26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: O lepších lidech

Tvorba hrůzostrašné politické „novořeči“ v té či oné době je proces, nad kterým bychom neměli jen tak s úsměvem mávnout rukou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Han 16.2.2019 10:05

Re: agitka

Jo, a ještě k tomu starému bolševikovi. Tím míníte Pavla Chrastinu? Máte nějaké informace o jeho působení v Komunistické straně Československa, případně Austrálie?

J. Schwarz 16.2.2019 10:09

Re: agitka

Noví bolševici už jsou horší těch starých. Starým už totiž málokdo na jejich agitaci skočí, alespoň u nás ne. Bohužel na "vyspělém západě" mají pré oba druhy...

J. Matuška 16.2.2019 14:10

Re: agitka

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1127325486-kam-zmizel-ten-stary-song/20454215635-pavel-chrastina/

Jsem rád, že jsem na straně těch lidí, kteří fandí Pavlu Chrastinovi.

I. Polák 17.2.2019 8:19

Re: agitka

Jestli chcete poznat skutečnou agitku, tak si přečtěte jakýkoliv článek od Martina Fendrycha v Aktuálně. Úvaha ,zda navrhovaný ústavní soudce je "náš" nebo Zemanův hovoří za vše.

Zažil jsem dobu poválečnou stejně jako pan Chrastina a podepisuji každé slovo.

K. Salajka 16.2.2019 8:01

Nějak

jste nepostřehl, že autorem novořeči je ten, co sedí na stolici /teda na stolci/. To on nás vrací do doby, kdy označení intelektuál představovalo urážku a inteligence musela být "pracující".

J. Kombercová 16.2.2019 8:52

Re: Nějak

jj. ale byla dřív slepice neb o vejce?

Každé volby, které nedopadnou podle chuti tzv. liberálních demokratů, se vedou statistiky, kdo tu vlastně vítěznou stranu volil. Jsou to... starší, nevzdělaní, venkovští... Zemana do toho motat nemusíte, stačilo by ho víc ignorovat. Kdyby neměl potravu, neprudil by. A protože Miloš Zeman večer neusne, pokud ten den někoho nenaštve, zatím nám hezky vzkvétá, viďte?

P. Han 16.2.2019 8:52

Re: Nějak

Ale kdepak. Ovšem nevylučuji, že vy se tak můžete cítit.

J. Hruška 16.2.2019 6:33

Pějme píseň dokola...

Přes spáleniště, přes krvavé řeky jdou mstící pluky neochvějně dál,.... s potomky slavných Ruských bohatýrů,... směr Praha. Nebo radši tuhle... Bez chleba nejde žít.... Nebo jinak... Kupředu levá, kupředu levá, zpátky ni krok.. Hurá.

F. Svoboda 16.2.2019 8:04

Re: Pějme píseň dokola...

Na písničky 50. let si rovněž pamatuji. Za 1. republiky však komunisté se ani v písních nemaskovali. V prvomájovém průvodu zpívali " Rejpni ho, bodni ho, pusť mu krev, ať rudá vlajka nad hlavami vlaje ... " na nápěv internacionály. Tolik z vyprávění mých rodičů !!!

P. Han 16.2.2019 8:57

Re: Pějme píseň dokola...

Ehm, tenhle text byl hrubě ironický a zavíralo se za něj. Vaši rodiče museli být skuteční gerojové, když to zpívali v prvomájovém průvodu.

A mimochodem, zpívalo se to na nápěv písně Rudý prapor, nikoliv Internacionály.

M. Kodeš 16.2.2019 17:45

Re: Pějme píseň dokola...

Výchovný dopad písní moc slavný nebyl. A tak jsme realisticky zpívali:

Šel Frantík kolem hospody, stará mu v cestě vadí! A tak ji srazil pod schody, vždyť byli oba mladí...

I. Procházková 16.2.2019 1:54

Souhlas s autorem

Je to podobné, jako kdyby se člověk ocitl v časové smyčce - zpět v 50. letech. Tehdy byli vzdělaní lidé pokládáni za špatné a zavrženíhodné - ze slova inteligent se stala nadávka, oslovení "ty inteligente" nebylo nic příjemného. Dneska jsou to výrazy jako lepšolidi, pražská kavárna (v jiných městech nejsou kavárny?), havloidi apod.

