16.7.2019 | Svátek má Luboš


GLOSA: U nás vejcem, v Brazílii nožem

8.9.2018

Zatímco ve čtvrtek 6/9 vrhl jeden občan na pražské Pankráci při předvolebním mítinku na českého premiéra vejce, přední kandidát na brazilského prezidenta dopadl téhož dne o poznání hůře. Byl bodnut nožem.

Tím kandidátem je Jair Bolsonaro, konzervativní politik ze strany PSL – Partido Social Liberal. Ve městě Juiz de Fora, severně od Ria de Janeira, pořádal předvolební kampaň, když byl, obklopen davem lidí a novinářů, bodnut do břicha. S vážným zraněním byl převezen do nemocnice a operován. Nyní je mimo ohrožení života, ovšem ohrožena je jeho kampaň. První kolo voleb se koná přesně za měsíc, 7. října, a Bolsonaro je jedním z favoritů.

Média o něm hovoří jako o brazilském Trumpovi – a minimálně v jednom ohledu mají pravdu. Bolsonaro je politikem proizraelským, což se projevilo slibem, že když bude zvolen, přestěhuje velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Ovšem nejen to. Bolsonaro chce také zavřít velvyslanectví „státu Palestina“ v Brazílii. Podle webu Times of Israel uvedl: „Je Palestina státem? Palestina není státem, a tak by tu neměla mít žádnou ambasádu.“ A dodal: „Nevyjednávejte s teroristy.“

Těžko soudit, zda tyto jeho postoje byly důvodem k atentátu. V každém případě zločinec zavinil vážnou politickou komplikaci, samozřejmě vedle obrovského osobního neštěstí, které Bolsonara a jeho blízké potkalo. Nezbývá než přát kandidátovi úspěšné uzdravení, modlit se za něj a věřit v brzký návrat do politické arény. Izrael potřebuje každého opravdového přítele.

Okamžik útoku na Jaira Bolsonara:

Stejskal.estranky.czAdvantage Consulting, s.r.o.
IT SUPPORT ANALYST WITH ENGLISH

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč

Diskuse


P. Sulc
2:53
8.9.2018

R. Langer
8:18
8.9.2018

počet příspěvků: 2, poslední 8.9.2018 08:18

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.