19.7.2019 | Svátek má ČeněkDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KLIMA: Útok na široké frontěŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 72, poslední: 27.11. 2018 16:07, přehled diskusí

Re: Ještě jednou, považujete skleníkové plyny za takové:
Autor: L. Novák 475 Datum: 27.11.2018 16:07

Tak vidíte... Je to zjevný negramota jak technický a přírodovědný, tak i ekonomický. Zbytečné diskuse se zeleným magorem.

Re: Ještě jednou .... či spíše opakuji posté.:
Autor: P. Rada Datum: 27.11.2018 5:21

Jadernou energetiku rozhodně podporuji ale především tu relativně efektivní (dle EROEI) při které je všem dostupným zdrojem jaderná fůze na Slunci.

Např. každý v česku takto na 1m2 může využívat 1MWh energie ročně. Kolik procent s toho přirozeného zdroje využíváte Vy a s jakou efektivitou?

Pokud po půlstoletí vývoje někdo konečně bezpečně a efektivně zvládne využívání štěpné jaderné energie v uzavřeném palivovém cyklu a takový proces bude schopen rozumě nahradit současné fosilní zdroje, budu bezpochyby velmi rád a budeli to možné jsem ochoten ho podporovat.

Nyní ale v situaci historického maxima spotřeby obecně považuji za efektivnější cestu úspor jak cestu tvorby jakýchkoliv nových zdrojů.

Nejsem tedy ochoten podporovat fantazie o tom, že už dnes někdo efektivní štěpnou technologii dokáže komerčně realizovat a nechci na technologickou nedořešenost štěpných technologií zbytečně doplácet. Tuplovaně za situace kdy se energiemi velmi často a očividně plýtvá.

Upresneni.:
Autor: J. Chodur Datum: 27.11.2018 0:26

Soukrome pozemky jsou kontrolovane na urovni mesta, county a Statu. Lesy vlastnene statem a federalni vladou jsou kontrolovane svymi vlastniky, to jest primo statem nebo federalnimi urady. Existuji tudiz rozdily v zavislosti na lokaci. Mesta a counties mohou mit ponekud odlisne zakony ale ty jsou silne ovlivnene statni a federalni politikou. Stat ma mocenske mechanismy, ktere uplatnuje na zakonodarstvi mest a counties. Tudiz stat ma skutecne velky vliv. Federalni vlada je stale pecpana levicovou byrokracii, ktera brzdi a blokuje Trumpovy zmeny a i kdyz dochazi k postupne a omezene vymene personalu (bohuzel tezko rict do jake miry), je to pomale a nenapadne. Trump a prislusna byrokracie maji kazdy sve duvody aby o tomto procesu nemluvili a levicove media to umoznuji. Pokud si nekdo mysli ze soukrome vlastnene pozemky ma plne pod kontrolou soukromy vlastnik tak se osklive myli. Vlastnik musi splnovat vsechny patricne zakony a narizeni, jeho vlastnictvi ho pouze nuti osobne financovat dodrzovani prislusnych zakonu. Dodrzovani zakonu neni stejne v ruznych jurisdikcich, nekde je kontrola striktni a jinde muze byt laxni. Take plati jednoducha existence zalujici strany. Muze to byt osoba ktera ma proste potrebu nekomu ublizit nebo ktera byla nejakym zpusobem poskozena aktivitou obvinene strany. Inspekce spise reaguje na stiznost, nebo v pripade novostavby ovlivnuji odstraneni chranenych stromu. Pozarnici delaji obchuzky a posilaji dopisy se vzkazy s pozadavky o odstraneni hazardnich situaci. Kalifornske lesy jsou vetsinou jehlicnate a tudiz silne horlave, velka cast statu je polopoust se suchou travou a suchomilnymi rostlinami, ktera je neuveritelne horlava. Environmentalni zakony na vsech urovnich jsou podle me nejvetsi pricinou pozaru. Stat a nizsi stupne kontroly primo nutily nahradit travniky/kere narocne na spotrebu vody kolem domu suchomilnymi rostlinami a kamennou drti; hlavne penalizovanim vetsi spotreby vody a take popularizovanim takovych alternativ.

Re: V článku čtu - :
Autor: L. Novák 475 Datum: 26.11.2018 22:23

Ona např. i taková skleněná láhev pohozená někde na osluněném místě se suchou trávou apod. může při vhodné souhře okolností fungovat jako čočka koncentrující sluneční záření do malé plochy, kde dokáže zapálit podklad a způsobit požár... Oteplovači z toho odvodí vysokou četnost výskytu požárů v důsledku klimatických změn... :-D

V článku čtu - :
Autor: J. Kanioková Datum: 26.11.2018 22:14

Náš zrovna tak šarmantní jako nekompetentní guvernér Jerry „Moonbeam“ Brown prohlásil, že všichni popírači klimatických změn definitivně přispívají k lesním požárům v severních a jižních oblastech Kalifornie, zrovna tak jako k dalším požárům v nastávajích létech.

