25.5.2019 | Svátek má ViolaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ÚVAHA: Žijeme v iluzi demokracieŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 29, poslední: 22.2. 2019 13:04, přehled diskusí

Kartelová dohoda států:
Autor: P. Kubáč Datum: 22.2.2019 12:46

Pokud stát naší velikosti chce hodit do globalizace vidle - se zlou se potáže - oligarchové vlastnící korporace, které mají 3x větší obrat než Česko nechají tuto "neposlušnou divizi" finančně vykrvácet.

Když velcí hráči typu Trupmpa mluví o clech - to je teprve křik, ale proč není křik o bariérách do Číny, Indie a jinam ?

Mylím, že škodlivé organizace typu OSN nebo MMF by měly alespoň jednou kopnout proti oligarchům a NAŘÍDIT něco jako minimální dovozní clo pro každý stát a na všechno v takové výši, aby zisk a tím i síla megakorporací poklesly na úroveň kdy se vlády budou schopny s nimi domluvit.

Re: Kartelová dohoda států:
Autor: R. Chodovsky Datum: 22.2.2019 13:04

Myslíte bojovat proti korporacím, zdražením zboží konečnému spotřebiteli.... protože clem nic jiného nedocílíte. To je dost originální řešení.

"Světová demokracie" ... ha ha ha ha ha:
Autor: J. Kanioková Datum: 21.2.2019 21:11

utopie

Autor má většinou pravdu:
Autor: V. Podracký Datum: 21.2.2019 20:39

O ekonomických věcech si nerozhodujeme a tím pádem rozhodujeme jen velmi málo. Tím pádem zvolené orgány mají malou pravomoc. Zásadní věci už neovlivní. Museli bychom se uzavřít a být větším celkem. Třeba Visegrád. Celá EU je příliš velká, budou v ní rozhodovat jen velké národy a malé budou jen poslouchat.

Re: Autor má většinou pravdu:
Autor: M. Mikulec Datum: 21.2.2019 21:19

Ano, o to přece jde. Po Maastrichtu a Lisabonské smlouvě jde o to úplně odstřihnout malé země a jejich voliče od rozhodování. Ostatně tak malá země ani nejsme, spíše střední: a stejně nás ti velcí odrbou. Báječná dotačně-buzerační EU už ani z principu nepředstírá demokracii.

:
Autor: J. Jurax Datum: 21.2.2019 16:42

Autor moc čte utopické romány. Ale z jeho zde načrtnuté vize by se s pravděpodobností hraničící s jistotou vyklubala pochmurná dystopie.

Ano, souhlas:
Autor: J. Kanioková Datum: 21.2.2019 21:13

Prosím vás,:
Autor: J. Skála Datum: 21.2.2019 15:49

je tady vůbec někdo, kdo by s tím

politologem, spolupracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů, Asociace

pro mezinárodní otázky a ředitelem Evropského bezpečnostního žurnálu

souhlasil? Ať tady není jako kůl v plotě!

Bože, globální environmentální kolaps!:
Autor: P. Zinga Datum: 21.2.2019 13:14

Větší blbost jsem zde na NP dnes nečetl.

A , co chtěl vlastně básník říci? Že máme volit eurohujery či obráceně?

Nejsem si jist, že EU je tím pravým ochráncem obětí globalismu.Spíš naopak.

Re: Bože, globální environmentální kolaps!:
Autor: P. Zinga Datum: 21.2.2019 13:20

Hergot, možná má autor pravdu, že nám hrozí ...mentální kolaps. Náznaky jsou znatelné všude kolem.

Demokracie není posvátná kráva,:
Autor: B. Rameš Datum: 21.2.2019 10:44

je to jen metoda řízení nějaké množiny lidí pomocí většinového rozhodnutí. Když si většina lidí odhlasuje, že se budou zabíjet židé, křesťané, nevěřící, homosexuálové, heterosexuálové, ti, co nosí žlutou čepičku nebo ti, kteří ji nenosí s modrým proužkem, je to rozhodnutí demokratické.