Budovatelské písně - ty jsme museli ve škole zpívat, jednou z nich jsme dokonce denně zahajovali vyučování: "Rudé šátky na slunci hoří, jako rozkvetlý vlčí mák a po celém kraji letí píseň za skřivánkem vzhůru do oblak. To je píseň šťastného mládí, kterou zpívá si do kroku, pod praporem mladých pionýrů nejmladší armáda pokroku".

To bylo v roce 1955, o rok později byla v "módě" skladba "Pryč staré harampádí, to tu ještě překáží a vadí, zvítězí totiž mladí, pak teprve se život v celé kráse rozvine."

Jak se ten život v celé kráse rozvinul, si moc dobře pamatujeme.;-) Zvlášť sovětské budovatelské písně - to byla lahůdka. Ony stačily i ty naše - Z národů ač jsme různých, To jsem já, já svoboda mladá, Zní zpěv a smích náš po kraji, Nás vzbudilo ráno již chladné. Sice se tomu ještě občas směju, ale poslední dobou mi ten smích mrzne na rtech a jsem ráda, že jsem vetchá stařenka a nedožiju se návratu 50. let.:-)

V. Kotas 16.2.2019 5:58

Re: Souhlas s autorem

Tehdá se zpívalo, dnes to do nás " ženou pod tlakem " média, s ČT v čele. O to je to horší. Lepšolidi, pražská kavárna, jsou hezká pojmenování, na rozdíl od toho, jak tyto skupiny lidí nazývají ostatní, kteří nahlas projeví jiný názor, než prosazují tyto skupiny - jako jediný správný.

J. Pokoutný 16.2.2019 8:44

Re: Souhlas s autorem

Možná by se stačilo vrátit ke starým dobrým melounům - zvenčí zelení, zevnitř rudí. To se o konzervativcích říci nedá.

J. Fridrich 16.2.2019 6:35

Re: Souhlas s autorem

Souhlas paní Procházková. Ano, relativizovat i důležité pojmy jako jsou pravda-lež, dobro-zlo a podobné je nyní docela v kurzu a spěje to k likvidaci naší Západní civilizace.. Vše je prý dáno " úhlem pohledu " - tedy i koncentráky a gulagy. Naše společnost potřebuje hlavně slušnost, vzdělanost, tedy dovzdělat nevzdělané hlavně v poznání historie naší, Evropy a Světa alespoň posledních sta roků - tedy " kdo je a byl kdo ".. Dnešní nemoudré trendy v naší - ještě nedávno moudré západní civilizaci má mimo jiné i "zbožštění menšin" a experimenty s smísením různých etnik z různých civilizací. Již nyní se na dosti velkých skupinách dětí a mladých lidí negativně projevuje výchova v neúplných rodinách.. Ronald Reagan před padesáti lety řekl, že „neopustil Demokratickou stranu, ale Demokratická strana opustila jeho“. Je to docela slavný citát a podobně si připadám já ve vztahu k liberalismu. Na to, abych byl celoživotním liberálem, jsem se narodil příliš pozdě. Tak o jednu generaci, ne-li ještě víc.

I. Procházková 17.2.2019 13:54

Re: Souhlas s autorem

Máte pravdu, pane Fridrichu, je to tak...

S. Kalužík 16.2.2019 0:37

Souhlas, až na 'drobný' detail,

on Pavka neudal své rodiče za

aký hrdina byl Pavlík Morozov a že udat své rodiče za „nevhodné politické názory“ je správné.

ale, pokud si správně pamatuji za to, že když se soudruh Stalin rozhodl vyhladovět Ukrajinu a skutečně se mu to miliony zemřelých podařilo, statečný Pavka udal své rodiče ta to, že utajili několik pytlů obilí! Tož tak , , , ,

I. Procházková 16.2.2019 1:22

Re: Souhlas, až na 'drobný' detail,

Šlo opravdu o utajené obilí, ale ne na Ukrajině, ale za Uralem (Tavda, Sverdlovsk/Jekatěrinburg).

J. Kovaříček 16.2.2019 0:33

Ano

Velmi dobrý článek, jak už je u tohoto autora zvykem. Dík. Jen dodám, že všeliká slovní zmatení panují i v mnoha západních zemích. V Austrálii se například neustále žvaní o multikulturalismu, nikdo ale neví, co to vlastně je. Je to taková slovní multikulturistika!