20.5.2019 | Svátek má Zbyšek


MOBY DICK: Vidle se blíží

24.3.2012

Ryba for prezident, vraždící bestie, nedostatkové slepice, zpravodajské nahrávky, konec nejlepšího Dobeše a zoufalý Roman J.
***********************************************************
Neděle 18. března 2012
Právní analýza Evropské komise ukázala, že zvažovaný zákaz jednorázových plastových tašek by byl "právně pochybný". Ani jednotlivé země EU by ho neměly zavádět, protože by šlo o "nezákonné narušování trhu". Průměrný Evropan spotřebuje 500 takových "tašek" za rok. Dává tak práci 17 500 lidem v 275 podnicích.
Žena Moby Dicka: "Možná by se tedy hodilo zavést dotace na jejich výrobu?"
Mrtvá Kočka: "Nebo jako povinné vybavení aut."

Ve venezuelském Maracaibu nezastavilo auto na pokyn ozbrojené hlídky z obav, že by mohlo jít o lupiče přestrojené za policajty. Hlídka zahájila palbu a zastřelila 19letou dceru chilského konzula. Byli to policajti.
Mrtvá Kočka: "Vyšlo to nastejno."

50 z 300 účastníků demošky pod Ostankinskou věží zatčeno. Protestovali proti estébáckému pořadu NTV o tom, jak jsou demonstranti placeni západními imperialisty.

Desítky demonstrantů, kteří se snažili obnovit stanové městečko na cizím pozemku, zatkla policie v New Yorku.

Desetitisícová demonstrace proti vládě, korupci, napojení státních úřadů na organizovaný zločin, zvyšování cen pohonných hmot, telefonů, internetového připojení i elektřiny proběhla za účasti studentů, bojovníků za občanská práva a odborářů v Podgorici (Černá Hora).

Rovněž český lid je nepokojný a začíná se po vzoru svých arabských a amerických druhů houfovat po náměstích. Nejiniciativnější iniciativa Holešovská výzva už uspořádala pár kraválů. Nicméně od páteční i sobotní demonstrace na Václavském náměstí v Praze i od jejího svolavatele pražského taxikáře Zdeňka Ponerta se distancuje. Protože ty prý byly příliš násilnické. A co teď teda bude?

"Bude další akce, plánovaná na 22. března. To budou podpisové akce petic. Na 26. března je plánována jednohodinová výstražná stávka. Potom se dohodneme podle toho, jakým způsobem zareaguje naše vláda." (Vlastibor Čermák, jeden z autorů výzvy.)

A jak by měla reagovat na toto? "Cílem Holešovské výzvy bylo svolat celostátní konferenci občanů, iniciativ, neparlamentních stran, občanských sdružení... atd. Chceme demisi vlády a jmenování dočasné vlády odborníků. Zahájení příprav spravedlivých demokratických voleb…" Trochu to připomíná lidovou džamáhíriji. Hodně. JE to návrh lidové džamáhíríje. Kdo bude jmenovat "vládu odborníků", kdo ji bude schvalovat? Když i poslanci a senátoři by měli odstoupit? I prezident?

Nicméně i přes zmatené výzvy a zmatené vystupování lídrů Holešovské výzvy jest lid vskutku pobouřen. Shromažďuje se v tisícových zástupech. Někteří zpravodajové v číslici účastníků nulu odebírají (např. ČT), jiní přidávají (např. odboráři).

Někdy to vypadá skoro jako začátky v té Libyi.

Pondělí 19. března 2012
Zvěřinová kuchařka (vydavatel Lesy ČR, státní podnik), knížka s DVD, jejíž vydání stálo 4 miliony a 146 tisíc korun, vyšla v nákladu tisíc kusů. Zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Vydavatel (vybraný ve výběrovém řízení, jehož se účastnil jakjo jediný): Ora Print. Předseda představenstva Ora Printu v té době: Radek John. Knihu plus DVD za 4146 Kč si není možno půjčit ani v knihovně: Vydavatel neodevzdal povinné výtisky.
Žena Moby Dicka: "Však to nebyla kniha."
Mrtvá Kočka: "Ale tunel."

Irák plánuje postavit ropovod do Turecka. Stavba potrvá o trochu déle, než je doba postačující k uzavření Hormuzského průlivu.

Evropská komise hodlá dostat pod kontrolu "stínové bankovnictví", tedy chování subjektů, které nejsou banky, ale poskytují úvěry. Z roku 2002 do roku 2010 se tato temná hmota financí zdvojnásobila na 46 bilionů €.

Maskovaný útočník na černém skútru zavraždil před školou tři malé děti a jejich učitele. Stalo se ve francouzském Toulouse.

