11.5.2024 | Svátek má Svatava


ROZCESTNÍK: Do Krkonoš tam a zpět aneb Dva dny na vrcholu republiky

13.8.2015

Vloni na konci prázdnin naše parta hic opět vyrazila vstříc novým dobrodružstvím. A to doslova, neb jsme tentokrát změnili lokaci – místo Jeseníků to byly Krkonoše. Prostě chtěli jsme vyzkoušet, jestli i v Krkonoších nám bude spolu dobře. Dopředu podotýkám, že bylo!

Jelikož pro nás i cesta je cíl, vyrazili jsme pěkně v poklidu během čtvrtečního dopoledne – samosebou, že náš vůdce pečlivě naplánoval občerstvovací stanice – první již v deset hodin na dopolední polívku v Křižanově (:o)). Prostě jsme si to tak užívali, že na místo určení – Krkonoše, Černý Důl, hotel Oddech – jsme dorazili až kolem páté hodiny odpolední. Ale ani únava po cestě, ani řídký horský vzduch chlapům nezabránil si dát malý podvečerní zápas v nohejbalu.

Před chatou

Večer byla válečná porada, na které se dohodla zítřejší výprava. Tak to bylo docela jasné – jsouce v Krkonoších a pod Sněžkou, nedá se nic dělat, na nejvyšší kopec republiky se musíme podívat. Tomu, kdo zná naši partičku, je jasné, že NAHORU PO SVÝCH to nepůjde – takže nejprve dolů do Pece, pak nahoru lanovkou a potom hezky šupky dupky kolem Luční boudy, Výrovky a Lesní boudy zpátky na náš hotýlek. Cesta byla velmi pohodová (když si odmyslím ten skoplý palec, který jsem si zlomila už deset metrů pod vrcholem Sněžky a nímž jsem ještě desetkrát nakopla metrákové šutry) a počasí nám opravdu přálo – liják se spustil půl hodiny po příchodu na základnu.

Cesta sem tam kámen

Po nezbytné rehabilitaci v horizontální poloze, večeři a nutném tekutém posilnění jsme vymýšleli, co v sobotu. Při prohlídce lehce zdecimovaného mužstva i ženstva (nejen já jsem kulhala) byla ustanovena lehčí trasa a to výstup na Černou horu. Toto jsme pojali opravdu velmi pohodově a ve vycházkovém tempu. Po večerním dešti vytahovalo sluníčko páru z lesů a krásně se dýchalo. Bohužel k polednímu se začaly honit těžké mraky po nebi, a přestože mnozí z nás měli nutkání sjet lanovkou do Jánských lázní, vzdali jsme to. A to jsme udělali dobře – neb i dnes se spustila nebeská stavidla a ti, kteří se zapomněli na pozdnějším obědě v boudě U Krakonoša (kupodivu se zde podávalo klasické hanácké jídlo, neb nájemníci só Hanáci od Holomóca), došli do Oddechu jako hastrmani.

A tím tím naše Krkonošská anabáze skončila, v neděli po snídani jsme odjížděli zpět do rodných rovin.

Tak co si děvčica z jihu Jižní Moravy z pobytu v horách odnesla? (Totiž, já Krkonoše vůbec neznám. Byla jsem v nich pouze jednou – v prváku na výcvikovém lyžařském týdnu na Luční boudě, který na mně zanechal takové duševní následky, že mne dalších dvacet roků na hory v zimě nikdo nedostal – chichichi.)

I odtud je vidět Sněžka

Tak za prvé jsou Krkonoše pro nás, občany od slovensko-rakouských hranic, nekřesťansky daleko. A to ani ne tak co do kilometrů jako co do času, stráveného na cestách. Za druhé se mi zdají Krkonoše – aspoň od Pece po Sněžku –  takové dost opucované a k turistům (teď myslím takové turisty, jako jsme my: v podstatě od boudy k boudě) až příliš vlídné. Za třetí – na Sněžce je víc lidí než v Břeclavi na nádraží v dopravní špičce. Za čtvrté – není špatné zapomenout doma nabíječku k foťáku – člověk dost přemýšlí, co a kdy vyfotit, a pak se nemusí probírat stovkami nicneříkajících fotek – i tak jich bylo dost (:o))). Za páté – musím přiznat, že některé výhledy – třebas do Obřího dolu nebo na Úpská rašeliniště – jsou jedinečné a stojí opravdu za to. Za šesté – hory jsou to krásné, ale holt rovina je rovina (:o)))).

Vím, že dva dny strávené na Sněžce a pod Sněžkou ze mne nedělají odborníka na naše nejvyšší hory. Navíc o Krkonoších tu už nejeden článek byl – viz předminulý týden ten zanin (a ty fotky!). Já jsem jenom chtěla říct, že do Krkonoš může jet i člověk horami téměř nedotčený – pokud je s partou lidí, s kterýma je mu dobře, má dobré zázemí a bere drobné nepříjemnosti s humorem. A pak – Krkonoše koncem léta jsou opravdu vlídné.

Foto: autorka. Fotografie si můžete prohlédnout i zde na Rajčeti

Yga Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !