26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Z Afghánistánu musíme odejít. Ale...

Jsme tam už od roku 2002, předcházela tomu velice úspěšná vzdušná operace Spojených států, která rozmetala všechny výcvikové tábory al-Káidy, které byly v této zemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kocourek 16.8.2018 16:23

"...paštunská matka už od malička svému synovi říká,

že se nesmí nikdy vzdát, že nesmí nikdy zradit, nesmí být zbabělec

a raději umře hrdinně v boji..."

Myslím, že tohle říkala svému synovi i leckterá evropská zámecká paní ještě kolem roku 1900. A Karel Čapek o tom napsal svoji poslední divadelní hru. Tak nevím, v čem bychom měli být horší, než Paštunci.

K. Kocourek 16.8.2018 16:11

Musíme opravdu odejít?

Položil si už někdo otázku, jestli není stav drobné války mezi zeměmi našeho civilizačního okruhu a ostatními zeměmi normální? Zda tedy stav panující plus-mínus ve 20. století nebyla pouze anomálie?

Velké říše starověku vedly na hranicích drobnou válku prakticky trvale. Bohatá civilizace vždy přitahuje různé loupeživé kmeny ze svého okolí, zvláště když jejich bojovníci vlivem svého mizerného života nemají co ztratit. Římská říše zastavila svoji expanzi někdy za prvních císařů, ale dokázala se udržet dalších pár století, kdy její hranice byly téměř pořád pod náporem barbarů. Nakonec se zhroutila kvůli vnitřním rozbrojům.

Další otázka je, kde máme hájitelné hranice. Možná to není zrovna v Afghánistánu (Římská říše taky jednou posunula svoje hranice až na Antoninovský val, avšak po nějaké době uznala, že bude lepší se stáhnout na Hadriánův val, který šlo levněji hájit), ale pokud bychom se museli bránit na hranicích ČR, tak už je nejspíš pozdě.

Pokud chce někdo namítnout, že nejsme žádná říše jako Čína nebo Řím, tak to je sice pravda, ale jsme společenství států, které svoje vzájemné vztahy urovnává na principech položených Vestfálským mírem. Ostatní říše nic takového neznaly, je to pro ně cizorodý prvek, protože nad udržování rovnováhy mocností staví nějaký univerzální princip jako náboženství (Islám) či filosofii (Konfucius). Když nebudeme držet pohromadě, pohltí nás nějaký jiný systém, ovšem ke škodě celého světa, protože jedině my dokážeme řešit problémy, které před lidstvem stojí.

V. Novák 16.8.2018 17:18

Re: Musíme opravdu odejít?

S prominutím - která neřímská země ležela mezi Antoninovským valem a Římem?

Nějak si nevzpomínám...

K. Kocourek 16.8.2018 18:22

Re: Musíme opravdu odejít?

Nerozumím otázce

V. Novák 16.8.2018 19:31

Re: Musíme opravdu odejít?

No, mezi námi a "valem v Afghánistánu" je celkem dost zemí.

Antoninův val ležel na severní hranici Římské říše, která byla v té době jednotná a člověk mohl přejet z Aexandrie až na ten val, aniž by se ocitl za hranicemi, i Středozemní moře bylo Římské jezero.

Takže příměr je to poněkud nepřiměřený.

K. Kocourek 16.8.2018 22:33

Re: Musíme opravdu odejít?

Tak ona je taky z vojenského hlediska dost změněná situace. Za 2. světové války se obrana budovala do značné hloubky (Sověti u Kurska například 300 km, ačkoli průběhem bitvy z větší části nevyužito). A to ještě neexistovaly mezikontinentální střely. Dneska je obrana globální záležitost. Afghánistán je obdoba předsunuté římské pevnůstky někde v severní Africe (Limes Tripolitanus).

Je velký rozdíl, jak se tehdy budovala obrana v lesnatém severu (zeď) a v pouštním jihu (řetězec pevnůstek). Antoninův val jsem uváděl spíš jako příklad, kdy nějaká říše vyhodnotila obranu jako příliš vysunutou a poněkud se stáhla. Z Afghánistánu se možná taky stáhneme, ale rozhodně bych si od toho nesliboval, že tím pohraniční válka skončí. Takže rozhodování je o tom, kde chceme my tu válku vést, protože ji nějakou formou povedeme zcela jistě.

