20.6.2018 | Svátek má Květa


KULTURA: Posedlá nahotou

14.1.2016

Milo Moiré (MM) je malířka a performerka. Jejím výrazovým prostředkem je nahota. Vlastní nahota. Na svém webu uvádí, že je Švýcarka španělsko-slovenského původu žijící v Německu. Tedy Evropanka.

Drtivá většina evropských žen se od ní ale liší tím, že chodí na veřejnosti oblečená. Tato zdánlivě banální věta má svůj význam ve vztahu k tomu, co bude v tomto článku pojednáno.

Je to nedávné vystoupení MM před katedrálou sv. Petra v Kolíně nad Rýnem. Ten obrázek známe i z některých českých serverů. V lednovém chladu stojí nahá a před sebou drží plakát s nápisem (volný překlad): Respektujte nás. Nejsme štvaná (dle některých nehájená) zvěř, i když jsme nahé.

Co tím chtěla říci? Zjevně se jednalo o reakci na silvestrovské sexuální útoky namířené proti místním mladým ženám a dívkám, které oslavovaly příchod Nového roku. Došlo k nim v Kolíně, ale také v jiných městech ve Spolkové republice, a jak vyšlo záhy najevo, také v jiných zemích. Tohoto násilí se podle zpráv dopouštěli muži arabského a severoafrického vzhledu.

Jejich chování způsobilo šok. Troufnu si tvrdit, že i v nejvyšších vládních místech v Berlíně. To samo o sobě, se všemi souvislostmi, by si zasloužilo samostatnou analýzu. Té nechť se ale ujmou odborníci na danou problematiku. Tento článek se týká vystoupení MM.

Umělkyně je posedlá nahotou. Kdo zná její vystoupení, snadno může dojít k závěru, že pro muslimy je právě její způsob prezentace důkazem dekandence a úpadku západní společnosti. Tedy něčeho, proti čemu islamisté (nejen ti pod černým praporem) bojují. Upřímně řečeno, symbolem úpadku jsou performance MM také pro spoustu lidí na Západě. Někteří hoří o rafinované pornografii.

MM vyzývá, aby ženy byly respektovány, i když jsou nahé. Nic proti tomu, ale o to v Kolíně a jinde přece nešlo. Napadené ženy a dívky nebyly nahé (pak by se snad i dalo pochopit, nikoli s tím ovšem souhlasit, že nadržení cizinci neudrželi hormony na uzdě), ale, předpokládám že v drtivé většině, oblečené v souladu s tím, jaké bylo v místě oslav počasí. Netuším, kolik napadených bylo úplně nahých jako MM před katedrálou (viz obr. níže), ale troufnu si tvrdit, že ani jedna. A o to tady jde.

Protest MM je proto mírně řečeno předčasný. Až bude většina žen jako ona (chodit na veřejnosti nahá), pak bude mít její výzva svůj smysl. (Že k tomu nikdy nedojde, je věc jiná.) Za současného stavu věcí nikoli, neboť napadené ženy byly z drtivé většiny „doma“(ve své zemi), chovaly se naprosto normálně – a přesto se staly terčem útoků.

To je zásadní problém: neochota či neschopnost některých cizinců, ať už čerstvých migrantů nebo těch, kdo přišli do Evropy dříve, respektovat způsoby chování platné v hostitelských zemích. To, co se stalo v Kolíně a jinde jsou „praktiky Tahríru“ (během vzpoury proti Mubarakovi 2011 bylo sexuální obtěžovaní žen téměř na denním pořádku) exportované z Orientu do jednoho z historických center křesťanského - a dnes především demokratického a civilizačně jinak než islám orientovaného - Západu. Pachatelé nám všem dali – prostřednictvím útoku na „naše“ děvčata - drsným způsobem najevo, že migranti obecně nebudou pouze přínosem, jak tak často slýcháme.

Pokud žena na veřejnosti obnaží a skryje se za transparentem volajícím po respektu, zachová se stejně absurdně, jako kdyby třímala transparent brojící proti kouření se zapálenou cigaretou v ústech. Vystoupení MM před kolínskou katedrálou bylo v tomto smyslu možná hodně efektní (má perfektní figuru), ale sotva efektivní. Anebo to vidíte jinak?

MM

Nahá MM před kolínskou katedrálou. / Zdroj: Echo24.cz (screenshot videa)

Stejskal.estranky.czDiskuse


J. Lepka
22:19
14.1.2016

L. Křivan
22:14
14.1.2016

J. Vintr
14:10
14.1.2016

L. Křivan
22:21
14.1.2016

J. Vintr
23:16
14.1.2016

J. Hanzlík
13:25
14.1.2016

T. Kočí
11:08
14.1.2016

K. Janyška
10:02
14.1.2016

J. Kovaříček
4:45
14.1.2016

P. Moravčík
9:52
14.1.2016

L. Křivan
22:24
14.1.2016

P. Dvořák
3:10
14.1.2016

počet příspěvků: 16, poslední 15.1.2016 07:02

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.