Re: Demokracie není posvátná kráva,:
Autor: M. Dvořák Datum: 21.2.2019 10:53

Vlastně první demokracie světa, Athénská, byla demokracií otrokářskou. Máte pravdu.

Re: Demokracie není posvátná kráva,:
Autor: R. Gramblička Datum: 21.2.2019 11:47

ano, je to tak

Re: Demokracie není posvátná kráva,:
Autor: J. Vintr Datum: 21.2.2019 15:47

U demokracie jsou nejdůležitější počáteční pravidla jejího nastavení, která hlavně stanoví omezení, kam až může jít moc státu. Pokud na začátku nestojí dobré úmysly, tak jsou formální "demokratické" postupy jen fraškou, která se dá hrát i v totalitní diktatuře. Jak jsme to ostatně sami zažili.

DEMARCHIE. :
Autor: K. Janyška Datum: 21.2.2019 10:10

Znovu a znovu se ukazuje jakým omylem je používaný model tzv. liberální většinové demokracie. Přivádí k moci i zločince a lidi všelijak nehodné. Nemohu v této souvislosti neuvést to, že Babiš měl v roce 2013 majetek 40 miliard a dnes, po 4 letém ministrování financí, má 88 miliard. Čert prostě kálí, až mi z té slušnosti je zle, na větší hromadu, jak se říká, když se mu dokonce pomůže, tak ještě víc..

Proto mistr Hayek navrhuje demarchii, která zařídí institucionálně a institucionální vládu jediného práva pravého, práva evolučního, soukromého, které řídí lidský svět ve skutečnosti a které máme všichni v myslích odmalička, kdy jsme ho nasáli od rodičů a okolí. Má výhradně zákazový charakter.

Není pravda, že má platit - lid si to přeje, ať to má. Lid je totiž obří skupina v této věci nevzdělanců, která neví o soustavě používané demokracie nic, vůbec nic. Zato je plně řízen a to 24 hodin denně, právě právem soukromým.

Demarchie je popsána plně v Hayekově světovém majstrštyku Právo, zákonodárství a svoboda a spočívá v tom, že Senát je navolený coby zástupce ročníků, ne politických stran. Ty by měly do Senátu zákaz vstupu stejně jako dnes ho mají jednotlivci do sněmovny. Dosáhlo by se tak potřebného mentálního obsazení, coby vyhledavače tzv. práva právníků v mnohdy až zločinných blafech, které mu pošle sněmovna. Senát by měl samozřejmě vyšší kompetence, než ona a systému by prakticky vládl.

Re: DEMARCHIE. :
Autor: K. Janyška Datum: 21.2.2019 10:10

Ve spořádaném lidském světě totiž platí: Zatímco se nám zdá, že jsme ve svých životech vedeni svými zájmy, není tomu tak. Plně nás ovládá, pokud nejsme krimonogenní nebo mentálně postižení, mínění o tom co je správné. A tímto míněním důsledky z plnění našich zájmů nejprve testujeme a pak se teprve rozhodneme o jejich realizaci. A správa věcí veřejných, které dnes říkáme demokracie, musí této vazbě odpovída a být její analogií.

Samozřejmě, že zmíněná 400 stránková publikace věc popisuje do takové hloubky a souvislostí, že je velmi složité se v ní vyznat.

Tak tohle:
Autor: J. Schwarz Datum: 21.2.2019 10:07

je blábol století! Autor zřejmě chodí moc často do kina!

Páni!:
Autor: R. Langer Datum: 21.2.2019 8:03

Mohle byste upřesnit, pane autore, co je to podle vás "bezpečná planeta" a "světová demokracie"? Nic proti, ale upřímně, mě oba ty pojmy jaksi smrdí. Smrdí totalitou.

Jasný logický rozpor:
Autor: J. Dostál Datum: 21.2.2019 7:47

je mezi poslední větou článku a třetí větou odzadu.

Tak jak to tedy vlastně je? Můžu já svým jedním hlasem ovlivnit rozhodnutí ve světové demokracii? Ne? Tak pak je těžké světovou demokracii nazývat demokracií.

