24.5.2019 | Svátek má JanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VíP: Aneb víkendový pokecník - pohádkovýŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 47, poslední: 17.2. 2019 22:50, přehled diskusí

Jenny,:
Autor: Z. Nelina Datum: 17.2.2019 18:02

abys neměla něco úderného, a to i když jde o svět pohádkový

Re: Jenny,:
Autor: Z. Jenny Datum: 17.2.2019 22:50

Díky mistře zkratky ! :-)) Dnes byly Tvoje papriky a mám vyřídit hlubosklon,B. se krásně nacpal a moc mu chutnalo! Mně taky. :-)

Vyprávívala jsem synovi:
Autor: A. Bytová Datum: 17.2.2019 14:10

jakousi dlouhou a složitou pohádku na pokračování, bylo to o syslíkovi, kterej měl tetu v Americe. A ta mu poslala žvejkačku, ale syslík byl holt sysel a nacpal si celej balíček do tlamičky, udělala se veliká bublina, zafoukal vítr a milýho syslíka to odneslo daleko až za čtvrtou mez. Pak následoval popis složité a dobrodružné cesty domů.

Když jeho dcerka, synova ne syslova, dorostla do pohádkovacího věku, chtěl po mě, bych mu to sepsala. Nejen že si nepamatuju nic, ale ani tehdy jsem vlastně netušila, která bude příští věta.

Tak je moc dobře, že LA tu svou napsala, jednou přijde zase vhod. :D

Re: Vyprávívala jsem synovi:
Autor: Z. Lika Datum: 17.2.2019 16:37

To byla vyloženě výchovná pohádka. Naši mi polykání žvýkaček prostě zakázali s tím, že se mi budou dělat bubliny na opačném konci. Bez pohádky.

Kouzelná pohádka :-):
Autor: Z. Miki Datum: 17.2.2019 11:51

Já jsem svým dětem četla, většinou klasiku: Mikeše, O pejskovi a kočičce a tak. Ale nejnadšenější byli, když jim moje máma (šíleně falešně) zpívala "uspávanku", že "Na hrobě seděla příšera, zubama cvakala do šera...."a pak se z hrobu různě vynořovaly hnáty až nakonec vylezl celý kostlivec.To milovali. :-)

Re: Kouzelná pohádka :-):
Autor: T. Zana Datum: 17.2.2019 12:56

Jasně, já jako dítě taky milovala "Povím vám smutnou baladu o princezně a o hradu...", kde princezna i princ končí jako "a leží tam tři mrtvoly a dávaj se do nich moli.

Hm, už nevím, čí byla ta třetí mrtvolka...

Re: Kouzelná pohádka :-):
Autor: Z. Jenny Datum: 17.2.2019 17:56

Zano, ten konec je ještě horší, je to na yotubu "O princezně a o hrádku" :-))

Re: Kouzelná pohádka :-):
Autor: M. Crossette Datum: 17.2.2019 19:15

Jé Miki, také jsme tuhle písničku zpívali, ale slova už bych dohromady nedala :)

Pohádky:
Autor: Z. Tora Datum: 17.2.2019 11:39

jsem vymýšlela jak dětem, tak teď už i vnoučatům. Vždycky přečteme normální pohádku, pak se zhasne a děti vymyslí téma pohádky. A já vyprávím. Takže už jsme měli:

O princezně, co si ostříhala vlasy, O princezně, co chtěla vařit obědy, O bagříkovi, co ho poslali pro semtele, O autě, co pomohlo vláčkovi, O bagříkovi, co zachránil stavbu mostu, O zlobivém Leo Expresu, O bagříkovi, co zachránil celé město, O červené botičce, O zlých bílých botkách... a spoustu dalších, které jsem si nezaznamenala.

Ale jak tak koukám, o zvířatech nic. No jo, městské děti... :). Tak třeba někdy příště.

Re: Pohádky:
Autor: Z. Lika Datum: 17.2.2019 16:33

Bagřík je oblíbený. Občas vídám na stavbách takové ty pidibagříky, co si je řidič spíš obléká než do nich nasedá. Tak ten přímo k pohádkám vybízí :-)

Jinak z vyjmenovaných témat by bylo hezké drablato.

Re: Pohádky:
Autor: L. A Datum: 17.2.2019 17:01

Ale snadno by mohlo dojít k záměně s koněm. Kobelco - kobylka

Re: Pohádky:
Autor: L. A Datum: 17.2.2019 17:04

Tenhle systém by u nás nešel, já si neumím rychle vymýšlet, pohádky zrají dlouho.

