20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


ARCHITEKTURA: Kalousova plynárna

14.3.2006

Díky za vaše názory (viz zde) na obchodní dům Tesco/Máj, nakonec se zdá, že dům zůstane a adaptován bude jen interiér, což je asi momentálně nejlepší řešení, protože garance, že by tu mohla vzniknout mimořádná architektura, asi není.

Josef KalousDnes bych chtěl připomenout jeden poněkud zapadlý, ale velmi zajímavý tovární areál, který se nalézá v Praze-Michli. Jde o Michelskou plynárnu, která byla budována po etapách od poloviny 20. let až do konce let třicátých minulého století. Projektantem všech etap byl jediný architekt (což se podaří málokdy) - Kotěrův (viz zde) žák Josef Kalous (1889-1958).

Kalous vystudoval architekturu na pražské AVU (1914-8). Současně pracoval na některých Kotěrových projektech - např. na studii universitních budov. Jeho nejvýznamnější realizací je bezesporu známý pavilon "A" na brněnském výstavišti z let 1927-8. Byl to tehdy vlastně ústřední pavilon monumentální Výstavy soudobé kultury. Z válcovité centrály vybíhají křídla, která mají parabolický profil (s Kalousem spolupracoval statik Valenta). Konstrukce byla železobetonová, v maximální míře prosklená a dodnes působí velkolepě.

V Praze Kalous projektoval několik vil na Ořechovce, Vinohradech a Strašnicích, včetně vlastního domu. Tam je ještě znát vliv Kotěry. Nejhezčí byla funkcionalistické vila v Tróji, tu ale zbourali v 70. letech, kdy tam byly postavily ošklivé koleje Matfyzu od Karla Pragera.

Zpět k plynárně. Nejstarší část při Michelské ulici (čp. 500) s branou, úřední budovou a bytovkami pro zaměstnance působí ještě tradičně. Krásný je plynojem a další industriální objekty. Jaký je osud areálu a jednotlivých pavilonů, nevím. Před lety jsem se v časopisu Architekt přimlouval za nalezení vhodné náplně pro některé stavby, které se měly bourat. Snad někdo z vás ví více. Já přikládám pár původních fotografií, které mi půjčil pan architekt Josef Kalous mladší.

Kalous - Michle 3

Často jsem dotazován na první jarní Psí vycházku. Teď, co píšu, venku sněží. Přes noc napadlo asi 40 cm sněhu, takže si raději počkejme na příchod skutečného jara.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998