Úterý 20. března 2012 První jarní den
Žena Moby Dicka: "Zvykejte si, soudružky učitelky."
Mrtvá Kočka: "Nezvykejte. Klidně bude jaro i devatenáctého."
A když necháte pracovat precesi zemské osy dostatečně dlouho, tak bude začínat jaro ještě dřív. Rovnodennost totiž nezáleží na datu v kalendáři…

Zatímco se vedou spory, zda omezit financování české prezidentské kampaně na 50 nebo 15 milionů, probíhá od roku 2008 kampaň, v které již bylo vynaloženo 150 milionů Kč, a další 62 miliony se utratí za další tři roky. Jedná se o podporu populární Ryby domácí.
"Každý týden kupuju ryby, obléhám rybí prodejny na farmářských trzích, denně rejdím na internetu - o téhle kampani slyším poprvé!" (Žena Moby Dicka.)
"To nejsou žádné dramaticky vysoké prostředky, navíc to byly unijní prostředky." (Lucie Češpivová, majitelka firmy Dorland, která kampaň vede.)
Ano, proto unie už prostředky nehodlá dále házet do chřtánu našich reklamních agentur
"To, co my tu vydáme za rok (37,5 mil. Kč), běžně stojí dvouměsíční propagace jogurtu." (Lucie Češpivová, majitelka firmy Dorland, která kampaň vede. Kampaň za českou rybu, ne za českého prezidenta. Ten je levnější i než jogurt.)
Roční produkce 28 druhů sladkovodních ryb páčí 20 tisíc tun. Z toho je 18 000 tun kaprů. Jde tedy o podporu známých českých kapříků.

Ministr školství a sportovní mládeže Josef Dobeš (VV) odmítá jakékoli škrty ve svém resortu. Zlý ministr peněz Kalousek (TOP 09) chce šetřit po všech. Na školství, mládeži a sportu se tupě rozpočetlo 4,5 miliard úspor.

Mrtvá Kočka: "Důvod k dalšímu posunutí tureckých hranic."

Česká panika spojená s evropským zrušením malolitrážních slepičích klecí vedla ke zvýšení cen vajec na 7 Kč za kus. Sedláci se hádají s kšeftsmany, kdo na tom trhnul více. Lidi si začali kupovat vlastní slepice. Ale i na ty se vytváří pořadník! Lidi, co je mají kde chovat: Hlavně vesničani. Jaký div – do vesnic se vracejí slepice!
Žena Moby Dicka: "Jestlipak se někdy slepice objeví i v příměstských panelácích naležato, tedy v těch děsných urbanistických zrůdách pro majitele předražených hypoték?"
Mrtvá Kočka: "Tam už jsou."

Zaminování syrských hranic Syřany nepomáhá. V Turecku je už více než 16 tisíc Syřanů, očekává se, že by jich mohlo být až 50 tisíc. Důvod k intervenci?

"Neexistují žádné přímé důkazy proti mému mandantovi." (John Henry Browne, obhájce amerického vojáka Roberta B., jenž je podezřelý z vraždy 16 afghánských civilistů.) J.H.B. hodlá odletět do Afghánistánu, aby na místě činu získal "vlastní důkazy" pro obhajobu. Tak těla těch 16 zavražděných střelených lidí včetně tří žen a devíti dětí jsou už dle místního náboženského ritu pohřbena, včetně tří žen a devíti dětí. Nejmladšímu byly dva roky.
Nábojnice jsou smeteny. Svědci avšak tvrdí, že střelců bylo víc. Svědci?
Voják je obžalován ze 17 vražd.

Oběti včerejší střelby v Toulouse byly podle místního náboženského ritu pohřbeny v Jeruzalémě.

Středa 21. března 2012
Vrah z Toulouse byl identifikován a lokalizován. Je to Alžířan s francouzským pasem Mohammed M. Více jinde. Byl vydán příkaz "dostaňte ho živého". Šance rozhodného, rozhořčeného a citlivě rozeznávajícího prezidenta Sarkozyho na to zůstat i po volbách prezidentem se zvýšily ze stupně "teoretické" na stupeň "reálné".

Mitt Romney vyhrál rep. primárky ve státě Illinois. Ale kdy vlastně půjdou republikáni do prezidentských voleb? Na konci srpna? To už obchodníci začínají s předvánoční kampaní! Prezidentské volby jsou ale už 6. listopadu!!!
Žena Moby Dicka: "Aby nepropagovali rybu americkou - tedy leklou rybu."
Mrtvá Kočka: "R.I.P. místo REP."

Syrská armáda s úspěchem planýruje palbou děl a tanků předměstí Damašku a Homsu, odkud na ni útočí osvobozenecká armáda dezertérů. Rada bezpečnosti OSN se sešla v plném počtu a zplodila – tak ne přímo rezoluci, ale alespoň právně nezávazné "prohlášení", a to i ruským a čínským hlasem. Dle tohoto doporučení by mělo dojít k příměří, otevření cest pro humanitární pomoc a "zahájení politického dialogu".

