18.6.2018 | Svátek má Milan


PRÁVO: Zákon o elektronických komunikacích

9.5.2017

Neinformovanost vzbuzuje nerealistická očekávání

Je to až paradoxní situace, kterou sledujeme v „honu za datové jaro“. Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi někdo nakukal, že zákon o elektronických komunikacích, jenž v prvním čtení na dubnové schůzi poslanci odmávli do druhého kola schvalování, zapůsobí jako cenová veřejnoprávní intervence a direktivně zlevní služby poskytované soukromoprávními subjekty. Těžko říct, kde se tento omyl vzal, ale někteří politici i státní úředníci se jej drží jako klíště. Tím bohužel potvrzují, že dané problematice naprosto nerozumí.

Pokud si totiž návrh zákona přečtete pečlivě, zjistíte, že žádná opatření směřující k větší dostupnosti mobilních služeb neobsahuje. Spíše naopak. Nejasná definice termínů ukončení smlouvy a zánik smlouvy, chaoticky nastavené lhůty pro výpověď smlouvy a převod čísla, nesystémové a nerealistické požadavky na operátory při změně rozhodnutí klienta... Vrcholem je zavedení instituce správních pokut počítaných z čistého obratu společnosti, která dává smysl při ochraně hospodářské soutěže, ale určitě ne při populistickém trestání tržních subjektů za celkem 162 deliktů, některých naprosto banálních. Jsem zvědav, kdo jako první dostane likvidační pokutu 5 % z obratu za nevyvěšení vývěsky na prodejním místě.

Jedná se o „zmatlaný“ právnický text, který způsobí dvě věci: Současným operátorům vzrostou provozní náklady a také nejistota z dalšího regulatorního vývoje, což, jak sami uznáte, nepředstavuje žádné báječné podmínky pro zlevňovaní produktů. A potenciálnímu vysněnému „čtvrtému“ operátorovi, který bude mít po vstupu na trh ztrátu, ale vysoký obrat, položí k na krk regulatorní břitvu v podobě v podobě smrtonosných sankcí za jakékoliv pochybení. Vítejte v České republice!

Paradoxně se tak dostáváme do situace, kdy samotní mobilní operátoři dopředu opatrně hlásají, že jim sice asi nikdo věřit nebude, ale zákon je tak špatně nastavený, že to nemá obdoby. U určitě neumožní změnu cenové politiky v intencích, které slyšíme z úst premiéra Sobotky a jeho rádců. Operátorům se nedivím: nesplněná očekávání totiž mohou roztočit regulatorní sekyru do ještě větších obrátek.

Perlička na závěr: „Přeji Jirkovi Havlíčkovi mnoho úspěchů v roli ministra. Jen po něm nechtějte levnější mobilní data. To musí udělat systematická práce Českého telekomunikačního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.“ Tento vinš směřoval odvolaný ministr Mládek ke svému nástupci Jiřímu Havlíčkovi. A uhodil hřebík na hlavičku – zakopaný pes totiž roky leží v Českém telekomunikačním úřadě.

Petr Koblovský


Diskuse


J. Berger
11:54
9.5.2017

J. Berger
11:51
9.5.2017

F. Kusák
10:12
9.5.2017

počet příspěvků: 3, poslední 9.5.2017 11:54

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.