26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Až nás katastrofa zastihne v nedbalkách

Naše Země se mění. Země s velkým Z, tedy planeta. To není nic překvapivého. Vždyť se mění v podstatě neustále. Ale charakter té současné změny s pravděpodobností rovnající se jistotě zasáhne citelně střední Evropu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 8.9.2018 18:06

Re: bolševický spratku Šejno

Ty nic neřešíš. Ty jenom plácáš hovadiny bez tušení souvislostí.

L. Novák 8.9.2018 18:04

Re: Potřebujeme obrovské investice do krajiny, ...

No jo, málo cestujete po vesmíru. Pořiďte si vozidlo létající nadsvětelnou rychlostí a běžte ten vesmír prohledat, určitě na nějakou formu života narazíte... :-P

L. Novák 8.9.2018 18:01

Re: Pro Pavla Radu

A co vám na to řekl MUDr. Chocholoušek? :-)

M. Pivoda 8.9.2018 17:45

Pro Pavla Radu

Jsou obory, ve kterých lze dělat poměrně velmi dobrou předpověď technologikého vývoje. Ray Kurzweil měl za posledních 35 úspěšnost předpovědí 86%.

Technologie korigující klimatické změny sleduji jen okrajově.

Energetika? Ta by měla být do cca 15 let "vyřešena" i bez vyřešení jaderné fúze. V souladu s předpovědmi Ray Kurzweila.

P. Rada 8.9.2018 17:30

Re: proč ???

Jak jste přišel na to, že "Hlavní výrobci jsou v klidu"?

Naopak parlament ČR byl celosvětově mezi posledními, které ratifikovaly i bezzubou Pařížskou dohodu. V klidu byla donedávna kdejaká odvětví ekonomiky, ministerstva...

Podívejte se dnes alespon na pro mnohé "skeptiky" nečekané dopady už několikaletého sucha na lesy a zemědělství jako důsledeek nadcházející klimatické změny u nás.

P. Rada 8.9.2018 17:08

Re: Potřebujeme obrovské investice do krajiny, ...

..."Člověk jako biologický druh zcela jistě přežije"?

Pokud by toto obecně platilo, pak je s podivem, že jsme ve vesmíru zatím nikde na inteligentní druh nenatrefili a život známe jen ve formách této planety. Viz "Fermiho paradox".

Zatím spíše víme o řadě možností proč jiné inteligentní druhy nikde nepozorujeme. Sami např dlouhodobě porušujeme základní pravidlo poklesu entropie jako podmínku dlouhodobé životaschopnosti.

P. Rada 8.9.2018 16:59

Re: Neviditelná ruka trhu moc daleko nevidí

Můžete alespon naznačit něco k té "určitosti" jak asi budou dnes navrhovaná opatření překonána?

Osobně pochybuji, že vůbec nějaká účinná opatření budou zavčas učiněna. Svědčí o tom současný stále více rostoucí trend sycení atmosféry uhlíkem i zmíněná praktická beznadějnost jaderné fůze o které se sní jako o spáse už půlstoletí zatímco "skutek utek".

Právě energetika totiž vykazuje přes veškeré technickovědecké úsilí už celé století pokles efektivity těžby energií (EROEI) dominantních zdrojů. Doposud roste jen celosvětová masivnost energetické produkce se zásadními dopady na udržitelnost.

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

https://medium.com/insurge-intelligence/the-new-economic-science-of-capitalisms-slow-burn-energy-collapse-d07344fab6be

P. Rada 8.9.2018 16:45

Re: Prudké změny? A co letecká doprava?

Letecký provoz spaluje fosilní paliva stále více a tím spíše, že jsou na rozdíl od silniční dopravy nezdaněná.

https://www.celnisprava.cz/cz/dane/spotrebni-dane/mineraly/Informace/Informace_16_44604.pdf

Ty s letecké a vodní dopravy i když zatím nejsou dominantní (17%?) tak doposud rostou nejrychleji a odhaduje se, že v roce 2050 budou tvořit až 40% imisí CO2.

J. Ráž 8.9.2018 16:39

Re: Potřebujeme obrovské investice do krajiny, ...

Ekologičtí idealisté jsou nejhorší vnitřní nepřítel, prohlásil kamarád. Souhlasím!

