2.10.2022 | Svátek má Olívie, Oliver


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Karen 14.3.2006 18:32

Co takhle se nejdříve seznámit se skutečností než něco napíšete?

Platí to jak pro rádoby znalce autora p. Lukeše, tak pro některé diskutující. Stačilo by jen zajet se podívat na místo. Dozvěděli by se, že plynojem, uhelné bunkry a další "černá" zařízení už léta neexistují.  Jsou tam nyní rekonstruované, dle mého citlivě a hezky,  původní budovy s novým obsahem. Slouží totiž Pražské plynárenské a.s. jako administrativně technické zázemí. Dále jsou tam i přepážky pro styk s veřejností  ( převody plynoměrů, fakturace, hlášení poruch atd.)
Pro úplnost: pochodeň je zapalována k příležitosti tzv. Plynárenského dne.
Jak jednoduché, že? Lepší je psát erudovaně o necitlivosti, depresi a málem to vše přičíst nejlépe neschopné vládě  (to už ale také přeháním- i když kdo ví).   
Autor 15.3.2006 13:02

Re: Co takhle se nejdříve seznámit se skutečností než něco napíšete?

Se skutečností jste nás seznámil Vy - a to na mou výzvu. Škoda těch zařízení, některá byla zajímavá a dala by se jistě nějak využít...
Karel 14.3.2006 17:42

pane kolego...

Pane kolego Lukeši, napsal jste hrozivou větu: "garance, že by tu mohla vzniknout mimořádná architektura, asi není." Jak jste to myslel? Jako pouhé logicko-teoretické konstatování, nebo jako zhodnocení stavu architektury v Čechách? Obávám se, že jako to druhé. Zvláště z úst odborníka je to skličující konstatování. Kdyby to byla pravda, bylo by téměř nutné s tím něco dělat.
V tom případě navrhuji, zda byste nechtěl (třeba zde na Psu, je-li to možné) vytvořit něco jako platformu diskuze k soudobé architektuře, která by umožnila větší vazbu mezi architekty a veřejností. Veřejnost by se mohla vzdělat v estetice, naopak architekti by mohli sledovat jak jsou jejich díla přijímána.
S pozdravem ing.arch. Karel Koutský
Autor 15.3.2006 13:05

Re: pane kolego...

To jste mne špatně pochopil. O tom, že by se s tématem dobře vypořádali mnozí současní architekti, nepochybuji. jak ale garantovat, aby majitel vypsal soutěž, aby si jen nevzal podprůměrného vlastního projektanta a nepostavil tam nějakou boudu?
Karel 17.3.2006 20:42

Re: Re: pane kolego...

Tak to jsem rád, měl jsem to za všeobecné konstatování.
Jakkoli jsem nakloněn soutěžím, nemyslím si, že by měla být práce architektů nějak zvlášť kontrolována, od toho jsou to odborníci. Pokud někdo, jako odborník, nevrhne nějakou boudu, je to jeho "vyznamenání". A mizerné odborníky máte v každé profesi, toho se nezbavíme.
Nicméně, pokud byste měl nápad, jak zprostředkovat nějaké to diskuzní fórum mezi architekty a veřejností, i tak bych ho uvítal a možná ne jen já.
jenny 15.3.2006 13:19

Re: pane kolego...

Vážený pane architekte , to co navrhujete bych já osobně velmi , velmi uvítala, my z venkova ( např. Olomouc, Zlín atd. ) nemáme možnosti jak sledovat vývoj a ani práce našich či světových architektů, přestože archtektura od dávnověku určitě patří mezi základní lidská poznání. 
Pavel Křeček 14.3.2006 15:17

Nevyužitý areál uprostřed Prahy

ano souhlasím,že v případě Michelské plynárny se potkal obsah s myšlenkou.To nelze říci o mnohých dnešních i minulých stavbách.Škoda jen ,že celý areál,který je prakticky využíván pouze pro administrativní záležitosti Pražské plynárenské nezískalo město do svého majetku.Společně s teplárnou na východě by mohl zde být vytvořen bytový komplex,s dostatečnou zelení.Ale než na radnici zasednou osvícení radní to bude ještě trvat.Raději budou  levně prodávat obecní majetek a pronajímat draho u cizích majitelů.Pavel Křeček
Marcela Bendáková 14.3.2006 13:37

Hořící pochodeň

Před pár lety jsem jela za tmy kolem plynárny a pochodeň, kterou třímá sousoší u vjezdu do areálu, hořela. Vypadalo to úžasně. Nejezdím tudy často, ale vždycky zírám, zda to neuvidím znovu. Nikdy se to už nestalo. A tak má pocit, že jsem tehdy měla vlčí mhu. Prosím BobHroba, který žije v blízkosti už skoro 50 let, zda by mi mohl potvrdit nebo vyvrátit moji vidinu.
Díky.
autor 14.3.2006 16:03

Re: Hořící pochodeň

To je dost možné - jako reklama plynárny to tak asi původně fungovalo. Oheň prý též kdysi chrlili draci na Čechově mostě. A já pamatuju z dětství ohně v bronzových mísách vedle generalissima Stalina:-).
Jana H 14.3.2006 16:30

Re: Hořící pochodeň

Neměla jste vlčí mhu - Plynárny vyjímečně pochodeň zapalují. Kdy a proč a z jakých nevysvětlitelných pohnutek - to nevím, tipla bych si, když má službu někdo, komu se to taky líbí a když ví, že to šéf neuvidí, protože je např. služebně mimo Prahu. Podařilo se mi tento úkaz zahlédnout jen několikrát, už je to několik měsíců, od té doby je pochodeň zase zhasnutá.
Antonín Hrbek 14.3.2006 10:49

