26.5.2019 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: Vánoce na VýchoděŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 5, poslední: 10.1. 2019 12:59, přehled diskusí

Chtít:
Autor: P. Lenc Datum: 10.1.2019 10:14

po levičácké "multikulturní" Evropě nějakou pomoc křesťanům v muslimských zemích, tak to je jako chtít po Hitlerovi stavět pro Židy ozdravovny.A nebo chtít po Mogherini aby přestala být antisemitkou.Falešnost evropských elit se stala normou.

Puvodni obyvatele:
Autor: P. Novak Datum: 10.1.2019 6:00

Pekne dopadli puvodni obyvatele Egypta kdyz se stali ve sve zemi mensinou.

V Evrope ani nemusime byt mensinou,tady nas utlacuji mensiny.

Re: Puvodni obyvatele:
Autor: J. Pokoutný Datum: 10.1.2019 9:25

Začalo to ovšem v těch 40.letech 7.stol. n.l. dost podobně jako nyní v Evropě. Koptové, tvořící většinu obyvatel (vedle menšiny Řeků a Židů, tvořících vládnoucí vrstvu) byli z hlediska náboženských vůdců v Konstantinopoli heretiky (pro zjednodušení, rozdíl byl ve skutečnosti menší než mezi protestanty a katolíky v 16.-17.stol.), a když do Egypta vpadla vojska islámu pod Amrem ibn al Ásem s necelými 5000 muži, rozhodl koptský patriarcha Cyril, že se do toho koptové nebudou míchat, resp. podpoří (pasivně) muslimy, když mu Amr slíbil nižší daně a náboženskou toleranci. Pak už to šlo rychle. Nepříliš bojeschopné byzantské posádky padaly jedna po druhé a do poloviny 7.stol. patřil Egypt chalífátu (koneckonců, v tomhle nebyli koptové sami - i v Sýrii vydávali monofyzitští biskupové svá města muslimům pod záminkou, že by při obraně mohla téct krev, i když se leckdy jednalo o mocné, dobře zásobené pevnosti. Může mi tedy být těchhle východních křesťanů líto, ale holt platí za kolaboraci pradědů.

Re: Puvodni obyvatele:
Autor: J. Pokoutný Datum: 10.1.2019 9:28

ale oni se menšinou nestali. Resp. národnostně to jsou stále "koptové", jen přestoupili z monofyzitismu na islám. Těch Arabů se tam ve skutečnosti nastěhovalo málo (podobně většina "Arabů", přinášejících osvětu na Iberský poloostrov byli ve skutečnost Berbeři, kteří se ještě 30 let před neblahým r.711 muslimským nájezdníkům zuřivě bránili - tedy, než "prohlédli".

Re: Puvodni obyvatele:
Autor: P. Novak Datum: 10.1.2019 12:59

Dekuji za osvetleni, ale mate tam chybu. Islam az na par vyjimek nikdy nesiril vzdelanost. Jak mohli muslimove napriklad obsazenim rozvinuteho Egypta sirit vzdelanost. Co prinesli muslimove do sypky Evropy? Vubec nic.

Egyptane jsou arabi, puvodni obyvatele nebyli arabi.