28.5.2020 | Svátek má Vilém


GLOSA: Dva muži v komíně

21.3.2019

Byl by problém Krymu, kdyby nebylo Kosova?

Pamětníci si někdy oživují staré vtipy. Třeba ty o dialektice. „Dva muži propadnou komínem, jeden zůstane čistý, druhý je špinavý. Který se umyje?“ – „Přece ten špinavý.“ – „Špinavý vidí toho čistého a myslí si, že je taky čistý.“ – „Aha, už vím, co je dialektika.“ – „Houby víš, jen trouba si může myslet, že když dva muži propadnou komínem, jeden je špinavý a druhý zůstane čistý.“

Podobnou zápletku oživí tento týden. Uplynulo pět let od referenda, jímž se Rusko na Krymu pokusilo zlegalizovat svou předchozí okupaci. A v neděli uplyne 20 let od začátku náletů NATO na Srbsko: měly donutit Bělehrad, aby přistoupil na rezoluci Rady bezpečnosti OSN a zastavil násilí v Kosovu.

Obě události jsou už historické a nemohou se odestát. Včetně toho, že Rusko neobsadilo Krym v sebeobraně, ale proto, že mohlo. Včetně toho, že zásah NATO v Kosovu poté vedl k jeho osamostatnění, tedy k porušení daného slibu.

Ale i zde přichází ke slovu kosovsko-krymská dialektika. Na webu je překvapivě živá i s odstupem dlouhých let od náletů na Srbsko a od anexe Krymu. Jsou lidé, kteří jasně souhlasí s nálety NATO na Srbsko, ale zásadně odmítají ruskou anexi Krymu. Pak jsou lidé, kteří naopak dvacet let dehonestují „humanitární bombardování“, považují je za zradu Západu na Srbsku, za vstřícnou ruku podanou šíření islámu do Evropy, ale ruská okupace a anexe Krymu jim nevadí. A pak jsou lidé, kteří argumentují spíše takto: Jak chcete kritizovat ruskou anexi Krymu, když Západ vyrval kus území Srbsku? To přece byl precedens, od kterého se odvíjí vše ostatní.

Dialektika se z vtipů vrací do běžné politiky. V ní už přestává být důležité, co se přesně stalo, kdo chtěl krizi řešit skrze Radu bezpečnosti OSN a kdo naopak vyslal „zelené mužíky“, aby cíleně obsadili území. A vše míří k úvodnímu vtipu: „Jen trouba si může myslet, že když dva muži propadnou komínem, jeden je špinavý a druhý zůstane čistý.“ Ale to už není vtip. To je obraz dnešní světové politiky.

LN, 19.3.2019Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.