7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Orfeus 21.11.2007 23:49

Digitalizace knih-knihovna ano či ne?

Přečetl jsem zde spousta příspěvků o tom jak zbytečná je Národní knihovna . Jsou to však pošetilé blbosti digitálních snílků. Každá kniha je totiž nejen nositelem skutečné informace, ale většinou také zajímavým grafickým dílem. Dá se nosit prakticky kamkoliv, kde je jen trochu světla a kopírování knih pro vlastní potřebu je v podstatě zhovadilost, protože je minimálně stejně tak drahé jako kniha tištěná a ostatně k tomu rovněž potřebuje papír a nějaké desky. Nanejvýš je možné si z knihy okopírovat určité části či statě, které budu používat a případně i do nich psát poznámky. Mimo tyto skutečnosti je ovšem knihovna především kulturní centrum a centrum běžného i intelektuálního setkávání se lidí. Není to tedy žádná neživá bedna a zmiňovaný robot zde hraje vysloveně pomocnou úlohu směřující k efektivnímu provozu tohoto kulturního stánku. Na této knihovně, jejím pojetí je neuvěřitelný vysoký důraz na živoucí a životem kypící objekt, přístupný prakticky každému.  Je to fantazie zcela posazená mimo konzervativní postoj staromilců a některých duševních chudáků čučících od rána do večera do zobrazovacích prvků počítačů a již si dovedu představit jak s nějakým větším čtecím systémem (A4 nebo A5) běhám po lese či v parku a čtu zde zamilovanou poesii či něco podobného. Ostatně také budu platit jistě nějaké autorské poplatky nebo za práva těch kteří již díla osvobozená od těchto poplatků (70 let) zdigitalizovali, protože oni tím vlastně vytvořili nové dílo, novou nákladnou edici.

Jsem velmi pobouřen tím, jak se k Národní knihovně staví někteří naši čelní představitelé a při tom se handrkují o účast nebo neúčast na Letní Olympiádě. Já osobně bych si dovedl představit i národní sbírku na takové dílo a natruc všem podobně jako byla sbírka na Národní Divadlo. Vždyť obojí znamenalo a může znamenat pro tento národ velmi mnoho. Sport je opravdu pěkná věc,ale duchovní život je přeci jenom něco více!!!

GJ 4.11.2007 23:22

NK na Letné

Velice s Vámi souhlasím.  Bude ostuda, konšelé se potřebují mezinárodně zviditelnit a nevadí jim, že zostudí celý národ.Ještě, že máme volby po čtyřech letech a ne jako za totality, kdy jsme se jich zbavili po 41 letech. GJ.

at 31.10.2007 21:43

jednou ranou

Zelený chrchel je třeba lehce zvětšit a fláknout pod něj ten podělanej radar ,

místo je dost vyhovující.

Knihovnu postavit kdekoliv jinde .Pražané pražanům?  národ si oddychne

F. Čech 26.10.2007 12:28

Soudruh Klaus má vždycky pravdu

Vyzná se přece nejlíp ze všech v kinematografii (viz jeho odsouzení filmů Svěráka a Hřebejka), v justici (viz jeho rozpoznání několika chybných rozhodnutí Ústavního soudu ve sporech jeho majestátu s JuDr Brožovou - ve kterých podle něho neprohrál on, ale naše demokracie). Vyzná se i v politologii (viz jeho hezká esej proti antikomunistům - ani profesor vědeckého komunismu Grebeníček by to nenapsal lépe).Teď se ukazuje že je i velkým znalcem architektury  (nejméně tak  jako  vševědoucí kolega Hitler). Škoda, že nemá více času, jinak by nám sám navrhl Národní knihovnu a nějací Kapličtí a jiní škůdci a čmáralové by jen zírali!  

greg 28.10.2007 18:49

Re: Soudruh Klaus má vždycky pravdu

Souhlas pokud jde o jiné obory třeba medicínu,tak nikdo nechce poradit prof.Pafkovi,jak má odoperovat nádor na plicích,zvlášť když ty plíce jsou jeho, ale architektuře rozumí každý,snad alespoň malý náčrtek by pan Bém a Pan Klaus mohli vytvořit a kdyby to nešlo, tak by jim mohl pomoci pan Knížák něco načmárat,umí přece pěkný nábytek nebo alespoň by mohl asistovat při tom uvazování pana presidenta,to by byl bezva happening.

