29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

Čtyřka nebo pětka, či šestka?

Ministr zahraničí Schwarzenberg se vyslovil proti rozšíření Visegrádské čtyřky o Slovinsko. Tento návrh vzešel od prezidenta Zemana a vzhledem k tomu, že Černín je s Hradčany ve válečném stavu a dá se čekat, že v Jelením příkopu bude položeno minové pole, ministrovo zamítnutí má svoji logiku a opodstatnění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 19.4.2013 2:02

Spojování pro spojování

Aston si opět nezapomněl kopnout do Václava Klause, když píše, že VK myšlenku Visegrádu nenáviděl. Osobně jsem měl spíš pocit, že nechápal logiku snahy stavět naši budoucnost na uskupení, jehož hlavním sjednocujícím prvkem byla společná minulost. Každopádně není pravda, že by kontakty s těmito zeměmi podceňoval, o čemž svědčí i jeho časté cesty do těchto zemí.

S. Vaněček Šauerová 19.4.2013 2:58

Astonj si nekopnul, popsal realitu počátku 90. let.

Václav Klaus byl v té době silným kritikem Visegrádu. Bohužel, materiály z této doby se obtížně dohledávají, internet nebyl zdaleka rozvinutý. Vše je nicméně dohledatelné v dobovém tisku.

Václav Klaus chápal Visegrádskou trojku, resp. čtyřku jako případný následek vlastní integrace středoevropských států do ES/EU. Proto velice silně vystupoval proti institucionalizaci visegrádské spolupráce. Symbolem přístupu české zahraniční politiky vůči Visegrádu se stal výrok Václava Klause pro francouzský deník Le Figaro z r. 1993 : "Visegrád se nás netýká. Šlo o proces, který zcela uměle vyvolaly západní země".

Později názor významně proměnil, čemuž se vysmálo např. Právo v čl. "Visegrád se dnes už vyplatí" (Právo, 19. 9. 2006). Takhle vypadala pověstná, Klausovými fanoušky opěvovaná, "konsistentnost" v praxi.

To, že jednou z hlavních změn, kterou přinesla první vláda Václava Klause do české zahraniční politiky, bylo ODMÍTNUTÍ VISEGRÁDU, potvrzuje např. Hynek Fajmon, zde

http://www.fajmon.eu/cze/stranka.php?ID=1

J. Vyhnalík 19.4.2013 3:18

Re: Astonj si nekopnul, popsal realitu počátku 90. let.

Záleží na tom, jak chápeme svět. Někdo si nominalisticky myslí, že slovo definuje skutečnost, někdo se naopak pokouší skutečnost poznat a pak případně pojmenovat.

Co by reálně mělo být náplní Visegrádu, když, jak se ukázalo, se i Československo rozpadlo? Pro jakékoliv sdružení musí existovat nějaký spojující zájem, který mohou sdruženě země naplnit snáze společně, než odděleně.

P. Pavlovský 19.4.2013 4:42

Re: Astonj si nekopnul, popsal realitu počátku 90. let.

Slovo skutečnost opravdu definuje (pojmenovává)! Věnuje se tomu celý vědní obor - sémantika.

Jiná otázka ovšem je, zda slovo skutečnost také vytváří, popř. do jaké míry. O tom, že alespoň do určité míry ano, nemůže být sporu, jinak by např. neměla smysl cenzura.

Středověký spor nominalistů a realistů (ke kterým patřil např. i Jan Hus) je z dnešního hlediska neřešitelný, jakkoli moderní filosofie dává o poznání více za pravdu nominalismu.

Fenomény ("reália") se prostě v čase proměňují a s nimi se mění i významy jejich pojmenování, slov (či, jsou-li významově definovány, POJMŮ).

Kupř. pojmenování Československo mělo jiný význam za I. republiky, jiný za III. republiky (1945-48) a ještě jiný za V. a VI. republiky. A přitom to bylo pořád Československo. Spoluvytvářela je pak mj. slova obsažená v některých mezistátních dokumentech, např. o odstoupení Podkarpatské Rusi nebo o respektování Mnichovské dohody. Zde napřed bylo slovo - podpis pod dohodou - a teprve potom "skutečnost" - zábor území.

J. Vyhnalík 19.4.2013 13:03

Re: Astonj si nekopnul, popsal realitu počátku 90. let.