Pane Rado, mýlíte se, že krize ohrožující přežití člověka jako druhu je něco špatného, čemu by se mělo nějakými umělými zásahy zabránit. Člověk jako biologický druh zcela jistě přežije jak ekologické experimenty, tak pokračování industriální devastace krajiny. V jakém počtu to člověk přežije dnes nikdo odhadnout nedokáže, protože nikdo nezná dopady zcela nevyhnutelných válek o zdroje vody, které vbrzku vypuknou. Můžeme jen doufat že do těchto válek nebudou zataženy jaderné velmoci, to jest když už budou jaderné zbraně použity, tak jen lokálně.

Na zemi dnes žije nadměrné množství "nadbytečných" lidí a z nich pak přežijí jen ti nejschopnější. Můžeme to nazvat přirozený výběr uvnitř biologického druhu. Dřívější výkyvy počasí také přežili jen ti nejschopnější...a to je dobře!

M. Pivoda 8.9.2018 16:07

Neviditelná ruka trhu moc daleko nevidí

Smrčka: "Svobodný trh je naprosto kompetentní řešit veškeré hospodářské otázky a problémy, které mají horizont do zhruba dvaceti, pětadvaceti let. Tedy které mají horizont investičního rozhodnutí."

Připomeňme, že rizikový kapitál požaduje návratnost investic do 2 až 7 let. Toto se standardně učí na školách byznysu. Ostatní rozhodnutí jsou málo četné vyjímky.

Vyjímečným rozhodnutím, na cca 50 let, byl velký mezinárodní projekt ITER jaderné fúze ve Francouzském Cadarache (jednání začal už Gorbačov - a to nebyl ekonom). Tehdy trvalo celé 3 roky, než se mezinárodní konzorcium vůbec dohodlo, kde se ten projekt bude realizovat. Mezitím postoupila technologie takovým tempem, že díky možnosti experimentování na malém reaktoru (nikoliv na obrovském ITERu), MIT hoši předpokládají, že problém jaderné fůze bude vyřešen již do 20 let.

Tím vším chci říci, že situace je ještě komplikovanější a ekonomové nepatří k těm odborníkům, kteří mají vhled do technologického vývoje. Klimatické problémy je určitě vhodné řešit v předstihu kvůli obrovským a nevratným dopadům (impact). Ale dnes navrhovaná technologická opatření budou určitě do té kritické doby určitě překonána.

T. Kočí 8.9.2018 15:40

Re: proč ???

Jen se neposrat! Hlavní výrobci CO2 jako USA. Čína, Indie, Indonezie, Afrika jsou v klidu a my blbneme s obnovitelnými a neefektivními zdroji, protože produkujeme 0,0005% CO2. Teď jsem se zachoval jako MZ, to číslo jsem si vymyslel.

Článek tímto nezpochybňuji, naopak.

A co Li?

M. Šejna 8.9.2018 14:03

bolševická svině Nováku 475

pokud si pan Rada vybavil svůj dům klimatizační a rekuperační jednotkou, pak netuším, co vám, vy svině bolševická, na tom vadí.

nastudujte si třeba toto:

http://www.atrea.cz/cz/rovnotlake-vetrani-a-chlazeni

M. Šejna 8.9.2018 13:57

Bolševický spratku Nováku 475

tak nám tady napište, od jakého slova je pojmenován zámek a obec Lednice. Německy se Lednice jmenovala Eisgrub. Takže nejspíš ten název pocházi od slova Led.

Já tu tvrdím, že podle názvu nelze usoudit, jaké klima v té oblasti je. Jenže bolševický spratek Novák 475 ani nechápe, co jsem napsal, a nadává mi za to, že v podstatě tvrdím to samé, co on. Tedy že Lednice není od zalednění a Grónsko není od Zelená země.

M. Šejna 8.9.2018 13:43

bolševický spratku Nováku 475

zkuste, vy bolševická svine Nováku 475, vysvětlit, co je nepravdivého na mém tvrzení, že za odvoz biomasy do kompostarny musíte zaplatit, zatímco pokud odvezete biomasu do spalovny, tak oni zaplatí vám.