lordpavka 1.11.2007 17:52

Re: Re: Soudruh Klaus má vždycky pravdu

Sám sobě soudruhem,viď! Je Ti teď stydno,že Tě komančové zlákali,Troubo rudej!(Y)(Y)(Y)

greg 24.10.2007 0:21

parkinsonovy zákony

Já myslím,že v případě knihovny to funguje přesně podle těchto zákonů,pokud vím tak Kaplického obchodní dům v Birminghamu je stavba obdivovaná po celém světě a mnohokrát publikovaná.Praha měla jedinečnou možnost mít od něho stavbu,která sama o sobě nehledě na funkci a technologii je revoluční a mohla se stát turistickou atrakcí asi podobně jako se stal Hundrtwaser haus ve Vídni,kde se nedá pro davy turistů ani projít a přesto v něm lidé normálně bydlí.Takto díky panu Bémovi a jeho guru Klausovi bude mít od něj jen lávku k Dítlově vile a to by tito pánové chtěli Olympiádu,dopadlo by to stejně jako v Liberci,začalo to zpackaným logem od kamaráda,debilními bilboardy za 180 mil.s herci nad Brnem a pod úlety.Nejlepší je Tříska,šermíř na zábradlí.

JAN 23.10.2007 23:58

Je třeba bojovat

s tou lidskou stupiditou a blbostí - je sice věčná, ale když to vzdáme tak naás zahubí

zíralek 24.10.2007 0:04

Re: Je třeba bojovat

není smrtelné, jen nakažlivé;-P

takyhonza 24.10.2007 9:35

Re: Z toho jsem teda blbej !

Jaky je rozdil mezi stupiditou a blbosti ?

Joska 23.10.2007 23:37

Skromný příspěvek

Osobně beru názor, že digitalizace je skvělá věc a internet dnes už nepostradatelný. Ale: rozhodně upřednostňuju veškeré publikace, normy, předpisy v tištěné podobě. A to už vůbec nemluvím o knížkách, novinách apod. Tištěná podoba bude mít vždy navrch, to prorokuju! Tím chci oponovat odpůrcům knihovny jako takové.

vobčan 24.10.2007 1:00

Re: Skromný příspěvek

Vaše slova potvrzuje stále vzrůstající prodej knih. Papírových samozřejmě.R^

Sokol 23.10.2007 16:02

Výborně pane architekte

Děkuji za rozhovor a názory pana architekta Lukeše,

je to i velmi kvalitní odpověď na příspěvek odborníka na všechno - prezidenta Klause a jeho věrným ...lezům. Každý má právo na názor, ale rozhodovat musí odborník. Proto také byla odborná komise.

grr 23.10.2007 14:23

souhlas s Honzou42

Vezměme konkrétní příklad: v Klementinu se na výpůjčku některých žádaných titulů čeká, dokud je někdo nevrátí zpět (pokud je neukradne) třeba 2 měsíce. Nedomnívám se, že to bude ještě někdo snášet v budoucnu, aby se mu informace nedostaly ve chvíli, kdy je potřebuje ke své práci. Dematerializace při "výpůjčkách" je jediná cesta, "knihu" Vám "robůtek" naklopí rovnou do mobilu po zaplacení poplatku. Nač k tomu stavět monstrózní palác, to nechápu. Miliardy je nutno věnovat na záchranu zmražených dokumentů po povodni a jejich naskenování pro potřeby uživatelů. Kaplický má fakt představy geronta. Lukeš ho má rád, nezlobme se na něj.....Nicméně utratit dalších 150 milionů za vypracování projektu Kaplickým (všechno je zatím studie), aby se zjistilo, kolik to bude opravdu stát tenhle zbědovanej stát, to už je zhůvěřilost. Už teď je to předražený nesmysl, ale chápu, že ho architekt chce složit novomanželce k nohám..... Vždyť ho při realizaci studie tolik nabádala, aby to bylo extravagantní...hmmmm.

jepice 23.10.2007 15:10

Re: souhlas s Honzou42

Měl byste vzít na vědomí, že aby vám robůtek mohl "naklopit knihu do mobilu",  bude třeba souhlas držitele autorských práv s její distribucí  v digitální podobě. A to můžete u většiny knižní produkce čekat jen těžko.

grr 23.10.2007 17:17

Re: Re: souhlas s Honzou42

Ach bože, každej autor i dědic práv je rád, když dostává tantiémy. Tam nevidím žádný problém, to je ošetřeno autorským zákonem. U starých knih, kde je autor 50 let po smrti, už můžete cokoliv.... To máte stejný, jakoby zpěváci trvali na tom, že se smějí jejich pěsničky distribuovat jen na vinylu a nijak jinak. Čtete si někdy zákony, dobrý muži? Jste naivní staromil. Knihovny a čítárny jsou odsouzeny k zániku. Jen archívy a sila pro skladování jejich papírových verzí budou mít nějaký význam. Vyhlídkové studovny těžko.

jepice 23.10.2007 20:27

Re: Re: Re: souhlas s Honzou42

Ach bože, asi byste si měla, dobrá ženo, přečíst pod Babákem názory autora, podepsaného jako "vobčan", proč se bude bránit digitalizaci svých knih.

