14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

Další porážka Mayové

Za nepřítomnosti premiérky Mayové shodili britští poslanci ze stolu její desátý pokus dojít nějakého řešení brexitové krize. Naplano vyšlo její varování, že pokud návrh odmítnou, oslabí to její vyjednávací pozici v Bruselu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 15.2.2019 9:13

Re: A jak má vypadat v důsledku EU?!

A v té Radě jsou ještě rovní a rovnější.

M. Prokop 15.2.2019 9:17

Re: A jak má vypadat v důsledku EU?!

Občas nějaký nesmysl napadne i ten parlament. Viz třeba https://www.businessinfo.cz/cs/clanky/parlament-navrhuje-rozsirit-rozsah-digitalnich-116952.html

http://www.europarl.europa.eu/news/cs/press-room/20180925IPR14306/poslanci-prosazuji-ekologictejsi-auta-na-silnicich-eu-do-roku-2030

P. Přibyl 15.2.2019 8:30

integrační úsilí?

Můžete mi ,prosím, definovat integrační úsilí? Kdo chce co integrovat?Nebo opačně co chce koho integrovat?

P. Hlosta 15.2.2019 8:53

Re: integrační úsilí?

Vtáhnout a spoutat, aby byl těsnější vztah s centrem. To je celý smysl integrování v EU. Samozřejmě že tím vzniká odstředivá síla hrozící roztrhat ten umělý tvar EU.

M. Prokop 15.2.2019 9:05

Re: integrační úsilí?

Tradiční integrátor Evropy byla Francie, po ní Německo. Současnost: Německo a Francie.

P. Kučera 15.2.2019 8:00

Pat v Británii? Ale - přece mají to království!

Víme už od počátku, že britské referendum bylo emocionální a jistě i ovlivněné lživými informacemi. Kdyby jich nebylo, (nejmíň) ta dvě procenta by se překlopila opačně. Dnes vidíme, že parlament většinově neví co chce, ale nedá pokoj dokud to nedostane. V této nové situaci bych se nebál referendum opakovat. Mayová tvrdohlavě trvá na odchodu, má za úkol zabránit tomu tvrdému, ale jak, to se většinově neví, je to pat. Deux ex machina? Mohla by se probudit dvaadevadesátiletá královna a když už nemůže dle (nepsané) ústavy a zvyklostí vydat rozhodnutí, tak aspoň Mayovou, poslance i Brity k novému referendu vyzvat, výjimečně se zachovat politicky, když už se to jmenuje vláda Jejího Veličenstva. Byl by to zlatý hřeb jejího vládnutí a v EU by se s Brity spíš dokopala k zásadnějším reformám.

Dobrý den.

P. Hofman 15.2.2019 8:21

Re: Pat v Británii? Ale - přece mají to království!

Dobrý postřeh, taky jsem nad tím přemýšlel.

Ta to ale neudělá, neb je už jen obyčejnou (byť luxusní) divadelní figurkou celé té komedie zvané Commonwealth.

E. Derat 15.2.2019 8:58

Re: Pat v Británii? Ale - přece mají to království!

Je to právě naopak. Královna není figurkou na šachovnici, s kterou by tahaly pěšci jedné či druhé barvy.

R. Tesařík 15.2.2019 8:22

Re: Pat v Británii? Ale - přece mají to království!

Napište to Jejímu Veličenstvu. Tady je to na pytel.

J. Vobr 15.2.2019 8:22

KRÁLOVNA BY MĚLA SLÍBIT PODDANOST BRUSELU !!!

???

???

M. Němec 15.2.2019 8:33

Re: KRÁLOVNA BY MĚLA SLÍBIT PODDANOST BRUSELU !!!

Ne, královna by měla zachránit své poddané ze spárů strašlivého 27-hlavého draka jménem EU, neb se chystá rozsápat a pozřít britské občany.

Nejdřív budou spolykáni ti britští občané, kteří se ještě furt válej celoročně v Řecku, na Maltě, ve Španělsku a Portugalsku.

M. Němec 15.2.2019 8:45

Re: KRÁLOVNA BY MĚLA SLÍBIT PODDANOST BRUSELU !!!

A nejlepší je, že kdyby se měli vrátit zpátky do toho jejich propršenýho zimního království, tak ani náhodou nepujdou .

