26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

MIGRACE: Libyjské patálie aneb O trojím obklíčení

Italům trvalo dost dlouho, než se rozhodli po vzoru Britů či Francouzů vytvořit svou vlastní koloniální říši. No, není divu; k sjednocení sbírky vévodstvíček, knížectvíček a jiných takových útvarů na Apeninském poloostrově došlo až po půli devatenáctého století.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 13.8.2018 21:20

Technická

V článku psáno - cituji - "Vidíte, vidíte, Taliáni, co jste si spískali. Měli jste být opatrnější s propouštěním svých kolonií do nezávislosti. V Libyi dnes nemusely provozovat vládu lupičské bandy a náboženští zběsilci. Místo dvou rozkmotřených a přitom bezmocných vládiček by k udržení pořádku stačil jeden prapor carabinieri ... " - konec citátu.

Leč Wiki říká - cituji - " Po druhé světové válce bylo území bývalé Italské severní afriky rozděleno na historické regiony Tripolsko (pod vládou Britů), Kyrenaika (pod vládou Britů) a Fazzān (pod vládou Francouzů). Poté, co došlo v roce 1949 k rozsáhlým nepokojům, rozhodla OSN o plném osamostatnění Libye. Toto rozhodnutí bylo naplněno roku 1951, kdy spojením Fezzánu, Tripolska a Kyrenaiky vznikl nezávislý federativní stát Libye jako Libyjské království pod vládou krále Idrise I. emíra Kyrenaiky a Tripolska." - konec citátu.

Takže Taliáni za to propuštění do nezávislosti moc nemůžou, o Libyi přišli už v roce 1943 celkem nedobrovolně a na další události tamtéž už vliv neměli ...

K. Janyška 13.8.2018 19:46

Civilizace je procesem přeměny divocha v občana,

ne skupinami lidí... Dzp.

V. Student 13.8.2018 13:21

Burcujete dobře, ale zbytečně.

Obávám se, že zbytečně. Příspěvky pod vaším článkem jsou takovým mikrosvětem, který ale dobře ukazuje filozofii hlavních hráčů; ukázat co všechno vědí, z druhých udělat blbce, a hlavně neřešit problém. Copak to, to my opravdu nemůžeme, ale oni ano. Jenže na to kašlou.

J. Vintr 13.8.2018 10:30

Problém je to

že blahobyt a přežranost likviduje u lidí pud sebezáchovy. Lidé si dnes vůbec neuvědomují, že ten blahobyt, v němž žijí, musí být něčím udržován a že může také velice rychle skončit.

J. Kanioková 13.8.2018 16:50

Přesně !, 1*

V. Novák 13.8.2018 10:26

A tohle napsal Komenský v roce 1623?

Tedy v době, kdy se rozbíhala (už 5. rokem) Třicetiletá válka a po celé Evropě křesťané "ohrňujíce lokty, jiskříce očima, hryzouce pysky a řvouce strašlivě, běhají, koho potkají, šavlují a ve krvi lidské se máchají."

Moc objektivní tenhle biskup Jednoty bratrské nebyl, když neviděl břevno oku spolukřesťanském...

M. Drašner 13.8.2018 17:17

Re: A tohle napsal Komenský v roce 1623?

To skutečně nebyl. Někde jsem četl, že ho Poláci dodnes nemají rádi, protože napsal horoskop švédskému králi Karlu X. Gustavovi, kdy vpadnout do Rzeczi Pospolité (ta válka se nazývá Druhou nebo Malou Severní válkou (1655-1660).

P. Zinga 13.8.2018 9:50

Pane Frýborte,

za Kaddáfiho nikdo v Lybii nehladověl a i dívky běžně chodily do školy, na rozdíl od monarchií,které tak chválíte.

I. Schlägel 13.8.2018 10:23

Re: Pane Frýborte,

Hm. A dělalo to ten režim životaschopnějším? Lidé tady za Husáka rovněž nehladověli. A toho klidu na práci, kolik měli. Režim šel stejně do kopru.

V. Novák 13.8.2018 11:48

Re: Pane Frýborte,

Evidentně nedělalo.

Pokud se dnes chytají Libyjci hladovějící pod vládou každou chvíli nějakého jiného warlorda za nos, je to jejich věc.

P. Han 13.8.2018 19:59

Re: Pane Frýborte,

A co tím chcete sdělit? V Íránu za šáh-in-šáha Rezavého Pohlavího taky chodily dívky do školy, na rozdíl od následující vlády islámských fanatiků. V Afghánistánu za krále rovněž.