Ještě vás musím upozornit, že autorská práva mají platnost 70 let po autorově smrti, což náhodou vím, i když si v zákonech opravdu denně nelistuju.

Honza42 23.10.2007 20:46

Re: Re: Re: Re: souhlas s Honzou42

Pokud autorská práva z nějakého důvodu nevyhovují digitální éře je nutno je změnit, a ne kvůli blbýmu zákonu stavět knihovnu. Pokud si smím půjčit knihu (a stejně nikdo nezabrání abych si ji doma ofotil) tak si mohu půjčit její digitální podobu ( a stejně nikdo nezabrání abych si ji zkopíroval). Totéž platí pro studium ve studovně. Tam lze okopírování dat zabránit úplně jednoduše.

Jinak mně vysvětlete jak to, že knihy za posledních 10 let nejsou v digitální podobě. To oni ještě tiskaři sází olověná písmenka jako za Gutenberga? Nechce se mně tomu věřit, že by tento obor byl sto let za opicema.

inspektor Trachta 23.10.2007 21:26

Re: Re: Re: Re: Re: souhlas s Honzou42

Knihy jdou u nás "digitálně" do tisku přes CTP teprve pár let let...předtím to byly "filmy" a předtím opravdu ty olověná písmenka. Leckdy to co jde do tiskárny jsou filmy nebo dokonce nedej Bůh pauzáky (u černobílých knih) dodnes...

Takže cokoliv tištěného před rokem 2000 budete muset znovu digitalizovat - knihy v digitální podobě možná nakladatelství archivují pár let zpátky, ale těžko je v této podobě pustí do oběhu...rozhodně ne, pokud to bude volně kopírovatelné, na to prostě zapomeňte, pokrok nepokrok...;-)

Jestli máte jiné zkušenosti s DTP, tak se pochlubte...

Honza42 23.10.2007 21:41

Re: Re: Re: Re: Re: Re: souhlas s Honzou42

Mám zkušenosti ty, že pokud potřebuji nějakou technickou informaci, tak ji chci hned teď. A pokud mně firma není ochotna hned zpřístupnit svá data (technické informace, 3D data) tak s ní končím. Vyhodnocuji to jako nezájem o obchod, spolupráci,...... Svět je velký a najdu si jiný a lepší zdroj. Pokud autor jakéhokoliv díla brání jeho zpřístupnění, je to jeho právo. Pro mne je to ale totéž, jako kdyby knihu vůbec nevydal.

S tím kopírováním jste mne rozesmál. Knihy nejsou volně kopírovatelné? Bože můj, když to není zrovna bible, tak je to za hodinku hotový. Princip půjčování spočívá v tom, že to za to nikomu nestojí.

"Takže cokoliv tištěného před rokem 2000 budete muset znovu digitalizovat "  - ale houby, pouze to o co je zájem.

inspektor Trachta 23.10.2007 21:47

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: souhlas s Honzou42

Říkáte 3D data? Hmm...člověče vždyť vy ani nevíte co to DTP je, to je pak těžký :-)

Knihu můžete samozřejmě okopírovat na kopírce za hodinku, pokud je to nějaký technický návod, tak vás to asi uspokojí, jinak moc ne...o autorských právech nemluvě.

Honza42 23.10.2007 21:52

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: souhlas s Honzou42

No vy zase nevíte, co znamená v technice obdržet 3D data. Digitální éru nikdo nezastaví a autorská práva se budou muset přizpůsobit jí a nikoliv naopak. To už je zřejmé. Příkladem jsou třeba hudební vydavatelství. Museli pochopit, že CD za 600 Kč prostě nikdy neprodají. A žádný zákon je nezachrání.

inspektor Trachta 23.10.2007 22:01

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: souhlas s Honzou42

Tak jo. To víte že nevím, v životě jsem žádnou 3D věc neviděl :-)...ale hlavně mluvíme vy o koze a já o voze. A nezlobte se, ale těch 3D dat bude asi zatím v Národní knihovně minimum...o ty v tuhle chvíli fakt nejde.

Máte představu, kolik vyjde u nás ročně tištěných knih, které jsou zpropadeně nedigitální a nejsou ani trochu 3D? Slyšel jste někdy o povinném výtisku? A o tom, že NK má povinnost ze zákona všechny tyhle zatracené knihy někde skladovat - bez ohledu na to, jestli si myslíte, že jsou důležitý nebo ne a natruc tomu, že nejsou 3D ;-D;-D;-D

Já vím, jednou bude všechno digitální a 3D...ale zatím fakt NENÍ...

Honza42 23.10.2007 22:20

Vracíme se na začátek. Je třeba změnit zákon, aby vyhovoval době.