Děkuji za poučení. Sémantika hmm, to jsem asi ještě nikdy neslyšel ;-)

On ten rozpor je v tom, zda jako centrum našeho uvažování stavíme realitu, jako něco objektivně existujícího mimo nás, nebo jestli budujeme svou teorii od nás coby jediného nástroje, kterým tuto realitu vnímáme. Jediným smysluplným východiskem je Popperova břitva.

Já si NAOPAK myslím, že napřed muselo existovat nějaké reálné rozložení sil (jak vojenských, tak politických) a pak mohla sepsána a podepsána dohoda. Tedy to "slovo" bylo odrazem a pojmenováním existující reality.

P. Pavlovský 19.4.2013 13:24

Re: Astonj si nekopnul, popsal realitu počátku 90. let.

"Někdo si nominalisticky myslí, že slovo definuje skutečnost..."

Slova pojmenovávají skutečnost a ne, že ne! Tento fenomén zkoumá sémantika a nic nominalistického na tom není, jakkoli jde o "nomina", tedy jména.

Jinak nemá smysl přít se o prioritu vejce nebo slepice, každé jsoucno má nějakou příčinu atd.

Slovo je pojmenováním reality a samo zase další realitu vytváří (ovlivňuje).

Rozřešení otázky co bylo na úplném počátku ponechme theologům :-)

J. Vyhnalík 19.4.2013 16:40

Re: Astonj si nekopnul, popsal realitu počátku 90. let.

Ano slova skutečnost pojmenovávají, ale netvoří.

Kdyby si někdo usmyslel a vymyslel vzletný název pro sdružení ČR, Peru, Nového Zélandu, Laosu a Burkiny Faso, tak tím žádnou funkční geopolitickou entitu nevytvoří.

Problémem Visegrádu bylo to, že nás nejvíce spojovala minulost komunistických vazalů, tedy to, čeho jsme se chtěli zbavit. To, že se jedná o státy, s podobnými geopolitickými zájmy je fakt, ale k tomu stačí běžné ekonomické a politické styky. Samotné Visegrádské uskupení přinášelo jenom velmi málo navíc a proto se nijak zvlášť neuchytilo. To samozřejmě neznamená, že tomu v budoucnu nemůže být jinak, ale osobně bych na to příliš nesázel.

P. Pavlovský 19.4.2013 17:35

Re: Astonj si nekopnul, popsal realitu počátku 90. let.

Proto tam např. nemají co dělat nečlenové NATO.

Měly by to opravdu být státy se společnými geopolitickými zájmy, tedy třeba ty, které Rusko považuje za "blízké zahraničí", tedy pobaltské, Rumunsko, Bulharsko, popř. i Moldavie a Gruzie.

Jde vlastně o jakýsi "cordon sanitaire" okolo Ruska, který by si ovšem neměl brát příklad z Malé Dohody.

Mel by mít silný hlas jak v EU, tak v NATO, což ovšem znamená skutečně koordinovoanou politiku a ne takové hovadiny, jako když každý řeší technologii ohrany vzdušného prostoru extra, podle toho, jaký "odštěp" si u koho domácí politici zařídí.

Tento "širší Visegrád" by měl samozřejmě usilovat o voj. základny USA na svém území, společnou protiraketovou ochranu atp. Těsná propojenost armád by měla být samozřejmá.

K. Frauknecht 19.4.2013 8:41

Re: Astonj si nekopnul, popsal realitu počátku 90. let.

Vážně dobrý odkaz!!! Stojí za důkladné přečtení :-)))!!!

Článek je velmi kvalitním rozborem politické situace vzniku ČR, zapojováni do evropských struktur i do NATO. Dokumentuje úspěšnost politických rozhodnutí prvních vlád a jejich praktičnost - odtud je i zřejmý postoj předsedy vlády k Visegrádu (praktický význam neshledal a na rozdíl od prezidenta nebyl žádný vizionář:-)).

A. Richter 19.4.2013 1:07

Nové EHS?

K S. Vaněček Šauerová se nebudu vyjadřovat, obvyklá úroveň (my Češi tomu říkáme unterhund).

Ale Astone :"Za císaře pána a jeho rodinu museli jsme vybojovat Hercegovinu" ! Allaha i do Visegrádské čtyřky, 5, 6?

V OSN má každý samostatný stát, byť by měl i 2 občany, hlas. Že jsou to většinou demokratické diktatury je méně podstatné. Nedohodnou se nikdy na ničem, kromě toho, že jim USA mají přidat peněz (švýcarské banky čekají).