Ty vaše dementní bolševické bláboly o dotacích si nechte na politické školení dementů vašeho ražení. Tady se teď řeší rozdíl mezi využítím biomasy v kompostárne a ve spalovně.

J. Chaloupka 8.9.2018 13:33

Prudké změny? A co letecká doprava?

Už přibližně 50 let létáme a poslední roky jako o život. V polovině 90. let min. st. jsme četli, že letiště v Ruzyni zdvojnásobí svoji kapacitu. Tehdy odbavovali cca 6 milionů cestujících. I vybrali jsme úspory, prodali, co jsme mohli, a přestěhovali jsme se z Prahy 6 na opačnou stranu Prahy. Dnes totéž letiště odbavuje více než 15 milionů cestujících a ještě slibuje další. No a protože hlavní dráha už nestačí, tak používají vedlejší a létají přes nás. Bohužel jsme už na stěhování staří.

A ty změny? Když hodíte do plné vany smítko, tak se nic nestane, ale když tam házíte miliony smítek každý den, tak se jednou ta voda pohne. A co myslíte, že dělají letadla s atmosférou?

R. Langer 8.9.2018 11:54

Re: Už jsem se přizpůsobil?

A takhle je to všobecně se znalostmi Zeleného sedmilháře.

R. Langer 8.9.2018 11:51

Re: Potřebujeme obrovské investice do krajiny, ...

Je to magor. Prolhaný zelený magor.

L. Novák 8.9.2018 11:50

Re: Potřebujeme obrovské investice do krajiny, ...

Běžte se, Rado, léčit. Už vám to tady říkáme po devadesátédeváté. :-)

P. Rada 8.9.2018 11:29

Re: Potřebujeme obrovské investice do krajiny, ...

Ano jsem pro investování do krajiny - namísto dosavadního drancování krajiny.

To prostě proto abychom jako druh vůbec přežili. Příznačně totiž 90% četnosti buněk/mikrobů... které naše tělo nese a které jej zabezpečují jak při trávení tak při imunitních reakcích má totiž docela jinou genetickou strukturu jak čistě lidskýá DNA. Má strukturu obdobnou té, kterou lze nalést v okolní krajině. Jsme tady svým způsobem i její sbratřenou součástí.

Mate nás ale možná ten fakt, že oněch 10% geneticky homogenního člověka spotebovává naprostou většinu 99 %...konzumované energie a má oproti geneticky rozmanitějšímu i četnějšímu osazenstvu svého organismu vypracovány daleko bleskovější reakční schopnosti. Egoisté tento aspekt nevnímají ačkoli konzumují jak ostatní a mnohdy více. Nevědí prostě co se s nimi vlastně děje.

Základním principem komplexního života je přitom lokální pokles entropie který lze nejspíše dosáhnout v relativně stabilní situaci. Krajině ale dnes na vrcholu možností člověka hrozí výrazná nestabilita a proto posléze i lidem. Je to čím dál tím více patrné např na všeobecném poklesu půdní bonity nabo na poklesu přírůstku biomasy lesů.

To, že sobcům ponáspotopářům "rve uši" když je jim připomínáno, že se ke krajině fakticky chovají jen jako jednostranně ji zatěžující paraziti, ilustruje zvrácenost postojů části civilizovaného lidstva, které s původní bohatosti krajiny sice evidentně vzešlo ale už si onen vklad/proces nechce uvědomovat a sobecky připustit aby podobnou šanci Být součástí Života měli i následovníci.

J. Vintr 8.9.2018 11:08

Re: proč ???

Houby záleží na tom, jestli se produkuje nějaký oxid uhličitý. Jde o to, že dotace, poskytované pod touto záminkou na pěstování takzvaně průmyslových plodin, ovlivňují velice negativně obhospodařování zemědělské půdy. Osévá se nevhodnou skladbou plodin, obdělává se nevhodným způsobem a používá se spousta škodlivé chemie. Tohle škodí mnohem víc než nějaké hypotetické oteplování, na které to stejně nemá žádný vliv.

L. David 8.9.2018 10:55

Obraťme se na Brusel.

Odtamtud dokážou poroučet větru i dešti.

L. Novák 8.9.2018 10:44

Re: Už jsem se přizpůsobil?

