27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

GLOSA: Dva muži v komíně

Pamětníci si někdy oživují staré vtipy. Třeba ty o dialektice. „Dva muži propadnou komínem, jeden zůstane čistý, druhý je špinavý.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Machala 21.3.2019 7:59

Krym a Kosovo

spolu fakticky naprosto nesouvisí. Krym by si velkorusácká Říše Zla každopádně ukradla i bez Kosova, pouze by prokremelští agitátoři měli o argument méně, to by ale hravě zvládli, protože ve lhaní byli vždy přeborníci.

V. Novák 21.3.2019 10:14

"Stojí, stojí, kdyby seděl,

stejně by nepustil!" ((C) Š+G)

V. Novák 21.3.2019 10:18

Re: Ano Krym a Kosovo spoli nijak nesouvisí,

protože Kosovo odtrhlo NATO vybombardováním Srbska nejen bez mandátu OSN, ale i bez vyhlášení války, zatímco Krym odtrhli (provedli secesi) sami Krymčané.

A nikdo nevybombardoval Kyjev ani jiná ukrajinská města, nikdo "nevypínal" Ukrajincům elektřinu, neničil mosty a neupaloval cestjící ve vlacích, jak činilo NATO v Srbsku.

No, řekněme to na plnou hubu - jak činily USA v Srbsku.

Z. Koutecký 21.3.2019 23:23

Re: Ano Krym a Kosovo spoli nijak nesouvisí,

No, ať už to bylo jak to bylo, tak každopádně Krym je na tom dneska nesrovnatelně lépe než rozbombardovaná východní Ukrajina, ač mezi obyvateli Krymu převládají Rusové, které Kyjev srdečně nenávidí.

J. Minarčík 21.3.2019 7:14

Kosovo

bylo ukradeno a zprivatizováno,Krym vždy patřil Rusům,Ukrajina přišla o území díky USA,je to muj názor,měnit ho nebudu-no jedině ,že by mi někdo vyhrožoval kriminálem!

P. Han 21.3.2019 8:43

Re: Kosovo

Že byste změnil názor na základě myšlení, to vám asi nehrozí. Ve škole vám také hrozili kriminálem, abyste se naučil číst a psát, jen to přemýšlení se nepovedlo, že?

Z. Lapil 21.3.2019 13:20

Re: Kosovo

Vždy ne, jen od dob Kateřiny II. Ono se ho tedy nejdřív nepovedlo obsadit, ale po pár letech místní začali úpět, že jim náčelníci ubližují, a na druhý pokus v r. 1793 už se to povedlo. Viz https://www.respekt.cz/tydenik/2015/10/tvurci-ruske-duse:

"Autor postupuje chronologicky, a tudíž začíná – Krymem, kam připluli už antičtí Řekové. Založili tady bosporské království, jež se pak dostalo pod vliv křesťanského Říma. Působili zde i Cyril a Metoděj v roce 860, pak se po vpádu Mongolů stal Krym na pět století „výspou muslimského světa“ – a až v roce 1783 ho ruská carevna Kateřina II. po dobytí přičlenila k ruské říši. Tolik k údajnému ruskému nároku na tento poloostrov."

Proti M. C. Putnovi lze mít leccos, ale z vysloveného falšování dějin bych fakt nepodezíral.

V. Novák 21.3.2019 13:56

Re: Kosovo

No, tak M.C.Putna přinejmenším vynechal Skyty a Sarmaty, což není tak důležité, posléze vynechal židovské Chazary, Tmutarakaňské knížectbí (kde se střídali ruští knížecí "izgojové"), krvavé protikřestanské tažení vojvody Pesacha i pokřtění svatého Vladimíra a vůbec podřízenost Krymu Rusi, což už je závažnější.

Ostatně toho byste si sám mohl všimnout - už z toho, že tam má díru od 9. po 13. století...

M.C.Putna dějiny nefalšuje - ale"vhodně" vynechává. Nelže - jen neinformuje o tom, co se mu nelíbí. Stejně jako když v naší-vaší politický geograf Romancov šťavnil o Kurilách, až někam k Beringovi zabrousil - ale o Jaltě a věnování Kuril (celých Kuril včetně 4 "sporných" ostrovů) spojenci SSSR za vzhlášení války Japonsku se nezmínil.

V. Novák 21.3.2019 14:10

Re: Kosovo

No - a k tomu úpění...