A teď nafukovat pakt, který vznikl, aby se zvětšil počet fleků pro nic nedělající pražáky? Přežili jsme Patrice Lumumbu, přežijem i todle.

.... *8-(

S. Vaněček Šauerová 19.4.2013 1:25

Nebudu se vyjadřovat, pro jistotu se ale vyjádřím ... :-)

Nebuďte tak zapšklý, pane Richtere, na českou politiku je třeba se dívat s humorem ... :-)

A jak Vás tak čtu, to z Vás mluví moravská marka ? :-)

L. Krajicek 19.4.2013 2:57

Re: Patrik Lumumba

byl nic nedělající Pražák?

Prosím, bylo to za Béma nebo ještě za Kořána? Nějak mi vypadlo, kdo z nich byl primátorem v r. 1961, kdy byl Lumumba v Kongu zavražděn.

P. Pavlovský 19.4.2013 4:44

Co je to "demokratická diktatura",

nejde o překlep?

P. Pavlovský 19.4.2013 4:46

Co je to "demokratická diktatura",

nejde o překlep?

"Nic nedělající Pražáci" se píší s velkým P.

J. Kombercová 19.4.2013 8:10

Re: Co je to "demokratická diktatura",

Žila jsem v dojmu, že Pražané se píší s velkým písmenem, kdežto pražáci (trošku pejorativníú) s malým, ale asi už je všechno jinak a tak i Pražáci (častěji užívaný výraz) s velkým...

P. Pavlovský 19.4.2013 8:15

Re: Co je to "demokratická diktatura",

Pravidlo je čistě technické: nehledí na případnou pejorativnost, hledí na to, zda jde o podstané jméno vlastní nebo ne.

Podobně Brňané i Brňáci. Nikoli ovšem kabrňáci :-)

J. Kombercová 19.4.2013 8:39

Re: Co je to "demokratická diktatura",

Beru na vědomí. :)

P. Pavlovský 19.4.2013 0:48

Nic proti austrofederalismu,

ale když řekl Ovar A, měl by říci i B: vzít do spolku i Rakousko a Chorvatsko, tak, aby tam byly všechny státy bývalé podunajské monarchie?

Otázkou ovšem je, zdy by do takového "spolku ve spolku" vůbec chtěly.

O Ovarově diletantismu svědčí už to, že svůj návrh plácnul zjevně bez předchozí dohody se Slovinci.

Už to začíná být jako za Klause: president ČR rozumí všemu, vláda je vlastně zbytečná.

S. Vaněček Šauerová 19.4.2013 0:57

Se Zemanem se ještě diplomaté zapotí ... :-))

...

J. Vozábalová 19.4.2013 1:28

Re: Nic proti austrofederalismu,

Nevím jak kdo, ale já mám za to, že mezi panem presidentem Klausem a panem presidentem Zemanem je rozdíl limitně se blížící nule, aspoň tedy z mého subjektivního pohledu. A to ještě vůbec nemluvím o tom, že ono zdvořilé "pan president" bych v obou případech vynechala se stejnou chutí!

Nakonec vyjde totiž prakticky nastejno, zda někdo plácne názor bez znalosti stanoviska druhé strany nebo bez ohledu na stanovisko druhé strany - z obého čiší zcela rovnocenná sebestřednost - všechno znám, všude jsem byl dvakrát a od všeho mám klíče - fakt nedokážu posoudit, kterého z obou pánů to charakterizuje lépe.  

P. Pavlovský 19.4.2013 1:45

Re: Nic proti austrofederalismu,

Na iniciativy M. Z. míval můj nebožtík tchán trefnou charakteristiku: "Jako nápad je to pěkný, ale jinak je to úplná pitomost."

M. Stuchlik 19.4.2013 0:42

A toto nám vládne :-(

http://www.stream.cz/uservideo/479823-rapkova-a-jeji-znalosti-prava

S. Vaněček Šauerová 19.4.2013 0:39

Krásná, co ? Jo, to byly časy

https://www.youtube.com/watch?v=gAAp9JZrrQ8

S. Vaněček Šauerová 19.4.2013 0:40

...

Z Astona bude ještě nakonec monarchista... :-)

S. Vaněček Šauerová 19.4.2013 0:59

A vůbec lze najít na youtube různé variantní návrhy :

https://www.youtube.com/watch?v=Ln0L7hJem00&feature=player_detailpage