...pokračování:
Autor: Z. Jenny Datum: 17.2.2019 11:10

... a naše babí měla vlastní pohádku, úspěšnou. O červeném koťátku.

V podstatě šlo o to, že koťátko bylo nezodpovědné a mamince kočce se pořád ztrácelo,utíkalo a kolem různých fujtajblů šmejdilo. Jednou takhle spadlo do plechovky s neoblíbenou červenou až rudou barvou a maminka -kočka ho nepoznala a vyrazila kotě z domu. Naštěstí venku pršelo a barva se smyla, tudíž koťátko bylo opět pěkně mourovaté a mohlo se vrátit k matince-kočce, která ho už nyní poznala. Od té doby se neztrácelo, neutíkalo, nechodilo kolem popelnic etc. a byl z něho "hodňouš", což bylo přání babí i moje vůči synkovi. :-))Někdy to i fungovalo.

Re: ...pokračování:
Autor: Z. Nítkovská Datum: 17.2.2019 14:52

Moje maminka měla taky pohádku o červeném koťátku - a mohla být hodně dlouhá. "Povídám povídám pohádku o červeném koťátku. Mám povídat dál?" A když dítě já přisvědčilo, opakovala již řečené. Byla to vlastně varianta příběhu o psovi, co jitrničku sežral. Milovala jsem to.

Re: ...pokračování:
Autor: A. Bytová Datum: 17.2.2019 14:58

Jak patrno, měla ́s uvědomělou babičku. Kdyby koťátko spadlo do barvy řekněme modré nebo bílé, dost možná, že by ho matka kočka i poznala. :D

LA:
Autor: Z. Jenny Datum: 17.2.2019 11:03

moc hezké, je dobře, že si takhle dovedete povídat anebo číst. pohádky. Taky jsem čítávala a po přečtení pár řádku jsme se synem usnuli oba :-). Zato jako malé pachole jsem trápila babičky při čtení pohádek, ony přeskakovaly celé pasáže a já je otravně opravovala, že tak to tam není. :-) Totéž se pak samozřejmě opakovalo u synátora a mojí máti a mne a vnučky.

S "němkyní" máme příhodu, babi přeslicová hlídala synka a při pobíhání po zahradě synek nesl vítězně němkyny v ručce a volal na bábi, "podívej kupatej ptáček" pak mu němkyni sebrala naše boxerka, byli opráni v hypermaganu oba dva a babičce po zákroku zahnědla vana.:-)

Re: LA:
Autor: T. Zana Datum: 17.2.2019 11:40

Jenny, to je hezká příhoda :-))

Nám takhle synek jako maličkej na chalupě přinesl svlečenou kůži z hada. Na první pohled jsme se fakt lekli, ono tam bylo dost zmijí :P

Re: LA:
Autor: Z. Lika Datum: 17.2.2019 16:34

No, předpokládám, že synek našel už hotovou kůži, ne že ji ze zmije serval... i když...

Re: LA:
Autor: M. Crossette Datum: 17.2.2019 19:19

Hihi,tohle podobně si prý stěžoval náš tatínek, když nám jen tak z paměti vyprávěl pohádky. Když jsme třeba o pár dnů vyžadovali tu samou, on už si přesně nepamatoval jak to šlo za sebou, zato jeho dvě ratolesti ano a opravovali ho :)

Němkyně :-)):
Autor: Z. Iva Datum: 17.2.2019 9:14

http://www.pismak.cz/print.php?data=piece&id=266984

hezký den:
Autor: Z. Xerxová Datum: 17.2.2019 6:51

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Mám radost, že ani po včerejším náročném výletu (často bruslil na ledových steznících s nohama do všech stran) Night neprojevuje žádné známky pajdání či těžkého zvedání.

Den vstává do dalšího slunečného dne

Ty chvilky,:
Autor: Z. Hanča Datum: 16.2.2019 20:32

kdy dítko leží v posteli (konečně!) a poslouchá pohádku před spaním, ať už čtenou nebo vyprávěnou, jsou moc hezké.

