19.3.2024 | Svátek má Josef


VĚDA: Chytrý svět

4.7.2019

Nemám dosud chytrý telefon. Před delší dobou, při nákupu tehdy tlačítkového, jsem se dožadoval, aby hlavně telefonoval a posílal zprávy sms, což činí. Pak jsem zjistil, že navíc fotografuje, ovšem výsledek připomíná díla průkopníka fotografie Daguerra.

Dnešní svět je však pořád chytřejší. Při hledání chladničky jsem v nabídce narazil na modely, které samy objednávají chybějící potraviny. Pohled na cenu mě ujistil, že nákup raději zvládnu sám. Později jsem četl, že jen trochu šikovný hacker může chladničku „hacknout“ a ta místo pěti lahví piva jich objedná pět bas. Nepřející soused může „hacknout“ i vaši chytrou sekačku a ta místo trávníkem projede květinovými záhony.

Chladnička i sekačka jsou jednotlivá zařízení, ale i domy jsou chytřejší. Četl jsem o jednom z četných, který při vašem příjezdu, samozřejmě autem, otevře garáž, v domě též rozsvítí a prý začne napouštět vanu. To vše jsou vymoženosti, které šetří čas, jen je otázka, jak ten volný čas využijeme. Současně to pracuje proti nám – odborníci žehrají, že se málo pohybujeme, jsme obézní. Tak proč se místo posilovny neprojít alespoň s tou sekačkou?

I nad vanou se můžeme zamyslet. Snad není problém prostě zajít do koupelny a pootočit páčkou baterie. Ano, pouhé otočení páčky, automatický pohyb, na který nemyslíme. Naše ruka to provede „sama od sebe“. Přitom je ten pohyb velmi složitý, a přivádí nás k systémům nejen chytrým, ale zasluhujícím si respekt. Jsou to pokračující pokusy pomoci těm, kdo ani tak jednoduchý pohyb nezvládnou. Stačí ztráta končetiny nebo zranění páteře.

V Kalifornském technologickém institutu to trvalo několik let, než se podařilo zkonstruovat zařízení, jehož součástí je speciální elektroda implantovaná v mozku, která tak říkajíc „čte myšlenky“. Implantát je v kontaktu s jistou oblastí, skupinou neuronů, a na základě jejich podnětů dává povel mechanické ruce. Roku 2013 nastoupil první dobrovolník, po implantování elektrody nastalo období cvičení, kdy se celý systém musel adaptovat. Nepouštějme se do podrobností, je to více než složité. V každém případě po roce cvičení začala robotická ruka tohoto muže fungovat vedena pouhou myšlenkou. Mimochodem, onen pacient si přál jako první takový automatický pohyb přiložit si k ústům lahev piva. Pohyb, pro nás skutečně automatický, si žádal rok cvičení. Tohle je obdivuhodně chytré zařízení, ale další cesta zdokonalování bude ještě dlouhá.

Chytré je kde co. Řečtí vědci na Krétě zkoušejí chytré zařízení, které se připevní na plod citroníku a signalizuje informace o vlhkosti a další údaje týkající se ovocné plantáže. Data přijímá jednoduchý přijímač pracující na VKV. Je to velmi levné a sadař ví okamžitě, zda jeho stromy nepotřebují zavlažit. Vyvstává však jiný problém – musí být voda na zalévání.

Sebechytřejší systém nás zatím nedokáže varovat před dlouhodobým krutým suchem, kdy není čím zalévat, nebo naopak před záplavami, které mohou odplavit i tu ovocnou plantáž.

Autor je fyzikální chemik

LN, 29.6.2019