26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Život s vlastními odpadky

V lednu 2019 odhlasoval Evropský parlament zákaz užití plastů pro jedno použití, založený na seznamu nejčastějších polutantů nacházejících se v moři.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 24.4.2019 9:46

Re: Ale no tak. Akce budí reakci a až bude opravdu zle,

Lidstvo "se podle toho zařídí...."

Chá-cha-chááá. Nenechte se vysmát pane Janyško! Lidstvo je na nějaké smysluplné zařizování příliš blbé.

Nikoli lidstvo, alébrž PŘÍRODA! se podle toho zařídí!

"Zařídí se podle toho" spontánní řád přírody. Tak je to prosté.

K. Janyška 24.4.2019 14:13

Re: Ale no tak. Akce budí reakci a až bude opravdu zle,

Myslíte jakože příroda půjde a posbírá to. Na to zapomeňte.

A máte samozřejmě pravdu. Tzv. příroda je spontánním řádem a vždy byla a pořád bude. Stejně jako lidský svět. Vím o tom všechno, respektive, nejvíce ze všech. Bohužel, trápí mě , že sám... Dzp.

V. Novák 24.4.2019 13:01

Re: Ale no tak. Akce budí reakci a až bude opravdu zle,

Žádné "lidstvo" přece není!

K. Janyška 24.4.2019 14:13

Re: Ale no tak. Akce budí reakci a až bude opravdu zle,

Ale je. Je jsno jak lidskému druhu říkáme. Lidský svět nebo lidstvo... Dzp.

K. Janyška 24.4.2019 18:44

Re: Ale no tak. Akce budí reakci a až bude opravdu zle,

...je jedno..

J. Novotny 24.4.2019 8:22

Rozvoj AI mění pravidla hry

https://wastesortingmachine.com/automatic-sorting-machine/

Něco podobného mají v Oslo, na skládku se tam prakticky nic už nedostane

https://issuu.com/siemens_the_crystal/docs/oslo

F. Houžňák 24.4.2019 9:59

Ovšem co s těmi rozsortovanými odpady potom

skutečně dělají, bůh ví. Tedy s těmi plasty - kovy, sklo ap. se recyklují vcelku bez problémů už leta letoucí. Mají tam jenom uvedeno, co by se s nimi MOHLO dělat. Nejspíš je vozili do Číny.

J. Novotny 24.4.2019 14:15

Re: Ovšem co s těmi rozsortovanými odpady potom

Hlavní význam je v tom, že odpadky jsou dopravovány na vzduchovém polštáři a přitom automaticky tříděny.

Do Číny se vozily netříděné odpadky, například u plechovky se Číňan ručně oddělil dno, vršek a plášť, protože plášť je tenčí a musí tak být z kvalitnějšího hliníku. Ale teď už je Číňan placen jinak a tak se to už nevyplatí.

F. Houžňák 24.4.2019 14:26

Já jsem myslel spíš, jestli nemáte informaci

o tom, co Norové s těmi roztříděnými odpady potom dělají. Němci taky třídí a pak to někdy zase sesypou na jednu skládku. Vytříděné plasty, kde na konci třídění je hromada plastů různého složení, se totiž nijak rozumně recyklovat nedají.

J. Novotny 24.4.2019 16:37

Re: Já jsem myslel spíš, jestli nemáte informaci

myslím, že co nejde použít jako surovina a jde spálit, tak to spálí. Na skládku jde minimum, současná jim vystačí ještě min 100 let.

M. Mikulec 24.4.2019 8:16

Stejně si myslím,

ze nejlepším řešením jsou spalovny odpadů. To by ovšem nesměli šetřit energií a spalovali za vysokých teplot, aby z plastů vznikl jen CO2 a vodní pára. Když obsluha šetří, aby bylo vedení pochváleno za úspory, a rozdalo si prémie, ze spalovny se stane znečišťovatel číslo jedna.