F. Navrátil 13.8.2018 9:10

Naivita nebo schválnost?

Těžko rozhodnout, zda je autor jen naivní nebo schválně mlží. Ze Somálska se stal rozvrácený stát, když se USA rozhodly vyzbrojit místní armádu a využít ji proti tehdejšímu protiamerickému režimu v Etiopii. Dopadlo ta tak, jako obvykle, když se USA rozhodně vyhánět čerta ďáblem. Somálské jednotky se sice při svém vpádu k sousedovi dostali hluboko do vnitrozemí, ale etiopská armáda (řízená kubánskými důstojníky) je rozprášila a zahnala zpět. Somálská armáda se rozpadla na klanové armády, které se pustily do sebe a zakously se i do ruky, která je krmila. V Libyii dopadla podpora opozice, zejména islámských radikálů, doprovázená leteckými útoky USA, Francie a Itálie, stejně jako v Somálsku. Rozvrácená země se propadla do klanových válek. Naštěstí se díky vojenskému režimu v Egyptě zformovala armádní skupina kolem generála Hafára, která postupně vnáší do země určitý řád.

J. Lepka 13.8.2018 12:20

Re: Naivita nebo schválnost?

Podle vás tedy za vše mohou USA, protože vyzbrojili Somálce? Tedy ne rusáci, co dříve spunktovali převrat v Etiopii a nacpali do hlavy tamějších pošahanců marxismus a poté jim vyzbrojili armádu ??? DTTO všechny další africké státy, Angolou počínaje, Zimbabve konče.

J. Vintr 13.8.2018 12:48

Re: Naivita nebo schválnost?

Přesně tak. Američani vždycky jen snaží hasit (se střídavým úspěchem či neúspěchem) požáry, které podpálili Rusáci.

F. Navrátil 13.8.2018 17:47

Re: Naivita nebo schválnost?

Likvidovat požár přiléváním benzínu není nejlepší způsob hašení. Takového hasiče můžeme přesněji nazývat pyromanem.

V. Novák 13.8.2018 15:20

Re: Naivita nebo schválnost?

Takže SSSR může za to, že USA vyzbrojili Somálce, ti vtrhli do Etiopie a dostali přes hubu - načež se začali maazat radši mezi sebou a Somálsko roztrhali na několik útvarů z nichž jeden má dokonce některé charakteristiky státu - kromě uznání a přijetí do OSN.

No jo, kdyby SSSR nevyzbrojil Habešany, Somálci by je s americkými zbraněmi slavně porazili, křesťany vyřezali - a svět by šel dál správnou cestou, že, lepkavý pane?

F. Navrátil 13.8.2018 17:45

Re: Naivita nebo schválnost?

Asi jste nepochopil, že v Etiopii císař zanedbal potřebné reformy polofeudálního systému. Převrat provedli mladí armádní důstojníci a teprve, když západní státy odmítly pomoc a naopak podporovaly separatistické tendence, přijala vojenská vláda pomoc Ruska a Kuby. Jak by asi dopadlo demokratické obsazení křesťanské země islámskými radikály, to si snad umíte představit. Výsledkem útoku proti Etiopii je klanová válka v Somálsku a vznik neživotaschopného rozvráceného státu Eritrea.

P. Han 13.8.2018 19:17

Re: Naivita nebo schválnost?

Ehm, promiňte mi, při svém vzdělání, ale mám takový úporný dojem, že ti mladí důstojníci, svrhnuvší císaře Haile Selassieho, krále králů, Lva dobyvatele z kmene Judova, byli marxisté od samého počátku. Docela bych se divil, kdyby jim západní státy poskytly podporu. Nemluvě o tom, že císaře svrhli v roce 1974, zatímco v Eritreji se to řezalo od 50. let. Samostatnost sice mají až od r. 1993, ale celých těch 20 let od zániku císařství se jim dařilo bránit se před komunistickou vládou. Ano, ani současná eritrejská vláda nestojí za nic, ale to je v Africe zvykem, ne?

J. Jurax 13.8.2018 21:49

Re: Naivita nebo schválnost?

No, rusáci převrat v Etiopii nespunktovali, nicméně je pravda, že ti důstojníci svrhnuvší císaře k marxismu daleko neměli - jednak to bylo takové módní a jednak tam bylo velké sociální pnutí a chudoba - v takových podmínkách jsou levicově či marxistické recepty najmě v nevzdělané populaci chytlavé.

