26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

VELKÁ BRITÁNIE: Kapitulace Mayové jako cesta k vítězství

Minulou neděli bleskově odsouhlasila sedmadvacítka EU vzájemnou dohodu s vládou premiérky o závazných pravidlech budoucí obchodní smlouvy, která se teprve dojedná po vystoupení Británie z Unie za tři měsíce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Mayer 3.12.2018 22:42

holt když je něco

.. od počátku kravina, těžko z toho můžete vytlouct něco lepšího než horší kompromis. Inspirativní na tom je, jak se všichni velkohubý brexiťáci (co věděli na penny přesně, kolik Británie denně na odchodu vydělá) zmizeli jak pára nad hrncem (člověk si nemůže nevzpomenou třeba na politického nebožtíka Paroubka, předpokládám, že stejně by to bylo nyní s až moc živými Czexiťáky)

S. Sidlichovsky 3.12.2018 20:17

Re: Ztráta Gibraltaru?

Nezaměstnanost ve španělské oblasti sousedící s Gibraltarem je cca 35 %, nezaměstnanost v Gibraltaru je necelé 1%. Jenom z hraničního města La Linea dojíždí denně do Gibraltaru pracovat 10 000 lidí.

Takže, zřízení běžné hranice Španělskem - poškodí koho?

J. Kanioková 3.12.2018 19:54

To je to největší neštěstí !

I. Semrád 3.12.2018 19:00

Farage a Johnson zdrhli

...jak malí kluci.

A Gove a Leadsomová dostali nabančeno při volbě předsedy KS.

Vrchní brexiťáci jsou holt spolek exotů, s tím nic nenaděláte.

I. Semrád 3.12.2018 18:57

Re: Smlouva není prohrou Mayové

No, a to by bylo asi nejlepší z možných řešení výsledku referenda 2016.

K. Pavlik 3.12.2018 16:11

Re: Znovu připomínám,

No viditelne jste informovan z jinych zdroju. Me kamaradky rodina si mysli ze pokud se zavre hranice v Irsku tak se tam pozabijeji. Mozna je nemoralni ze EU hraje irskou kartu ale jak se rika: pdle lec rozumne.

S. Sidlichovsky 3.12.2018 16:11

Re: Strašení

Z pracovního kalendáře Nigela Farage pro podzim 2018:

Koupil s Mr. Longworthem (ex generální ředitel britské obchodní komory, ředitel kampaně "Volte odchod"a nyní je ředitelem "Odchod znamená odchod"(Leave means Leave)) autobus a organizuje mítinky v Británii proti zradě Theresy May. Je hlavním řečníkem na mítinzích v Boltonu, Torquay, Bournemouth, Gateshead and Harrogate a Birminghamu.

Proč lžete pane Valento?

K. Pavlik 3.12.2018 15:13

Re: VB je čistý plátce,

No VB asi prijde o penize ktere napriklad vydelala na pitomosti ceskych majitelu cukrovaru. Lidi kteri dokazali osulit ceske pitomce je pomerne jednoduche presidlit jinam a o tyto penize VB prijde.Tyto penize tvori podstatnou cast prijmu VB.

J. Ráž 3.12.2018 14:43

Re: Ztráta Gibraltaru?

Když řeknete, že Londýňané, obyvatelé Biminghamu, Liverpoolu a dalších velkých měst také hlasovali pro setrvání v EU, což je stejnou logikou pravda, tak hergot kdo hlasoval pro Brexit?

Říkat, že Skotové, Welšané, sev.Irové hlasovali pro servání v EU je nesmysl. Prostě tam hlasovalo pro Brexit méně lidí než např. v hrabství Sussex, kde jich bylo 65%, ale rozhodně to nebyli všichni.

A. Alda 3.12.2018 14:42

V EU baba radit nemůže.

V EU vládnou politici bezdětní, nikoli báby a dědkové.

J. Ráž 3.12.2018 14:37

Smlouva není prohrou Mayové

Mayová se nikdy netajila svou nechutí k Brexitu. Takže si myslím, že záměrně vedla jednání s cílem, že sice oficiálně bude Británie mimo EU, ale v praxi se nic nezmění a Londýn si bude v podstatných věcech i nadále notovat s Bruselem.

