24.5.2018 | Svátek má Jana
RECENZE: Magdalena Kozaková, Nocař

27.3.2008 0:05

Nocař Magdalena KozakováTOPlistRománový debut militantní polské autorky u nás vydal Trifid v překladu Pavla Weigela. Je to o upírech, na ženskou autorku až překvapivě akční, a příběh má mít nejméně jedno, ale spíše dvě pokračování.

Přáli jste si někdy, aby se objevila upírská knížka, která téma pojme inovativně? Jsem si skoro jistý, že Nocař takovým přáním učiní přítrž. Jedni dostanou co chtěli a jiní naopak zjistí, že obyčejní upíři jim vyhovují více.

Děj Nocaře je zasazen do naší současnosti, konkrétně k našim severovýchodním sousedům. To začínající autorce pomohlo dodat příběhu potřebné reálie, takže působí autentičtěji, než například smyšlené, nebo exotické prostředí.

A o čem je tedy ten děj? Hlavní hrdina je znechucený konzumní společností, proto se dává zverbovat do tajných služeb. Ty si jej vytipují jako vhodného kandidáta a přeloží k velmi podivné jednotce, sídlící kdesi v odlehlém domě. Jeho sny o kariéře polského Jamese Bonda se však rozplývají, když jeho pracovní dny ubíhají u internetu, hledáním informací o upírech (kteří přece ve skutečnosti neexistují). A když jde konečně do první akce, ani ta se nevydaří podle jeho představ…

Magdalena Kozaková se rozhodla skloubit téma lovu na upíry s aktuálním tématem boje proti terorismu. V její knize tedy existuje speciální tajná protiupírská jednotka a zlí upíři podnikají teroristické útoky. V knize se několikrát objeví slovo džihád.

Samozřejmě taková protiupírská jednotka není tvořena obyčejnými smrtelníky. V jejích řadách bojují proti zlu nocaři – hodní upíři. Hodný upír pije syntetickou krev, nekouří a svědomitě plní rozkazy svého velitele, upířího Lorda. Trochu to zlehčuji, ale můj první dojem byl opravdu rozpačitý. Upír jako nejlepší přítel člověka pro mě představoval těžko stravitelné sousto.

Už od počátku autorka naznačuje, že její svět není tak docela černobílý. Že hodní upíři nejsou tak docela hodní a zlí upíři tak docela zlí. Bohužel v prvním díle zůstane jen u náznaků a pochyb, takže světlá a temná strana upíří síly je tu rozdělena podobně, jako ve Star Wars. Podobně jako jediové mají midichloriany, upíří krev obsahuje symbionty. Celá upíří mytologie je podivně pokroucená, aby zapadla do sci-fi konstrukce, která má fenomén pití krve, přecitlivělosti na světlo, létání a ovládání lidí vysvětlit „vědecky“.

Ještě čtete? Tohle sice není knížka pro fanoušky Jenny Nowak, ale není špatná. Jen úplně jiná.

Asi bych měl pro změnu vyzdvihnout pozitivní stránky knihy, protože nechci odradit úplně všechny. Pokud přijmete fakt, že upíři nejsou tak docela jako podle klasiků, můžete si vychutnat čtivý akční příběh, na rozdíl od cynických a parodických splatterpunků i relativně takticky realistický.

Přestože autorkou je žena, nezdržuje spád nadbytečnými výlety do hloubi duše aktérů příběhu nebo přílišnou romantikou. Pro příslušníky elitního upířího komanda se ženy dělí na erotické hračky, kancelářské myši a jednu problémovou upíří femme-fatale, které je zapotřebí odstřelit hlavu od těla.

Bylo by předčasné hodnotit příběh jako celek, na to si budeme muset počkat do dalšího dílu. Autorka Nocaře napětí ke konci pěkně vygradovala, že už teď mám chuť na pokračování. Nocař je dobrým příslibem toho, že pokračování s názvem Renegát bude ještě zajímavější a dál rozkryje tajemství konfliktu dvou neživotních stylů.

Pokud máte chuť na akční sci-fi, která rozbíjí zažité představy o upírech a zároveň poodkrývá fungování protiteroristické jednotky, bude se vám Nocař líbit.

Nocař
/Nocarz/
Kozak, Magdalena

Nakladatel: Triton
Překladatel: Pavel Weigel
Obálka: Marek Hlavatý
Redakce: Blažena Stráníková
Rok vydání: 2007
Počet stran: 328
Rozměr: 140 x 210
Provedení: hardback
Cena: 259.00 Kč

Jarda Houdek


Diskuse


Jura Jurax
15:58
3.4.2008

Petra Neomi
1:08
27.3.2008

hanina
14:19
27.3.2008

Petra Neomi
15:32
27.3.2008

Jan Vaněk jr.
14:35
27.3.2008

Petra Neomi
15:30
27.3.2008

Jan Vaněk jr.
17:27
28.3.2008

počet příspěvků: 7, poslední 3.4.2008 03:58
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...