U našich holek hodně dlouho vedlo Povídání o pejskovi a kočičce, zejména Jak myli podlahu a Jak slavili 28. říjen. To jsme četli pořád dokola! Teď už si čtou samy, ale přesto se někdy ke společnému čtení vracíme. A pokud nečteme, tak chtějí před spaním vyprávět historky. Z dětství nás prarodičů, nebo tatínka a strejdy nebo jakékoliv jiné. Na přání benjamínka zase vymýšlím příběhy o policajtovi a policejním pejskovi. :-))

dnešní výletění...:
Autor: Z. Xerxová Datum: 16.2.2019 16:19

krásně bylo kolem Bezdězu. Jen tedy ušlapané ledové stezníčky na vrcholek Malého Bezdězu byly hodně blbě schůdné... kus jsem i jela po pozadí... Výhledy úžasné, psisko si užívalo volnost pohybu, počasí od ranního mrazu po poledních 13 stupňů... ušli jsme 16 kiláků ne vždy zcela snadným terénem.

po takhle hezké pohádce:
Autor: M. Crossette Datum: 16.2.2019 15:59

se jistě synkovi rychle a sladce usínalo !

Pohádky jsem vždycky měla a stále mám ráda. A zrovna nedávno jsem si vzpomněla na jednu, kterou jsem si v dětství na chatě dokola my děti předčítaly, abychom si jí společně "prožily". Jmenovala se "Pohádka o železné Apolénce". Marně jsem zmínku o ní hledala na internetu. Neznáte jí někdo ? Ona to vlastně byla jen taková tenčí brožovaná knížečka, autora si samozřejmě nepamatuji a ani bratr si nevzpomíná, jak se pohádka na chatě objevila a kam se vytratila, kdo jí má. Je docela možné, že to byl nějaký soukrommý výtisk. Apolénka byla na první pohled obyčejná dívka, ale ve skutečnosti úžasná silačka (časově předběhla moderní "Super Woman" i když Apol. se nepřeměňovala). Svojí silou pak samozřejmě zasahovala a pomáhala v různých nebezpečí. Její záchranným akcím, kdy protivníci, odhozeni silnými pažemi Aplénky jen lítali vzduchem apod., jsme se stále dokola smály.Jestlipak bych se tak chechtala i dnes?

Jo, kocourka Mikeše jsem také milovala a mám ho tady, bratr mi ho (když už jsem byla pár let vdaná) koupil jako dárek.

Pěkně vyprávíš synkovi,:
Autor: Z. Vave Datum: 16.2.2019 15:12

milá LA. Doufám, že dočkáme další pohádky.

Tady je nádherně, sice skoro do 11 hodin mlžno a jinovatka, ale pak se sluníčko proklubalo a je jaro! Trochu poklízím na zahrádce, stříhám uschlé trvalky a trochu upravuju kameny a jsem v sedmém nebi. Jen ty sněženky jsem pitomě dala na místo, kam až do odpoledne v této době dopadá stín pergoly, napřesrok je přesunu k jezírku, tam vlastně cca původně byly, takže se jim tam určitě bude líbit. :)

Re: Pěkně vyprávíš synkovi,:
Autor: M. Crossette Datum: 16.2.2019 16:02

Vave, ke včerejšku. Samozřejmě jsem tu svoji "zvědavost o tmě" myslela jako že se těším na článek, ne že všechno "prozradíš" do komentáře :))) Takovýhle zážitek si nutně žádá delší psaní !

Re: Pěkně vyprávíš synkovi,:
Autor: Z. Vave Datum: 16.2.2019 16:51

:) Maričko, omlouvám se, ale včera jsem byla ještě celá zpitomělá a jako na lodičce. :)

Moje oblíbená:
Autor: Z. Lika Datum: 16.2.2019 14:33

je o medvídkovi Pú - dostala jsem se k ní až na stará kolena a pořídila jsem si ji i namluvenou Markem Ebenem. Skvěle mě uklidňuje a rozvrkočenějších obdobích mě dokáže moc pěkně uspat.

Moc pěkně synkovi vyprávíš, LA.

Re: Moje oblíbená:
Autor: M. Crossette Datum: 16.2.2019 16:03

Liko, o medvídkovi Pú samozřejmě vím, ale nikdy jsem ho nečetla, ani nevím proč. Asi jsem vždy vice tíhla k českým pohádkám. Měla bych to napravit :)

Re: Moje oblíbená:
Autor: M. Beda Datum: 16.2.2019 16:14

Maričko, určitě to naprav!!! medvídek Pů je krásná knížka, teda doufám že ty ilustrace se kterými to vycházelo tady jsou původní, protože teď se v Americe Pů zpodobňuje úplně jinak a zdaleka ne tak hezky - kdyžtak si to kup v češtině (srdíčko)