28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


Diskuse k článku

Budou volby, co vy na to?

Tento slogan stojí v záhlaví letáku, který mi vrazili milí mladí lidé do ruky. Pak se tam konstatuje, že žádná strana není ideální. S tím se dokážu ztotožnit. Ale druhá část věty je problematičtější: tentokrát je snadnější si vybrat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Novotny 1.7.2021 18:47

Vyjezdni dolozka potreba byla,

apred objevil muj otec se zpravou, uz je to asi marne, Vyjezdnivyslo to razitko. Vzapeti nato se ukazal mdolozka uj dobry kamarad Jan Steiner, jenz mi to pos razitkem to popletene nemam vubec. Bylo to tak, ze plany utect jsme meli uz predtim. Meli jsme taky uz doklady vyrizene. A toho osudneho dne se u nas v byte ntvrdil. Muj muz byl zrovna na jizni Morave na nejakem projektu a ja mu volala, aby okamzite prijel. Prijel, musel jit na vojenskou spravu vyridit svoje vojenske doklady, pak jsme utiakli do banky vymenit penize atd..Nejak po poledni uz jsme nasedali na bnrneksem nadrazi na vlak na Budapest, ktery nas odvezl z nebezpeci tesne v dobe, kdy presla pulnoc, (dob kdy razitko prisla letgalne do obehu.

R. Sorge 1.7.2021 18:53

Razitka prisla legalne do obehu ? Píšete nesmysly, žádná taková razítka neexistovala, naopak v pase bylo napsáno, že platí pro všechny státy světa, což bez výjezdní doložky popř. víza bylo k ničemu.

R. Toman 1.7.2021 19:07

Také tomu moc nevěřím. Nemá to logiku, když někoho nechtěli pustit tak nedostal devizák natož doložku. A seděl doma na zadku, nebo se pohyboval po soc. státech, k čemu nějaké razítko. Ty šedivé pasy které platily pouze pro Jugošku byly výdány právě proto, aby lidé přes Jugošku nezdrhli. A ten jejich šedivý pas nebyl v podstatě platný mezinárodní dokument.

M. Němec 1.7.2021 19:13

Ještě byla horší varianta, a ta se týkala mého otce.

V roce 1970 mu sebrali cestovní pas ( ve "vysvětlujícím dopisu mu napsali, že není v zájmu ČSSR jeho výjezd do ciziny, a to jakékoliv ) avrátili mu ho v roce 1986, kdy mu bylo 60 a odešel do důchodu.

Takže ani k Balatonu.

R. Toman 1.7.2021 19:17

Ano, takové případy také byly. A bylo to bohužel daleko jednodušší a efektivnější než někomu dávat nějaké razítko z brambory.

M. Němec 1.7.2021 19:20

Udělat to dneska takovýmu Filipovi, Ondráčkovi, Skálovi nebo dalším komoušům.

Jak ti by řvali, xindlové !!!;-€

To by bylo keců o lidskejch právech .;-€;-€;-€

E. Novotny 1.7.2021 19:32

To bylo 11 let pred nasi story, plne tomu verim a je mi to lito, stavalo se to spouste lidi. My jsme zrovna utekli v takove dobe, kdy uz zacinalo v CR vssechno vsem fuk. Ani ti urednici napracovali jak by meli, Huak vsechny poustel ( Kundera, vsak to znate) a vladla tam docela takova anarchie, takze temi skulinami se dalo nejak proklouznout.

R. Toman 1.7.2021 19:44

To bylo přesně naopak, po Chartě 77 komouši přitvrdili ve všem. Cca do roku 1985 to byla pěkná pakárna a všichni se báli. Když jsme jeli v tom roce 1988 do Švýcarska tak to už bylo volnější, i na hranicích.

M. Varadinková 1.7.2021 19:55

Fuk to v roce 1981 rozhodně nebylo. Nešlo ani dostat devizový příslib, ani výjezdní doložku. Tedy pro normálního smrtelníka. Zhruba od té doby jsme totiž řešili s manželovou sestrou, jak to udělat, aby mohli odjet oni i my. Protože když odjedou oni a zůstanou tam, my pak budeme mít definitivně utrum. Vymýšleli jsme takové šílenosti jako třeba naoko ztratit pasy, nechat si vystavit ty šedé jen do Jugošky a ty "ztracené" tam pak propašovat s sebou. Samozřejmě jsme nikdy nedostali devizový příslib ani do té Jugošky. Prostě jsme neměli známé v bance. Oni pak nakonec vycestovali až na jaře 89 (na pozvání příbuzných do Švédska), my jsme zůstali tady.