Š. Hašek 24.4.2019 9:20

Re: Stejně si myslím,

Moje poslední exkurze do spalovny (Malešice) ...... bylo mi řečeno, že dnes není problém spalovat za vysokých teplot, neboť odpad je tak hořlavý/výhřevný (plasty), že opravdu potom z komínu jde CO2 a vodní pára. A nemusí se přídávat jiné palivo. Odděluje se sklo, železo z popela.

Ta spalovna začínala na "bramborových slupkách a papíru", dnes, díky plastům "nevědí, jak tlumit teplotu na roštu". Už vědí a přidávají rádi odpad, který blbě hoří.

Pikantní je, že ta spalovna spolupracuje s plynovou elektrárnou. A ta plynovka zas má nasmlouvaný plyn. Pochopitelně, čím více plynu tím levnější.

No nic, jen tak na okraj.

M. Mikulec 24.4.2019 10:06

Re: Stejně si myslím,

Aha, to je ovšem pikantní.

Taková exkurze by mě lákala. Mám spoustu otázek kolem třídění a spalování odpadů a zjišťuji, jak je veřejnost manipulovaná. Osobně si vážím pouze skleněného recyklovaneho odpadu. Sklo je vzácná surovina.

J. Ticháček 24.4.2019 21:00

Re: Stejně si myslím,

Jenže vysokoteplotní spalování je docela drahá záležitost. On moderní kotel dokáže spálit i železné piliny, jenže zároveň spálí i část sebe. Takže se tam snaží držet teploty v nějakém rozsahu. Proto se do elektráren vozí mizerné uhlí, dřevěná štěpka, a skrz kotel se prohánějí tuny hlíny a mletého šutru.

Na vysoké teploty musí být ta spalovna zařízená, a výměna všeho možného neprobíhá jednou za deset let, ale jednou za dva roky.

F. Houžňák 24.4.2019 10:04

V plastech máte i chlór a z toho CO2 a vodní

páru neuděláte. Vytřídit se PVC ap. předem nedá. Takže to musíte vyprat ze spalin, to je otázka peněz, a hlavní problém je to, že dneska s citlivými metodami najdete všecko všude a zelení náckové vám budou ječet, že je tam těch dioxinů moc, i když jich doma na zahradě mají stotisíckrát víc než je v odpadech ze spalovny. Jak říkají Němci (ale neřídí se podle toho), "nejlepší je největším nepřítelem dobrého".

Š. Hašek 24.4.2019 10:09

Re: V plastech máte i chlór a z toho CO2 a vodní

Ve spalovně, dle schematu a dle výkladu dochází dále k "čištění spalin". Na začátku vysokou teplotou ...... praní vodou ....... samozřejmě pevné částice se zachytí

Doufám tedy, že chloru je ve spalinách stopové množství, stejně jako "ostatních svinstev". Vše se děje podle normy.

F. Houžňák 24.4.2019 11:22

Chlór nevadí, nakonec je i v soli, ten rychle zreaguje,

vadí polychlorované dioxiny, tedy heterocykly s chlórem, vznikající za nedokonalého spalování při nižšich teplotách (třeba při opékání buřtů a tak) a přítomnosti chlóru (třeba z kuchyňské soli). Vlastní dioxin jedovatý není, jedovaté jsou jeho deriváty s chlórem. Viz heslo "Dioxins and dioxin-like compounds" v englické Wikipedii.

F. Houžňák 24.4.2019 11:30

Ve spalovně z plynů odstraníte cokoliv,

co budete chtít, je to jenom otázka peněz. Ovšem máte to jako zcela bezpečné a bezporuchové auto, tam byste měl tři motory, pět brzdových okruhů, na každé straně půl metru deformační zónu a vystřelovací křeslo, takže byste si ho nepořídil.