Ale nedávno jsem natrefila na argument, že se tam nelikvidovalo listí... tedy mě zelené téma moc nezajímá a neznám terminologii.

Ale bylo to napsáno, s dalšími argumenty, tak logicky, že tomu docela věřím. A netuším, jestli se to u nás praktikuje.

Takže, protože jako miminko jsem byl živen rodiči, :
Autor: V. Petr Datum: 26.11.2018 21:31

měl bych na oplátku živit rudozelené parazity ze zelených i jiných politických neziskovek? Tedy ty, co byli v dětství také živeni, ale teď nechtějí NIC VRACET, naopak, chtějí být živeni i nadále!

Zrůdy, které se chtějí živit ŽVANĚNÍM a pro tento cíl jsou schopny VŠEHO!

Ještě jednou, považujete skleníkové plyny za takové:
Autor: V. Petr Datum: 26.11.2018 21:25

nebezpečí, že jste pro snížení jejich emisí ochoten podpořit jadernou energetiku?

Re: , Annalena Charlotte Alma Baerbock, :
Autor: L. Novák 475 Datum: 26.11.2018 20:24

Běž blábolit do Greenpeace, magore!

Re: Pavel Rada:
Autor: L. Novák 475 Datum: 26.11.2018 20:23

Když otevřu komentáře a vidím tady nickname "Rada", hned mi je jasné, že zase tohoto podvodníka s odkazy a spamujícího manipulátora vypustili z léčebny pro léčení závisostí...

Re: Klimaticka zmena v Kalifornii:
Autor: P. Rada Datum: 26.11.2018 20:12

Pane Vintr psal jsem o něčem jiném. Tak to zkusím ještě jinými slovy. Pokud by v Kalifornii foukal vlhký vítr od pobřeží směrem k Nevadské poušti - požáry pokud by vůbec vznikly by v ní končily.

Pokud dlouho i při běžných teplotách fouká suchý vítr s pouště do lesů vysuší je tak, že přestávají asimilovat až postupně začnou schnot a právě tím se stávají stravitelné ohnivému živlu. V tom smyslu souhlasím s odolností navozenou kůrou a vlhkostí pod ní.

Podobná situace stále častěji hrozí i u nás. Račte se podívat jak roste podíl uschlých stromů v lesích ČR a zkuste si projít typy vzdušného proudění které převažovaly nad našim územím poslední rok. Takovéto situace nahrávají požárům i tam, kde dříve byly vzácné nebo zvládnutelné. Naše štěstí je zatím jen v tom, že se u nás v suchém létě nevyskytují tak silné suché větry jak nyni v Kalifornii situované mezi pouští a oceánem. Na jak dlouho?

Re: , Annalena Charlotte Alma Baerbock, :
Autor: P. Rada Datum: 26.11.2018 19:57

Melounství jakožto pozůstatek bolševismu který se chtěl pod zelou vlajku ekologie u nás schovat a takto přežít odsuzuji jako projev stupidity či kolektivní hlouposti.

Potřebuje ale článek k tématu ničivých požárů v Kalifornii takovouto ikonku jako své moto?

Má snad autor za to, že jen změnou politického ladění bez faktických dopadů na konzumní životní styl rozvíjející imise skleníkových plynů se dá odvrátit katastrofa do které svět už před půlstoletím vstoupil?

Re: , Annalena Charlotte Alma Baerbock, :
Autor: P. Rada Datum: 26.11.2018 19:47

Pokud jde o Vás pane Prokope tak anamnésou je absence ověřitelných údajů v příspěvcích a vysoký podíl afektivně laděných.

Re: Jeden z mála, co přiznal chybu:
Autor: S. Kneifl Datum: 26.11.2018 19:04

No, pane Rado, o pár příspěvků níže jste chtěl "rozpouštět" vodní páru ve vzduchu, tak si radši zametejte před vlastním vědeckým prahem...

Druhý odstavec máte úplně naopak – správně má být, že zatímco růst CO2 probíhá podle nejpesimističtějších scénářů (business as usual), růst teplot zase odpovídá scénářům nejoptimističtějším.

Re: Přiznám se, že jsem měl kraťoučký pocit:
Autor: M. Prokop Datum: 26.11.2018 17:31

Dokonce i hodně domů mají dřevěných. A nepřipadá mi, že by žili v nepohodlí.

Re: , Annalena Charlotte Alma Baerbock, :
Autor: M. Prokop Datum: 26.11.2018 17:29

Vaše anamnéza?

Re: , Annalena Charlotte Alma Baerbock, :
Autor: M. Prokop Datum: 26.11.2018 17:29

Za jméno nejspíš nemůže. Za to melounství jo.

