23.4.2019 | Svátek má VojtěchDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: O lepších lidechŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 139, poslední: 19.2. 2019 11:07, přehled diskusí

Re: agitka:
Autor: P. Han Datum: 16.2.2019 10:05

Jo, a ještě k tomu starému bolševikovi. Tím míníte Pavla Chrastinu? Máte nějaké informace o jeho působení v Komunistické straně Československa, případně Austrálie?

Re: agitka:
Autor: J. Schwarz Datum: 16.2.2019 10:09

Noví bolševici už jsou horší těch starých. Starým už totiž málokdo na jejich agitaci skočí, alespoň u nás ne. Bohužel na "vyspělém západě" mají pré oba druhy...

Re: agitka:
Autor: J. Matuška Datum: 16.2.2019 14:10

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1127325486-kam-zmizel-ten-stary-song/20454215635-pavel-chrastina/

Jsem rád, že jsem na straně těch lidí, kteří fandí Pavlu Chrastinovi.

Re: agitka:
Autor: I. Polák Datum: 17.2.2019 8:19

Jestli chcete poznat skutečnou agitku, tak si přečtěte jakýkoliv článek od Martina Fendrycha v Aktuálně. Úvaha ,zda navrhovaný ústavní soudce je "náš" nebo Zemanův hovoří za vše.

Zažil jsem dobu poválečnou stejně jako pan Chrastina a podepisuji každé slovo.

Nějak:
Autor: K. Salajka Datum: 16.2.2019 8:01

jste nepostřehl, že autorem novořeči je ten, co sedí na stolici /teda na stolci/. To on nás vrací do doby, kdy označení intelektuál představovalo urážku a inteligence musela být "pracující".

Re: Nějak:
Autor: J. Kombercová Datum: 16.2.2019 8:52

jj. ale byla dřív slepice neb o vejce?

Každé volby, které nedopadnou podle chuti tzv. liberálních demokratů, se vedou statistiky, kdo tu vlastně vítěznou stranu volil. Jsou to... starší, nevzdělaní, venkovští... Zemana do toho motat nemusíte, stačilo by ho víc ignorovat. Kdyby neměl potravu, neprudil by. A protože Miloš Zeman večer neusne, pokud ten den někoho nenaštve, zatím nám hezky vzkvétá, viďte?

Re: Nějak:
Autor: P. Han Datum: 16.2.2019 8:52

Ale kdepak. Ovšem nevylučuji, že vy se tak můžete cítit.

Pějme píseň dokola... :
Autor: J. Hruška Datum: 16.2.2019 6:33

Přes spáleniště, přes krvavé řeky jdou mstící pluky neochvějně dál,.... s potomky slavných Ruských bohatýrů,... směr Praha. Nebo radši tuhle... Bez chleba nejde žít.... Nebo jinak... Kupředu levá, kupředu levá, zpátky ni krok.. Hurá.

Re: Pějme píseň dokola... :
Autor: F. Svoboda Datum: 16.2.2019 8:04

Na písničky 50. let si rovněž pamatuji. Za 1. republiky však komunisté se ani v písních nemaskovali. V prvomájovém průvodu zpívali " Rejpni ho, bodni ho, pusť mu krev, ať rudá vlajka nad hlavami vlaje ... " na nápěv internacionály. Tolik z vyprávění mých rodičů !!!

Re: Pějme píseň dokola... :
Autor: P. Han Datum: 16.2.2019 8:57

Ehm, tenhle text byl hrubě ironický a zavíralo se za něj. Vaši rodiče museli být skuteční gerojové, když to zpívali v prvomájovém průvodu.

A mimochodem, zpívalo se to na nápěv písně Rudý prapor, nikoliv Internacionály.

Re: Pějme píseň dokola... :
Autor: M. Kodeš Datum: 16.2.2019 17:45

Výchovný dopad písní moc slavný nebyl. A tak jsme realisticky zpívali:

Šel Frantík kolem hospody, stará mu v cestě vadí! A tak ji srazil pod schody, vždyť byli oba mladí...

Souhlas s autorem:
Autor: I. Procházková Datum: 16.2.2019 1:54

Je to podobné, jako kdyby se člověk ocitl v časové smyčce - zpět v 50. letech. Tehdy byli vzdělaní lidé pokládáni za špatné a zavrženíhodné - ze slova inteligent se stala nadávka, oslovení "ty inteligente" nebylo nic příjemného. Dneska jsou to výrazy jako lepšolidi, pražská kavárna (v jiných městech nejsou kavárny?), havloidi apod.