A ne se marně pokoušet znásilnit dobu, aby vyhověla zákonu z minulého tisíciletí. Jenom si pořád neumím ty zpropadeně nedigitální knihy představit. To fakt chodí do vydavatelství autoři s rukopisem? (rozumějte ručně psaným). A to je nevyhodí? Proč?

inspektor Trachta 23.10.2007 22:59

Ale ty zákony době vyhovují, jen vy blbnete...

Rukopisy jsou obvykle ve wordu...proč to hnát do extrému a mluvit o ručně psaných rukopisech? Pokud Vám stačí kniha napsaná ve wordu - mě NE. Obvykle tam bývají nějaké obrázky a dobrá kniha mívá i nějakou grafickou úpravu, která usnadňuje čtení. To je přidaná hodnota nakladatelství.

Teoreticky by samozřejmě nebyl problém, distribuovat knihy v elektronické podobě třeba ve formátu PDF - tak aby se daly číst a prohlížet obrázky, ale aby se z toho nedalo tisknoout v plné kvalitě (rozlišení elektronická kniha). Prakticky se vraťte nohama na zem - 50% lidí v téhle republice si s tím neporadí a 90% lidí dá vždycky přednost klasické knize s papírem atd. před nějakým souborem, čteným z obrazovky čehokoliv...já patřím taky do těch 90%, Vy zřejmě ne, ale to na věci nic nemění.

Možnosti nějaké technologie ještě samy o sobě neznamenají její stoprocentní využití v praxi. O digitálních knihách se mluví už asi 30 let...minimálně. Zůstává převážně o mluvení. Běžte se podívat někam do knihkupectví a srovnejte počty prodaných multimediálních CD a knih...

Nakonec když vynalezli film, taky se mluvilo o brzkém konci divadla - ten jaksi nenastal. S klasickou knihou to bude podobné, ať se Vám to líbí nebo ne. :-)

aida 23.10.2007 23:02

Re: Ale ty zákony době vyhovují, jen vy blbnete...

Jenom nakukuju a zdravím. Obdivuju Tě, že máš ještě síly...

A dtto platí pro jepici.:-)

vobčan 24.10.2007 1:29

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: souhlas s Honzou42

Ano, najdi si lepší zdroj. O takové jako ty autoři nestojí. Rv

vobčan 24.10.2007 1:16

Re: Re: Re: Re: Re: souhlas s Honzou42

Autorské právo tady primárně není od toho, aby vyhovovalo nějaké digitální éře (nic proti ní), ale aby chránila autorovo duševní vlastnictví. Ono totiž napsat knihu je také práce, a někdy i několikaletá, navíc třeba s velkými přídavnými režijními výdaji. Tak až vymyslíte nějaký systém, jak vyřešit nekradení, tak teprve digitalizujte. Za Vaši práci také určitě požadujete zaplaceno, a moc by se vám asi nelíbilo, kdyby z toho někdo část ukradl. Digitální podoba je velmi lehce šiřitelná, což by bylo určitě ke škodě autorů zneužito, protože by se knihy kopírovali, ale nekupovali. Proto digitální knihy zatím nevychází a hned tak vycházet nebudou.

Kopírování pro vlastní potřebu je něco jiného, než to nechat kopírovat masově. Jsou země, např. Austrálie, kde si nesmíte ani nahrát na video (dnes DVD aj.) pořad z TV. Je to trestné! V tomto ohledu je náš autorský zákon velmi tolerantní.

Jinak pro takové mám jeden návod. Když se vám nezdá cena některé knihy, neukradněte ji (kopírováním apod.), kupte jinou, levnější, nebo si prostě napište knihu svou. To je férová nabídka, ne? ;-P

vobčan 24.10.2007 1:25

Re: Re: Re: souhlas s Honzou42

Zcela evidentně nemáte vůbec tušení, jak to s těmi „tantiémy" vlastně je. Autoři vám na tantiémy kašlou, protože žijíce z těch by ve velice krátké době pošli hladem. Respektovat práva duševního vlastnictví není žádné staromilství! Komunizmus si zavádějte u sebe doma! Jinak by se taky mohlo stát, že vám někdo jednou vyrazí dveře, začne odnášet věci, a pokud mu v tom začnete bránit, nazve vás staromilcem. Proč by si je nemohl odnést, ne? Vaše logika. Můžete sice mrmlat něco o tom, že je to přece něco jiného, ale budou to jen výmluvy... podstata krádeže je vždy stejná. Akorát výmluvy můžou být různé.

P.S.: na datová sila zapomeňte! Jedině že byste si vytvořil vlastní a krmil je svými literárními výtvory. ;-D

Joska 23.10.2007 23:39

Re: souhlas s Honzou42

Nezlobte se, ale téhle zlobě nerozumím