Re: Jasný logický rozpor:
Autor: R. Chodovsky Datum: 21.2.2019 8:17

Celé je to poplematené ... a z článku čiší jediná myšlenka: Ze starého světa se stává svět nový, svět kde zítra již znamená včera.

Re: Jasný logický rozpor:
Autor: I. Schlägel Datum: 21.2.2019 8:28

Máte pravdu. Navíc svým hlasem můžete nejefektivněji ovlivnit rozhodování ve své rodině, v pracovním kolektivu, případně ve své obci. Hůře se vlastním hlasem ovlivňují záležitosti celorepublikové, nicméně stále to relativně efektivně funguje. Co svým hlasem neovlivníte téměř vůbec, je inkubátor geniálních nápadů v Evropském parlamentu a Evropské komisi. Nulový dopad mého jednoho hlasu se týká takových osvícených institucí, jako je OSN. Co z toho vyplývá je snad zřejmé i negramotnému absolventovi "školy života".

Re: Jasný logický rozpor:
Autor: P. Kersch Datum: 21.2.2019 12:39

p. Dostálovi a pod.: Ale můžete ovlivňovat svým "jediným" hlasem rozhodnutí v demokracii. Předpokládejme, že jste průměrný člověk. Ne, neurážejte se hned, berte to statisticky. Takových lidí jako jste Vy jsou miliony. Protože průměrných hodnot je vždycky nejvíc - od toho jsou průměry. Názorů na řešení určitého důležitého (!) problému je vždycky mnohem méně než hlasatelů těch názorů. Takže odtud pochází ta síla, která mění, řeší, zamítá, a přeje.

Když ti průměrové sedí doma a čumí na televizní zprávy a nadávají a přitom tlumí hlas, aby je nikdo nepovolaný neslyšel - tak pak platí, že jejich hlasy nemají žádný vliv.

Socialistická lež.:
Autor: R. Chodovsky Datum: 21.2.2019 7:46

O ekonomickém blahobytu každého občana se nerozhoduje ani v EU, ani v žádné akademii. Vždy záleží na něm. Především na jeho píli, schopnostech, umění rozhodovat, vyjednávat, přátelit se a spoustě dalších jednotlivostí. Tedy jeho interakci s ostatními občany. Žádná EU nedokáže zajistit osobní štěstí, radost ze života, ani ekonomický blahobyt pro všechny.

Copak to asi je:
Autor: R. Gramblička Datum: 21.2.2019 6:57

ta "opravdová demokracie"

To mně nepřestává udivovat, co všechno si lze pod pojmem demokracie představit a co všechno se na to nabaluje. Nějak se pod tím ztrácí ten původní význam - vláda většiny skrze svobodně volené zastupitele.

Pryč s vykonstruovanými geografickými hranicemi,:
Autor: F. Houžňák Datum: 21.2.2019 6:53

vzhůru ke světové demokracii, aby nám ta do Čech přinesla tu demokracii pravou, správnou, pokrokovou. Jako první krok musíme poslouchat Němce a Francouze na slovo. To nám říká moudrý politolog.

Když slyším slovo "demokracie", :
Autor: P. Dvořák Datum: 21.2.2019 5:25

vždy si ihned položím otázku:

Demokracie pro koho?

Demokracie naruby je nám předváděná všemi těmi BFLMPSVZ aktivitami.

Re: Když slyším slovo "demokracie", :
Autor: V. Kotas Datum: 21.2.2019 6:25

Jakou asi demokracii mohli zavádět ti, co v ní nikdy nežili a byli to většinou obraceči kabátů/novodobí svazáci.

Od prvních do posledních slov:
Autor: J. Skála Datum: 21.2.2019 3:31

jen nevěřícně koukám a kroutím hlaou. Ten člověk to opravdu myslí vážně?

Re: Od prvních do posledních slov:
Autor: J. Vintr Datum: 21.2.2019 8:45

Ten člověk především vůbec nemyslí. Jen papouškuje naučené fráze.