Prohlášení Mrtvé Kočky: "Podporuji zavedení celosvětového míru a chov koček."

Uvidíme, kdo bude mít větší úspěch, R.B., nebo M.K.?

Bývalý ministr životního prostředí byl odsouzen na šest let za korupci při výstavbě předražené sportovní haly. Malorca má krásnou budovu, za kterou španělští daňoví poplatníci (a nejspíš i fondy EU) vyplázly 100 milionů €. Jaume M. se ještě může odvolat.
No moment, co má resort životního prostředí společného ze sportem?
Žena Moby Dicka: "A co má se sportem společného resort školství?"
Mrtvá Kočka: "Rozpočet."

300 mil. Kč, které česká vláda uvolnila na podporu natáčení zahraničních filmů v Česku je již vyčerpáno. Z miliard, které zde štáby utratí, zůstává v zemi asi třetina. Podíl vejvaru by se mohl zvýšit díky turistům, kteří by chtěli navštívit filmové lokality. Zatím mají našinci, ale i cizinci, zájem o zájezdy po lokalitách svázaných s korupcí. Teď zrovna se objevují nové destinace.

Mladá fronta Dnes zveřejňuje nahrávky bývalého primátora Pavla Bé, milovníka značkových hodinek a drsných hor se skutečným vládcem a majitelem Prahy (a jejích pozemků) Romanem J. Nahrávky pravděpodobně pořídila BIS, pak je pravděpodobně získala soukromá vyzvědačská firma ABL bývalého ministra Víta B. (V.V., v současnosti souzen pro úplatkářství), načež se ocitla na stranách vyzvědačského deníku. Krom desítek otázek, které jsou vznášeny, by měly padnout ještě tři:

Moby Dick: "Jde o nahrávky anebo o zpravodajské hrátky?"
Žena Moby Dicka: "K čemu vlastně máme BIS???" Aby dávala informace vládě, přece.
Mrtvá Kočka: "A k čemu v tom případě máme vládu?"

Podotkněme, že to byla jiná vláda. Upřesněme, že BIS ze zákona spolupracuje s tuzemskými i zahraničními zpravodajskými službami, také s Policií ČR a dalšími státními úřady. Nemá žádné trestně-právní pravomoci. Takže je nám k ničemu. Ale víme, že přímo ovlivňuje svědky. A její agenti před soudy lžou. Musí, když chrání státní tajemství, jinak by porušili zákon. Takže tato BIS je nám ke škodě.

Mrtvá Kočka: "Zrušit BIS." A co bys místo toho chtěla mít, M.K.? "F.B.I." Ale nejsme v U.S.A.!

Mrtvá Kočka: "Tak si ty U.S.A. už jednou konečně udělejme!"

Dítko ženy Moby Dicka před deseti lety: "Ale ne takové, jaké jsou, ale jaké si je představujeme."

Fraška s ministrem školství Josefem Dobešem ještě nekončí. Dnes oznámil rezignaci k 31.3. 2012. Kvůli zpraseným státním maturitám? Kvůli nekoncepční reformě vysokých škol? Kvůli zkracování přestávek na základkách? Kvůli tragické personální politice? Kvůli průšvihům s ne-čerpáním evropských dotací, za jejichž do-čerpání do konce března položil hlavu na virtuální špalek? Ne, ministr odchází, když místo škrtu 4,5 miliard mu bylo škrtnuto jen 2,5 miliardy.
"Nepřipustím, aby měli učitelé snížené platy, když jsem jim vloni zabezpečil přidání!"
"Jakýpak přidání?" diví se učitelé nad výplatnicemi. Co jim přidali na základním platu, o to jim bylo sníženo osobní hodnocení! Dobeš odchází tak, jak působil po celou dobu – jako klaun.

Žena Moby Dicka: "Jestliže tohle byl nejlepší ministr školství v polistopadové době, jaký ministr bude ten příští?"
Mrtvá Kočka: "Logicky jedině horší."

Čtvrtek 22. března 2012, 700 let od vydání papežské buly Vox in Excelso, jíž byl zrušen řád templářů
Žena Moby Dicka: "Vhodná příležitost, aby církev navrátila uloupený majetek řádu. Oprava: Kradl francouzský stát."
Mrtvá Kočka: "Vstanou miliony templářů."

Třiadvacetiletý hezoun, prasecký vrah malých dětí, spáchal v Toulouse "sebevraždu rukama policie". Nedostane se tedy před soud, kam hodlal jít "se vzpřímenou hlavou". Využil variantu "zemřít s úsměvem na rtech". Blahopřejme odstřelovači z jednotky RAID, který fundamentalistického vyznavače islámu trefil při jeho skoku z okna v prvním patře. Policie a ministr vnitra k tomu vydali několik navzájem nekompatibilních vyjádření, ale nikdo nesdělil, zda se Mohammed M. při cestě do pekla usmíval.

