21.2.2018 | Svátek má Lenka


EGYPT: Pozvat velvyslance? To raději sněmovnu zapálit

4.3.2016

K tomu, aby se parlamentní zasedání změnilo ve vřavu, stačí někdy málo. Třeba pozvání velvyslance sousední země na večeři. Poslancem tohoto parlamentu k němu domů.

Stalo se v Egyptě minulou středu (24/2). Poslanec egyptské Sněmovny reprezentantů Tawfik Okaša (je také majitelem satelitní televize Al Faraeen) pozval do svého domu v guvernorátu Dachílija v nilské Deltě izraelského velvyslance v Káhiře Chaima Korena.

Na tom by nemělo být nic mimořádného. Obě země udržují diplomatické styky a jde o sousední země s řadou společných zájmů – nejen v oblasti bezpečnostní politiky a boje proti terorismu. Okaša nechtěl s ambasadorem samozřejmě pouze pojíst, ale probrat řadu otázek.

K nim patří palestinsko-izraelský konflikt, anebo téma, které v současné době hýbe egyptskou politikou. Je to výstavba gigantické přehrady Grand Ethiopian Renaissance Dam - „Velké renesanční“ na Modrém Nilu v Etiopii, z níž má Káhira značné obavy: děsí se úbytku vody v životodárném Nilu.

Okaša soudí, že Izrael by mohl být mediátorem ve sporu mezi Egyptem a Etiopií. Bez ohledu na to, nakolik je takovýto nápad realistický: proč by o něm nemohl s izraelským velvyslancem diskutovat? Stejně jako o dalších námětech.

Jak se ale ukázalo, nebylo důležité, O ČEM poslanec s velvyslancem hovořil, ale ŽE s ním vůbec hovořil. To, co následovalo, je pro normálně uvažujícího člověka ze světa nikoli arabského obtížně pochopitelné.

Věc má, dlužno dodat, několik aspektů a není zdaleka uzavřená (Okaša má podle některých zpráv zakázáno zúčastnit se deseti jednání sněmovny) – já bych se v tomto příspěvku chtěl zastavit u reakcí v parlamentu, které dávají nahlédnout do uvažování některých egyptských zákonodárců. Vycházím z informaci v Londýně sídlícího portálu The New Arab zaměřeného na dění v arabském světě.

Když v neděli (28/2) Okaša přišel do sněmovny, vrhl se na něj levicový poslanec Kamal Ahmed. V ruce třímal botu a tou Okašu praštil – v arabském světě je takováto „operace“ s obuví (obvykle hození po někom) výrazem nejvyššího pohrdání. Ahmed měl svůj akt neúcty doprovodit slovy: „To je vzkaz od Abdela Násira (jeden z největších nepřátel Izraele v moderních dějinách-LS).“

Ahmed zjevně nebyl se svým výkonem spokojen, neboť dle portálu TheNewArab dodal: „Kdybych měl šanci, udeřil bych ho znovu. Kéž bych ho mohl zastřelit. To, co jsem udělal byla zpráva pro Netanjahua a všechny sionisty.“

Zasedání parlamentu bylo na deset minut přerušeno a oba, jak Ahmed, tak Okaša (ač oběť útoku), byli z jednacího sálu vykázáni. Vlastně, v souladu s logikou arabského uvažování, zlosynem není Ahmed, ale Okaša.

Proč? Protože příliš mnoho Arabů včetně zákonodarců se nedokáže smířit s tím, že mezi Egyptem a Izraelem byla podepsána mírová smlouva (1979) a existují diplomatické styky. Však také politik, který se o to z egyptské strany nejvíce zasloužil, jeden z Mužů odvahy minulého století, prezident Anwar Sadat, zaplatil za nastoletí egyptsko-izraelského míru svým životem.

Proto se v káhirském parlamentu okamžitě ozvaly hlasy volající po zřízení komise, která by Okašův „zločin“ vyšetřila. Poslanci nenávidící Izrael, a také ovšem Okašu, jsou vedeni spisovatelem Youssefem al-Qaeedem. Ten neváhal nazvat setkání svého kolegy s izraelským velvyslancem jako „zločin proti novému egyptskému parlamentu a jeho poslancům“. Nastojte: „Bylo to poprvé v historii vztahů Egypta s izraelským nepřítelem (! - LS), že izraelský velvyslanec odjel ven z Káhiry na setkání se členem parlamentu v jeho domě.“

Poslanec a spisovatel pokračoval: „Každý člen egyptského parlamentu reprezentuje národ jako celek a národ považuje Izrael za egyptského nepřítele č. 1, a bude tomu tak do té doby, dokud bude Izrael porušovat práva Palestinců.“

Další horká hlava patří poslanci Ihabu Radimu. Ten postoupil ve svém plamenném postoji do vyššího levelu, a to doslova: „Poslanci by raději budovu parlamentu zapálili, než aby dovolili, aby ji navštívil izraelský velvyslanec.“ K tomu snad ani není co dodat.

V parlamentní frakci Blok pro sociální spravedlnost se dokonce ustavila skupina „Zákonodárci proti normalizaci“ - rozumí se proti normalizaci vztahů mezi Egyptem a Izraelem. V duchu uvažování této skupiny zmíněný Ihab Radi pravil: „Když zákonodárce vyzývá k normalizaci vztahů ( mezi Egyptem a Izraelem), pak se dopouští zrady národní bezpečnosti a palestinské otázky.“

Člověka maně napadne: ještě, že má Okaša imunitu. Věřme, že mu k něčemu bude.

A čeho že se to vlastně dopustil, že někteří volají po tom, aby byl ze sněmovny vyloučen? Setkal se s velvyslancem sousedního státu, s nímž má jeho země diplomatické styky.

Inu, opět se potvrdilo, že Egypťané jsou dílem laxní (kauza Kramný), dílem paranoidní (případ poslance Okaši).

Stejskal.estranky.czChystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.