Budovatelské písně - ty jsme museli ve škole zpívat, jednou z nich jsme dokonce denně zahajovali vyučování: "Rudé šátky na slunci hoří, jako rozkvetlý vlčí mák a po celém kraji letí píseň za skřivánkem vzhůru do oblak. To je píseň šťastného mládí, kterou zpívá si do kroku, pod praporem mladých pionýrů nejmladší armáda pokroku".

To bylo v roce 1955, o rok později byla v "módě" skladba "Pryč staré harampádí, to tu ještě překáží a vadí, zvítězí totiž mladí, pak teprve se život v celé kráse rozvine."

Jak se ten život v celé kráse rozvinul, si moc dobře pamatujeme.;-) Zvlášť sovětské budovatelské písně - to byla lahůdka. Ony stačily i ty naše - Z národů ač jsme různých, To jsem já, já svoboda mladá, Zní zpěv a smích náš po kraji, Nás vzbudilo ráno již chladné. Sice se tomu ještě občas směju, ale poslední dobou mi ten smích mrzne na rtech a jsem ráda, že jsem vetchá stařenka a nedožiju se návratu 50. let.:-)

Re: Souhlas s autorem:
Autor: V. Kotas Datum: 16.2.2019 5:58

Tehdá se zpívalo, dnes to do nás " ženou pod tlakem " média, s ČT v čele. O to je to horší. Lepšolidi, pražská kavárna, jsou hezká pojmenování, na rozdíl od toho, jak tyto skupiny lidí nazývají ostatní, kteří nahlas projeví jiný názor, než prosazují tyto skupiny - jako jediný správný.

Re: Souhlas s autorem:
Autor: J. Pokoutný Datum: 16.2.2019 8:44

Možná by se stačilo vrátit ke starým dobrým melounům - zvenčí zelení, zevnitř rudí. To se o konzervativcích říci nedá.

Re: Souhlas s autorem:
Autor: J. Fridrich Datum: 16.2.2019 6:35

Souhlas paní Procházková. Ano, relativizovat i důležité pojmy jako jsou pravda-lež, dobro-zlo a podobné je nyní docela v kurzu a spěje to k likvidaci naší Západní civilizace.. Vše je prý dáno " úhlem pohledu " - tedy i koncentráky a gulagy. Naše společnost potřebuje hlavně slušnost, vzdělanost, tedy dovzdělat nevzdělané hlavně v poznání historie naší, Evropy a Světa alespoň posledních sta roků - tedy " kdo je a byl kdo ".. Dnešní nemoudré trendy v naší - ještě nedávno moudré západní civilizaci má mimo jiné i "zbožštění menšin" a experimenty s smísením různých etnik z různých civilizací. Již nyní se na dosti velkých skupinách dětí a mladých lidí negativně projevuje výchova v neúplných rodinách.. Ronald Reagan před padesáti lety řekl, že „neopustil Demokratickou stranu, ale Demokratická strana opustila jeho“. Je to docela slavný citát a podobně si připadám já ve vztahu k liberalismu. Na to, abych byl celoživotním liberálem, jsem se narodil příliš pozdě. Tak o jednu generaci, ne-li ještě víc.

Re: Souhlas s autorem:
Autor: I. Procházková Datum: 17.2.2019 13:54

Máte pravdu, pane Fridrichu, je to tak...

Souhlas, až na 'drobný' detail,:
Autor: S. Kalužík Datum: 16.2.2019 0:37

on Pavka neudal své rodiče za

aký hrdina byl Pavlík Morozov a že udat své rodiče za „nevhodné politické názory“ je správné.

ale, pokud si správně pamatuji za to, že když se soudruh Stalin rozhodl vyhladovět Ukrajinu a skutečně se mu to miliony zemřelých podařilo, statečný Pavka udal své rodiče ta to, že utajili několik pytlů obilí! Tož tak , , , ,

Re: Souhlas, až na 'drobný' detail,:
Autor: I. Procházková Datum: 16.2.2019 1:22

Šlo opravdu o utajené obilí, ale ne na Ukrajině, ale za Uralem (Tavda, Sverdlovsk/Jekatěrinburg).

Ano:
Autor: J. Kovaříček Datum: 16.2.2019 0:33

Velmi dobrý článek, jak už je u tohoto autora zvykem. Dík. Jen dodám, že všeliká slovní zmatení panují i v mnoha západních zemích. V Austrálii se například neustále žvaní o multikulturalismu, nikdo ale neví, co to vlastně je. Je to taková slovní multikulturistika!