26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

POLITIKA: Demokracie dostává na frak

Skupiny politiků se pokoušejí po celé zemi tichou cestou zlikvidovat demokracii. V některých krajích se dokonce připravují koalice, které vylučují vítěznou stranu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Vízek 10.10.2018 18:40

Úspěšný má ovládat?

Nelíbí se mi, když se v souvislosti s volbami používají termíny jako "vítěz" a "poražený", byť jsou slušné i výstižné.

Vhodnější se mi zdá mluvit o "úspěšných" a "neúspěšných", protože z toho lépe vysvítá, že po příštích volbách to může být právě obráceně. O tom je pravá demokracie: každý chvilku tahá pilku, je-li to přání voličů.

Pokud nejúspěšnější (chcete-li vítězná) strana nenachází pro volební období PARTNERA, něco to O NÍ vypovídá.

Kdo získal nejvíce procent, ten přece nezískal obec (město, kraj, stát)k tomu, aby je - OVLÁDAL.

Z. Joukl 10.10.2018 1:31

Re: Zajimavy clanek.

Co se týká informovanosti, tak blahořečím internetu, který je schopen potřebné informace voličům dodat.. Dokonce před volbami politici na dotazy občanů odpovídají.

Z. Joukl 10.10.2018 1:28

Re: V Desné to muselo vypadat děsně. :-P

A co by se stalo, kdyby měl většinu zdravý rozum?

Z. Joukl 10.10.2018 1:26

Re: Neskutečný blábol!

Protiústavnost vytváření "kartelových" koalic bude řešit pravděpodobně Ústavní soud. Uvidíme.

J. Novak 10.10.2018 1:22

Spojíme se s čertem, ďáblem, jen když budeme u lizu...

Hlavní (hlavně lidovecké) heslo dne.

Z. Joukl 10.10.2018 1:08

Re: ó, jaké štěstí, jaká slast,

To už někdo řekl, že největším nepřítelem demokracie jsou politické strany (K.Čapek ?).

Dovolím si k tomu dodat, že i koalice !

Z. Joukl 10.10.2018 1:04

Re: Autor je praktický sociolog,

Dobrý den, mohu vědět proč? Rád se poučím.

Z. Joukl 10.10.2018 0:58

Re:

V článku přece není ani zmínka o volebním systému. Problémem jsou nezákonné koalice, které nemají žádné právní opodstatnění.

K. Kocourek 10.10.2018 0:56

Re: POUŽÍVANÝ MODEL DEMOKRACIE JE PŘÍMOU CESTOU K TOTALITĚ.

Pane, jediný spontánní řád lidského světa je právo silnějšího. Akorát, že se ukázalo, že pokud nějaká skupina dokáže překonat vnitřní nesváry pomocí struktury zákonů a omezení, vyhraje nad těmi, které to nedokázaly. Dále, pokud skupina, která takhle vyhrává, má lepší systém, jak do sebe začlenit okolní skupiny, aniž by to způsobilo oslabení, vyhraje nad těmi, které to nedokáží. To je celé. Můžete tomu říkat spontánní řád, ale jediný rozhodčí, zda ta či ona skupina prosadí svoje uspořádání proti okolí, je výsledek. Celé Vaše slavné soukromé právo je jenom tak dobré, jak dokáže spolčit lidi, kteří jej respektují, proti těm, co uvažují jinak. To je jeho omezení: pokud společnost nadměrně rozdělí, prohraje. Další pokus bude možná za tisíce let.

Z. Joukl 10.10.2018 0:55

Re: Neskutečný blábol!

Demokracie má jistě svá pravidla. Ale nikde nestojí, že se musí vytvářet koalice. Jde spíše o neoprávněný zvyk. Vláda se sestavuje jinak, než rady obce. V radách musí být jen zvolení zastupitelé. Kdežto ve vládě mohou být, a jsou, nezvolení odborníci nebo straníci. Viz budoucí ministr zahraničí. V čem je článek blábol? Rád se poučím.

K. Kocourek 10.10.2018 0:44

Re: V případě většinového volebního systému...