K jejich štěstí to po nich MY, Evropani, vůbec nechcem a chováme je jak v bavlnce :O))))))

V. Kotas 15.2.2019 8:34

Re: Pat v Británii? Ale - přece mají to království!

Ano, královna by měla mít poslední slovo. Nebo to už neplatí ?

F. Houžňák 15.2.2019 8:42

To neplatí už od

sedmnáctého století.

V. Kotas 15.2.2019 8:51

Re: To neplatí už od

Vyjímky potvrzují pravidlo.

F. Houžňák 15.2.2019 8:54

No jo, ale tady žádná výjimka neplatí,

poslední anglický panovník, co šel proti parlamentu, byl Karel První, a podívejte se, jak dopad. Píšou o tom ve Třech mušketýrech po dvaceti letech, tuším. A pak si to parlamenťáci posichrovali.

V. Kotas 15.2.2019 9:48

Re: No jo, ale tady žádná výjimka neplatí,

Přesto by mohli, jako poddaní, jednou poslechnout.

K. Berka 15.2.2019 8:38

Re: Pat v Británii? Ale - přece mají to království!

Britové už dávno nejsou gentlemany, je to taková US nepotopitelná loď u břehů Evropy. Sami sobě lžou, jako baron Prášil, třeba s Novičokem a těhotnou dcerou Julií double agenta Skripala.

E. Derat 15.2.2019 8:51

Re: Pat v Británii? Ale - přece mají to království!

Británie je kolébkou demokracie, novým referendem by zcela popřela svojí tisíciletou demokratickou tradici. Jistě ne vše před referendem bylo čisté a pravdivé, ale tak je tomu všude ve světě u všech druhů voleb. A jistě každá volba, tedy i referendum je pod vlivem emocí. Tak by tomu ovšem bylo i u nového referenda. A těch emocí by bylo daleko více, po tom co některé firmy, banky atd. vyhrožují, že UK opustí. Británie je i matkou parlamentní demokracie, a že se v parlamentu nedokáží dohodnout je běžná záležitost i všude jinde. Viz třeba náš parlament. Ovšem já jako zásadní vidím to, že LS sice obsahuje možnost vystoupení vč. časového horizontu, ale zřejmě neobsahuje podrobné body co, kdy a jak se stane po vystoupení členského státu. Nevím to přesně, protože jsem LS nestudoval, ale jinak by nemohly tyto tahanice nastat. Zřejmě tedy tvůrci LS s touto variantou ve skutečnosti vůbec nepočítali. Jako podnikatel cca 30 let jsem podepsal desítky různých smluv, ale vždy tam bylo jasně dáno co se stane druhý den poté, když jedna strana smlouvu vypoví. Královna je živá legenda a pojistka britské demokracie, a tak nemá důvod si pošpinit konec svého příkladného života nějákou pirátskou akcí. Jedním z nejhorších vzorů je Francie, která v roce 2005 vyhlásila referendum o tzv. Evropské ústavě, a výsledek byl odmítnutí přijetí. V roce 2007 Francie přijala LS, tedy rodnou sestru ústavy. Tím president, vláda, parlament daly najevo, že na přání občanů kašlou. I možná proto má dnes Macron ty problémy. Pokud EU neustoupí, bude asi tvrdý brexit, jistě nebude příjemný pro nikoho, ale svět se nezboří. Fandím paní Mayové, aby to dotáhla k tomu 29.3. 2019.

P. Kučera 15.2.2019 9:23

Re: Pat v Británii? Ale - přece mají to království!

Pane Derate, děkuji za výborný text, i když to vidíte z té druhé strany. Ale ještě trochu obecně. Narážíme tu ne limity demokracie, hlavně tedy té přímé, referendové, která je vždy asi 10x emocionálnější než čistá zastupitelská. Proč? Protože tu závazně rozhoduje anonymní (tedy absolutně nezodpovědný) tzv. lid svým ano x ne v otázkách, které v zásadních otázkách tak jednoznačné nikdy nejsou. Před referendem je třeba vždy složitý problém zjednodušit na pouhé heslo, otázku. A nikdy se v referendu neřeší způsob provedení rozhodnutí.

