco stilizovat a uveřejnit.Tak se stalo.

J. Ryba 9.5.2012 17:56

Varadinková: ta přednáška vysvětluje keynesiánský a klasický model

vy jste hlupaňa....ta přednáška je keynesiánská teorie. Klasický model (liberální, to v té přednášce je) říká, že vytěsňovací efekt je úplný. Čili vy se držíte keynesiánského, já klasického. Nic nového :-)}

J. Ryba 9.5.2012 17:54

Re: M. Varadinková: Není třeba se poníženě klanět autoritám. Stačí používat zdravý selský rozum. Toho se ale Vám bohužel nedostává

vy jste hlupaňa....ta přednáška je keynesiánská teorie. Klasický model (liberální, to v té přednášce je) říká, že vytěsňovací efekt je úplný. Čili vy se držíte keynesiánského, já klasického. Nic nového :-)

L. Brabencová 9.5.2012 17:52

Re: Tak to má p. KANCLÉŘKA - za svoji dobrotu. :-)))))

o Rudé armádě.

L. Brabencová 9.5.2012 17:51

Re: Tak to má p. KANCLÉŘKA - za svoji dobrotu. :-)))))

přečtěte si vedle milse, napsal to skvěle.

J. Tolman 9.5.2012 17:43

Re: Mohl Hitler válku vyhrát? Jsem si jist, že nemohl.

Souhlas.

J. Tolman 9.5.2012 17:42

pane Rambousku

Tu druhou, nevyhranou část WWII Západ nevzdal a dokončil to vekým vítěztvím ve studené válce, jejíž součástí byla i řada lokálních horkých válek, kde Západ a především Američané jednali vždy tak, aby  Rusům bylo jasné, že pustit se do horké války s Američany přímo by neprospělo jejich zdraví. V současné době je WWII v Evropě (i jinde) uzavřenou kapitolovou, i když nelze zabránit tomu, aby se k ní někdo neodvolával.

M. Prokop 9.5.2012 17:42

Re: Jen malinko k tomu dole,

Ovšemže ne. Ale nebudu se divit, když svědci budou tvrdit, že vlezl.

L. Brabencová 9.5.2012 17:41

Re: Jen malinko k tomu dole,

Na to jsou experti myslivci.

J. Tolman 9.5.2012 17:31

Připomeňme si

Krev, slzy a pot (W. Churchill, 1940)

Řekl bych Sněmovně, jako jsem řekl těm, kdo se stali členy nové vlády: "Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot." Máme před sebou těžkou zkoušku, nejbolestnější ze všech. Máme před sebou mnoho, mnoho dlouhých měsíců boje a utrpení. Ptáte se, co je naší politikou? Odpovím: vést válku na moři, na zemi a ve vzduchu s veškerou naší mocí a veškerou silou, kterou nám Bůh může dát; vést válku proti obludné tyranii, nejtemnějšímu a nejžalostnějšímu seznamu lidských zločinů v dějinách. To je naše politika. Ptáte se, co je náš cíl? Mohu odpovědět jediným slovem: Je to vítězství, vítězství za každou cenu, vítězství navzdory veškeré hrůze, vítězství, jakkoli dlouhá a těžká cesta k němu může vést; protože bez vítězství nepřežijeme. To si musíme uvědomit; nepřežije Britské impérium; nepřežije to vše, co Britská říše symbolizovala, nepřežijí potřeby a podněty naší doby, která nutí lidstvo, aby se hnulo kupředu, k svému cíli. Ale já se ujmu svého úkolu s optimismem a nadějí. Jsem si jist, že lidstvo nestrpí, aby naše věc neuspěla. V tento čas se cítím oprávněn požadovat pomoc všech, a říkám: "Pak tedy přijďtě, a postupujme společnými silami."

J. Tolman 9.5.2012 17:30

Re: Poslanci přehlasovali Klausovo veto

:-)))

J. Tolman 9.5.2012 17:27

Re: Poslanci přehlasovali Klausovo veto

Der Zufall wollte es, že fotovoltaika produkuje nejvíce energie právě v době denní špičky.

P. Boublíková 9.5.2012 17:27

Re: Poslanci přehlasovali Klausovo veto

To je pravda - viz fyzika pro ZŠ, ze které toho zelení bohužel moc nepobrali.

F. Doušek 9.5.2012 17:27

Re: Zrovna čtu, že komouši a socani by měli silnou ústavní většinu!

já jsem pro každou srandu....

P. Hofman 9.5.2012 17:26

Re: Re:Toto je daleko zajímavější

To je jednoduché, dovoluji si kritizovat jeho NeoSládkovce z Machovy SSo. To mu stačí k primitivnímu odsudku kohokoliv.

E. Macek 9.5.2012 17:25

Re: Jen malinko k tomu dole,

Máte pravdu.To jsem nedomyslel.

M. Berka 9.5.2012 17:22

Re: Jen malinko k tomu dole,

No ale podstata je taková, že když vám někdo vleze před bouchačku tak ho přece jen tak nezastřelíte? Nebo jo?

E. Macek 9.5.2012 17:22

Re: Jen malinko k tomu dole,

Natož volba presidenta.Média ho určí a doporučí.Asi tak.

M. Berka 9.5.2012 17:20

Re: Poslanci přehlasovali Klausovo veto

No já nevím, možná jsem úplný blb, ale při každé přeměně energie, v tomto případě kinetické na elektrickou, vzniká teplo. To je fakt.

M. Varadinková 9.5.2012 17:20

Re: Mohl Hitler válku vyhrát? Jsem si jist, že nemohl.

Proč by proboha Británie a Sovětský svaz měly uznávat porážku, když poraženi nebyli? Nebo u Vás "uznat porážku" znamená "předem to vzdát"?

Nikdo neví, jak by to bylo bývalo vypadalo, kdyby se Spojenci nespojovali se Stalinem. Ani z historických dat to nevyčtete, jendoduše proto, že se to nestalo.

Ale spolu s panem Vandasem považuju za jisté, že Hitler by nevyhrál. Není možné a hlavně udržitelné, aby si jediný diktátor podmanil a udržel v područí celý svět. Čím větší říši by vytvořil, tím dříve by se mu rozpadla. Každé další dobyté území s nepřátelsky naladěným obyvatelstvem na sebe váže další a další vojenskou sílu a ani Hitler neměl k dispozici nekonečně mnoho vojáků, aby to vše uhlídali.

M. Prokop 9.5.2012 17:20

Re: Tak to má p. KANCLÉŘKA - za svoji dobrotu. :-)))))

Co vy, dáte si černé pivo hned, nebo až se to sesype úplně?