27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

SVĚT: Košatá lidská práva 2018

Každoročně si 10. prosince připomínáme den, ve kterém Valné shromáždění OSN v roce 1948 přijalo Všeobecnou deklaraci lidských práv. Je co si připomínat, ale ještě víc je nad čím se zamyslet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 15.12.2018 9:12

Lidská práva neexistují

Běžte se jich domáhat do většiny Afriky, Asie nebo Jižní Ameriky ( čest státům, které jsou v těchto regionech výjimky ) Existují občanská práva, která jsou tak silná jak silná je "společenská smlouva" občanů se státem tato práva vymáhat a povinnosti dodržovat - nic více.

A hlavně - není stát, nejsou práva, takže rozplizlé bahňačky typu EU, nebo OSN zasahující do suverenity států automaticky vedou k poškozování práv občanů.

Š. Hašek 15.12.2018 9:55

Re: Lidská práva neexistují

Máte pravdu.

Právo je stav věci, dané zákonem v konkrétní společnosti. A spojeno se sakra kázní a povinnostmi, které ovšem řadový/řádný občan ani nevnímá. Já taky před právem na zdraví si vypucuju zuby a před večeří je mi jasné, že ty brambory se musejí donést.

Problém je, když se toho chopí mladí "rovnostáři, volnostáři, bratrstáři". Najednou potřebují k té volnosti a lásce sekyru na každém náměstí. Taky Šabatová, komunistka ......to je dílo!

Hrozí to zas!!! Lehce se už děje. A na Afriku bych se vykašlal, regulace stavu bude probíhat jak u přemnožených lumíků, jen je třeba, aby ti lumíci nedoplavali až do Catánie.

M. Mikulec 15.12.2018 10:58

Re: Lidská práva neexistují

To víte, OSN řídí diktátoři z třetího světa, odkud utíká nejvíc lidí. Zbytečná, drahá a škodlivá instituce. Pamatuji se, jak jim na konferenci Miloš Zeman se sarkasmem sobě vlastním připomněl, na co mají 38 různých protiteroristických komisí a subkomisí. a výsledek nula.

Š. Hašek 15.12.2018 11:22

Re: Lidská práva neexistují

Často mě napadá, co by v této a podobných "ctihodných" institucích řekl takový Drahoš. Určitě by to bylo státnicky moudré, nadčasové, univerzálně celosvětové, ......... mělo by to ale několik chybek, napadají mě dvě, tři ......... nudné/bez sarkasmu, blbé.

Ale ty instituce mají měřitelné výsledky! Nemyslíte, že v nudném, naglancovaném Německu a ústřicově jednotvárné Francii .... není poněkud živěji, občanskopestřeji, ehm, jaksi???

K. Garfield 15.12.2018 11:32

Re: Lidská práva neexistují

Domáhat se práv? Na kom? Základních lidských práv se můžete domáhat PROTI někomu. Někdo vás chce zabít, budete se bránit. Někdo vás chce okrást, postavíte si plot, budete svůj majetek bránit.

Pokud na něco potřebujete, aby vám někdo něco dal (ze svého), nebo zajistil (svými silami), tak to základní lidské právo NENÍ.

Společenská smlouva vám nějaké pozitivní právo může dát (podpora v nezaměstnanosti...), ale to je věcí občanů daného státu, kteří se na tom dohodnou (určí vládce, třeba král, to je jedno) za nějakých podmínek (škola je zadarmo, ale povinné základní vzdělání).Nemusí se to vztahovat jenom na občany, třeba právo nosit zbraň mají u nás i občané jiných států, pokud mají trvalý pobyt a splní zákonem dané podmínky...

Bych si dovolil nesouhlasit s touto částí věty: "A hlavně - není stát, nejsou práva". Práva jsou, jenom si je musíte zajistit bez státu (viz výše)...

J. Anděl 15.12.2018 8:06

práva od Stvořitele?

Ani ta základní práva, prý od Stvořitele, sepsaná v Deklaraci, nejsou a nikdy nebyly v žádném státě zadarmo. Jsou podmíněné dodržováním zákonů daného státu. Jinak šup a pápá, svobodo, pápá usilování o štěstí, a občas i nazdar, živote. Ano, existuje jakási snaha, méně či více úspěšná, o zachování alespoň jakési důstojnosti ve vězení, ale i ta je pouze pro některé, jen v některých zemích a i tam je diskutabilní - někteří lidé mají divný pocit, když čtou, jaký život a podmínky má třeba masový vrah Breivik ve vězení.

Nicméně - pokud se nikdo nepozastavuje nad tím, že za trestný čin je odnětí svobody (a tím možnosti hledat štěstí), nevím, proč se pozastavovat nad tím, že stát brání hledání štěstí ilegálním překračováním hranic (respektive "odnímá to právo za trest za porušení svého zákona o překračování hranic").