M. Čihák 24.4.2019 7:16

Taky to tak nějak tušim. Ješte by možná šlo ty plasty nějakým vysoce výkonným lisem slisovat za tepla do kompaktni kostky a tu provizorně ukládat pro budouci “težbu”

J. Ticháček 24.4.2019 20:45

Re:

Nešlo. Je jich tolik druhů, s natolik odlišnými vlastnostmi, že jakákoliv taková budoucí těžba je dokonce i mimo představu autorů sci-fi z filosofických fakult. Jediná šance do budoucna je depolymerizace jednotlivých typů.

B. Baron 24.4.2019 2:13

Nejsem odborník na tuto problematiku ALE - kupuji olej do sekačky. Když ho koupím u pumpy tak mi 1l vyjde cca na 180 Kč. Je v plastové flašce. Když si ho nechám natočit u prodejce olejů ze sudu , tak stojí cca 100 Kč. Netvrdím že plasová flaška stojí 80 Kč, ale mohla by. A ještě bych to na ni napsal. Jedině razantní zdražení plastů donutí lidi NEpoužívat plasty.

V. Kotas 24.4.2019 5:41

Re:

Tak jest.

J. Schwarz 24.4.2019 7:59

Re:

Pokud bude alternativa - tedy koupě "ze sudu" a k prodejci to nebude přes půl republiky.

P. Grigar 24.4.2019 10:20

Re:

.. zatím je to dostupné, bydlím na venkově a prodej oleje ze sudů je na více místechv okolí, ve vzdálenosti do 7 do 15km. Příjemná vyjížďka na kole polními cestami, asfalt já nerad..

J. Dostál 24.4.2019 11:00

Re: Zdražení plastů

Dokud funguje nabídka, poptávka a konkurence, tak lze plasty zdražit jedině státním zásahem. Třeba ve formě spotřební daně z plastů. Jen pochybuji, že by stát takto získané prostředky použil právě na zlepšení postupů recyklace a likvidace těch plastů - až budou další volby, bude potřeba ze státních peněz opět rozhazovat plnými hrstmi :-(

J. Jurax 24.4.2019 11:17

Jo, a není ten sud u prodejce taky plastový?

Z. Lapil 24.4.2019 17:51

Re:

Rozhodně je v něm míň plastů než v jednotlivých lahvičkách.

Ale zase se ten olej daleko snáz rozleje aneb jestli pak má prodejce pod krámem takovou tu vanu, co pochytá olej z případně převrženého sudu?

Kdo neví: něco takového mají benzínky - všimněte se, že když najíždíte ke stojanům, sjíždíte po takovém schůdku dolů. Předpokládám, že je to zvlášť izolovaná hodně plochá vana, aby něco jako nafta z plné proražené nádrže z kamiónu neodtekla nejbližšího rybníka/kanálu, ale zůstala pěkně na místě a dala se nějak zneškodnit.

Z. Lapil 24.4.2019 17:37

Re:

A/ Jak chcete plasty zdražit, když JSOU levné? Spotřební daní větší než na alkohol?

B/ Je-li v článku psáno, že (zjednodušuji) se bez plastových obalů zkazí 50% jídla, znamená to, že jídla by se bez nich muselo vyrobit 2x tolik, než teď. Čímž - vezmu-li vážně 3% jídla zkaženého s plasty - způsobíte nepoužitelností plastů zhruba 15x víc zkaženého jídla. Oproštěno od různých "nejméně" a "až" je to pořád pěti až desetinásobek, neboli - podle mě - nepříčetně mnoho.

B. Baron 24.4.2019 17:47

Myslím že je poněkud zkreslené , že největší množství plastů se používá v potravinářství. A i kdyby, co obaly na oleje, šťávy , zkrátka všude tam kde byly dříve kovy a sklo ? A co drogerie ?

Z. Lapil 24.4.2019 17:57

Re:

Psal jsem jedině a pouze o obalech jídla. Přeci jen je to příspěvek do internetové diskuze a ne rozbor globálního oplastění.

Pročež mi přislo zbytečné psát, že píšu jedině a pouze o obalech jídla. Zkreslení jsem opravdu neměl v úmyslu.