V. Humble 3.12.2018 14:18

To se dalo cekat

To je tak kdyz si dosadite do cela vyjednavani o opusteni Eu nekoho kdo byl clenem opacneho tabora pro setrvani v EU. Z pohledu UK to nedava smysl stejne tak jako tahle smlouva.

J. Pospíšil 3.12.2018 13:33

Re: Strašení

Farage a jemu podobní znali poměry v konzervativní straně a bylo jim od chvíle, kdy to dostala Mayová, jasné, jak to bude. Konzervativní strana s nimi spolupracovat nechtěla a Mayová, když si mohla vybrat, tak vždy do svého aparátu vzala odpůrce Brexitu. Farage věděl, že s ní spolupráce nemá smysl, není možná a ani není chtěná.

J. Pospíšil 3.12.2018 13:27

Re: Historické moudrosti v době 21. století?

Já bych volil švýcarský model, včetně jasných pravidel, která mají o tom, na co je a na co není referendum, jaká je v daném případě rozhodovací síla referenda a jak budou informováni hlasující o alternativách, mezi kterými mají rozhodovat. Individuálně informováni. Zase podle přesných pravidel. Těch referend mají řadu druhů.

M. Prokop 3.12.2018 13:19

Re: historické vědomí tisícileté říše, která porazila Napoleona

Ano, Britové byli "schováni za kanálem" a bojovali s Hitlerem jako JEDINÍ, v době, kdy s ním Rusko (tehdy SSSR) horlivě spolupracovalo a Frantíci padli na hubu.

M. Prokop 3.12.2018 13:16

Re: Ztráta Gibraltaru?

jeden důvod uvedl pan Vaňura, druhý je, že s výzbrojí GB to žádná sláva není (ovšem ani Španělsko na tom není lépe).

V. Novák 3.12.2018 12:12

Re: Ztráta Gibraltaru?

Občané Gibraltaru hlasovali pro setrvání v EU. Zřízení běžné hranice mezi Španělskem a Gibraltarem je dost poškodí omezením turistiky.

Pro setrvání v EU hlasovali zrovna takˇSkotové, Irové v Severním Irsku i Walešané.

M. Pivoda 3.12.2018 11:45

Historické moudrosti v době 21. století?

Někde jsem zaslechl, že dnešní situace ve Velké Britanii, v souvislosti s Brexitem, připomíná situaci v době někdejší krize ohledně (ztráty) Suezského kanálu. --- Prostě, že Britové budou muset korigovat své mocenské ambice (a ohledně ohledně očekávaných výhod z Brexitu) ve 21. století.

Doufám, že poučení z Brexitu povede k ponaučení celé EU. A očekávám, že Brexitové dopady povedou i ke změně struktury rozhodování o podstatných záležitostech.

V tzv. přírodních národech (jakými byli například v Americe Indiáni) o podstatných věcech tam rozhodovala rada starších. Bylo to logické a správné, protože ti nejstarší měli v málo měnícím se prostředí největší životní zkušenosti. Věděli toho nejvíce, byli tedy nejkompetentnější. Dnes to už neplatí.

Ale také nejsou dnes pro zemi nejpřínosnější zásady demokratického britského rozhodování, pokud o složité situaci rozhodují nepoučení. Takže proto očekávám změnu pravidel rohodování. Buďto se podstatně zvýší péče o budoucí účastníky národního referenda (voliče), nebo bude jejich vliv naopak omezen. První alternativa je pracná a nákladná, zatímco ta druhá je riskantnější (pro velmi snadnou možnost zneužití). Babo raď!

F. Houžňák 3.12.2018 11:23

Nikdo nikdy neví, co bude dál,

tedy co v budoucnosti nastane. Shrnuje to věta "O budoucnosti nikdo nic neví". I vy, vaše dcera a přítel vaší dcery můžete být zítra na prkně a bude vám všecko jedno.

V. Petr 3.12.2018 11:17

Ta říše svého času ovládala většinu Francie, např.

Roku 1588 opravdu porazila na moři tehdejší největší evropskou velmoc, Španělsko, které ovšem ovládalo i Portugalsko, jih Itálie a Nizozemí.

Ve válce s Napoleonem bojovala někdy úplně sama. Samozřejmě, za to vše vděčila svému loďstvu a ostrovní poloze, jinak by ji Napoleon bez problémů dobyl.