Re: To "listí v lese" je zase hloupá Trumpova:
Autor: J. Lukavsky Datum: 26.11.2018 17:13

"zabránit ničení" problém je v tom odhadnout kdy skončit. Příroda je mrška a často nepochobí naše dobré oumysly a zareaguje zcela opačně. PS: Ekologie je věda o vztazích organizmů mezi sebou a organizmů k prostředí. Jak se do toho začne míchat "filozofie" tak je z toho parodie na náboženství - jak vidíme. J.L.

Re: Klimaticka zmena v Kalifornii:
Autor: J. Vintr Datum: 26.11.2018 17:06

Rozdíl mezi "normálním" a nezvladatelným požárem je u porostů, které tvoří většinu lesů v Kalifornii. Borovice, které tvoří většinu porostů, mají tlustou kůru, která dělá stromy hodně odolné proti ohni, takže při běžném požáru shoří jen suchý podrost a spadané větve a živé stromy hořet nezačnou. Pokud se ale oheň dostane pod tuto kůru, tak hustou pryskyřicí prosycené dřevo hoří jako napalm a prakticky nejde uhasit.

Re: , Annalena Charlotte Alma Baerbock, :
Autor: P. Rada Datum: 26.11.2018 16:57

Pane Zingo - nehlede na tuto konkrétnost - může být jméno poukázkou na lékařskou (nezaujatou) anamnézu? Podle Vás zřejmě na činech či potížích nesejde - že?

"Normální" je dnes totiž také to, že "svět se zbláznil".

Já dodávám, že se "zbláznil" v důsledku zdrogování surovinovými zdroji až tak, že naprostá většina lidstva neví co se s ním děje a uznává za měřítko kvality života peníze odtržené navíc od surovin či jiného hodnotového krytí. V maloobchodě to vidět není - zkuste se ale podívat na výše státních dluhů. To je přeci anamnéza také "na zbláznění".

Vy jste fakt vůl.:
Autor: A. Alda Datum: 26.11.2018 16:50

Předevčírem televise ukazovala záplavy na Arabském poloostrově. Poušť pod vodou. Ale vy to po stalinském způsobu popíráte a snažíte se odvést diskusi jinam. Jděte k čertu.

Vy jste socialista jak vyšitý.:
Autor: A. Alda Datum: 26.11.2018 16:42

Takový pravý leninovec.

Máte smůlu, že jste se narodil trochu pozdě.

Re: Vzkažte jim to do Kalifornie?:
Autor: P. Rada Datum: 26.11.2018 16:41

Sotva pane Houžnáku. Situace zabedněnosti vůči faktům souvisejícím s GW je daleko spíše výsadou česka. Zde mé rady ale také lidé jako vy zjevně nepotřebují - že? A věří, že u nás k takovým požárům jako důsledku GW dojít nemůže - že?

GW. je ale mepochybně důsledkem toho, že kde kdo na světě už století spaluje fosily a dodává do planetárního oběhu uhlík který v něm nebyl celé stamiliony let a to spolu způsobuje dnes anomální počasí včetně neobvyklých požárů.

Pokud někomu - pak vzkažme na svých činech omezujících spotřebu fosilů svým dětem jakou naději budou asi mít při denšním trendu za půlstoletí?

Dnešní dopady klimatických změn jsou totiž zhruba obrazem produkce fosilů na světě před půlstoletím kdy jsme za socialismu v rukou třímali stokoruny s obrázkem masivně kouřících komínů.

Re: Jeden z mála, co přiznal chybu:
Autor: P. Zinga Datum: 26.11.2018 16:31

Já si to Rado, nepamatuji, tak mi to připomeňte, kdy a kde.

, Annalena Charlotte Alma Baerbock, :
Autor: P. Zinga Datum: 26.11.2018 16:29

Může se někdo normální jmenovat takto? Jde o spolkovou předsedkyni Zelených v SRN.

Re: Klimaticka zmena v Kalifornii:
Autor: P. Rada Datum: 26.11.2018 16:25

Výmluvy by se mohli týkat jednotlivého požáru, Něco jiného jsou jevy tak nezvladatelné a neobyčejně četné a to až tak, že je nutné i při dnešní technice evakulovat celá města. To tam odnepaměti rozhodně nebylo!

Výmyslem není ani měnící se proudění vzduchu nad kotinenty. Od nepaměti také existovaly v Karibiku hurikány - ale jen v poslední době Sandy (https://cs.wikipedia.org/wiki/Hurik%C3%A1n_Sandy) či naposledy Florenc. Oba tyto měli anomální dráhu. Ve svém závěru se stáčely severozápadním směrem zatíco všechny dřívější potovali nad Golfským proudem k severovýchodu.