Krym ovládaliod 13. stol. Krymstí Tataři, kteří ale nikdy netvořili většiinou obyvatel. Byli vládnoucí a zotročující vrstvou, přičmž úplně nahoře stála rodina Girejů. Pod velením Devleta Gireje dokonce vypálili za Ivana Hrozného Moskvu - a odvedli tisíce otroků.Většinu obyvatel Krymu tvořili slovanští, čerkeští a jiní otroci. Kafa na Krymu byla hlavním překladištěm otroků na východ od Istanbulu, zatímco na západě to byla Chánia/Kandie na Krétě. Tam se ale obchodovali hlavně Afričané a Evropané - Řekové, Italové, Francouzi,...

V druhé polovině 18. století se Girejové mezi sebou pohádali, bylo jich nějak moc na jedno vladařské místo a tak dlouho si zvali na pomoc jedni Turky, druzí Rusy, až to Potěmkin a Suvorov jménem jednoho Gireje vyřešili za ně. A definiitvně, což bylo i pro toho "spřáteleného" Gireje překvápko nemilé.

Nakonec Rusové zatlačili Turky až za Dunaj, ale to je už další historka.

Jo - a v té době neexistovali žádní "Ukrajinci" - byli Malorusové a kozáci.

Z. Lapil 21.3.2019 14:23

Re: Kosovo

Citováno z recenze, ne přímo z knihy; viz odkaz. Díry jsem si pochopitelně všiml.

Knížku jsem četl a samozřejmě povětšinou zapomněl, ale Skyty a Sarmaty tam má skoro určitě, o Židech se taky dost rozepisoval, i když fakt nevím, v jaké souvislosti.

Co se sv. Vladimíra týká - obávám se, že Rusko se ke Kyjevské Rusi má asi jako Česko k Velké Moravě: jistá územní souvislost tady je. Navíc - zběžné pobloumání po internetu mi naznačuje, že součástí Kyjevské Rusi Krym vůbec nebyl.

V. Novák 21.3.2019 14:49

Re: Kosovo

Rusko je nástupce Moskevské Rusi, ta Moskevského knížectví, ta Vladimitsko-suzdalského knížectví, kde vládli rurikovci až do Fjodora Ivanoviče, syna Ivana Vasiljeviče Mocného, což se překládá nepřesně jako "Hrozný". Tedy do konce 16. stiletí - pak přišlel Boris Godunov, smuta, Poláci, samozvanci, Minin a Požarský a Romanovci.

Samotná Kyjevská Rus se začala rozpadat už koncem 11. století, když na Lubačském sněmu byl zrušen složitý systém nástupnictví v jednotlivých knížectvích, kdy po každém úmrtí knížete nastaly "škatule, škatule hejbejte se", největší samozřejmě po smrti Velkého knížete kyjevského - a určilo se že "každý nechť drží otčimu svou". Každé takové škatulové hejbání totiž bylo provázeno značným vražděním mezi pretendety, které vyrovnávala jen jejich mimořádná plodnost.

Mongolové (Tataři) ve 13. stol. už jenom dorazili a zpoplatnili to, co už nebylo jednotným státem, ale sbírkou navzájem nevražících knížectví.

V každém případě je zde větší souvislost než mezi Velkou Moravou (nebo Sámovu říší) a Čechami, protože Bořivoj byl jenom dosazen Moravany, ale dynastická následnost tam není. Mezi Rusí a Ruskem je. To je ale nakonec jedno - já to píši jen proto, abych demonstroval bezvýchodnost "historických nároků". Na Krym by si mohou zrovna tak dělat nárok Řekové, Madaři (jako ti, kdož absorbovali Jásy-Osety nebo Polovce-Kumány - Jászok, Palócok, Kunok), Turci a kdejejimkonec Taurové... Prostě současníKrymčané řekli "nechceme Ukrajinu, radši Rusko!" - a tak i udělali.

A vývoj na Ukrajině i na Krymu jim každodenně ukazuje, že udělali moc dobře.

P. Černoch 21.3.2019 0:41

Krym

Vtip je v tom,že Rusko obsadilo Krym v sebeobraně.Reálně hrozilo,že by na Krymu mohla být základna USA a to nemohlo Rusko připustit i za cenu kterou za to dnes platí.Je i klidně možné že USA základna na Krymu byla provokace USA,aby Rusko zareagovalo silou.Putin to vyřešil elegantně,bez jediného výstřelu pomocí referenda.