E. Novotny 1.7.2021 19:10

Razitka do pasu se proste zacala toho leta 81 do pasu davat. My jsme ho tam nechteli, proto jsme prejeli hranice jeste pred pulnoci, kdyz to zacalo.

M. Varadinková 1.7.2021 18:59

Takže jste utekli narychlo a protekčně. Podobně jako Babiš.

Vůbec bych se nedivila, kdyby vám to zařídila StB.

M. Varadinková 1.7.2021 19:01

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/vyjezdni-dolozka-komunismus-cestovani-andrej-babis-devizovy-prislib_1911191934_luk

E. Novotny 1.7.2021 19:06

Narychlo jsme utekli, protoze jsme meli doklady uz vyrizeny. Stacilo jen nasednout na vlak. Mohli jsme vycestovat uz predtim, nenarychlo. Slo jen o to razitko, ale vy jste proste domovni duvernice a jako takova upletete z docela zajimave story odpadkovy kos.

F. Doušek 1.7.2021 18:34

Budou volby - volte!

Nebo vás čeká taková budoucnost:

https://www.youtube.com/watch?v=zKQfxi8V5FA

R. Tesařík 1.7.2021 18:37

To je za pětset let.

F. Doušek 1.7.2021 18:38

To je coby kamenem dohodil. I Husa budou ještě vzpomínat;-)

E. Novotny 1.7.2021 18:33

Ja si pamatuju strasne pomoc dik sve mimoradne dobre pameti. Tak si sipamatuju, ze jsme Budapesti jen projizdeli a tudiz jsme z ni moc nemeli. Proste jsme byli na uprku, na uteku, pomohli nam potom nasi zagrebstci pratele. To razitko fakt byl hlavni duvod, proc jsme utekli tak rychle. Doslo nam, ze ted uz jsme v tom trapu definitivne a vice mene jsme i propadli panice, zejmena ja k tomu mam sklon. Ale ten maly boj jsme vyhrali, bylo to o fous.

E. Novotny 1.7.2021 18:18

V Budapesti, ale mi Prazane mi rozumi. :-)

M. Ilsner 1.7.2021 18:24

Péťa Šabach kdysi vymyslel takovouto říkanku:

Blízko Pešti na stráni, váleli se cikáni...

a dál si to už nepamatuju, je to přes 50 let ;-D

M. Němec 1.7.2021 18:31

Ved ́ je černý cikán , ňákej Viktor Orbán...

R. Tesařík 1.7.2021 19:24

U Zívalů?

E. Novotny 1.7.2021 18:16

Jeste perlicka: my jsme s Pavlem (muj muz) utikali v dobe, kdy se zacaly davat do pasu razitka 'plati jen pro socialisticke staty', takze my jsme ve vlaku projizdeli Vudapesti abychom byli venku ze zeme o pulnoci, kdy uz jsme byli z vody vice mene venku, relativne.

R. Sorge 1.7.2021 18:23

Razitko 'plati jen pro socialisticke staty' jsem v pasu nikdy neměl a ani neznám nikoho, kdo by ho měl. Pro vycestovaní mimo socialisticke staty byla potřeba výjezdní doložka.

E. Novotny 1.7.2021 18:28

To zacali davat presne v lete 1981, kdy jsme utekli. Taky pred rakouskym konzulatem v Zagreby byla prave kvuli tomu velka fronta, nekteri uz utekli s tim razitkem. Spolehejte na moji pamet, tu mam porad svelou. Byl to vlastne hlavni duvod, proc jsme se tak prekotne sbalili a utikali ze zeme. Co se delo potom nevim, po trech mesicich v Rakousku jsme byli v UF na Reaganuv program.

R. Sorge 1.7.2021 18:32

Do Jugoslávie - pro individuální turistiku - byla potřeba výjezdní doložka. S tím razítkem to máte nějaké popletené.