Kalifornii postihl také dlouhodobý výkyv suchého kontinentálního vzduchového od východu. Proudění které nejprve vysušovalo porosty a posléze navodilo rychlé rozhoření požáru. Podívejte se průběžně na www. windy.com kolik kde a kam jaký vzduch fouká a další aspekty. Zde je vidět i aktuální sycení vzduchu CO s nedokonalého spalování v požárech:

https://www.windy.com/cs/-Zobrazit-p%C5%99idat-vrstvy/overlays?cosc,34.642,-118.806,6

Re: Kdybych jako vlastník lesa,:
Autor: P. Rada Datum: 26.11.2018 16:03

Pokud by jste ve svém skleníku pěstoval nezdaněně svůj les a měh vše dobře utěsněné - a zapálil ho jednou pro vždy - tomu by se asi nedalo zabránit.

Souvislost kterou přehlížíte je ale vaše součastná a imunulá sociální situace. Jako miminko jste bral od okolí prostě proto ,že jste chtěl žít.... Pak jste dorostl, zesílil, osamotnil se... a zřejmě přitom pozapoměl, že "okolí" něco dlužíte a to právě v té míře kterou i vás svého času "poddrželo". Proto že vás podrželo očekává něco podobného třeba v podobě daní.

Nekrofilní trendy ale někdy mají u lidí navrch až tak moc, že dotyčný se sebou spálí i ledacos v okolí. To už si rozumné okolí, které tolerovalo úniky danové... obvykle nemíní nechat líbit.

Klimaticka zmena v Kalifornii:
Autor: J. Sinnreich Datum: 26.11.2018 15:54

Sucho, vitr a lesni pozary byly v Kalifornii od nepameti a opakuji se kazdym rokem. Tragedie, jako posledni ztraty na zivotech v Paradise, vyvolava masivni priliv lidi, kteri si stavi domy v lokalitach doslova uprostred lesa. Spolu s nedostatkem vody a naprostou ignoraci lesniho hospodareni (kaceni, cisteni podrostu a kontrolovane vypalovani susin) to nutne vede ke katastrofe. Vymluvy socialistickeho guvernera Browna na klimatickou zmenu jsou mnohonasobne opakovanym nesmyslem.

Re: Specielně pro pana Lepku::
Autor: P. Rada Datum: 26.11.2018 15:09

Pane Lepko nevím která kronika či spíše který její interpret uvádí Gronsko jako zelenou zemi ale je to tvrzení krajně povážlivé - ačkoli Vám příznačné.

Dodnes totiž vrty ledovými jádry ukazují, že naprostá většina Gronského ledovce je stará přes sto tisíc let!!! - "S tím se ale budete muset smířit".....https://cs.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%B3nsk%C3%BD_ledovec

O tom, že klima na planetě kolísalo vždy nepochybuji - pochybuji o opakovatelnosti dnešního kladného teplotního gradientu. Ten s tak velkou strmostí nenastal minimálně milionů let...... http://climatemap.blogspot.com/2013/03/posledne-velke-oteplovanie.html

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

Re: Jeden z mála, co přiznal chybu:
Autor: P. Rada Datum: 26.11.2018 14:46

Ano tu a tam někdo přizná chybu. Zinga ale paradoxně doposud ani nedementoval svůj výrok zde na NP, že záření černého tělesa závisí na jeho hmotnosti.

Právě proto se ale řada studií dělá naprosto nezávisle a vážnější výstupy pro media si soudní nechávají korigovat. Všechny teplotní světové řady přitom vypovídají o dokonce nárůstu GW. Navíc se tedy ukazuje, že změny klimatu probíhají rychleji jak si vědci ještě před desetiletími mysleli. To prostě proto, že jednak v té době nebyli schopni započítat všechny kladné zpětné vazby ale také proto, že neznali realitu budoucího chování člověka které se dnnes imisně vyvíjí spíše podle dříve nejpesimističtějších scénářů.

Ano "zprasili jsme svět". Pokud se podíváme např. na schnoucí lesy či řeky doposud na minimech celoročních průtoků, tak to má i zde své zřejmé dopady. Namátkou:

http://tn.nova.cz/clanek/sucho-nici-stromy-v-cesku-varuji-odbornici-odumiraji-cele-lesy.html

http://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-lesnictvi-a-drevarstvi/nejen-smrky-schnou-duby-i-borovice-stat-da-mozna-lesnikum-miliardove-odskodne-ct24-cz

Dřevo je levné a v Americe je všude strašně daleko,:
Autor: F. Houžňák Datum: 26.11.2018 14:38

tak to dělají ze dřeva. Vedení ve městech jsou ovšem velmi půvabná. Ale předminulý týden v Kalifornii jsme viděli i sloupy betonové. Taky jsme viděli spousty větrníků, když se sjíždí od Yucca Valley k Cabazonu, a skoro všecky stály.