O Michelské plynárně

bylo několik zajímavých pořadů v "Hledání ztraceného času"
jenny 14.3.2006 8:11

plynárna

Postavit technické zázemí pro velkoměsto je velmi nesnadné a pro každého archtekta je určitě výzvou. Myslím, že p. architekt Kalous se této výzvy zhostil velmi dobře a jeho plynárny byla rozhodně v době výstavby nadčasová. Zvlášťě si musíme uvědomit jaká media se v té době užívala ke spotřebě a jakým vývojem prošla, od výroby plynu karbonizací uhlí ,přes svítiplyn až k dnešku. Navíc jeho systém stavby - vstupní prosklený  válec se schodištěm využívají v opakovaných projektech s malými obmněnami různí architekti dodnes vydávajíce to za svou myšlenku. Viděno dokonce i jako vstupní část rodinné vily.
 
BobHrob 14.3.2006 7:53

V blízkosti plynárny žiji už skoro 50 let

Pamatuji požár velkého plynojemu v 60. letech. Potom následné chátrání celého areálu za normalizace. V současné době je areál modernizován, jako laik bych řekl, že citlivě se zachováním původního vzhledu.
jonáš 14.3.2006 8:39

Re: V blízkosti plynárny žiji už skoro 50 let

Jo, pozoroval jsem to tuhle z vlaku a vypadalo to jak funglovka -- udělali z toho pěknej areál. Ona taková stará průmyslová architektura, když se nebourá, ale citlivě opráší, má proti modernim skleněnym pixlám něco do sebe.
Čumil 14.3.2006 8:50

Re: Re: V blízkosti plynárny žiji už skoro 50 let

Co tam vlastně teď je, jonáši? Pořád plynárna?
PS: Vůbec to neznám - a z celé fotogalerie na mne udělal největší dojem ten vodojem s hodinami... Ty uhelné bunkry mne tak neberou.
Hezký den!
Čumil 14.3.2006 8:53

Re: Re: Re: V blízkosti plynárny žiji už skoro 50 let

Hm, tak on je to snad plynojem, praví autor. Nějak se mi to nezdá, ale nevím...
jonáš 14.3.2006 12:33

Re: Re: Re: V blízkosti plynárny žiji už skoro 50 let

Zdravim, Čumile -- myslim že tam sídlí pražskej ne-li středočeskej plynárenskej spolek, jsou to takové baráky zlínského typu, bílý beton, červené cihly a sklo, ale zblízka jsem tam nebyl. Technologické stavby už tam asi nebudou, spíš administračka.
Čumil 14.3.2006 16:13

Re: Re: Re: Re: V blízkosti plynárny žiji už skoro 50 let

Díky, Jonáši. Budu muset jednou nazout krychle a vydat se do Michle...:-)
Mysch 14.3.2006 10:03

jo, na ten ohen se taky pamatuju

muelo to bejt v unoru, ci breznu snad 60 ci 61. to horel ten velkej plynojem, a hasili to vojaci tak, ze do ohne shazovali z helikopter pytle s cementem. nekdy o 10 let pozdeji michelskou plynarnu nahradila mecholupska. ale to uz nebyla plynarna, jen nejaka upravna zemniho plynu,
ze se daj takove objekty vyuzit, dokazuje plynojem v oberhausen na ryne. tam vzniklo ze stareho plynojemu, dnes uz po evrope proslavene kulturni stredisko.
Mysch 14.3.2006 10:07

a jeste k tomu ohni

sporilovskou skolu i materskoiu skolku tenkrat s detma vyhnali do krcskeho lesa,.
taky si vzpominam, jak tam strejcek jedlicka poskakoval se svoji exou a taky si to fotil. kdyz pak vyslehnul ten velkej plamen, zachoval se presne podle pokynu protiatomove obrany.
Vodník 14.3.2006 0:18

Michelská plynárna...

...je podle mě jeden z nejošklivějších objektů v Praze. Možná ten funkcionalistický vstupní areál má nějakou (historickou?) cenu, já ovšem nejsem příznivcem funkcionalismu.
Tak jako tak, celá ta pláň mezi Bohdalcem, Michlí, Kačerovem, Spořilovem a Záběhlicemi je pravděpodobně to nejodpornější místo v celé Praze. Odstavné nádraží, pekárna, plynárna, pochmurně depresivní a beznadějné panorama. Pár (snad) cenných budov u vchodu do plynárny to nemůže zachránit...
liddy@seznam.cz 14.3.2006 7:59

Re: Michelská plynárna...

No, chápu... Proč neotrávit pár dalších, když mám sám náladu pod psa.
Mysch 14.3.2006 11:08

no ono to tam

opravdu zhnuslo. misto volakova zahradnictvi nesmyslnej areal scssd,  bordel pozemnich staveb,  a smerm na bohdalec pak jenda benzinova pumpa vedle druhe.
a atrakce, dbema smery se taky uz pres 50 let nekona.
doxa 14.3.2006 21:09

Á krasoduch vodník!

Určitě to tam postavili nějací Židi!
Vodník 15.3.2006 1:14

Re: Á krasoduch vodník!

Bože, doxo, ty jsi opravdu vůl! Radši sem už nepiš, sklerózo...