Tato práva nám ale nedal Stvořitel, ta vymysleli lidé a shodli se na nich, jsou konsensuální.

Od Stvořitele máme možnost, nikoliv však právo, vnímat, uvědomovat si, poznávat a usilovat o kontrolu a případně změnu vlastní osobní reality. To je totiž to jediné, co nám bez ohledu na zákony země a momentální okolnosti, ve které/ve kterých žijeme, zůstává, do našeho posledního dechu.

Někdo se může snažit (a leckdo snaží, mnohý úspěšně) při tom změnit i realitu ostatních. To je bod, kde končí "právo od Stvořitele" a začíná aktivismus resp. politika.

M. Prokop 15.12.2018 0:31

Škrtnout všechna "nároková" práva.

Ta znamenají, že nejen někdo má něco dostat, ale hlavně že mu to někdo musí (nedobrovolně) dát.

Lidské právo je právo na příležitost, ne na výsledek.

M. Těhanová 15.12.2018 7:23

Re: Škrtnout všechna "nároková" práva.

Ano, měla by se uvádět ta "nároková" práva v protikladu vůči lidským právům. Možná by těm nadšencům, prosazujícím ta "nároková" jsou pošlapávána skutečná lidská práva druhých.

Podstatná zásada by měla být : žít a nechat žít. Ne se snažit druhým vnucovat svůj názor a ještě po nich chtít, aby to platili.

M. Těhanová 15.12.2018 7:24

Re: Škrtnout všechna "nároková" práva.

.. došlo, že jsou...

B. Volarik 15.12.2018 21:27

Re: Škrtnout všechna "nároková" práva.

....s právem třeba na bydlení nebo s právem na ochranu životního prostředí?

Taková práva neexistují. Jedná se o sociální výdobytky (krásné slovo, pamatujete?) a politická rozhodnutí.

K. Garfield 15.12.2018 9:47

Re: Škrtnout všechna "nároková" práva.

Vlastně se tady bavíme o negativní VS pozitivní definici lidských práv.

Negativní definice práv (tzv. právo od boha, pro ateisty ante omnes - proti všem) říká, např. nikdo nesmí nikoho zabíjet, nikdo nesmí nikomu zakazovat se vzdělávat...

Pozitivní definice říkají toto: společnost (typicky stát) musí každému zajistit, aby přežil, je povinna mu bezplatně poskytnout vzdělání...

Lidé, kterým (z nedostatku fantazie) říkáme pravice, inklinují k právu negativnímu. Ano, máte právo, nikdo vám ho nebere (máte příležitost), kdo vaše právo poruší, bude potrestán. Naproti tomu levice upřednostňuje výsledek - mám právo, tak mi ho zabezpečte, a když mi ho nezabezpečíte podle mých představ, tak to právo porušujete...

Nesouhlasím s p. Andělem v tom, že "Ani ta základní práva, prý od Stvořitele, sepsaná v Deklaraci, nejsou a nikdy nebyly v žádném státě zadarmo." Tato práva (negativně definovaná) zadarmo jsou. Stačí, aby je ostatní respektovali.

Z. Lapil 15.12.2018 13:41

Re: Škrtnout všechna "nároková" práva.

Myslím, že s panem Andělem nejste ve při. "Respektovat práva" a "respektovat zákony zajišťující práva" - je v tom rozdíl?

K. Garfield 15.12.2018 15:11

Re: Škrtnout všechna "nároková" práva.

Ve při nejsme. Jenom to malinko vnímáme jinak. Zkusím vysvětlit:

Článek je o tom, že máme nějaká základní lidská práva, která se snaží politici rozšiřovat pro někoho, na úkor někoho jiného. Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné. Tato práva jsou daná samotnou existencí člověka. Můžeme je považovat za daná "vyšší mocí" než je moc lidská. Pan Anděl říká (jak jsem to pochopil já), že lidská práva jsou daná státem (vládcem), který má monopol na násilí a tudíž může základní práva chránit a vynucovat. Základní práva si podle pana Anděla musíme nějakým způsobem "zasloužit".

Ale základní práva jsou proti všem, tedy i proti státu a vládci. Nejsou za zásluhy. Nejsou ani závislá na existenci státu.

Nejvyšší zákon (Ústava) základní práva vyjmenovává a stanovuje podmínky jejich omezení a způsoby omezování. Každý další zákon vaše práva jenom omezuje, nebo stanovuje povinnosti, případně tresty (trestem je omezení nějakého vašeho práva, např i pokuta je omezením vašeho práva vlastnit).

Problém je v tom nafukování "základních" práv. Když se začnou míchat (i v Ústavě) práva "božská" a "lidská". Tedy ta, která si můžete chránit sám, bez ohledu na existenci státu (právo na život a na vlastnictví) a ta, kde stát potřebujete (právo na zdravotní péči, právo na azyl...).