Soudy v New Yorku řeší 1936 případů výtržnictví spojených s hnutím Occupy Wall Street. Většinu obviněných se daří potrestat díky jejich vlastním hláškám na Twitteru. 850 obviněných již přiznalo svou vinu, ve 260 případech byly případy odloženy pro nedostatek – ukecanosti.

K holešovskému "... atd" se již přidali odboráři. Jsou rádi, že někdo zorganizuje akci, kterou budou moci nezávisle podpořit. Příští měsíc, hin sa hukáže! Budou demošky, generální stávka nějak vyšuměla.

Z Brusele dorazili do Prahy dva eurokomisaři, Johannes Hahn a László Andor, aby si popovídali s premiérem Nečasem a zhodnotili českou snahu/nesnahu o nápravě nedostatků při roz…čerpávání evropských fondů. Snahy vlády si Evropská komise "cení", ale na vyřešení situace se musí "dále pracovat".
"Jsme si vědomi úsilí, které Česká republika vyvíjí. Jsme si vědomi také toho, jaký dopad mají evropské peníze na český rozpočet, že to je rozdíl, zda tu budou nebo ne." (Johannes Hahn po přátelské a plodné schůzce s Nečasem.)

Je to rozdíl? Je. Pár set miliard Kč. To se tupými škrty a inovativním vymýšlení dalších daní nedožene…

Pátek 23. března 2012 Světový den meteorologie
Blahopřejeme kolegovi Šamanovi ke svátku

Euroministři zahraničí schválili "posílení pravomocí protipirátské mise": Vojáci nyní mohou útočit na "pirátské državy na somálské pevnině i vnitrozemském povodí."

"Dnes je zřejmé, že marxistická ideologie v podobě, v jaké byla stvořena, už zkrátka neodpovídá realitě." (Benedikt XVI, papež, v rozhovoru na palubě Boeingu 777 při letu z Říma do Mexika, o situaci na Kubě.)

Tak na Kubě nefunguje marxismus, ale castrismus, a v Mexiku funguje – alespoň ta církev svatá. A drogové mafie.

"Nemíníme dělat vládě stafáž. Předkládáme vládě jeden návrh za druhým, ty jsou ale odmítány." (Bohumír Dufek, šéf Asociace samostatných odborů.)
"Pokud vláda chce něco řešit a přesvědčit nás, tak by měla hned zastavit vyvádění peněz z prvního do druhého důchodového pilíře." (Josef Středula, předseda odborového svazu KOVO.)
"Na dnešní jednání tripartity přišla jedna ze tří vyjednávacích stran, v tomto případě představitelé odborů, s dopředu jasným a promyšleným záměrem dnešní jednání tripartity v podstatě zrušit, odejít z něho." (Petr Nečas, premiér.)
Oba pánové, posíleni Holešovem, odešli z dnešního jednání tripartity předčasně a hrdě.

ODS hodlá náklady na prezidentské primárky udržet do výšky jednoho milionu korun. No ale co kapříci? Takhle vyhraje jogurt!

Řidič Porsche Cayenne narazil kolem půl jedenácté ve Vyskočilově ulici v Praze 4 do Volva. Poškozená řidička šla situaci řešit. Protože to však byla cizinka, neznala místní mravy. Řidič Porsche totiž odjel, avšak slušně zastavil u nedalekého semaforu. Když ho žena dohonila a stoupla si před jeho auto, řidič se rozjel a srazil ji. S otřesem mozku skončila v nemocnici v Motole. Policajti řidiče našli o několik ulic dál a zadrželi ho při útěku z auta. Byl ze situace natolik šokovaný, že to vyvolalo více než 2,2 promile alkoholu v krvi. Asi se mezitím uklidňoval, anebo co mu poradí právník. Možná si masíroval krk francovkou. To se už osvědčilo.
"Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů ublížení na zdraví, neposkytnutí první pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky. Muž byl vyslechnut a převezen do nemocnice na vyšetření." (Eva Kropáčová, policejní mluvčí.) Načež byl propuštěn.
Podle televize Nova byl oním nebezpečným ožralcem za volantem jistý Roman J., osobní, i když skrývaný přítel exprimátora Pavla Bé. Až tam dohnaly novinářské hyeny zlomeného velkopodnikatele.

Sobota 24. března 2012
Žena Moby Dicka natolik věří právu, pořádku a justici v této zemi, že odmítá komentovat. A pokud by její víra nebyla oprávněná?

Mrtvá Kočka : "Pak toto je přesně situace, kdy se lid chápe svého nezadatelného práva a vidlí."

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickNejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.