M. Varadinková 1.7.2021 18:38

Do Jugoslávie pak zavedli extra pasy platné jen pro Jugoslávii, aby jim lidi přes Jugoslávii nezdrhali na Západ. A pas platný pro všechny země musel předtím každý odevzdat.

R. Sorge 1.7.2021 18:41

Byl jsem individuálně v Jugoslávii jako student s dalšími kamarády. Dostali jsem příslib i výjezdní doložky.

M. Varadinková 1.7.2021 18:34

Paměť Vám evidentně moc neslouží. Viz wiki:

...K restrikcím pro soukromé cesty do kapitalistických států se přikročilo v letech 1970-1971. Soukromou cestu do kapitalistických států bylo možné uskutečnit v zásadě jen jednou za rok (ze zotavovacích důvodů a minimálně jednou za tři roky) a to na základě individuálního posouzení na základě vydané jednorázové výjezdní doložky.[18] Vyřídit žádost trvalo dlouhé týdny. I v případě, že osoba měla k dispozici výjezdní doložku, neznamenalo to ještě, že skutečně vycestuje.

Pro vycestování do kapitalistických států bylo bezpodmínečně potřeba:

platný pas,

platné vízum,

platná výjezdní doložka,

platné potvrzení o odevzdání vojenské knížky,

platné potvrzení banky o přidělení devíz,

platné okolkované celní a devizové prohlášení.[19]

Vydání výjezdní doložky byl složitý byrokratický proces, kterým mohlo být kdykoliv zabráněno vycestovat nepohodlným osobám za hranice i přesto, že měla platný pas. Žádost o vydání výjezdní doložky musela být schválena celou řadou různých osob. Počínaje výborem komunistické strany na pracovišti, ředitelem školy, uličním výborem KSČ apod. Ve velkých podnicích schválení žádosti o výjezdní doložku zajišťovalo tzv. Oddělení pro zvláštní úkoly, hovorově zvláštní oddělení, což byla v podstatě rezidentura StB....

M. Varadinková 1.7.2021 18:36

...Poslední pracovní den před cestou někteří agilní pracovníci zvláštního oddělení šli odpoledne nebo večer zkontrolovat pracoviště dotyčného, zda nemá příliš uklizeno. Jsou známy případy,[zdroj?] že byli lidé vráceni z československé hranice a byla jim zabavena výjezdní doložka při cestě do Jugoslávie, protože pracovník zvláštního oddělení při kontrole zjistil prázdné šuplíky, z toho odvodil, že se dotyčný nemíní z cesty vrátit a ihned podnikl příslušná opatření. Jestliže se dotyčný člověk z cesty do zahraničí nevrátil ve stanoveném termínu, zvláštní oddělení ihned všechny osobní dokumenty provinilého předávalo Státní bezpečnosti k zahájení trestního řízení pro trestný čin opuštění republiky a také nejbližší spolupracovníci byli zpravidla předvoláni k „pohovoru“ na zvláštní oddělení.

Výjezdní doložka obsahovala mj. kolonku statistika, ve které byly zakódovány údaje o cestující osobě a zejména o tom, jakému režimu kontroly má být podrobena při překročení státní hranice.[zdroj?] Tyto údaje si vlastně cestující nesl s sebou a bylo jedno, přes který přechod překročí hranice. Obvyklý postup byl ten, že na hranicích převzala policie pas a výjezdní doložku, po prověření dokladů, které trvalo i půl hodiny, byly rozkódovány tyto údaje a teprve potom následovala celní kontrola, což pro agenty znamenalo zvednutou závoru a pro jiné v podstatě demontáž auta spojenou s osobní prohlídkou...

M. Němec 1.7.2021 18:46

Výjezdní doložka měla dvě části - první přední malou stránku celníci utrhli a nechali si při cestě ven, druhou musel cestující odevzdat při návratu.

Důvod : zřejmě aby nikdo po návratu do ČSSR neměl v ruce důkaz, že existuje něco tak šílenýho a protiprávního , jako je výjezdní doložka.

Kdo člověk venku zůstal, zůstala mu druhá část doložky v ruce . I já jí mám schovanou jako památku na tu neskutečnou magorickou dobu "socialismu"..