Tak by se zkrátka utvořily koalice jinak. Ale nemůžete popřít, že v řadě případů by to vedlo k rozdělení na 3 strany, z nichž 2 by utvořily koalici. To se totiž normálně děje. Přiklad Spojených států (a částečně UK) kdy o voliče v podstatě soutěží 2 strany, je částečně dán tradicí a způsobem organizace těchto dvou stran. Není to nic přenositelného celosvětově. My máme tradici rakousko-uherskou a prvorepublikově československou a speciálně v ČSR byly tak velké obavy z geografické roztříštěnosti, že kvůli tomu zavedli poměrný systém (ten se s námi táhne dodnes). Já bych měl taky raději většinový systém, ale rozhodně bych si od toho nesliboval to, co běžně lidi chtějí.

M. Mikulec 10.10.2018 0:28

Re: Drahý autore

Jak to, že byl zvolen vítěz, kterého 3/4 voličů nechtějí? Jsou to vůbec ti, co přišli a volili?:-) Nastupuje intrikánství.

M. Mikulec 10.10.2018 0:25

ó, jaké štěstí, jaká slast,

že se u nás ve vsi nevyskytují žádné politické strany, lidé se prostě domluví, neb jim jde o společnou věc, a nikdo nikoho nemusí přechytračit. Tak vypadají komunální volby dle osobností, kterým voliči důvěřují. Ne že je nominuje ÚV politické partaje: v komunální politice by to bylo kontraproduktivní.

Pražské problémy se nám jeví trochu jako galaktické vidění světa Václava Havla, nebo-li mimo mísu.:-)

P. Sulc 10.10.2018 0:16

Re: Lide by meli pozadovat

Zrejme pozivate Salamounovy susene vykaly, ze jste tak moudry. V USA ten system funguje pres 200 let.

R. Houška 9.10.2018 23:43

Na to, jak je pan autor stár a k tomu dlouholetý komunální politik je dost divné, že dosud nepochopil, že naše demokracie je v komunálu založena na poměrném volebním systému. Komu není Bohem dáno, v apatice nekoupí...

J. Jurax 9.10.2018 21:00

Re: No, JE to politika, ale občas tak nějak podrazácká !

Politika je podrazácká. Účel světí prostředky a kráčí o mnoho - moc, koryta, penězovody i nezištnou službu občanům - takže jiná politika ani být nemůže. Protože je to boj, v němž všichni vyhrát a dostat se k moci, korytům a penězovodům a nezištně sloužit občanům prostě nemůžou.

Politici s povahovým vybavením Mirka Dušína zákonitě podlehnou, protože ti ostatní kolem nich Mirky Dušíny nejsou. I když se jako takoví snaží na veřejnosti prezentovat.

J. Svoboda 9.10.2018 20:30

Re: ta dostává na frak...

Jasně soudruhu Kříži. Ta koalice, jenž se tady nestřídala čtyřicet let před tím, byla OK. Vám asi nikoho nezavraždila, tak asi jo.

V. Kříž 9.10.2018 20:14

ta dostává na frak...

... už 30 let. a že se tam těch demokratů vystřídalo, co?

J. Jurax 9.10.2018 20:00

No, kdyby to byla diktatura většiny, bylo by to ještě dobré.

Ve skutečnosti jde o diktaturu tou většinou jednorázově zvolených, na jejichž další konání po aktu volby má volivší většina už jen minimální vliv. Maximálně to může těm zvoleným spočítat při příštích volbách.

P. Burda 9.10.2018 20:00

Drahý autore

Vítěz buď musí mít více než polovinu zatupitelstva, nebo musí mít koaliční potenciál. Když ale vítěze tři čtvrtiny voličů nechtějí, tak se mezi těmi 75 % prohraných nadpoloviční koalice obvykle najde. Říká se tomu "utrpět výhru".

A ANO holt těch výher utrpělo dost na to, aby se Vám to nelíbilo, ale dost málo na to, aby se to líbilo mně.

Z. Joukl 9.10.2018 19:53

Nejde mi o vítěznou stranu, ale o to řešit problémy obce zdravým rozumem bez ovlivňování koalicemi. Tak by to mělo být totiž podle Ústavy.

Z. Joukl 9.10.2018 19:48

No, právě. V Ústavě jsem nikde slovo koalice nenalezl. Je to jen "vynález", který usnadňuje vládnutí, ale s demokracií toho nemá mnoho společného.