Proto se přikláním k následujícímu modelu referend, týkajících se základních (nikoli tedy regionálních či obecních) otázek, potažmo problémů: 1) Dlouhodobá neschopnost rozhodnout v parlamentu. 2) 1,5-2 roky podrobná diskuse mezi občany ústící ve formulaci otázky. 3) Referendum. Pro platnost rozhodnutí stanovit a) účast nejméně polovičního počtu voličů b) výsledek 3/5 většinou. 4) Potvrzení výsledku 3/5 většinou ve stávajícím parlamentu 3/5 většinou v parlamentu následujícím po nejbližších volbách. Pak ať se děje "vůle Boží".

Předešlo by se většinám o 1-5 procent, která jsou v mantinelech jednoroční fluktuace a samotné rozhodnutí by nakonec potvrdil zodpovědný parlament a ne nezodpovědný "lid".

Co vy na to?

E. Derat 15.2.2019 9:44

Re: Pat v Británii? Ale - přece mají to království!

O tom by se dalo jistě diskutovat, a má to racionální jádro. Ale, muselo by se to týkat pouze referend, které mají nové otázky. Tedy když ČR vstoupila na základě referenda, účast nad 50 %, vítěz nad 50 %, tak i referendum o případném vystoupení by mělo být za stejných podmínek. Tak tomu bylo i v UK, za stejných podmínek referenda vstoupili občané do EU, za stejných nyní vystupují. Stanovit dnes pro případné vystoupení nové tvrdší podmínky, by bylo popření demokratického principu.

M. Němec 15.2.2019 7:52

Pane Havelko, vy jste teda

dneska ty zvony tad y hodně rozhoupal, jen co je pravda !

I Kotase to vzbudilo.

Jenom Vobra ne, ten asi včera prochlastal těch slíbenejch 900 k důchodu od svýho mazlíka Andreje a teď chrní.

:o)))

I. Kellner 15.2.2019 7:55

Re: Pane Havelko, vy jste teda

To chce klid, dědo.

J. Vobr 15.2.2019 8:29

UŽ JSEM U DISKUSNÍHO SOUSTRUHU !!!

:-)))

D. Polanský 15.2.2019 7:51

Problém je, že jsou národy schopnější

a neschopnější, podobně jako je to s lidmi. A tyhle zákonitosti EU neodstraní, např. ani dotacemi. Ale zase na druhé straně, peníze a blahobyt nejsou vše.

T. Kohout 15.2.2019 7:56

Re: Problém je, že jsou národy schopnější

Tak ono se to v průběhu časů mění. Číňané např. byli nejdříve nejschopnější, pak dlouhou dobu neschopní a nyní jsou zase nejschopnější. Podobně to může být s jinými "národy". Spíš etniky.

H. Omar 15.2.2019 8:03

Re: Problém je, že jsou národy schopnější

Skutečně něj?

J. Fridrich 15.2.2019 7:40

Zprávy ze světa - " " Trump vyhlásí stav nouze, aby mohl

Zprávy ze světa - " " Trump vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit zeď. Senát schválil kompromisní zákon " - President Trump tu ochranou zed' proti nelegálním a nebezpečným přistěhovalcům postaví - je to v zájmu Ameriky a bezpečnosti jejích občanů. Trump jim to slíbil - a on své sliby plní.. Evropa by se měla chovat podobně, bezpečí občanů by mělo být nejvyšší hodnotou a na to v Bruselu, Berlíně, Paříži nynější vůdci zapomněli.

V. Hájková 15.2.2019 7:59

Re: Zprávy ze světa - " " Trump vyhlásí stav nouze, aby mohl

Vy občas napíšete docela rozumný příspěvek - dnes se Vám to ale nepovedlo! Mužete mně napsat, kde byste ty zdi v Evropě stavěl? Někde na plážích?

J. Fridrich 15.2.2019 9:15

Re: Zprávy ze světa - " " Trump vyhlásí stav nouze, aby mohl

Že jste nepochopila to, že jsem to myslel OBRAZNĚ, tedy jako strukturovanou ochranu hranic Evropy na souši i na moři proti pronikání nepřátelských nelegálů - to mne ani nenapadlo.. Ale stalo se, zdi na například na Côte d’Azur - Francouzské Riviéře jsem určitě neměl na mysli, to jste snad napsala v žertu.. Evropské země mají armády a námořnictvo, které pokud bude politická vůle, tak zajistí pořádek na vstupu do svých zemí..