11.5.2024 | Svátek má Svatava


SPOLEČNOST: Zákon o zastavárnách - nejhorší zákon roku

8.5.2006

Prezident Klaus využil svého práva a vetoval "Zákon o zastavárnách". Důvody uvádí na svých stránkách a já osobně se s těmito výhradami bez výjimky ztotožňuji. Nicméně, v zásadě jde o problém mnohem obecnější, který svědčí o tom, v jakém prostředí dnes tvorba zákonů probíhá. Tím zásadním je dle mého názoru přesvědčení sociálně demokratické vlády podporované komunisty v tom, že lze podobnými zákonnými normami ovlivňovat či dokonce snižovat páchání trestné činnosti. Zcela záměrně hovořím o vládě sociálně demokratické a nikoliv vládě koaliční. Ta již v té podobě, kterou stvořil Vladimír Špidla po volbách 2002, neexistuje a současný premiér Paroubek dal jasně mnohokrát najevo, že je mu jedno, kdo podpoří program sociální demokracie. Koaliční program tak de facto ztratil smysl a zbylé dvě vládní strany se již dnes stejně chovají tak, jakoby ve vládě snad nikdy nebyly.

Mám v této souvislosti na mysli i mnohé zákonodárce, kteří se touto normou na půdě poslanecké sněmovny a senátu zabývali a řada z nich tuto normu považuje za správnou. Lze dokonce slyšet i takové argumenty, že je jedno, že s návrhem tohoto zákona přišli komunisté. Vždyť přeci cílem této normy je snížit trestnou činnost, a tudíž je v zájmu společnosti. A podobné argumenty bohužel nezaznívají jenom z řad levice. Tato argumentace více méně do puntíku splňuje velmi známou věc, a to, že cesta do pekel bývá často dlážděna těmi nejlepšími úmysly.

Položme si proto zcela zásadní otázku. Co od zákonodárného sboru demokratického státu má občan státu očekávat. Kromě sepsání ústavy jako základního zákona státu pak zvláště to, že vládní moc je pod stálou kontrolou parlamentu a že stát zajistí funkčnost základních orgánů státu, tj. zejména bezpečnost svých občanů a spravedlivou a nezávislou soudní moc. Dle mého hlubokého přesvědčení parlament není k tomu, aby za občana státu přemýšlel či se mu do jeho života neustále vměšoval. Vůbec proto nejsem zastáncem teorie, že stát je povinen zajistit svému občanu "snadný-rozuměj bezstarostný- život". Pevně věřím pouze tomu, že stát je povinen vytvořit základní pravidla hry a ta pak vymáhat či zajišťovat . O svém štěstí, svém životě však musí rozhodovat především člověk sám, svým životním postojem a svou aktivitou. V současné předvolební atmosféře, v níž se tolik zdůrazňují ekonomické a sociální záležitosti, totiž postrádám to hlavní, co dělá demokratickou společnost tím, čím je. A tím je důraz na svobodu jednotlivce rozhodovat si o svém vlastním životě. Odtud teprve plyne, že právě program co nejnižších daní na zajištění role státu, který současně dává občanovi více vydělat je v zájmu svobody jednotlivce. A velmi dobře se pamatuji, že na listopadových zaplněných náměstích po 17.listopadu 1989 se právě požadavek svobody ozýval nejhlasitěji!

Nesmyslnost "zákona o zastavárnách" vyplyne i z jiného příměru. Zákonodárci například mohou zjistit snadným posouzením statistik dopravních nehod, že většina dopravních nehod se stane v určitých "kritických" hodinách, což jsou ranní, odpolední a víkendové špičky na silnicích. Ve stylu záměru zákonodárců, kteří navrhli omezit provoz zastaváren v noci (protože se v noci víc krade?!), může zákonodárný sbor navrhnout zákon, v němž zakáže provoz automobilů ráno, odpoledne a o víkendu? Tím, co jsem například já ochoten tolerovat, je zákaz provozu kamionů v době víkendových špiček (pátek, neděle a svátky). Pamatujme, že provoz na silnicích upravuje zákon o provozu na pozemních komunikacích a vytvoření speciálního zákona na omezení provozu aut by již asi byla do očí bijící hloupost. V případě speciálního zákona o zastavárnách to tak očividný nesmysl není? Přitom filozofie jeho vzniku je právě řízena velmi podobnými úmysly.

Závěrem lze pouze konstatovat, že zákon o zastavárnách, kandidující podle Klause na titul "nejhorší zákon roku", je důsledkem oficiální politiky levicové vlády. Legislativní smršť totiž podobných zmetků v podobě "přílepků" k jiným zákonným normám napáchala desítky, možná stovky. Je zřejmým produktem "nejhorší vlády od listopadu 1989". A to, že pod tímto legislativním zmetkem jsou navíc podepsáni komunisté, je jen dokladem toho, jakou by nám to společná vláda levice i po volbách 2006 připravila budoucnost. Děkuji, nechci!