26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Až nás katastrofa zastihne v nedbalkách

Naše Země se mění. Země s velkým Z, tedy planeta. To není nic překvapivého. Vždyť se mění v podstatě neustále. Ale charakter té současné změny s pravděpodobností rovnající se jistotě zasáhne citelně střední Evropu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 8.9.2018 9:10

proč ???

"zastavit elektrárny spalující biomasu" Spalování biomasy - jakékoli - pouze uvolňuje CO2 kdysi rostlinami zachycený, čili celková bilance je 0. Spalováním uhlí a zemného plynu se do současné atmosféry přidává CO2 zachycený v době karbonu a v zemi uložený čili inaktivovaný. Tím, že Německo zastavilo atomové elektrárny (tsunami z Labe hrozí neustále !) musí spalovat uhlí a plyn (z Ruska že, možná zde je čertovo kopýtko), občas totiž nesvítí Slunce (v noci vždy - kupodivu) i nefouká vítr, ale elektřina se musí vyrábět a dodávat furt. No uvidíme co ty zázračné akumulátory.... J.L.

S. Sidlichovsky 8.9.2018 9:02

Hrozba klimatických změn

Ano, Arktický oceán se zahřívá. ledové hory jsou stále vzácnější a v některých místech je pro tuleně voda již příliš teplá. Zprávu vydalo obchodní oddělení Consulafftu v Bergenu, Norsko. Rybáři, lovci tuleňů a výzkumníci podávají důkazy o radikální klimatické změně a vysokých teplotách, které dosud v této oblasti nebyly zaznamenány. Expedice výzkumníků - polárníků potvrzují, že až do 81 stupně se ledová pole vyskytují jen velmi zřídka. Provedené sondáže do hloubky 3 100 metrů ukazují na vysokou teplotu gulfského proudu. Masy ledu jsou již nahraženy hromadami kamenů. Na mnohýh místech ledovce již zcela zmizely. Ve východní části Arktidy již téměř tuleně nenaleznete, místo tuleňů se sem nastěhovala velká množství sleďů, které se dosud tak daleko na severu nevyskytovala.

Tato zpráva byla vydána 2. listopadu 1922.

P. Rada 8.9.2018 8:43

Konec relativní stability podnebí ...

je u nás zapříčiněn poklesem relativní četnosti přílivu mírného a hlavně v zimě relativně teplého atlantského vzduchu od západu. Tento fenomén zde dominoval dlouhá tisíciletí a na základě typického odpzorovaného chodu celoročního počasí si naši předchůdci usnadnili hospodaření tím, že vytvořili systém pranostik které jim napovídali kdy zasít a co je asi tak čeká. Fyzikálně za ním stála letní sertrvalost severní ledové čepičky. Tato situace se ale pomalu blíží svému konci:

http://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/

Změnou albeda této k nám relarivně blízské oblasti navodí změnu vzdušného proudění - poklesne význam "Jet streamu" na severní polokouli a větry v mírných šířkách začnou vanout rozmanitěji a pro strátu gradientu mírněji. Bude tedy více hrizit kontinentální typ počasí.

Dnešní meteopředpovědi sice umožnují daleko perfektnější předvídání počasí na několik dní dopředu než co mohli očekávat naši předci ale dostávají se do podobné pravděpodobnostní situace jak pranostiky už zhruba po měsíci. Na rok dopředu už ale bývají a bývaly i pranostiky spolehlivější. Bývaly proto, že s jejich spolehlivostí začíná být konec a sebevýhonnější technika je paradoxně asi nikdy nedokáže nahradit. Všechny dlouhodobé předpovědi sice umí dělat relativně spolehlivě ale jen jako průměr za delší časové období. Nikoliv tedy jako pranostická předpověd k nějakému dni.

Naši následníci proto budou mít s důvodů klimatického rozvratu i přes enormní růst informačních technologií stálý problém s tím, co je za počasí potká za měsíc a déle. Je to znát už dnes ale většinová společnost to obchází tím, že si zdroj živobytí našla v profesích na počasí zatím prakticky nezávislých. Ty ale bývají závislé na neohnovitelném bohatství planety které se nedaří recyklovat. Budoucnost proto tone v nejistotách a v nárůstu už tak nezdravého stresu s nestability které je jedním ze zásadních předpokladů rozvoje života.

P. Rada 8.9.2018 8:11

Re: Už jsem se přizpůsobil?

Také jsem před lety pořídil jednoduchou klimatizaci ale hlavně domek důkladně zaizoloval, vybavil rekuperací vzduchu a tak jsem konkrétně letos v létě klimattizaci ani zapínat nemusel a novou možností tak nezvýšil energetickou náročnost.

Opakem může být přístup pana Nováka, který "přispůsobení" pojímá v systému vytloukání klínu klínem a nazývá to "nejužitečnější věcí".

L. Novák 8.9.2018 1:04

Už jsem se přizpůsobil...

Před pár lety jsem koupil klimatizační (chladicí) jednotku do bytu a musím říct, že to byla jedna z nejužitečnějších věcí, které jsem kdy koupil. Protože pomáhá velmi dobře přežít horké léto v bytovém domě. Vedlejším produktem je množství destilované vody - kondenzátu, využitelného v domácnosti. :-D