P. Grigar 16.8.2018 21:00

Re: Musíme opravdu odejít?

.. na otázku zda musíme opravdu odejít zkusím odpovědět protiotázkou.. jsme schopni to tam vyhrát?

K. Kocourek 16.8.2018 23:07

Re: Musíme opravdu odejít?

Vždyť píšu, že možná nejdo o to, abychom tam vyhráli, ale abychom tam udržovali stav bránící nepříteli přijít k nám. Klidně stovky let. Takhle to fungovalo v historii odjakživa.

Uvažování vítězství / porážka je typické pro války dvou "západních" protivníků odhodlaných zbavit jeden druhého vojenských kapacit "totální válkou". Ale tady se jedná o konflikt, kde jedna ze stran je "nezápadního" typu. Jejich tradiční způsob vedení války jsou krátké ničivé nájezdy. My je nemůžeme zničit (spíš nechceme, protože atomovky by to samozřejmě dokázaly), oni nám můžou jenom okopávat kotníky. Důležité je, že válku dokážeme přenést na jejich území. Protože my si tu teď žijeme relativně dobře, zatímco oni žijí v bídě. Když je to baví takhle pokračovat... Tak kdo vyhrává?

M. Krátký 16.8.2018 16:06

Nemůžeme se divit Donaldovi, že prská

na nepatrné finanční příspěvky států NATO - všichni se tváří ( tváříme ), že nás ze všeho zase Amíci vysekají. Před 30 rokama jsme všichni měli armádu po zuby vyzbrojenou a teď PRD. I Němci mají armádu ubohou, přesná čísla neznám, ale je to chudičké, i když mají třeba 150 tanků, tak je jich 38 nepojízdných - u nás skoro stejně. Ale to není hlavní průser - ten spočívá v tom, že se sem do Evropy valí nepřetržitý dav našich muslimských nepřátel a magoři z ÚV EU tomu tleskají. Levičáci už 150 let vedou Evropu do záhuby - začalo to sjednocením Německa a pak přijel Vladimír Iljič v utajení německým vlakem a s taškama plných peněz dělat revoluci v Rusku, k němu se přidal Stalin, Hitler, Musollini, náš Kléma atd masoví vrazi a dnes to dokončuje Merkelbaba s úchylem Macronem a v jednotlivých státech neomarxisti - i u nás je jich plný Parlament včele s gaunerem Andrejem a magorem v čele KSČM

V. Čermák 16.8.2018 17:28

Re: Nemůžeme se divit Donaldovi, že prská

A za to sucho může taky Andrej, že?

P. Papež 16.8.2018 19:36

Se svoji monokulturku řepky a kukuřice rozhodně.

V. Čermák 16.8.2018 21:08

Re:

Snižuje uhlíkovou stopu, tak jen ve vaší přehřáté hlavě...

T. Hraj 16.8.2018 15:13

existují nějací Afghánci, potažmo Afghanistán?

Člověk by ty Afghánce obdivoval za jejich nezlomnost a odhodlání po staletí vzdorovat nejrůznějším vetřelcům. To by ale musely plynout z jejich sounáležitosti a hrdosti na to, že jsou Afghánci. Vypadá to ale u nich spíše na nepodmíněnou apriorní fanatickou posedlost krutostí, protože vzájemně se nenávidí přibližně stejně jako nenávidí jakékoli cizince.

V. Novák 16.8.2018 17:20

Re: existují nějací Afghánci, potažmo Afghanistán?

Aghánistán je (byl před sovětským pokusem o socialismus a NATOvským o demokracii a bude až odejdeme) na úrovni českých zemí někdy za Bořivoje až Václava, dosud nesvatého. Boleslavské budování státu jej teprve čeká...

D. Rucker 16.8.2018 19:29

Tak to notně přeháníte. TO TAM přece nemůžete srovnávat ani s Kelty...