Hlupáku, dům mám zateplený a v létě potřebuji tepelné čerpadlo odebírající z bytových prostor nadměrné množství tepla, ne rekuperaci vzduchu! Ta se používá v zimě, aby se část tepla odváděná větráním vracela zpět a ohřívala čerstvý studený vzduch...

Ach jo!

L. Novák 8.9.2018 10:40

Re: Hrozba klimatických změn

Aha, Lednice je od zalednění... no podívejme se, co nám demagog Šejna ještě nevytroubí za nesmysly... :-D

L. Novák 8.9.2018 10:37

Re: pane Kotasi

Šejnův socialistický blábol, jako vždy... Potíž je v tom, že ČSSD a socialisté Šejnova ražení se ohánějí trhem, jenom když se to hodí do krámu. Ale že ten trh sami ničí přerozdělováním financí z kapes daňových poplatníků (přímo z nařízení státem a nepřímo přes státní rozpočet a tisíc druhů dotací na kdejakou ptákovinu), o tom tiše mlčí. Kdyby celá pseudo "EKO" mašinérie vyživující parazity na ní přisáté neexistovala, trh by si skutečně poradil sám. Dnes je ale situace jiná a ceny jsou pokřivené státními dotacemi. Typicky celá oblast "alternativních zdrojů obnovitelné energie"...

L. Novák 8.9.2018 10:29

Potřebujeme obrovské investice do krajiny, ...

"...Potřebujeme obrovské investice do krajiny, do technického řešení zadržování vody a také potřebujeme regulatorní kroky v oblasti hospodaření s krajinou ..."

To jsou ale bláboly! Jako zelení magoři a jejich zdejší představitel "Rada"...

"Investice do krajiny" mi rve uši a připadá mi to jako nějaká komunistická pitomost!

M. Šejna 8.9.2018 9:57

pane Kotasi

za odvoz a uskladnění biomasy v kompostárně se platí. Za využítí Vámi vyprodukované biomasy pro spalovnu Vám spalovna sama zaplatí.

Takže až budete velkým producentem biomasy, sám si na kalkulačce dokážete spočítat, zda odvezete biomasu do kompostárny, nebo do spalovny. Říká se tomu trh a jen trh rozhoduje o tom, jak biomasu využijete.

Velké pily, zpracovávající dřevo, by nikdy dřevěné piliny nevozily do kompostárny. Buďto pilinami sami topí, nebo z nich vyrábějí dřevěné brikety a pelety na spalování.

M. Šejna 8.9.2018 9:48

Re: Hrozba klimatických změn

V létě se dalo po moři přeplout do Ameriky i ve středověké Malé době ledové. Jinak by tehdy nebyla severní Amerika masivně osidlována Angličany, Francouzy a Holanďany.

Grónsko bylo za Vikingů zelené asi tak, jako byla za našich předků moravská obec Lednice i se zámkem zaledněná. Jinými slovy - podle názvu nemusí být vždy patrné, jaké klima v oblasti je. Ona se totiž necelých 5 km od "ledové" Lednice rozkládá CHKO Pálava s chráněným teplomilným rostlinstvem a vyhlášenými vinicemi.

M. Šejna 8.9.2018 9:41

81.rovnoběžka v roce 1922

Aktuálně se ledová pole v oblasti, kam zasahuje Golfský proud, vyskytují okolo 82,5° severní šířky. Přitom mořský led bude ještě asi 14 dní tát. Led v oblasti Špicberk v současnosti mnohdy ustupuje až k 85.rovnoběžce.

Největší úbytky ledu oproti minulosti jsou ale v západní části Severního oceánu (tedy při pobřeží Kanady a Aljašky. V těchto oblastech ještě před 50 lety býval na konci léta mořský led skoro až u pobřeží.

V. Kotas 8.9.2018 9:27

Re: proč ???

Biomasa patří do kompostárny, sláma do dobytek, obojí potom zpět na pole, do zahrad. Ne do spaloven !

P. Lenc 8.9.2018 9:13

Re: Hrozba klimatických změn

A vikingové objevili Ameriku po moři bez ledu a Gronsko bylo zelenou zemí aspoň na pobřeží.Zvláštní.