No a pak už SSSR přichýlil levicový režim do své medvědí náruče, neboť s imperialismem třeba bojovat a revoluce podporovat ... a to se Somálskem byla jen jedna z mnoha zástupných válek mezi velmocemi ...

J. Vintr 13.8.2018 23:18

Re: Naivita nebo schválnost?

Jak víte, že to nespunktovali Rusáci? Na převrat v takové dost nestabilní zemi stačí v podstatě dvě věci, vhodná "ideová" záminka a pak nějaké ty zbraně do správných rukou. V obojím jsou Rusi machři. Ostatně podobně u nich začínal bolševický režim

J. Jurax 14.8.2018 2:46

Re: Naivita nebo schválnost?

Jak vím? Semtam si něco přečtu ... mimochodem, Vy víte, že to spunktoval SSSR? Máte odkaz, literaturu - mohl byste mi doporučit ... přece jenom nevím všechno ... :-)

P. Grigar 13.8.2018 8:44

Dostupné zásoby ropy..

..jsou odhadovány při současné úrovni těžby na cca.54 let. Největší podíl na těžbě ropy má oblast Blízkého východu(23%). Pokud se opravdu ve zdraví dožijeme okamžiku vyčerpání zásob, začne takový mazec, že nám dnešní problém migrace bude připadat jako božíhodová selanka. Nejde ani tak o to, co budeme lít do nádrží, otázkou je z čeho budou žít současní největší "producenti", i ten jejich 23% podíl na těžbě za ně musí většinou obstarat "bílí otroci".

J. Chaloupka 13.8.2018 8:52

Budou žít z toho, co si za naše dolary u nás nakoupili.

Např. jedno velké panství ve Skotsku patří nějakému šejkovi z Arábie. A další. Jen se zkuste zajímat o to, co patří komu třeba v Londýně. On ten jejich major, co mlátí několikrát denně od zem, je naučí. A bílí budou zase dělat na Araby. Jako dosud.

P. Grigar 13.8.2018 8:55

Re: Budou žít z toho, co si za naše dolary u nás nakoupili.

.. právě to jsem měl na mysli pod pojmem "začne mazec".

P. Vaňura 13.8.2018 9:29

"Současné zásoby ropy jsou odhadovány na 25 let"

(c) časopis Výběr, 1937 !!!!

P. Grigar 13.8.2018 9:55

Re: "Současné zásoby ropy jsou odhadovány na 25 let"

.. přesný termín zní: současné známé dostupné zásoby ropy. Mimo tuto definici leží zásoby, jejichž využití je za současných cenových relací nerentabilní. Vše se vyvíjí, zkuste to také...

P. Vaňura 13.8.2018 11:21

Uvědomujete si, že jsem napsal do jisté míty totéž?!

A víte třeba, že skoro všechna letadla USAF jsou schopna spalovat syntetické pohonné hmoty, které lze v případě potřeby vyrábět ze zemního plynu nebo dokonce i z uhlí? Technologie výroby těch paliv je vyvinuta, nevím jak dlouho by trvalo postavit fabriky.

Dokonce i Hitler by mohl od roku 1944 zásobit celou Wehrmacht syntetickým benzinem, pokud by na zničení příslušných továren nenasadili Američané prioritně téměř celé své strategické letectvo v Evropě.

V. Novák 13.8.2018 11:51

Re: Uvědomujete si, že jsem napsal do jisté míty totéž?!

Hitler musel od léta 1944 spoléhat výhradně na syntetický benzin, protože ho jassko-kišiněvská útočná operace odřízla od ropných polí v Ploiesti a snad konečně USA zatrhly Standard Oil of New Jersey dodávky ropy.

Za války se dá odůvodnit celkem cokoli, i ježdění na dřevoplyn. V míru byla výroba syntetického benzinu ekonomicky neobhajitelná.

P. Vaňura 13.8.2018 12:59

Ty dodávky ropy za války Hitlerovi by mě zajímaly, KUDY

se dopravovala?

Jinak, výhodnost syntetického benzinu je dána cenou ropy, uhlí a náklady přískušné technologie.

V. Novák 13.8.2018 15:26

Re: Ty dodávky ropy za války Hitlerovi by mě zajímaly, KUDY

Dodávala Standard Oil of New Jersey přes pobočku Standard Oil na ostrově Aruba v Nizozemských Antilách a přes neutrální Španělsko.

Zajímavé, ale poněkud cynické čtení: http://zidovskelisty.blog.cz/1012/ekonomicke-aspekty-druhe-svetove-valky