Wellington Napoleona porazil ve Španělsku už roku 1808, samozřejmě, hlavní porážku utrpěl Napoleon v Rusku. Třeba ovšem dodat, že příčinou války bylo to, že Rusko se nebylo ochotno podřídit jeho protibritské "kontinentální blokádě."

A. Alda 3.12.2018 11:17

Napoleona porazili Rusové a Prusové.

Angličané jim hodně pomohli, to nelze popírat. A hlavními vítězi nebyli. Hlavními vítězi byli Rakušané, hlavně pan Metternich.

A. Alda 3.12.2018 11:14

Máte pravdu.

Nikdy jsem nechápal, jak to Mayová mohla vzít. Ale tihle bezdětní politici jsou stejně bez morálky a dokáží hrát za jakoukoli stranu, stejně jako dnešní fotbalisti a hokejisti.

R. Brzák 3.12.2018 11:11

Re: Strašení

Nemýlím se - VY se totiž domníváte, že já se domnívám ,že lze dělat politiku jinak. Jistěže nelze - říkám ovšem, že politika, tedy v podstatě koncept delegované moci nad druhým lidmi do rukou lidí je chybný!

A v okamžiku, kdy odevzdáváme moc nad sebou, odevzdáváme i část své zodpovědnosti (a tím i svobody). To u nás podporuje setrvávání v nezodpovědnosti, ve spoléhání se na stát (tedy ty z nás, kterým dáme moc do ruky). A tudíž je zcela přirozené, že jsem více a snadněji manipulovatelní. A proto, je-li to na nás, voličích, jaká je politika - jsem ztraceni.

V okamžiku, kdy budu zohledňovat v prvé řadě vlastní zodpovědnost (A tím i svobodu), mohu hledat řešení společenských situací zodpovědněji - neboť nebudu mít možnost být nezodpovědný (chyba dopadne přímo na mně). To je ovšem v reálné situaci nemožné. Ale zárodkem může být zavádění referend, alespoň k rozhodování o malých komunitách - a ty by si pak mohli začít vynucovat decentralizaci moci ve státě (tedy především výběr daní a jejich přerozdělování - moc jsou peníze, peníze jsou moc). Ideou je anarchokapitalismus - a jako každá idea, je v dosahu několika generací utopií...ale lze se jí inspirovat.

A. Alda 3.12.2018 11:09

Vy, takový komouš, a volil jste Kalouska?

I když vlastně... on ten Kalousek chtěl i Lidovce spojit s Komunisty. Tak se není čemu divit.

V. Petr 3.12.2018 11:07

Protože Mayová není Thatcherová, natož Churchill...

A. Alda 3.12.2018 11:06

To je samozřejmě pravda.

A je třeba připomenout i to, že Británie vyrostla na úpadku Evropy z Třicetileté války. Bez toho by byla Británie stále ničím, jako třeba Orkneje.

Nezpochybnitelným faktem ale je, že Británie má spojence po celé planetě, jejich idiotským jazykem se dokáží domluvit i v zapadlých lidožroutských vesnicích, má letadlové lodi i atomové ponorky a poměrně dost atomových hlavic na rakety, jež také vlastní.

V. Petr 3.12.2018 11:06

Mimochodem, americký president Trump se už před

několika měsíci vyjádřil o Mayové velice neuctivě a musel se téměř omlouvat. Podstatou bylo, že předběžně uzavřel s Mayovou ze strany USA dost velkorysou obchodní dohodu, ale ona ji po pár dnech jednostranně odmítla s tím, že bude raději jednat s EU!

A. Alda 3.12.2018 11:03

Tož Vaše sestry

asi nejsou ani Angličanky, ani Skotky, ani Velšanky, ani Irky.

A. Alda 3.12.2018 11:02

Ztráta Gibraltaru?

Copak Anglie nemá vojenské loďstvo, ponorky, atomové bomby? Jak může Británie ztratit Gibraltar, když neztratila ani Faklklandy?

M. Valenta 3.12.2018 11:02

Re: Strašení

Kalouska jsem volil několikrát a je opravdu škoda, že jich není ve vrcholné politice mnohem více. V prvním odstavci se ovšem mýlíte. Politiku jinak dělat nelze a je jen na nás, voličích jestli se ji podaří udělat hodně neslušnou (dnešní stav) nebo snad někdy v budoucnu jen málo neslušnou - což bych považoval za téměř "ideální stav".