Prostě každý návrh projednat z hlediska zdravého rozumu a nikoliv zhlediska koaličních zájmů.

J. Kanioková 9.10.2018 19:34

Většina tady docela dost s autorem nesouhlasí,

ale já si myslím, že on to myslí podobně jako já. Že je zklamaný z toho sjednávání koalic. Kdo s kým, pro koho a proti komu. Ano, to je často veeelmi křivácký proces, podrazácký.

J. Kanioková 9.10.2018 19:21

:))))))

J. Kanioková 9.10.2018 19:17

No, JE to politika, ale občas tak nějak podrazácká !

J. Kanioková 9.10.2018 19:13

Souhlas s autorem,

U nás taky, bohužel, oranžgutáni vyhráli.... fix !

A i když měli výsledek lepší jen o jediného politika než druhé, spíš pravicové uskupení Naše město, okamžitě fofrem zmákli koalici s třetím a čtvrtým uskupením. A to ještě navíc je pět z nich v podobném srabu jako Babiš. Čekají je soudy. Holt, potřebují imunitu.

Být mladší, prchám odsud.

J. Jurax 9.10.2018 18:57

Ehm ... mám dojem, že pod pojmem devadesátá léta se zpravidla rozumí roky 1990 až 1999. ODS založená, jak pravíte, v roce 1991 tedy v devadesátých letech již existovala či, chcete-li, byla.

J. Jurax 9.10.2018 18:52

Opomněl jste ještě, že ODS může i za panující vláhový deficit.

J. Jurax 9.10.2018 18:48

No jo, strana mající v programu dostavbu dálnice by ji stejně nedostavěla (podle vzoru pražského okruhu, jak dlouho se slibuje jeho dostavba?) a takhle se aspoň bude mít aspoň na co vymluvit.

A jinak - ono ty programy všech stran v našem malém druhdy okresním městě byly až na detaily jako přes kopírák. Parkoviště na sídlištích, zeleň, obchvat, školy, neprivatizovat špitál, víc a lepší MHD, byty, podpora sportu. Úlevy seniorům, podpora kultury a mateřská školka. A když bohové dají, něco se i splní, ať bude na radnici kdokoliv.

K. Janyška 9.10.2018 18:48

Re: POUŽÍVANÝ MODEL DEMOKRACIE JE PŘÍMOU CESTOU K TOTALITĚ.

Jednotlivce, tedy jednotlivé občany, jak už řečeno, řídí zákazové soukromé právo principem, co není zakázáno - je povoleno. A to pro jejich cestu životem, jak shora vysvětleno, úplně stačí. Ale nestačí to těm, kteří je chtějí ovládat. A tak na ně vymysleli totalitu většin bez kontroly právě právem soukromým, které má však garantovat jejich práva, obecný mír, svobodu a spravedlnost. A říkají tomu odpradávna vláda lidu. Bylo to sice zprvu pro vybírání daní a správu společných záležitostí poté i užití společných veřejných statků. Jenže s jídlem roste chuť a tak počase se většinově začalo rozhodovat úplně všechno. A zločin byl na světě. Tzv. veřejné právo, tedy pravidla vládnutí, vyprodukované většinami v parlamentech světa převážilo nad právem soukromým, jediným evolučním právem pravým a stalo se příkaznickým nástrojem zločinných vlád. Jinak je za těchto okolností nazvat nelze.

Nejen, že takto narušovali a narušují spontánní řád lidského světa, tedy jedinou možnost existence lidstva, ale svár mezi tím, co je možné a tím, co si lidé myslí, že je možné, byl a je na světě. Lidé začali, respektive pokoušeli se a pokušejí, řídit většinovým hlasováním lidský svět. Jak směšné, kdyby to nemělo ony tragické krvavé následky, které vidíme už staletí. Ve 20. to vyvrcholio a v 21. pokračuje.

Lidský svět řídí lidstvo a občany, ne lidstvo a občané lidský svět. Tuhle realitu nelze odstranit z důvodů, které popisuji jinde. Většinová demokracie musí být tedy změněna tak, aby tomuto postulátu odpovídala. Její nový model, kvůli vládě soukromého práva, kterou zavede, se jmenuje demarchie. Viz Právo, zákonodárství a svoboda od A.F. Hayeka, nositele Nobelovy ceny ... Dzp.