V. Novák 16.8.2018 19:35

Re:

S Kelty ne, ti byli hodně civilizovaní.

S Čechami za Václava, který vládl jedině Pražsku a hned vedle měl Pšovany, Lučany, Dúdleby,... a ti se nevzájem prali jak jim přišlo milo, ano. Boleslav Ukrutný to všecko ukrutně sjednotil a vytvořil stát - a tam se ještě Afghánistám nedobabral.

P. Kubáč 16.8.2018 12:53

Armáda neschopná uhlídat hranici s Rakouskem

To je veselá představa.

Když vojsko neumí ubránit stát, kterému patří - je vlastně jedno pod jakým velením a kde jsou jeho jednotky.

Š. Hašek 16.8.2018 13:35

Re: Armáda neschopná uhlídat hranici s Rakouskem

Máte pravdu.

J. Ptáček 16.8.2018 10:34

Islámský jazyk

Meč je pravdomluvnější, než kniha. Je to jediný jazyk, kterému rozumějí křesťané i židé.

Pronesl saudskoarabský imám Ísá Asírí

K. Janyška 16.8.2018 8:54

Vy jděte třeba do háje, generále.

Já vím o co jde a válku s necivilizovanci je nutné vést tam u nich, ne u nás... Dzp.

D. Polanský 16.8.2018 7:43

Žádný američan ani evropan

na realitě Afg. nic nezmění. Ví to všichni, takže zájmy budou asi jiné, než je láska a pravda.

J. Jelínek 16.8.2018 8:37

Re: Žádný američan ani evropan

Já to tušil! Má tam zájmy pražskokavárenská vítačsko-sluníčkovská liberálně neomarxistická lůza! V čele s vrahounama z volstrýtu.

M. Prokop 16.8.2018 8:53

" než je láska a pravda."

Třeba bezpečnost?

Š. Hašek 16.8.2018 13:56

Re: " než je láska a pravda."

Vy se bojíte, že Vám na zahradu dorazí vesničan z afghánského údolí???

V. Novák 16.8.2018 17:22

Re: " než je láska a pravda."

A sklidí tam Prokopovi mák...

V. Kain 16.8.2018 13:21

Re: Žádný američan ani evropan

Tisíce tun opia nejsou k zahození.Komu je asi určeno?Kdopak si na tom mastí kapsy?

Š. Hašek 16.8.2018 14:04

Re: Žádný američan ani evropan

Kdopak si mastí kapsy na úvěrech firmě Lokheed Martin, Boeing, .... . Z deseti největších zbrojovek světa jich sedm sídlí a bere prachy v "nejmírumilovnější zemi světa". V zemi, která zásadně "brání domovinu" vždy na druhé straně Země. Asi jako když Wehrmacht bránila (branná moc) Drážďany v běloruských vesnicích, u Stalingradu ....... . Taky v Birkenau.

Znám jinou velmoc (všichni jsou z ní pokakaní), která si hlídá zásadně jen "pár metrů za plotem". Sakra hlídá.

J. Sedlář 17.8.2018 0:42

Re: Žádný američan ani evropan

Ta sedla, jen furt koukám, kde je úderka P&L aby Vám to správně vysvětlila. To by tak hrálo hlídat si pár metrů za plotem (byť s příslibem, že k Vašemu plotu se nepřitáhne NACO ani o píď, gdyž teď kapánek vyměknete).

V. Novák 16.8.2018 17:22

Re: Žádný američan ani evropan

Všichni po cestě.

V. Kříž 16.8.2018 7:23

hlavně jsme...

... tam neměli lézt! tahle manie Američanů - přinášet dobro a lidská práva a spravedlnost atd., atd., možná platí v civilisovaném světě, ale v Afghánistánu a čirokém okolí vnucujeme obyvatelům něco, čemu nerozumnějí, co nechtějí, co je přímo proti jejich přirozenosti. žádní naši či jiní vojáci tam nemají umírat, protože jejich smrt je zbytečná. jak bojovat proti lidem, kteří si neváží svého života? můžeme se divit, že na životě ostatních jim pramálo záleží?