11.5.2024 | Svátek má Svatava


Padouch Assange

6.1.2017

Upřímně jsem zvědavý, jak se teď budou chovat lidskooprávníci a dobroserové – oficiální název ještě není stabilizovaný – poté, kdy se vynořilo kvazioficiální obvinění tohoto člověka, že spolupracoval ve prospěch zájmů Sovětského svazu, pardon, opravuji, demokratického Ruska.

Assange, společně s dalším svého druhu, přeběhlíkem ez CIA Snowdenem, je slaven jako statečný obránce demokracie a dočkal se i bronzového pomníku. Nějak nevadilo, že Assange ukazuje jen americké špinavé prádlo, kdežto špinavé prádlo ruské či čínské či jakékoli jiné provenience opomíjí. Dokonce se vyjádřil, že to ruské není zajímavé.

Je třeba mimořádně silné zaslepenosti, abychom tyto pány nazírali jinak než jako agenty cizí mocnosti, a celý případ je školní ukázka působení sebevražedných genů v organismu soudobé demokracie. Padouchy a vlastizrádce oslavujeme. Něco jako loajalita je pokládáno za zpátečnictví, v tom je ten princip.

Nyní ale došlo k paradoxní situaci. Prezidentem Spojených států zvolili občané člověka, který odporuje mediálně vládnoucí ideologii. Je to něco, jako – fantazírujme – kdyby v našich komunistických volbách, dejme tomu v roce 1984, lidi zvolili Václava Havla. Nechme stranou, že se to nemohlo stát ani stínem pravděpodobnosti, ale dejme tomu – je zvolen politik, který je v rozporu s převládajícím míněním mediálního mainstreamu. Je třeba mu zatnout tipec.

Odcházející prezident Obama dělá, co může, aby mu namydlil schody, ale moc toho nemůže.

I vynořila se kauza ruské manipulace.

Jistě k ní došlo – Vladimír Putin neskrýval své sympatie vůči Trumpovi a ruské schopnosti lhát a manipulovat jsou nepřímo úměrné jejich schopnosti produkovat něco užitečného. Je tedy vysoce pravděpodobné, že páně Assangeův podnik posloužil jako hnojomet ve prospěch kampaně Hillary Clintonové – a historici posoudí, proč si Putin přál jako partnera Trumpa a nikoli Clintonovou. To je, řekl bych, makropolitická kauza. Já se ale vrátím k úvodní větě: tenhle Assange, jasná ruská loutka, tlampač ruské propagandistické kampaně, byl lidskoprávníky oslavován jako hrdina a postavili mu bronzovou sochu. Čtenáři jsou mými svědky, že jsem ho zde vždy označoval za padoucha, a jeho souputník Snowden je podle mě vlastizrádce a soudy by měly zvážit míru jeho viny a uvažovat o trestu.

Ukončím úvahu – na reakci dobroserů a lidskoprávníků jsem upřímně zvědav.

Aston Ondřej Neff