P. Dvořák 21.3.2019 4:05

Re: Krym

AJ, aj. Referendum.

Tak nějak tuším, že dnes je na pořadu dne, aby se nehodilo. Uvidíme.

I. Polák 21.3.2019 7:46

Re: Krym

Asi jste udeřil hřebíček maličký na jeho maličkou hlavičku...

BTW, proč v Kosově nebylo také referendum? - nebo bylo, ale výsledek se nehodil? Mně už se to všechno plete a je to tak dávno...

Ale mám jinou otázku: Jak to, že o Kosově a Krymu si někdo může myslet něco jiného než já?? :-)

V. Novák 21.3.2019 14:15

Re: Krym

V Kosovu referendum nebylo, ostatně mohlo by proběhnout stejně až "po stabilizaci poměrů" - etdy v době, kdy "Kosované"už Kosovo etnicky vyčistili ode všeho nealbánského, tedy lhavně Srbů, ale i Romů a Černohorců. s výjimkou Mitrovici, kde dostali na hubu.

No a kolem Krymu zase nebylo bombardování kyjeva a tak, jak píšu jinde.

Dokonce i ukrajinská televize a čínská ambasáda v Kyjevě přežily...

J. Sušeň 21.3.2019 8:13

Re: Krym

Problém je ale v tom, že Rusko, USA a Evropská Unie (nebo Velká Británie - nevím přesně) byli garanty územní celistvostu ́i Ukrajiny výměnou za to, že se Ukrajina vzdá svých jaderných zbraní (které zůstaly po rozštěpení SSSR na jejím území) ve prospěch Ruska.

A tento závazek Rusko bezprecedentně porušilo a USA a ani EU se ke svému závazku také nehlásily - úplně stejně jako naši bývalí spojenci při podpisu Mnichovské dohody.

F. Navrátil 21.3.2019 8:45

Re: Krym

Když říkáte A, musíte říci i B. V garanci územní celistvosti Ukrajiny byla klauzule, která byla začleněna i do původní ukrajinské ústavy. A to, že Krym má zvláštní statut a právo na sebeurčení. Tento ústavní článek Ukrajina postupně vymazávala a tím porušovala i garanci územní celistvosti.

V. Loula 21.3.2019 11:23

Re: Krym

Nikoliv bezprecedentně. Před asi padesáti lety byly řecko-turecké spory na Kypru, a byla uzavřena Londýnská dohoda, podle které Británie, Turecko, Řecko a možná ještě další stát-nevím-garantovaly, že Kypr zůstane celistvý.

Ale Turecko - člen NATO - vtrhlo na Kypr s armádou, obsadilo severní část ostrova a vyhlásilo Severokyperskou tureckou republiku. Dodnes ji mimo Turecka nikdo neuznal, nicméně tento stav pomalu padesát let trvá. A nikdo žádné sankce Turecku nevyhlásil.

V. Novák 21.3.2019 14:58

Re: Krym

Ne výměnou za vzdání se JZ, těch se Ukrajina vzdala (na nátlak hlavně USA) už dřív. Stejně jako Bělorusko a Kazachstán.A podpis NPT umožnil Ukrajině využívat jejích jaderných elektráren, což by jinak sama nevzládla.

Ne ve prospěch Ruska, to je muselo na vlastní náklady zničit, protože podléhaly INF.

Když už citujete Budapešťské memorandum, pak byste měl ocitovat i SBSE, která garantovala neměnnost hranic evropských zemí, USA a Kanady a byla to skutečná řádná mezistátní smlouva ne nějaké memorandum - a co byla platná Jugoslávii?

Ta selektivní paměť, co?

I. Širůček 21.3.2019 9:27

Re: Krym

Kdypak ten moudrý Putin udělá referendum v Čečně?

M. Šejna 21.3.2019 10:15

jednoduchá odpověď:

ihned poté, co moudrý Trump udělá referendum v Novém Mexiku a Kalifornii.

V. Novák 21.3.2019 10:54

Re: jednoduchá odpověď:

A Texasu!

Z. Lapil 21.3.2019 13:05

Re: jednoduchá odpověď:

Jo :-)

Z. Lapil 21.3.2019 13:02

Re: Krym

Každá mince má nejenom jednu stranu a jednu hranu (zde vaše teze o provokování Ruska), ale i druhou stranu: USA chtěly základnu na Krymu, aby ho neobsadili Rusové.

A těžko můžete poctivě soudcovat, když nevidíte za kulisy.